justafa
20.07.09,12:40
Dobry den,
ked ziskam financny prispevok na zacatie podnikania od UP, mozem nasledne zmenit moju zivnost na neziskovu organizaciu s dalsimi spoluvlastnikmi? alebo budem musiet vratit prispevok, ktory som dostala na zacatie podnikania?
Dakujem za radu
veronikasad
20.07.09,10:45
Dobry den,
ked ziskam financny prispevok na zacatie podnikania od UP, mozem nasledne zmenit moju zivnost na neziskovu organizaciu s dalsimi spoluvlastnikmi? alebo budem musiet vratit prispevok, ktory som dostala na zacatie podnikania?
Dakujem za radu
Ak si dostal/a dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť, v zmluve s ÚP máš záväzok vykonávať túto činnosť po dobu 2 rokov. Ak túto podmienku nedodržíš, musíš alikv.časť dotácie vrátiť.
Živnosť môžeš prevádzkovať aj v súbehu s inou činnosťou, napr. neziskovou organizáciou. Živnosť musí byť po dobu 2 rokov aktívna = musíš z nej mať príjmy.
justafa
20.07.09,11:02
a tieto prijmy musim dokladovat cele dva roky na UP? ale mohla by som si subezne zalozit so zivnostou aj OZ a napriklad prijem by som mohla vydokladovat aj tak, ze som ziskala napr. prispevok od statu po vypracovani projektu?
chcem zalozit klub, kde by prijmy predstavovali len clenske prispevky, prijmy z vystav atd.workshopv,co by ma ako zivnostnika neuzivilo, nakolko by som potrebovala vyplacat lektorov, a preto uvazujem aj nad OZ, no na zaciatok potrebujem prispevok (od UP) na pomoc pre vybavenie priestoru, nakup tlaciarne...
veronikasad
20.07.09,11:06
a tieto prijmy musim dokladovat cele dva roky na UP? ale mohla by som si subezne zalozit so zivnostou aj OZ a napriklad prijem by som mohla vydokladovat aj tak, ze som ziskala napr. prispevok od statu po vypracovani projektu?
chcem zalozit klub, kde by prijmy predstavovali len clenske prispevky, prijmy z vystav atd.workshopv,co by ma ako zivnostnika neuzivilo, nakolko by som potrebovala vyplacat lektorov, a preto uvazujem aj nad OZ, no na zaciatok potrebujem prispevok (od UP) na pomoc pre vybavenie priestoru, nakup tlaciarne...
Na UP predkladáš podnikatelský plán na konkrétny predmet podnikania. Príjmy počas 2 rokov musíš mať z tohto predmetu podnikania. Ak by si si rozšíril predmet podnikania, musí to byť so súhlasom úradu práce.
justafa
20.07.09,11:08
mozem teda popri prispevku od UP zalozit aj OZ? chcem zalozit klub, kde by prijmy predstavovali len prijmy z vystav, clenskych prispevkov, workshopov, co by ma moc neuzivilo, nakolko by som musela vyplacat lektorov atd. Prispevok na podnikanie od UP potrebujem na zaciatok - priestory, nakup tlaciarne, pozvanky....cize do prijmov z podnikania by som mohla napisat aj ze som ziskala dotaciu od statu, napr. za nejaky projekt? a cele dva roky musim na UP odovzdavat vykazy o prijmoch z mojho podnikania? aka je alikvocna ciastka?
veronikasad
20.07.09,11:12
Na aký predmet podnikania budeš vypracovávať podn.plán ?
justafa
20.07.09,11:16
tak bolo by to na zalozenie klubu, co by mi asi najkor nepreslo, lebo prijmy by boli naozaj male :-) tak neviem co mam robit..
veronikasad
20.07.09,11:18
tak bolo by to na zalozenie klubu, co by mi asi najkor nepreslo, lebo prijmy by boli naozaj male :-) tak neviem co mam robit..
Na založenie klubu ti určite neschvália príspevok z ÚP na samostatnú zárobkovú činnosť. To musíš vymyslieť niečo iné ...
Xanti
20.07.09,11:50
Na UP predkladáš podnikatelský plán na konkrétny predmet podnikania. S týmto súhlasím. Ja za mojich čias pri vypracovaní podnik. zámeru som tam dala jednu činnosť a na tú som dostala dotáciu.

Príjmy počas 2 rokov musíš mať z tohto predmetu podnikania. No neviem, či práve príjmy z tejto oblasti musia byť, niekedy to človek neodhadne a nemá z danej činnosti žiadny alebo minimálny príjem ( osobne ja som mala z tej hlavnej príjem cca 30 000 sk ročne ) . Preto som na základe toho, že za mojich čias stálo vybavenie živnosti 1000 sk kolok a na popud mnohých známych nasácala do tej živnosti cca dalších 20 iných činností ( na tie som nedostala dotáciu z UP ) ale poniektoré z nich ma živili.

Ak by si si rozšíril predmet podnikania, musí to byť so súhlasom úradu práce.
A úradu práce to bolo srdečne jedno, koľko mám činností na mojom živnostenskom oprávnení. Samozrejme dotáciu som použila len na veci, ktoré som mala uvedené v podnikateľskom zámere.

Osobne si myslím Justafa, že ak získaš dotáciu, tak ju môžeš použiť len na to čo si uviedol v podnik. zámere. Ale naozaj Ti nič nebráni si založiť združenie, ani s.r.o, ani sa zamestnať pokiaľ bude tvoja živnosť trvať a nepoužiješ na fungovanie toho združenia peniaze z dotácie. Lebo v prípade kontroly by si ich musel vrátiť.
veronikasad
20.07.09,11:56
Xanti, nie celkom s tebou súhlasím. Ak napr. dostanem dotaciu na vedenie účtovníctva /okrem predmetu podnikania budem mať ďalších 5 ŽL, napr. aj na prevádzku pohostinstva/ a z vedenia účtovníctva nebudem mať v druhom roku podnikania príjem ani cent, myslíš, že sa to bude považovať pri kontrole čerpania dotácie za splnenie podmienok, ak budem mať v druhom roku len príjem "z krčmy" ? Osobnú skúsenosť s tým nemám
Xanti
20.07.09,12:02
No neviem ako to bude ked nebudeš mať ani cent. Vždy som mala ale uplne smiešne sumy, ktoré nehrozili aby ma uživili.
Ale veľmi dobre si pamätám, že ešte predtým ako som otvárala živnosť ja tak sa vo veľkom rozbiehali DSS. A chodili agenti na UP hladať ovečky, ktoré si otvoria živnosť a budú robiť zmluvy pre DSS. A pracovníčky UP otvorene vyzývali ženy, ktoré už nedostávali podporu a nemali nárok na sociálne dávky ( lebo mali mng. ktorý zarábal ) nech to skúsia. A aj keby sa im nedarilo tak o nič neprídu, lebo danú dotáciu použijú na odvody do ZP a SP. A bude sa im to rátať do dôchodku.

Takže z toho dedukujem, že by sa Ti naozaj nič nestalo keby si mala príjem len z krčmy ale z účtovníctva nie. Lebo ty tú živnosť máš otvorenú, a predsa prestalo sa Ti "dariť", ale nemôžeš zrušiť a ísť na UP. Takže si myslím, že im je srdečne jedno či máš z danej činnosti príjem abo nemáš, hlavne že dotáciu použiješ v súlade s podn. zámerom a nie si na UP a nezvyšuješ štatistiky.
:D
justafa
20.07.09,13:02
este by ma zaujimalo co je to ta alikvotna ciastka,ako ju vypocitam? Neovladam tiez uctovnictvo, no chcela by som sa naucit. Ake sa najcastejsie pouziva vo firmach?jednoduche, alebo podvojne? nenajdem na internete niekde nejake zakladne informacie o vedeni si uctovnictva, vypisovani danych formularov, pocitani...?
Xanti
20.07.09,20:01
este by ma zaujimalo co je to ta alikvotna ciastka,ako ju vypocitam? Neovladam tiez uctovnictvo, no chcela by som sa naucit. Ake sa najcastejsie pouziva vo firmach?jednoduche, alebo podvojne? nenajdem na internete niekde nejake zakladne informacie o vedeni si uctovnictva, vypisovani danych formularov, pocitani...? Alikvotna čiastka je časť príspevku ( dotácie ) čo by si musela vrátiť v prípade nesplnenia podmienok daných UP.

Príklad : dostaneš dotáciu 12 000 eur ( píšem tak aby sa to lahšie rátalo ) si zaviazaná zmluvou, že 24 mesiacov nezrušíš živnosť.
Ale niečo sa prihodí a ty zrušíš živnosť po 8 mesiacoch. To znamená , že úrad práce Ti vyráta akú sumu si povinná vrátiť.
No a bajočko to vyzerá takto .... dotácia / mesiace ´= čiastka za mesiac
( 12 000 / 24 = 500 eur za mesiac ) .
No a teraz vlastne som vyrátala, že dotácia na mesiac je vo výške 500 eur, a kedže si dostala 12 000 eur, a živnosť mala otvorenú 8 mesiacov tak si vynásobíš mesiace * eur za mesiac = suma ( 8 * 500 = 4000 eur )
a uradu práce vrátiš rozdiel dotácie a sumy ... tj. 12000 - 4000 = 8000
eur
a to je vlastne alikvotna časť ... teda časť zodpovedajúca nejakému obdobiu. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.

A čo sa týka účtovníctva, myslím že bude pre teba oveľa jednoduchšie si nejakého účtovníka zaplatiť, lebo to je dosť náročné povolanie, pri ktorom treba stále študovať, učiť sa, a ty určite nebudeš mať čas sa tomu venovať popri organizovaní výstav. Na dvoch stoličkách sa sedieť nedá.:D A navyše nie každý má talent na čísielka.