Aprilia
20.07.09,09:00
Dostala sa mi do rúk fa zo Slovnaftu.Náš zamestnanec tankoval na kartu zo Slovnaftu v ČR.Teraz prišla fa kde je Dodávateľ Benzina Praha,doklad vystavil Slovnaft Bratislava a je tu aj IČ DPH Slovnaftu.Fa je bez DPH. Naspodu je poznámka,že doklad nie je faktúrou podľa §71 zák.odDPH. My sme platitelia DPH.Mám na fa vypočítať daň a aj si ju uplatniť?aká je to dodávka,tuzemská alebo intrak.dod.?Ak je to intra tak aké IČ DPH?Ďakujem
DušanČ
20.07.09,07:43
Je všeobecne známe, že Slovnaft má sieť čerpacích staníc aj v ČR. Kvôli tomu je určite registrovaný pre DPH aj v ČR. Keďže Ti fakturoval bez DPH bolo to možné jedine, ak je uvedené jeho CZ číslo registrácie DPH. Ak je to tak, normálne si faktúru zaúčtuj ako dodávka tovaru z iného štátu EÚ, teda samozdanenie.
Aprilia
20.07.09,09:39
Lenže na fa jeho CZ nie je,je tam SK2020372640.
DušanČ
20.07.09,19:53
Je to neobvyklý prípad, s ktorým som sa ešte nestretol. Podľa môjho názoru ide o dodanie tovaru s miestom dodania podľa § 13, ods. 1/c. Teda dodanie tovaru bez odoslania a prepravy, kde miesto dodania je štát, v ktorom sa tovar nachádza v čase jeho dodania, teda ČR. Daňová povinnosť teda vzniká voči ČR a tú si pravdepodobne splnili Benzina a Slovnaft medzi sebou, kde Benzina vzhľadom na miesto dodania tovaru fakturovala Slovnaftu s DPH, platnou v ČR. Som ale toho názoru, že Slovnaft, ktorý vykonáva činnosť v ČR, ktorá je predmetom dane, by mal byť registrovaný pre daň na Finančnom úrade pre Prahu 1.
V tomto prípade ale nejde o čistý intrakomunitárny obchod, lebo nie je splnená podmienka, že dodávateľ a odberateľ sú registrovaní v rôznych štátov EÚ. Poznámka, že faktúra nie je podľa § 71 zákona o DPH (dodávky tovaru v tuzemsku) len potvrdzuje, že by malo ísť o dodanie podľa uvedeného § 13, ods. 1/c.
Keďže však je splnená druhá podmienka pre intrakomunitárny obchod, a to že aj pre teba je miesto dodania ČR a krajinou určenia SR, teda iný členský štát EÚ, urobil by som samozdanenie.
apo
18.11.12,22:09
Milý poraďáci,

je rok 2012 a riešim problém popísaný v tejto téme, ale predchádzajúci text nemá rozuzlenie.

Vo faktúrach nie je vyčíslená DPH, súčasťou faktúry je doklad s názvom Zoznam faktúr kde je uvedené, že sumy sú s DPH. V roku 2012 máme povinnosť nákupy v členských štátoch v ktorých je DPH účtovať bez dane a daň ostáva ako pohľadávka na vyžiadanie. Z dokladov, ktoré sú podivným mixom Slovnaftu a Benziny nie je o hodnote DPH žiadna zmienka.

Prosím má niekto už riešenie tohoto problému?

Ďakujem.

apo
apo
20.11.12,19:31
nik sa nechytá poradiť?

apo