snúbenica
19.07.09,20:53
Potrebujeme poradiť. Chceme meniť okná, bývame v tehlovej bytovke, momentálne máme staré drevené okná s trojsklom (pôvodne bolo dvojklo, no vlepili nám tretie sklo), okná sa nám vôbec nerosia. No susedom, či už majú pôvodné drevené okná s pôvodným dvojsklom, alebo nové plastové s dvojsklom, tak majú problém s rosením. Teraz zvažujeme výmenu okien, odhovárajú nás od trojskla, vraj do bytovky je to zbytočnosť. Vie niekto povedať PREČO? Nechceme ísť do horšieho a v zime mať zarosené do polovice výšky okien ako susedia. Zvažujeme INCON alebo SLOVAKTUAL. Nedopracovali sme sa zatiaľ, či trojsklo dávajú do takých istých rámov ako dvojsklo, ak áno, potom asi naozaj dvojsklo bude lepšie kvôli väčšej medzere medzi sklami.....
ROBIN111
20.07.09,18:10
Takéto okná (s trojsklom) sa dávajú do nízkoenergetických a pasívnych domov. Pre vás sú zbytočné, lebo v bytovke nevyužijete ich lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Sklenená výplň je o tretinu ťažšia než dvojsklo, preto v prípade nedostatočne dimenzovaných rámov resp. kovania treba rátať s možnými problémami.

Susedom sa okná rosia preto, lebo majú veľkú vlhkosť v byte a neprispôsobili tomu vetranie.
220870
20.07.09,19:24
Písal som o tom viackrát.Rozdiel medzi dvoj a troj sklom je 0,1 desatina.Ak má dvojsklo tepelnú stratu 1,2 tak trojsklo ju má 1,1.Jedná sa o veľmi šikovný ťah predajcov skiel hraničiaci z podvodom.Trojsklo nieje o tretinu ťažšie tak ako píše ROBIN111 ,je ešte ťažšie pretože do stredu sa montuje 6mm hrubé sklo.Dvojsklo dávajú do takých istých rámov ako trojsklo.Okien od Incon-u som namontoval určite cez tisíc.Nemal som ani jednu reklamáciu na rosenie skiel.Tú istú kvalitu majú aj okná od fa Slovaktual.
Chobot
21.07.09,06:16
Písal som o tom viackrát.Rozdiel medzi dvoj a troj sklom je 0,1 desatina.Ak má dvojsklo tepelnú stratu 1,2 tak trojsklo ju má 1,1.Jedná sa o veľmi šikovný ťah predajcov skiel hraničiaci z podvodom.Trojsklo nieje o tretinu ťažšie tak ako píše ROBIN111 ,je ešte ťažšie pretože do stredu sa montuje 6mm hrubé sklo.Dvojsklo dávajú do takých istých rámov ako trojsklo.Okien od Incon-u som namontoval určite cez tisíc.Nemal som ani jednu reklamáciu na rosenie skiel.Tú istú kvalitu majú aj okná od fa Slovaktual.

:rolleyes: Nezdá sa mi, že by to bol ten istý rám...

http://www.slovaktual.sk/plastove-okna

A aj tú tepelnú priepustnosť udávajú u dvojskla 1,1 W/m2K a u trojskla 0,78 W/m2K, čo je viac ako 0,1 W/m2K.

Ale súhlasím s tým, že je zbytočné dávať do bytovky trojsklo. To je ako keby si niekto na Fábiu dal nepriestrelné čelné sklo za 3 tisíc EUR.
snúbenica
21.07.09,06:37
A pri montáži postačuje okná zapeniť, alebo treba požadovať v iných príspevkoch spomínanú paropriepustnú a paronepriepustnú fóliu?
najag
21.07.09,07:16
Pri montazi nestaci iba zapenit, aj ked sa to robi bezne v praxi. Spravne je treba pouzit paropriepustne a paronepriepustne folie a medzi ne penu.Toto riesenie zabezpeci, ze vlhkost z bytu neprenikne cez spaletu do mura a tiez zabezpeci, ze vlhkost z mura ma volnu cestu smerom von. Ale riesenie je drahsie asi o 60,-€ na kazde okno.
Samozrejme, ze trojsklo je trojsklo a je lepsi vysledny prestupovy cinitel tepla.A musi sa pouzit aj odpovedajuci profil s dobrou vystuzou.
amila
21.07.09,09:47
smerodajny je koeficient prestupu tepla, teda nie ci je to dvojsklo alebo trosklo alebo ci je profil 12 alebo 16 komorovy .. pokojne moze trosklo izolacne horsie ako dvojsklo a pritom ho preplatite. co sa tyka rosenia je sposobene vysokou relatívnou vlhkostou vzduchu v interieri a sucasne nizkou povrchovou teplotou stavebnych konstrukcií. Moze to nastat napriklad ak

