aladin2008
20.07.09,11:09
Dobry den,

potreboval by som poradit.

Spravcovska spolocnost ktora spravuje nas objekt uz niekolko rokov nereflektuje zvysovanie cien a nezvysuje zalohove platby. Kazdym rokom mame vacsie a vacsie nedoplatky, no podotykam ze nie preto ze ludia nesetria ale preto, ze nemame spravne vyratane zal. platby a tym padom realny naklad je automaticky vyssi nez zalohova platba.

Chcem sa opytat Vas - mudrych hlav, ci spravcovska spolocnost nenesie zodpovednost za vzniknute nedoplatky a ako sa branit. Nie je to prilis dobre ked clovek plati zalohove platby ako ma a pride mu nedoplatok 1,400 Eur a to len z toho titulu, ze trhova cena je uplne ina ako par rokov nemenene zalohove platby.

Niektore zalohove platby pri ktorych minuly rok boli vysoke nedoplatky spravcovska spolocnost este znizila namiesto toho aby ich zvysila.

Tohtorocne vyuctovanie bolo velmi zlym vysvedcenim pre spravcovsku spolocnost - zo 16 poloziek 14 skoncilo v minuse.

Poprosim o radu kam sa obratit, ako to riesit. Je predsa nenormalne aby slusny ludia boli vystaveny tlaku z vysokeho nedoplatku len kvoli chybe niekoho ineho.

Vyuctovania za rok 2007 a 2008 prikladam ako prilohu.
sito
20.07.09,09:24
Na koho iného sa obrátiť? Na správcu. Správca za nedoplatky nezodpovedá, ale v zmluve o výkone správy by malo byt dohodnuté ako má správca vypočítať zálohové platby.

Pokiaľ s tým nič nerobí správca, z vlastného uváženia, ak nechceš mať vysoký nedoplatok, tak si minuloročný nákladov sám vypočítaj koľko budeš platiť, aby si mal nedoplatok nízky, alebo aby si mal preplatok.

Kde bývate? Za polárnym kruhom, keď za teplo platíte 44 000 Sk.?
DANA PUVAKOVA
12.09.09,07:02
dobry den potrebovala by som poradit len neviem ci dobre tu pisem byvame v podnajme mame nedoplatok za vodu dost velku sumu dohodla som sa v subope ze budem platit posplatkach co som aj zacala v juni ale prisla domova dôvernicka a ziada od nas paniaze aby sme vyrovnali ihned cely nedoplatok chodi ku nam a vyzvana ze kedy vyrovname ona ma o vsetkom prehlad chcela som sa opytat ci ma ona pravo mi tu chodit vyzvanat ked ja som sa dohodla s pani zo subopu a este mi povedala ze to mi tam rastie ten dlh tak neviem odkial ma rast ma pravo takto nas obtazovat dakujem
Elena Navrátilová
12.09.09,07:14
dobry den potrebovala by som poradit len neviem ci dobre tu pisem byvame v podnajme mame nedoplatok za vodu dost velku sumu dohodla som sa v subope ze budem platit posplatkach co som aj zacala v juni ale prisla domova dôvernicka a ziada od nas paniaze aby sme vyrovnali ihned cely nedoplatok chodi ku nam a vyzvana ze kedy vyrovname ona ma o vsetkom prehlad chcela som sa opytat ci ma ona pravo mi tu chodit vyzvanat ked ja som sa dohodla s pani zo subopu a este mi povedala ze to mi tam rastie ten dlh tak neviem odkial ma rast ma pravo takto nas obtazovat dakujem

