samuelina
20.07.09,17:14
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť - slovenská firma platca DPH kúpi tovar od poľskej firmy a následne predá na Ukrajinu. Tovar ide však priamo z PL do UK. Zaujímalo by ma, či fa z Poľska musí byť samozdanená alebo
nie s ohľadom na §44c zák. o DPH ?
danula.s
20.07.09,17:29
Tak presne tento istý problém zaujíma aj mňa, nakoľko naša firma - slovenský platca nakupuje tovar v PL a Švédsku a tak isto hneď nakladá na kamión a prepravuje priamo do Ruska. Vývoz deklaruje slovenská firma a objednávka tovaru z členských štátov je pod jej IČDPH. Neviem čo s tým, nakoľko samozdanenie sa týka tovaru, ktorý musí byť fyzicky prepravený na Slovensko. Tiež si myslím, že by nadobudnutie tovaru malo byť oslobodené, ale nie som si tým istá. Istá daňová kontrolórka sa vyjadrila, že asi by mala byť naša firma zaregistrovaná priamo v krajine nadobudnutia tovaru, keďže tovar nepríde k nám. Lenže ten tovar nie je určený na zdaniteľné plnenia ani v PL ani vo Švédsku. Kto nám pomôže ???
m.hladka
20.07.09,19:08
Podľa mňa ide o trojstranný obchod:
Je to v tlačive DPH
riadok 33 - základ dane za všetky tovary nadobudnuté z iného členského štátu prvým odberateľom v členskom štáte druhého odberateľa pri trojstrannom obchode.
riadok 34 - základ dane za všetky tovary dodané prvým odberateľom druhému odberateľovi v členskom štáte druhého odberateľa pri trojstrannom obchode.
Tieto riadky vypĺňa platiteľ dane registrovaný v tuzemsku, ak je prvým odberateľom pri trojstrannom obchode.

§ 45
Oslobodenie od dane pri trojstrannom obchode
(1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak
a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.
(2) Ak sú splnené podmienky pre trojstranný obchod podľa odseku 1, prvý odberateľ nie je povinný platiť daň pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a nadobudnutie tovaru u tejto osoby sa považuje za zdanené.
(3) Pri trojstrannom obchode prvý odberateľ vyhotoví pre druhého odberateľa faktúru, ktorá nebude obsahovať sumu dane a v ktorej uvedie, že ide o trojstranný obchod.
(4) Zo záznamov vedených na určenie dane musí byť zrejmé
a) u prvého odberateľa, ak použije pri trojstrannom obchode identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku, dohodnutá odplata za dodanie tovaru druhému odberateľovi a názov alebo meno a adresa druhého odberateľa,
b) u druhého odberateľa, ak použije pri trojstrannom obchode identifikačné číslo pre daň pridelené v tuzemsku, základ dane, suma dane a názov alebo meno a adresa prvého odberateľa.
samuelina
21.07.09,06:24
o trojstranný obchod nejde, nakoľko druhý odberateľ nie je členský štát EU
Milan Benka
21.07.09,06:37
Poľská (resp. švédska) firma Vám má faktúrovať plnenie oslobodené od dane pri vývoze.
samuelina
21.07.09,06:44
Poľská (resp. švédska) firma Vám má faktúrovať plnenie oslobodené od dane pri vývoze.
to mi je jasné, mňa skôr zaujíma otázka samozdanenia ano, či nie?
Milan Benka
21.07.09,06:50
to mi je jasné, mňa skôr zaujíma otázka samozdanenia ano, či nie?

Pozrite si úplné znenie §§

§2 zák 222/2004.
.... predmetom dane je nadobudnutie tovaru v tuzemsku .....

§11/1
..... sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného ..... ............... .... odoslaným alebo prepraveným ...... ...... ...... ...... do tuzemska .
samuelina
21.07.09,07:10
ďakujem, tieto paragrafy som študovala, ale nie celkom pochopila.Predpokladám, že ten tovar do tuzemska nepríde, nemala by som ho zdaniť, ale na druhej trane mám k nemu (tovaru) vlastnícke práva.....
katka
21.07.09,07:19
Ja si myslím,že by ste sa mali registrovať v PL na DPH,lebo tovar nadobúdate v PL a aj ho z tade vyvážate do Ruska.
Milan Benka
21.07.09,07:22
ďakujem, tieto paragrafy som študovala, ale nie celkom pochopila.Predpokladám, že ten tovar do tuzemska nepríde, nemala by som ho zdaniť, ale na druhej trane mám k nemu (tovaru) vlastnícke práva.....

