kinimod
19.07.09,17:30
Takže limit pre registráciu na DPH je naspäť zvýšený na 49 790 eur obratu za posledných 12 mesiacov.

Hneď v januári 2009 som bol povinný zaregistrovať sa ako platiteľ DPH, musím teda zostať zaregistrovaný minimálne 12 mesiacov, alebo môžem rovno zrušiť registráciu, ak som od tohto dňa za posledných 12 mesiacov neprekročil nový limit?

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=42&NewsID=1031

Ďakujem.
Dáša_
19.07.09,16:14
Takže limit pre registráciu na DPH je naspäť zvýšený na 49 790 eur obratu za posledných 12 mesiacov.

Hneď v januári 2009 som bol povinný zaregistrovať sa ako platiteľ DPH, musím teda zostať zaregistrovaný minimálne 12 mesiacov, alebo môžem rovno zrušiť registráciu, ak som od tohto dňa za posledných 12 mesiacov neprekročil nový limit?

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=42&NewsID=1031

Ďakujem.

tento týžden sme odhlasovali FO, ktorá za posledných 12 mesiacov nesplnila obrat.
T.j. v tomto prípade netreba ostat zaregistrovany minimálne 12 mesiacov
kinimod
19.07.09,16:23
Určite? To je zaujímavé, vďaka.

Takže nemusím už ani podávať priznanie pre DPH do 27.7.2009 za posledný kvartál, ak ešte v týchto dňoch podpíšem žiadosť o zrušenie registrácie? To by som ušetril na DPH a pripravil štát o peniaze :)

Vďaka!
Dáša_
19.07.09,16:35
Určite? To je zaujímavé, vďaka.

Takže nemusím už ani podávať priznanie pre DPH do 27.7.2009 za posledný kvartál, ak ešte v týchto dňoch podpíšem žiadosť o zrušenie registrácie? To by som ušetril na DPH a pripravil štát o peniaze :)

Vďaka!

no priznania sa 2.Q sa to iste ešte netýka. Neplatcom DPH sa staneš až dnom zrušenia registrácie. A ten u teba ešte iba nastane.
kinimod
19.07.09,16:37
Ďakujem, podám, zaplatím, a hneď ruším.
veronikasad
19.07.09,17:24
Určite? To je zaujímavé, vďaka.

Takže nemusím už ani podávať priznanie pre DPH do 27.7.2009 za posledný kvartál, ak ešte v týchto dňoch podpíšem žiadosť o zrušenie registrácie? To by som ušetril na DPH a pripravil štát o peniaze :)

Vďaka!
DP DPH musíš podať aj za III.Q.2009, mesiaci júli si ešte bol platitelom DPH. A nezabudni, že ak máš zásoby, ku dňu zrušenia registrácie musíš urobiť inventúru a zo zásob odviesť DPH.
kinimod
10.08.09,11:17
Ešte otázka, žiadosť o zrušenie registrácie som už zaslal na DÚ, zatiaľ nemám odpoveď - je možné, aby bola registrácia zrušená aj počas plynúceho štvrťroka, alebo je skôr zvykom, že deň zrušenia je posledného deň štvrťoka pre DPH?

Ďakujem.
veronikasad
10.08.09,11:20
Ešte otázka, žiadosť o zrušenie registrácie som už zaslal na DÚ, zatiaľ nemám odpoveď - je možné, aby bola registrácia zrušená aj počas plynúceho štvrťroka, alebo je skôr zvykom, že deň zrušenia je posledného deň štvrťoka pre DPH?

Ďakujem.
registráciu ti zrušia ku dňu, ktorý si uviedol v žiadosti. Posledným zdaňovacím obdobím bude 3. štvrťrok - ak si bol štvrťročným platitelom.
Zita5
10.08.09,11:21
http://www.porada.sk/t115098-vyska-obratu-pre-ucely-registracie-na-dph-zmena-od-1-jula-2009-a.html
Ak zdaniteľná osoba dosiahla obrat 35 000 € a stala sa platiteľom dane podľa znenia zákona o DPH platného od 1.1.2009, môže požiadať o zrušenie registrácie, ak k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom podala žiadosť o zrušenie registrácie pre daň, nedosiahla obrat 49 790 € za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
Daňový úrad po prijatí žiadosti o zrušenie registrácie pre daň bezodkladne určí platiteľovi dane deň, ktorým prestáva byť platiteľom a týmto dňom zaniká platnosť IČ pre daň a tiež osvedčenia o registrácii pre daň, ktoré je povinný platiteľ dane vrátiť do 10 dní odo dňa, keď prestal byť platiteľom.
kinimod
10.08.09,11:22
Na 100% sa môžem spoliehať na deň uvedený v žiadosti? V tom prípade už môžem (musím) fakturovať BEZ DPH aj keď som ešte nedostal potvrdenie od DÚ?
veronikasad
10.08.09,11:25
Na 100% sa môžem spoliehať na deň uvedený v žiadosti? V tom prípade už môžem (musím) fakturovať BEZ DPH aj keď som ešte nedostal potvrdenie od DÚ?
Mám klienta, ktorý požiadal o zrušenie registrácie k 31.7. Odpoveď z DU do 31.7.2009 nedostal - vraj zodpovedný pracovník bol na dovolenke. Po tomto termíne sa dostavil na DU, DU tento termín akceptoval - odovzdal kartičku a je to OK. Čaka na list z DU, v ktorom mu určia posledné zdaň. obdobie.
Netreba zabudnúť na inventarizáciu.
kinimod
10.08.09,11:29
To je trochu nepríjemná situácia, pretože potrebujem fakturovať a nemám zatiaľ vyrozumenie. Takže budem len dúfať, že mnou uvedený dátum úradníčka bude akceptovať aj spätne ak je náhodou tiež na dovolenke (1. 8. 2009).
veronikasad
10.08.09,11:33
To je trochu nepríjemná situácia, pretože potrebujem fakturovať a nemám zatiaľ vyrozumenie. Takže budem len dúfať, že mnou uvedený dátum úradníčka bude akceptovať aj spätne ak je náhodou tiež na dovolenke (1. 8. 2009).
Zober telefon alebo choď sa spýtať osobne na DU. Ak si uviedol v žiadosti všetky argumenty k zrušeniu registrácie platitela DPH, nemal by byť problém ... Žiadosť si odovzdával v podatelni DU alebo posielal poštou ?
kinimod
10.08.09,11:47
Žiadosť som posielal poštou. Volal som teraz, dátum akceptujú, vďaka za pomoc!