*do hrubej stavby sa daju okna UZ v case ked este dokoncuju mokre procesy , vstavbe sa tak konzervuje vlhkost na dlhe roky, zateplenie este podpori rast vlhkosti v interieri a rastie difúzny odpor obvodového plášťa
*alebo pri rekonstrukcii je okno zle vsadene do vonkajsieho lica obvodoveho plasta (teda nie do polovice hrubky obvodového plasta a preto nie je mozne vonkajsi profil v spalete zateplit
Ak nemate problem s kvalitnym stavebnym prevedenim ako som spomenula tak mozte mat vlhkost v byte sposobenu nedostatocnym vetranim

Odporucam zvolit kvalitny profilovy system s vysokou tepelnou izolaciou a znížujucou relativnu vlhkost vzduchu v interiéri ( U - 1,1 )
najag
21.07.09,10:42
Ja som si vzdy myslel, ze prestupovy cinitel je parameter daneho materialu, takze sa netreba zaoberat dvojsklom, ci trojsklom, alebo profilom, ale je treba si dat do stavebnej diery pozadovany koeficient prestupu tepla, ten to vsetko vyriesi. Okna s trojsklom, kde sa davaju skla s nizsim prestupovym cinitelom ako je 0,7 a kde tretie sklo plni funkciu zrkadla pre teplo, teda nie dolezita funkcia tretieho skla...naco to teda vymyslaju:confused:
Odporucam zvolit kvalitny profilovy system s vysokou tepelnou izolaciou a znížujucou relativnu vlhkost vzduchu v interiéri ( U - 1,1 )
Ja som si vzdy myslel, ze plocha profilu okna je mensia , ako plocha skla a teda, ze prestupovy cinitel skla ma vacsi podiel na vyslednom prestupovom ciniteli, ale zil som asi v omyle:D A ked sa pouzije este profil so znizujucou relarelativnu vlhkost vzduchu v interieri, tak to bude naprosta bomba, konecne, ze uz taky profil zacali vyrabat, sice neviem kde:mad:
Ak nemate problem s kvalitnym stavebnym prevedenim ako som ......
S kvalitnym stavebnym prevedenim problem nema asi nikto, ale kazdy ma problem s nekvalitnym stavebnym prevedenim.....:D
ROBIN111
21.07.09,17:34
Nemal som ani jednu reklamáciu na rosenie skiel.Predpokladám, že rosenie skiel ako reklamáciu ani uznať nejde. Alebo áno? Predsa ak sa rosia sklá, nie je chyba v oknách.
ROBIN111
21.07.09,17:51
A pri montáži postačuje okná zapeniť, alebo treba požadovať v iných príspevkoch spomínanú paropriepustnú a paronepriepustnú fóliu?Okenné pásky sú dobrá vec, hlavne ak je byt vlhký, ako v prípade vašej susedy. V prípade ich použitia bude veľmi dôležité najsť montážnikov, ktorí s nimi vedia robiť, pretože ich montáž treba urobiť veľmi precízne.
Ak aj z nejakých príčin tie pásky nebudete dávať, skúste presvedčiť montážnikov, aby po zapenení penu neorezávali zarovno rámu, ale aby ju jemne postláčal (pokým je ešte poddajná) tak, aby sa potom nemusela orezať. Orezaním sa otvorí jej štruktúra a vtedy je omnoho viac nasiakavá než neorezaná. Samozrejmosťou je použitie nízkorozťažnej peny.
snúbenica
22.07.09,03:45
V prípade ich použitia bude veľmi dôležité najsť montážnikov, ktorí s nimi vedia robiť, pretože ich montáž treba urobiť veľmi precízne.

Len ako zistiť či s nimi naozaj robiť vie, ale sa len tvári že vie a bude sa učiť rovno na našich oknách. už nám ostáva len im veriť.....
lindasgs
22.07.09,10:49
Písal som o tom viackrát.Rozdiel medzi dvoj a troj sklom je 0,1 desatina.Ak má dvojsklo tepelnú stratu 1,2 tak trojsklo ju má 1,1.Jedná sa o veľmi šikovný ťah predajcov skiel hraničiaci z podvodom.Trojsklo nieje o tretinu ťažšie tak ako píše ROBIN111 ,je ešte ťažšie pretože do stredu sa montuje 6mm hrubé sklo.Dvojsklo dávajú do takých istých rámov ako trojsklo.Okien od Incon-u som namontoval určite cez tisíc.Nemal som ani jednu reklamáciu na rosenie skiel.Tú istú kvalitu majú aj okná od fa Slovaktual.