Nepredpokladajte. Tovar pri preprave kľudne môže prejsť cez územie SR. Ide o to aby tovar bol deklarovaný v Poľsku. Vývoz tovaru teda bude z Poľska. To, či prepravy by išla alebo nie cez územie SR je irelevantné.

K predtým spomenutým §§. Ak plnenie nie je predmetom dane, nevzniká pri ňom ani daňová povinnosť.
Milan Benka
21.07.09,07:24
Ja si myslím,že by ste sa mali registrovať v PL na DPH,lebo tovar nadobúdate v PL a aj ho z tade vyvážate do Ruska.

Bola by to zbytočná registrácia.
samuelina
21.07.09,07:32
veľmi pekne ďakujem, ja viem, že svojimi odpoveďami nabádate človeka používať rozum, ale práve v čase veľkého vyťaženia mi to veľmi nejde..........
danula.s
21.07.09,07:39
Takže suma sumárum , čo tu bolo doteraz napísane: ak tovar fyzicky nepríde do tuzemska, ale je hneď naložený na kamión a dopravený do tretieho štátu, nadobudnutie takéhoto tovaru nie je predmetom dane. Aj keď vývoz deklaruje slovenská firma - má JCD, prepravný list a fakturuje do Ruska. Logicky s tým súhlasím, ale všetko čo je v zákone o DPH, nemusí byť vždy logické. Teraz som prišla od daňového poradcu a ten sa vyjadril: Pokiaľ je transakcia medzi dvomi členskými štátmi - je to par.11 a ten hovorí o fyzickej preprave tovaru do druhého čl.štátu. To znamená že ja som prinútená vlastne ten tovar prepraviť sem, aj keď je to pre mňa finančne a organizačne zaťažujúce, podpíšem prevzatie tovaru na území SR a kamión pošlem do Ruska. Tým pádom mám potvrdený prepravný list - tovar som akože obdržala a všetko je v poriadku. Kde to má logiku???
Milan Benka
21.07.09,07:39
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť - slovenská firma platca DPH kúpi tovar od poľskej firmy a následne predá na Ukrajinu. Tovar ide však priamo z PL do UK. Zaujímalo by ma, či fa z Poľska musí byť samozdanená alebo
nie s ohľadom na §44c zák. o DPH ?

Keďže nedochádza k nadobudnutiu tovaru v tuzemsku ( §44/c sa v tomto príp. neuplatňuje) nebude to predmetom dane a nepodlieha to samozdaneniu


veľmi pekne ďakujem, ja viem, že svojimi odpoveďami nabádate človeka používať rozum, ale práve v čase veľkého vyťaženia mi to veľmi nejde..........

Vyžaťených je tu oveľa viac. :rolleyes:
katka
21.07.09,08:03
Súhlasím s tým ,čo napísala danula.s a preto som písala o registrácii v PL.
Mala som podobný prípad a radila som sa na DR.Mala som na výber dve možnosti: buď registráciu v krajine EU,kde som tovar nakúpila ,
alebo prepravenie tovaru na územie SR a jeho náslený vývoz.
Milan Benka
21.07.09,08:12
Takže suma sumárum , čo tu bolo doteraz napísane: ak tovar fyzicky nepríde do tuzemska, ale je hneď naložený na kamión a dopravený do tretieho štátu, nadobudnutie takéhoto tovaru nie je predmetom dane. Aj keď vývoz deklaruje slovenská firma - má JCD, prepravný list a fakturuje do Ruska. Logicky s tým súhlasím, ale všetko čo je v zákone o DPH, nemusí byť vždy logické. Teraz som prišla od daňového poradcu a ten sa vyjadril: Pokiaľ je transakcia medzi dvomi členskými štátmi - je to par.11 a ten hovorí o fyzickej preprave tovaru do druhého čl.štátu. To znamená že ja som prinútená vlastne ten tovar prepraviť sem, aj keď je to pre mňa finančne a organizačne zaťažujúce, podpíšem prevzatie tovaru na území SR a kamión pošlem do Ruska. Tým pádom mám potvrdený prepravný list - tovar som akože obdržala a všetko je v poriadku. Kde to má logiku???

6 smernica, čl. 146 ods 1


1.

Členské štáty oslobodia od dane tieto transakcie:


a) dodanie tovaru, ktorý je zaslaný alebo prepravený predávajúcim

alebo na jeho ú

čet do miesta určenia mimo Spoločenstva;




b) dodanie tovaru, ktorý je zaslaný alebo prepravený nadobúdateľom alebo na jeho účet do miesta určenia mimo

Spoločenstva, .......
Milan Benka
21.07.09,08:16
Súhlasím s tým ,čo napísala danula.s a preto som písala o registrácii v PL.
Mala som podobný prípad a radila som sa na DR.Mala som na výber dve možnosti: buď registráciu v krajine EU,kde som tovar nakúpila ,
alebo prepravenie tovaru na územie SR a jeho náslený vývoz.