Podľa mňa sa treba opýtať na SUBOP-e či oni jej nezabudli povedať o dohode medzi Vami.
peton
12.09.09,08:37
A dohodla si sa ústne či aj písomne? Ak len ústne, tak zabudni na dohody a čím skôr sa snažte nedoplatok vysporiadať. U Subop-u je predpoklad, že určite zaprie akúkoľvek ústnu dohodu. Prípadne ak ešte stále ide o vyššiu čiastku, opäť ich navštív, aby ste spísali písomnú dohodu o uznaní dlhu a splátkach.
Informácia, že Vám dlh rastie môže byť pravdivá, pretože správca Vám môže účtovať úrok z omeškania. Závisí to od toho, čo ste sa dohodli a či písomne alebo len ústne. Ak sa rozhodnete Subop navštíviť, skúste jednať aj o úrokoch
z omeškania a výsledok dajte do zápisu (dohody o splácaní dlhu) a kópiu dajte zástupkyni, aby bola informovaná a vyzváňala len v prípade zabudnutej splátky. ;)
DANA PUVAKOVA
13.09.09,15:00
nie dohodla som sa telefonicky lebo majitelka bytu byva v zahranici ona vie o nedoplatku ja ho platim mne ide len na nervy ze ta domova dovernicka vie o vsetkom co sa deje a nechcem aby mi chodila klopat na dvere ked nemam ako vyplatit naraz ale ona uz chce yba som vyplatila naraz tak ja neviem no majitelke bytu platim tiez eura a tota doova dovernicka este aj to chce vediet ze kolko jej davam vsak to je chore preboha vsak ona sa nema co starat a v subope mam dlh zaplatit do konca roka ta ja neviem fakt co ona chce vsak to ju o chvilku pustim aj do bytu alebo rovno jej dam kluc ked sa stara podla mna ona nema pravo chodit a vyzvanat mi tu na suseda neplati uz roky najom ma neskutocnu palku a ku nej nechodi asi sa jej boj povedala by som jej svoje ale viete ste v podnajme tak budme ticho ked som prisla byvat do podnajmu boli tu nedoplatky kptore sme vyplatili a nevideli sme od majitelky ani korunu a este k tomu platime aj dan za byt ktory nieje nas.ja by som sla aj do toho subopu len ja nemozem lebo nesom majitel tak len telafonicky a este aj jej som povedala ze do kona roka sa vyplati vsak ako v pohode povdala ale teraz asi jej preplo normalne pozera ci platime alebo nie nechapem pripadam si ze asi ja jednina na slovensku mam ndoplatok vsak kvoli tomu nespim a este sa vyhraza ze nas da na pravne preboha ta ja sa teraz budem tahat po sudoch uz mam nervy nadne
peton
14.09.09,04:21
Vidím, že nervy máš na dne. Človek má čo robiť aby Tvoj príspevok pochopil. Len tak na okraj, existujú bodky, čiarky a ďalšie zaujímavé veci, ktorými uľahčíš čítanie. Prosím Ťa do budúcna, skús ich používať. Vďaka.
Váš nájomný vzťah s majiteľkou bytu je nanajvýš zaujímavý, ale to riešiť nebudeme. Problém máš s dôverníčkou. Ako som už spomínal, navštív Subop, telefonickú dohodu dajte na papier a kópiu daj dôverníčke s ďalším listom, v ktorom jej oznámiš dohodu so Subopom a požiadavkou, že ak Ti bude naďalej sústavne narušovať pokojné bývanie, podnikneš kroky tomu zodpovedajúce. Veľa zdaru.
DANA PUVAKOVA
14.09.09,12:58
o velmi pekne dakujem za odpoved.Dobre uz sa polepsim v pisany,ked to nervy su,idem zaplatit celu ciastku mamina mi pozicia.Tak to vyriesim najlepsie,dufam ze mi uz da pokoj ta zla teta ,hlavna vec ze susda ma neskutocnu palku,no nevadi.
sito
15.09.09,13:04
Hlavne sa polepší v spotrebe vody, keď píšeš, že tá Ti spôsobila nedoplatok. A nájdi si niekoho, kto Ti pomôže porozumieť vyúčtovaniu. Mama pomôže, keď môže. Tá zlá pani nikdy nebude na Teba dobrá. Buď sa baví, alebo ...
Zitulda
15.09.09,15:52
Čo ma prekvapilo je, že keď si (ste?) prišli tam bývať bol veľký nedoplatok a že ste ho zaplatili. Prečo?!...veď to bol nedoplatok majiteľky bytu ktorú asi spôsobil predchádzajúci podnájomník. A taká malá otázka? máš s majiteľkou bytu písomnú zmlúvu o prenájme? Tam ste mali si navzájom vopred všetko ošetriť a veľká škoda je práve v tom Tebou zaplatenom nedoplatku. Mohla si si do zmluvy daťklauzulu o tom, že ona Ti tú sumu potom vráti, prípadne budeš na nejaký čas platiť menej za prenájom. To isté by malo byť v prípade, že budeš mať preplatok pri vyúčtovaní tak potom čo a ako s ním. Vieš Danka, sú ľudia, čo vravia že nech sa nik do nich nesatrá a sú aj takí, čo sa tiež starajú o to, do čoho ich nič nie je. Na to si musíme zvyknúť my ľudia všetci sme nejakýí. A s tou veľkou spotrebou vody...u nás v rodine máme osôbku, pri ktorej musíme byť v strehu, lebo keď sa kúpe, voda tečie a odteká plným prúdom a potom sa už nečudejeme, že máme nedoplatok na vode.;):) No a nakoľko je voľná tvorba cien tak ten, kto prenajíma byt si zapýta niekedy takú pálku, že až sa oči gúľajú tomu kto je prinútený aj napriek vysokej sume to zobrať. Držím Ti palce a nenervuj sa, si ešte mladá, na to máš čas.:)
DANA PUVAKOVA
17.09.09,13:33
no zmluvu mame od nej ale do toho sa stara jej otec povedal ze co dame robit tak nam preplati a nic dala som zaluzie a doteras mi nedali ani korunu este aj dan za byt platim ja co to je jeho byt ta povedal ze mi tu byvame ta mame platit inak ked su preplatky tak su nase ale nedoplatky sme este nemali no ale co uz to tak ked ste v podnajme mam kamaratku ktora je tiez v podnajme a majitel bytu berie preplatky a nedoplatky ma ona platit je to svinstvo a nas majitel chce aby sme dali plastove okna no urcite vsak za zaluzie mi nedal eura a ked sa nahodou odstahujem tak ich postriham
peton
18.09.09,03:31
Toto sú dve strany mince. Na jednej strane je skvelý nájomník a s prepáčením debilný vlastník (prenajímateľ) a na druhej strane debilný nájomník a skvelý vlastník (prenajímateľ). V prvom prípade má problémy nájomník, nakoľko je v patovej situácii, keďže nemá kam ísť a musí sa prispôsobiť požiadavkám ziskuchtivého vlastníka (čo je aj zdá sa Tvoj prípad), a v druhom prípade má neskutočné problémy vlastník, ktorý si nevie dať rady s nespratným nájomníkom a vyhodiť ho len tak, sa jednoducho nedá. Kruci, nájde sa aj kombinácia skvelý vlastník a spokojný nájomník? Verím, že áno (poznám aj tú úplne opačnú).:D

