andyt
20.07.09,11:01
Dobrý deň prajem milý poraďáci , kedže ešte nie som až tak zbehlá v problematike DPH, obraciam sa na Vás s prosbou o radu a to takúto:

Dostala sa mi ( po 1x:) ) do rúk došlá faktúra z Turecka a by som chcela vedieť ako s DPH.. samozdaniť,alebo ???? :confused:

Ďakujem veľmi pekne za každú radu...Krásny den prajem
Tamila
20.07.09,10:13
Dobrý deň prajem milý poraďáci , kedže ešte nie som až tak zbehlá v problematike DPH, obraciam sa na Vás s prosbou o radu a to takúto:

Dostala sa mi ( po 1x:) ) do rúk došlá faktúra z Turecka a by som chcela vedieť ako s DPH.. samozdaniť,alebo ???? :confused:

Ďakujem veľmi pekne za každú radu...Krásny den prajem
DPH sa dáva do priznania na základe JCD - colný úrad - nie je to samozdanenie - je to dovozo tovaru.
§ 21 zákona o DPH:
Daňová povinnosť pri dovoze tovaru

(1) Daňová povinnosť pri dovoze tovaru vzniká

a) prepustením tovaru do colného režimu voľný obeh,
b) prepustením tovaru do colného režimu aktívny zušľachťovací styk v systéme vrátenia,
c) ukončením colného režimu dočasné použitie,
d) pri späť dovážanom tovare prepustením do colného režimu voľný obeh z colného režimu pasívny zušľachťovací styk,
e) nezákonným dovozom tovaru,
f) odňatím tovaru colnému dohľadu.
g) v ostatných prípadoch, keď vznikne colný dlh pri dovoze tovaru.

(2) Daňová povinnosť pri tovare podľa odseku 1 vzniká dňom prijatia colného vyhlásenia na prepustenie tovaru do príslušného colného režimu alebo dňom, v ktorom colný dlh vznikol iným spôsobom ako prijatím colného vyhlásenia. Daň je splatná v lehote pre splatnosť cla podľa colných predpisov.
(3) Pri tovare prepustenom do colného režimu dočasné použitie s čiastočným oslobodením od cla sa daň vypočíta vo výške, v akej by sa vypočítala pri tomto tovare, ak by tovar v okamihu prepustenia do colného režimu dočasné použitie s čiastočným oslobodením od cla bol prepustený do colného režimu voľný obeh.
andyt
20.07.09,10:15
Ďakujem veľmi pekne. A v prípade pri dodania služby..predpokladam to isté ????????
Tamila
20.07.09,10:38
§ 47 zák. o DPH - oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb

§ 19 zák. o DPH
2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.
Monika Kováčová
20.07.09,11:02
Ďakujem veľmi pekne. A v prípade pri dodania služby..predpokladam to isté ????????
JCD sa vystavuje pri preclení tovaru. Nie služieb.

pri službách z tretieho štátu postupuješ podľa zákona o DPH

§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.

(2) Zdaniteľná osoba,ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

(4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku.