Lennkka17
20.07.09,12:50
prepacte ze vkladam novu temu kvoli tomuto ale je to dost surne a ponahla to....chcela by som vediet ako je to v penaznom denniku...v kolonke DPH a platba DPH tam sa ma písať ked nam vratia alebo platime DPH pri danovom priznani alebo sa tam pise DPH z faktur, blockov atd??? potom sa ma napr.nakup materialu pisat bez DPH a DPH do tej kolonky? ako to vlastne je??? a vydanu fakturu ktoru este nemam zaplatenu zapisem do priebeznych prijmov???? dakujem
Lenka1979
20.07.09,11:05
prepacte ze vkladam novu temu kvoli tomuto ale je to dost surne a ponahla to....chcela by som vediet ako je to v penaznom denniku...v kolonke DPH a platba DPH tam sa ma písať ked nam vratia alebo platime DPH pri danovom priznani alebo sa tam pise DPH z faktur, blockov atd??? potom sa ma napr.nakup materialu pisat bez DPH a DPH do tej kolonky? ako to vlastne je??? a vydanu fakturu ktoru este nemam zaplatenu zapisem do priebeznych prijmov???? dakujem

Leni, do kolonky DPH alebo platba DPH zapisuješ DPH z bločkov , ktoré platíš, čiže napr. keď platíš nájom napr. 100 eur bez DPH zapíšeš:

100 eur - pr. réžia
19 eur - platba DPH
119 eur - výdaj z pokladne.

Z faktúr tam nepíšeš, lebo pri evidencii faktúry Ti DPH zapíše uvedením kódu do zoznamu faktúr, do denníka píšeš LEN POHYB PEŇAŽNÝCH PROSTRIEDKOV v hotovosti alebo cez účet.
Vydanú faktúru ešte nezaplatenú neeviduje do žiadnych príjmov, kým nie je aspoň čiastočne zaplatená.;)
jajko50
20.07.09,11:12
prepacte ze vkladam novu temu kvoli tomuto ale je to dost surne a ponahla to....chcela by som vediet ako je to v penaznom denniku...v kolonke DPH a platba DPH tam sa ma písať ked nam vratia alebo platime DPH pri danovom priznani alebo sa tam pise DPH z faktur, blockov atd??? potom sa ma napr.nakup materialu pisat bez DPH a DPH do tej kolonky? ako to vlastne je??? a vydanu fakturu ktoru este nemam zaplatenu zapisem do priebeznych prijmov???? dakujem


Do kolonky v peňaž. denn. do kolonky DPH sa ozaj píše DPH z daňových dokladov teda aj bložkov na vstupe. Píše sa tam aj DPH vrátená ako nadmerný odpočet len ako príjem neovpl. základ dane. A ešte k faktúre : zaeviduješ do knihy faktúr a do knihy záväzkov u dodavteľských a do knihy pohľadávok pri vystavených /odberateľských/. Ale do peňažného denníka ešte nič nezapisuješ. Peňažný denník je ako z jeho pomenovania vyplýva určený na to , aby sa do neho zapisovalo hlavne pohyb peňazí /až na mimoriadne prípady/, teda o tej fa v ňom účtuješ až s dátumom jej zaplatenia
Lennkka17
20.07.09,11:18
je potom vobec potrebne penazny dennik viezt???? je to povinnost? lebo tieto veci sa vsetky eviduju v evidencii DPH.
jajko50
20.07.09,11:23
je potom vobec potrebne penazny dennik viezt???? je to povinnost? lebo tieto veci sa vsetky eviduju v evidencii DPH.

Veď PD je najdôležitejšia "kniha" v jednoduchom učtovníctve, kde sa všetko učtuje s daným termínom a rozčlenené podľa druhov príjmov, resp. výdavkov. bez neho to ozaj nie je možné. Ostatná evidencia je podkladová.
Lenka1979
20.07.09,11:24
je potom vobec potrebne penazny dennik viezt???? je to povinnost? lebo tieto veci sa vsetky eviduju v evidencii DPH.


Leni, peňažný denník viesť musíš, kde potom chceš zachytávať všetky peňažné pohyby ktoré Ti vzniknú v účtovníctve? To nie je len kvôli DPH, máš pravdu, aj v evidencii DPH sa osobitne zachytáva daň z pridanej hodnoty, ale pohyb peňažných prostriedkov môžeš robiť len cez peňažný denník. ;)
Lennkka17
20.07.09,11:25
je potom vlastne nutne viesť penazny dennik, lebo toto iste sa eviduje aj pri evidencii dph na vstupe...
mekelek
20.07.09,11:26
je potom vobec potrebne penazny dennik viezt???? je to povinnost? lebo tieto veci sa vsetky eviduju v evidencii DPH.
Peňažný denník musíš viesť či si plátca, alebo neplátca DPH!!!
Inak veľa odpovedí nájdeš na svoje otáky tu:
Postupy účtovania JÚ (http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html)
veronikasad
20.07.09,11:30
je potom vlastne nutne viesť penazny dennik, lebo toto iste sa eviduje aj pri evidencii dph na vstupe...
Lenka, robíš JU ručne ?
Skús to cez účtovný SW, jedným zápisom do peňažného denníka ti urobí zápis aj do evidencie DPH.
Kniha záväzkov a pohľadávok je takisto prepojená s evidenciou DPH, nemusíš to nahrávať alebo zapisovať 2x