V prípade registrácie by šlo o zbytočné administratívne zaťaženie daňového subjektu, v prípade prepravy na Slovensko a následného vývozu by to bolo vo väčšine prípadov neekonomické.
Milan Benka
21.07.09,08:29
Súhlasím s tým ,čo napísala danula.s a preto som písala o registrácii v PL.
Mala som podobný prípad a radila som sa na DR.Mala som na výber dve možnosti: buď registráciu v krajine EU,kde som tovar nakúpila ,
alebo prepravenie tovaru na územie SR a jeho náslený vývoz.


Mám za to, že v súlade so zákonom sa dá tento prípad riešiť aj iným spôsobom.
danula.s
21.07.09,08:58
Čiže, sk by mi prišla daňová kontrola, môžem sa odvolať na horemenovanú smernicu? Ako je možné, že priamo daňoví kontrolóri dávajú také zmetočné informácie - registrácia v členskom štáte nadobudnutia a pod. Poradca mi povedal, že musím prihliadať aj na to, čo napíše na faktúru dodávateľ. Mne napr. Poliak uviedol, že tovar je oslobodený a daň platí odberateľ. Z toho vyplýva, že ma uvedie do súhrnného výkazu ako príjemcu tovaru. Ak však vie, že tovar bol od neho odoslaný priamo do tretieho štátu /aj keď na naše náklady/ , nemal by uviesť na fa režim mimo DPH? Mám z toho v hlave riadny guláš.
Milan Benka
21.07.09,09:40
Čiže, sk by mi prišla daňová kontrola, môžem sa odvolať na horemenovanú smernicu? Ako je možné, že priamo daňoví kontrolóri dávajú také zmetočné informácie - registrácia v členskom štáte nadobudnutia a pod. Poradca mi povedal, že musím prihliadať aj na to, čo napíše na faktúru dodávateľ. Mne napr. Poliak uviedol, že tovar je oslobodený a daň platí odberateľ.
Nesprávny postup. Nejedná sa o intrakomunitárne dodanie.

Z toho vyplýva, že ma uvedie do súhrnného výkazu ako príjemcu tovaru. Ak však vie, že tovar bol od neho odoslaný priamo do tretieho štátu /aj keď na naše náklady/ , nemal by uviesť na fa režim mimo DPH?
Aj pre poliaka to je oslobodenie od dane pri vývoze, nakoľko tovar je prepravený mimo územia Spoločenstva.

Mám z toho v hlave riadny guláš.


V texte .
katka
21.07.09,10:14
Mám za to, že v súlade so zákonom sa dá tento prípad riešiť aj iným spôsobom.
Súhlasím.Našla som podobný prípad vo výklade paragrafu.47 odst.2.ZDPH
samuelina
13.10.09,10:01
Dobrý deň, opäť sa vraciam k tejto téme. Takže tovar ktorý išiel z PL na UK sme fakturovali bez dane avšak JCD je v nedohľadne,
poľská firma nám už k tomuto tovaru dofakturovala ich DPH, neviete mi poradiť riešenie?
samuelina
13.10.09,10:24
Dobrý deň, opäť sa vraciam k tejto téme. Takže tovar ktorý išiel z PL na UK sme fakturovali bez dane avšak JCD je v nedohľadne,
poľská firma nám už k tomuto tovaru dofakturovala ich DPH, neviete mi poradiť riešenie?
v podstate neviem čo s DPH, to ktoré nám dofakturovala poľská firma, včase vývozu slovenská firma ešte nebola platcom DPH
samuelina
13.10.09,11:00
poradí mi niekto....
kaupke
14.10.09,07:47
Ja som dostala dnes fa z Čiech za tovar , ktorý dodala táto česká firma s dopravou (slovenský dopravca), faktúra je vystavená v eurách (nie CZ) , ale má aj DPH 19 % . Teraz neviem ako postupovať , bola som v tom , že z Čiech má byť bez DPH a ja budem samozdanovať .
samuelina
14.10.09,08:46
v podstate neviem čo s DPH, to ktoré nám dofakturovala poľská firma, včase vývozu slovenská firma ešte nebola platcom DPH
prosím o radu
kaupke
14.10.09,09:12
Ja som dostala dnes fa z Čiech za tovar , ktorý dodala táto česká firma s dopravou (slovenský dopravca), faktúra je vystavená v eurách (nie CZ) , ale má aj DPH 19 % . Teraz neviem ako postupovať , bola som v tom , že z Čiech má byť bez DPH a ja budem samozdanovať .
poposúvam .....