Tvoje problémy vznikli už na začiatku, keď ste si s vlastníčkou nevydiskutovali základné podmienky nájmu a platili to, čo bolo a je povinnosťou vlastníka (daň). Ďalej si treba uvedomiť, že otec vlastníčky nie je s Tebou v zmluvnom vzťahu, takže jeho "príkazy" kľudne ignoruj. Až bude mať splnomocnenie vlastníčky na konanie v týchto veciach, tak môže do toho hovoriť, inak dovidenia. Čudujem sa, že platíš veci, ktoré sa Ťa vôbec netýkajú, a určite nie sú ani zmluvne dohodnuté. Teraz je už neskoro plakať nad rozliatym mliekom, pretože ak ich aj požiadaš o refundáciu nákladov, ktoré si nemala platiť, tak môžeš rátať s tým, že Ti dajú "zbohom". Za pokus to však určite stojí, uvidíš podľa situácie, určite však nekomunikuj s otcom vlastníčky, ale s ňou samou! A ďalej neplať čo skutočne nemusíš - plastové okná !?!:mad: - to ma teda dorazilo, to Ťa už fakt pokladajú buď za dojnú kravu alebo sprostého somárika.
P.S. ďalšia možnosť, obhliadnuť sa po inom nájme s presnými a jasnými podmienkami nájomnej zmluvy.