Ahojte, len aby som to trochu upravila, dvojsklá môžu mať priepustnosť 1,4 alebo 1,1, závisí od toho, aké sklo sa použije a či sa to plní argónom alebo nie. A ohľadom trojskiel, to celkom pravda nie je, že sa tam do stredu montuje 6mm hrubé sklo. Závisí od požiadaviek zákazníka hrúbka aj zloženie trojskla, ale štandard sa robí z troch 4mm skiel. A priepustnosť trojskla závisí tiež od zloženia, či tam idú dve obyčajné 4mm sklá a jedno špeciálne, alebo opačne. Volba medzi dvoj a trojsklom je vždy požiadavka od zákazníka, alebo výrobcu plastových okien a nie je to žiadny podvod ani výmysel od výrobcov dvojskiel. Mimochodom, trojsklá majú lepšiu tepelnú a zvukovú izoláciu ako dvojsklá. Takže tak.
najag
22.07.09,11:20
Robin 111: Ide za predpokladu, ze aj u nas , ako v CR je stanovene normou, ze vzdialenost medzi distancnym ramikom a zasklievacou listou musi byt min 8-10 mm. Vtedy je aj vyssia teplota rosneho bodu na styku a je potlacenie rosenie za podmienok definovanych normou.
ROBIN111
22.07.09,18:11
Len ako zistiť či s nimi naozaj robiť vie, ale sa len tvári že vie a bude sa učiť rovno na našich oknách.Firmy ako Incon a Slovaktual by mali mať na to vyškolených pracovníkov. Samozrejme, záruka, že to určite spravia dobre to nie je, ale nádej tu je :)
Keď som pred dvoma rokmi vymieňal okná na svojom byte, tak som sa spýtal pár firiem, že či robia s páskami. V jednej nevedeli o čo sa jedná, v druhej mi oznámili, že s páskami nerobia, v tretej robia, ale ten príplatok za pásky sa mi zdal príliš veľký. Tak som si to naštudoval a spravil som si to sám.
snúbenica
23.07.09,06:53
Firmy ako Incon a Slovaktual by mali mať na to vyškolených pracovníkov. Samozrejme, záruka, že to určite spravia dobre to nie je, ale nádej tu je :)
Keď som pred dvoma rokmi vymieňal okná na svojom byte, tak som sa spýtal pár firiem, že či robia s páskami. V jednej nevedeli o čo sa jedná, v druhej mi oznámili, že s páskami nerobia, v tretej robia, ale ten príplatok za pásky sa mi zdal príliš veľký. Tak som si to naštudoval a spravil som si to sám.
Mne montážnik povedal, že ešte takú požiadavku nemali, ale vraj tie pásky sú už nainštalované na okne rovno od výrobcu (Incon) a len ich treba pri osadzovaní prichytiť o múr a zapeniť. Keďže ty osobne máš pásky na oknách, sú okná zarosené menej? Pomohlo to? Lebo zvažujeme či ich dať alebo nie. Niekedy čím viac sa špekuluje, tým je to horšie....
220870
23.07.09,07:51
:rolleyes: Nezdá sa mi, že by to bol ten istý rám...

http://www.slovaktual.sk/plastove-okna

A aj tú tepelnú priepustnosť udávajú u dvojskla 1,1 W/m2K a u trojskla 0,78 W/m2K, čo je viac ako 0,1 W/m2K.

