caucico
20.07.09,07:30
ahojte poraďáci,
zamestnanec chodi do prace autom,zamestnavateľ mu chce prispievať na cestovne. V mzde sa to dáva ako odmena? platia sa z toho všetky odvody?
ďakujem
ivka70
20.07.09,05:48
Ak je to odmena, pripocitava sa k hrubej mzde a platia sa vsetky odvody.
caucico
20.07.09,06:03
Práveže neviem, či sa to má po správnosti dávať ako odmena.. Keď je to príspevok na cestovné.. To sa zaratáva teda do HM a platia sa z toho všetky odvody+daň?
mzdarka renca
20.07.09,06:03
ahojte poraďáci,
zamestnanec chodi do prace autom,zamestnavateľ mu chce prispievať na cestovne. V mzde sa to dáva ako odmena? platia sa z toho všetky odvody?
ďakujem
U nás sa to dáva ako príspevok na dopravu zo Sociálneho fondu a tým pádom sa z tohoto príspevku platí len 19% daň, nič iné.
Spôsob, výšku a podmienky máme upravené v internom predpise.
caucico
20.07.09,06:09
U nás sa to dáva ako príspevok na dopravu zo Sociálneho fondu a tým pádom sa z tohoto príspevku platí len 19% daň, nič iné.
Spôsob, výšku a podmienky máme upravené v internom predpise.
A je potrebné, aby zamestnanec zdokladoval napr. bločky za benzin?
mzdarka renca
20.07.09,06:42
A je potrebné, aby zamestnanec zdokladoval napr. bločky za benzin?
Môže, ale nemusí. To, ako to bude, si ošetríte práve v tom internom predpise. Napr. môžete priznať fixnú mesačnú sumu. To naozaj záleží len na tom, ako si to upravíte. U nás to máme tak, že nám náklady vydokladujú + to kontrolujeme s dochádzkou a podľa toho majú vyplatené plnenie zo SF. U nás máme aj max. výšku príspevku.
caucico
20.07.09,07:04
dakujem krasne
alusa783
29.07.11,02:33
ahojte stále je to tak isto?
dat mu to ako premie prípadne nazvat inak započítat do HM a počítat odvody a dan
alebo platit zo SF vtedy žiadna dan a odvody?
viete mi povedit daky spůsob ktorým by mohol zamestnanca odmenit a aby sa mu to nezdanilo?
Mila123
29.07.11,04:31
ahojte stále je to tak isto?
dat mu to ako premie prípadne nazvat inak započítat do HM a počítat odvody a dan
alebo platit zo SF vtedy žiadna dan a odvody?
viete mi povedit daky spůsob ktorým by mohol zamestnanca odmenit a aby sa mu to nezdanilo?
síce netuším o čom to predo mnou bolo, ale iba chcem upozorniť, že príspevok platený zo SF, napr. okrem SL má byť jednoznačne zdaňovaný, a od 01012011 aj zdrav. fondy i soc. fondy musia byť zrážané......
alusa783
29.07.11,05:47
aha dobre vediet :(
takže ako s tým príspevkom na cestovné? má to vstupovat do hrubej mzdy a tým pádom počítat aj soc. poist, zdravotnu a dan ano?
a neni žiadny iný spôsob ako dat zamestnancom peniaze bez toho aby ich o dost velku čast okradol štát?
Tweety
29.07.11,05:49
aha dobre vediet :(
takže ako s tým príspevkom na cestovné? má to vstupovat do hrubej mzdy a tým pádom počítat aj soc. poist, zdravotnu a dan ano?
a neni žiadny iný spôsob ako dat zamestnancom peniaze bez toho aby ich o dost velku čast okradol štát?
Treba pripomenúť aj to, že tento príspevok na cestovné do zamestnania nie je daňovým nákladom spoločnosti. A zdanit. príjmom zamestnanca.
kn-alka
29.07.11,05:51
ani keď je platený zo soc.fondu?
alusa783
29.07.11,05:55
A zdanit. príjmom zamestnanca.
A JE zdan. prij. zamest. alebo A NIE je zdan. prij. zamest.
trošku som z toho v pomykove tak sa pre istotu opýtam
a dakujem kua to som nevedela že neni nákladom pre firmu lebo ked sa opýtam či je to výdavok na udržanie a zabezpečenie zisku tak si kludne môžem odpovedat ano aj s odôvodnenim
kn-alka
29.07.11,06:02
logicky vzaté, ak je príspevok platený zo soc.fondu, vchádza do hrubej mzdy a hrubá mzda zamestnanca je daňovým výdavkom firmy..... mám pravdu?
Tweety
29.07.11,06:03
logicky vzaté, ak je príspevok platený zo soc.fondu, vchádza do hrubej mzdy a hrubá mzda zamestnanca je daňovým výdavkom firmy..... mám pravdu?
Nie, pretože tento SF je na účte 472, nie je to náklad spoločnosti.
kn-alka
29.07.11,06:05
ale tým, že je vyplatený príspevok, ktorý vchádza do hrubej mzdy, ktorá sa účtuje na 521.... tam sa ten náklad zobrazí, nie?
Tweety
29.07.11,06:05
ale tým, že je vyplatený príspevok, ktorý vchádza do hrubej mzdy, ktorá sa účtuje na 521.... tam sa ten náklad zobrazí, nie?
Nie, nebude na účte 521, ale na 472, ako som už uviedla. So mzdou to nemá nič, je to príspevok zo SF.
kn-alka
29.07.11,06:06
takže pri účtovaní miezd musím rozdeliť hrubú mzdu na 521 a 472?
Tweety
29.07.11,06:07
takže pri účtovaní miezd musím rozdeliť hrubú mzdu na 521 a 472?
ÁNo, tak.
kn-alka
29.07.11,06:08
Ďakujem