Ale súhlasím s tým, že je zbytočné dávať do bytovky trojsklo. To je ako keby si niekto na Fábiu dal nepriestrelné čelné sklo za 3 tisíc EUR.
Oni tam ale nikdy nenapíšu že je nutné ten priestor vyplniť Kryptónom.Jedine v tom prípade to môže mať tých 0,78.Nárast ceny pri použití Kryptónu je cca 80%.Pri použití A práve v tom je ten podvod o ktorom som písal.Pri použití štandardného plynu Argónu nieje možné dosiahnť 0,78.Zavádzajú respektíve nepovedia zákazníkovi celú pravdu.
220870
23.07.09,08:00
Pri montazi nestaci iba zapenit, aj ked sa to robi bezne v praxi. Spravne je treba pouzit paropriepustne a paronepriepustne folie a medzi ne penu.Toto riesenie zabezpeci, ze vlhkost z bytu neprenikne cez spaletu do mura a tiez zabezpeci, ze vlhkost z mura ma volnu cestu smerom von. Ale riesenie je drahsie asi o 60,-€ na kazde okno.
Samozrejme, ze trojsklo je trojsklo a je lepsi vysledny prestupovy cinitel tepla.A musi sa pouzit aj odpovedajuci profil s dobrou vystuzou.
Z vášho príspevku usudzujem že sa tejto problematike rozumiete.Len trochu zavádzate.Upresním to.Tieto fólie alebo tzv komprimačné pásky nieje možné použiť na krivé ostenia (špalety) .Narobí sa tým viac škody ako osohu.Prakticky je to možné použiť len v prípade novostavieb.Alebo pred výmenou okien vyrovnať špalety maltou.Ale to by museli firmy ktoré osádzajú okná zamestnávať kvalitných murárov a nie kuchárov a mäsiarov.Po druhé cena by nevzrástla o už zmienených 60€ a niekoľkokrát viac pretože v tom prípade by bolo nutné robiť aj vonkajšie ostenia a vo väčšine prípadov aj fasádu domu.

http://www.allmedia.sk/06_podpora/01_katalog-produktov.htm
Tu je katalóg kotviacej techniky + tie pásky.
220870
23.07.09,08:09
Predpokladám, že rosenie skiel ako reklamáciu ani uznať nejde. Alebo áno? Predsa ak sa rosia sklá, nie je chyba v oknách.
Samozrejme ,že sa to dá uznať ako reklamácia.Alfa omega celého skla je plyn Argón a Kryptón. Ak vyfučí alebo je zle naplnený priestor medzi sklami reklamácie sa uznávajú bez problémov.
220870
23.07.09,08:18
Mne montážnik povedal, že ešte takú požiadavku nemali, ale vraj tie pásky sú už nainštalované na okne rovno od výrobcu (Incon) a len ich treba pri osadzovaní prichytiť o múr a zapeniť. Keďže ty osobne máš pásky na oknách, sú okná zarosené menej? Pomohlo to? Lebo zvažujeme či ich dať alebo nie. Niekedy čím viac sa špekuluje, tým je to horšie....
Pokúsim sa vysvetliť funkciu tých pások.Montážne peny majú jednu zlú vlastnosť.Sú nasiakavé vodou.Pričom platí že ak nasajú 5% vody tak ich tepelnoizolačné vlastosti klesnú o 50% .Z toho potom vyplýva že pena je tepelného hľadiska najslabším ohnivkom reťaze pri výmene okien.Fa ktorá nám robila školenie ohľadne týchto pásiek mala infrčervené snímky okie na porovnanie.Určite majú pravdu.Len to celé má jeden zádrhel( píšem o tom v inom príspevku).Taktiež je dobré tak ako to píše ROBIN111 penu neorezávať zvyšuje sa tým nasávací efekt vody a viac ako o polovicu skracuje životnosť peny.
220870
23.07.09,08:26
Ahojte, len aby som to trochu upravila, dvojsklá môžu mať priepustnosť 1,4 alebo 1,1, závisí od toho, aké sklo sa použije a či sa to plní argónom alebo nie. A ohľadom trojskiel, to celkom pravda nie je, že sa tam do stredu montuje 6mm hrubé sklo. Závisí od požiadaviek zákazníka hrúbka aj zloženie trojskla, ale štandard sa robí z troch 4mm skiel. A priepustnosť trojskla závisí tiež od zloženia, či tam idú dve obyčajné 4mm sklá a jedno špeciálne, alebo opačne. Volba medzi dvoj a trojsklom je vždy požiadavka od zákazníka, alebo výrobcu plastových okien a nie je to žiadny podvod ani výmysel od výrobcov dvojskiel. Mimochodom, trojsklá majú lepšiu tepelnú a zvukovú izoláciu ako dvojsklá. Takže tak.

Nie je to podvod ,(pardon ak som to takto napísal) ale fa pri tom podvádzajú .Zákazníkovi nepovedia celú pravdu alebo len polopravdu.Obyčajný ľudkovia sa v cenových ponukách nevyznajú,mám s tým x skúseností.Keby som bol podvodník tak buď som zavretý v Leopoldove alebo sa vyvaľujem na Bahamách.Koľkokrát je ,až neuveriteľné ako ľahko sa dajú zákazníci oblbnúť.
najag
23.07.09,09:42
Izolační schopnostizlepšení izolačních schopností se dosahuje rozdělením meziskelního prostoru (sklem, fólií) na dvě komory, přidáním pokovení do systému a plněním inertnímy plyny (Argon, Krypton)

Koeficient prostupu tepla Ug udává množství tepla, které projde za časovou jednotku jedním m2 stavebního dílce při teplotním rozdílu uvnitř a venku 1 Kelvin. Čím nižší je hodnota U, tím větší je tepelná izolace. Měrnou jednotkou je W/m2K.

Porovnáni tepelně izolačních vlastností (Ug podle EN)
název skla Ug (W/m2K)
argon 16 mm Ug (W/m2K) / krypton 12 mm

Izolační dvojsklo 1.1 / 1.0
Izolační trojsklo 0.6 / 0.5
ROBIN111
23.07.09,18:09
Mne montážnik povedal, že ešte takú požiadavku nemali, ale vraj tie pásky sú už nainštalované na okne rovno od výrobcu (Incon) a len ich treba pri osadzovaní prichytiť o múr a zapeniť. Keďže ty osobne máš pásky na oknách, sú okná zarosené menej? Pomohlo to? Lebo zvažujeme či ich dať alebo nie. Niekedy čím viac sa špekuluje, tým je to horšie....Mne sa okná nerosia vôbec. Mám byt s nízkou vlhkosťou.

Pásky nezabránia roseniu okien (skiel). Slúžia na to, aby sa vlhkosť nedostala do špáry medzi okenným rámom a ostením a tým bránia vzniku prípadných plesní.
ROBIN111
23.07.09,18:20
Samozrejme ,že sa to dá uznať ako reklamácia.Alfa omega celého skla je plyn Argón a Kryptón. Ak vyfučí alebo je zle naplnený priestor medzi sklami reklamácie sa uznávajú bez problémov.Rosenie medzi sklami ako dôvod na reklamáciu samozrejme je.
Ale predpokladám, že snúbenica vo svojich príspevkoch mala na mysli rosenie okien z interiérovej strany. Preto mi boli tie vami spomínané reklamácie divné.
ROBIN111
23.07.09,18:46
Tieto fólie alebo tzv komprimačné pásky nieje možné použiť na krivé ostenia (špalety) .Narobí sa tým viac škody ako osohu.Prakticky je to možné použiť len v prípade novostavieb.Alebo pred výmenou okien vyrovnať špalety maltou.V prípade komprimačných pások súhlasím. Tie sú pre krivé ostenia nevhodné, z dôvodu závislosti tesniacich hodnôt od úrovne expanzie.
Ale fólie sa dajú v pohode použiť. Je možné ich kúpiť v rôznych šírkach (bežne 50 až 150mm). S vhodne zvolenou šírkou sa dá krivosť ostenia kompenzovať.

V súvislosti s páskami, ktoré spomínam vo svojich predchádzajúcich príspevkoch, musím upresniť, že nemal som na mysli expanzné pásky, ale tesniace pásy resp. fólie.
KEJKA
16.09.09,06:06
podľa vyššie uvedených príspevkov usudzujem, že na moju novostavbu by boli vhodné
impregnované komprimačné pásky.
Dostala som ponuku, ale cena je 11,-€/bm. Takže to pri mojich oknách vychádza plus dalších 900 EUR.
Je to skutoče taká výhoda? Alternatíva je - ak som pochopila správne - PUR? montážna pena, aký je rozdiel v dobe životnosti, resp. tesnosti ? To zníženie nasiakavosti vody - čo má pena je výrazné, resp. pásky nenasiaknú?
=====================
tak som si to naštudovala, je to výhodné pri kvalitnej montáži, ale tá cena je hrozná.
ROBIN111
16.09.09,20:31
...tak som si to naštudovala, je to výhodné pri kvalitnej montáži, ale tá cena je hrozná.Je ešte možnosť znížiť cenu tým, že sa použijú pásky bez butylénového lepiaceho pruhu. Tento pruh slúži na prilepenie pásky k murivu. Cena pásky je v tomto prípade nižšia (aspoň u tých pások, s ktorými som pracoval tomu tak bolo.) Pri montáži sa na prilepenie pásky k murivu použije butylénový tmel v kartuši.
KEJKA
17.09.09,15:55
podľa vyššie uvedených príspevkov usudzujem, že na moju novostavbu by boli vhodné
impregnované komprimačné pásky.
Dostala som ponuku, ale cena je 11,-€/bm. Takže to pri mojich oknách vychádza plus dalších 900 EUR.
=====================
tak som si to naštudovala, je to výhodné pri kvalitnej montáži, ale tá cena je hrozná.


Je ešte možnosť znížiť cenu tým, že sa použijú pásky bez butylénového lepiaceho pruhu. Tento pruh slúži na prilepenie pásky k murivu. Cena pásky je v tomto prípade nižšia (aspoň u tých pások, s ktorými som pracoval tomu tak bolo.) Pri montáži sa na prilepenie pásky k murivu použije butylénový tmel v kartuši.

a ešte je možnosť mať známych, takže som kupila pásku originál aj s lepiacim pruhom za cca 60% bežnej predajnej ceny. Super. :)
pivko
04.07.10,09:42
a ešte je možnosť mať známych, takže som kupila pásku originál aj s lepiacim pruhom za cca 60% bežnej predajnej ceny. Super. :)
Ja som sa z dovodu nechceného zmenšenia okenného otvoru rozhodol že nebudem olepovať celé ostenie 2cm XPS, uvažujem tiež o páske ,ale nakoľko mám otvor vymurovaný z tehál /niekde sú na ostení aj zuby/ tak neviem či je vobec účinné tam pásku dávať /ak áno tak akú?/
Ondrej 369
23.02.12,19:30
Ake okná : plastové s dvojsklom alebo trojsklom čo odporučate viac ?
Ondrej 369
23.02.12,19:31
Ake okná : plastové s dvojsklom alebo trojsklom čo odporučate viac ? na rodinny dom ?
alessi
23.02.12,19:34
dvojsklo. tretie sklo je len oblbovak na ludi aby si firmy pytali viac
pivko
24.02.12,06:48
dvojsklo. tretie sklo je len oblbovak na ludi aby si firmy pytali viac

To si odkial nabral , mám 3sklo Incon , za celú zimu ani kvapka rosy na oknách a to aj pri -20 a vešiaku s prádlom v mistnosti a to nehovorím o úspore tepla. Tak že jednoznačne 3 sklo.
220870
24.02.12,07:20
To si odkial nabral , mám 3sklo Incon , za celú zimu ani kvapka rosy na oknách a to aj pri -20 a vešiaku s prádlom v mistnosti a to nehovorím o úspore tepla. Tak že jednoznačne 3 sklo.
Nemáš celkom pravdu.Trojsklo firmy propagujú ,ako zázrak ,ale je len o pár percent lepšie ,(asi o toľko koľko je drahšie),ako dvojsklo a aj to len určitý čas,pokým nevyfučí výplňový vzduch.
tom_NR
24.02.12,20:09
Dajte si naceniť oba varianty a ak bude rozdiel malý, voľte trojsklo.
day
24.02.12,20:23
na novy dom - trojsklo
martin130w
25.02.12,15:17
hm mne sedliacky rozum hovorí trojsklo ak nepozeram na tie ich tabuľky a podobne.... a navyše v byte mame balkonovu zostavu z trojskla a je to rozdiel.. aj moja babka ma trojsklo v celom byte a nerosia sa im okná.... treba aj vetrať si myslím... a cenovo?..vyšlo to lacnejšie ako 6komorove dvojsko... teda mame 5komorove trojsko. jednoznačne trojsklo
marleau
25.02.12,15:19
na novy dom - trojsklo
na starý dom - opásať výbušninou....
howgh!
hmweb
14.05.12,18:59
Zdravím,
chcem Vás poprosiť o radu neviem sa rozhodnúť medzi dvojsklo pripadne trojsklom. Plastové okna budu osadené na RD ( cca 35rocny, tehlový). Keďže je to dvojdom, žiadna z mojich stien nieje otočená na severnú stranu. Kúrenie plánujem krb+plyn.

Podotázka: ma význam dat na balkónové dvere (terasové) trojsklo ak by bolo všade inde len dvojsklo?

Ďakujem
lapejko
14.05.12,20:00
to by asi zmizli všetky historické centrá...
lapejko
14.05.12,20:08
trojsklo je dobrý začiatok, časom sa dá ľahko vymeniť za kvalitnejší variant so špeciálnymi fóliami, ktoré sú zatiaľ pridrahé, normálne trojsklo s argónom a teplým rámikom by už malo byť štandard.
TomasHC
15.05.12,07:16
Pred 3 rokmi bola voľba zložitejšia, v dnešnej dobe bez výrazného rozmýšľania 3-sklo.