tracheus
20.07.09,18:13
idem si kupovat psa, a tak som si napisal kupnu zmluvu. kedze nemam s pravom velke skusenosti, chcel by som vas poprosit ci by ste mi ju neskontrolovali ci tam nie je nejaka pravna chyba.

a este sa chcem opytat ze ked pytam od predavajuceho rodne cislo a cislo OP ci neporusujem zakon o ochrane osobnych udajov.
Petra Nová
20.07.09,16:45
No teda ..., máš moju poklonu, tú zmluvu by Ti možno lepšie nenapísal ani právnik. Pamätáš tam skoro na všetko. Ja by som opravila v článku V, bode 5.3 text v tom zmysle, že si v uvedenej lehote oprávnený odstúpiť od kúpnej zmluvy , v dôsledku čoho je predávajúci povinný vrátiť zaplatenú kúpnu cenu oproti vráteniu predmetu kúpy-psa.

Keďže zmluvu máš dobre štylizovanú, zoštylizuj si to podľa svojho. Ale to odstúpenie od zmluvy by tam malo byť, pretože ono je podmienkou pre vrátenie peňazí. A samozrejme aj dohodnutý dôvod pre odstúpenie od KZ.
tracheus
20.07.09,18:46
no tak som tu zmluvu este trosku upravil
Petra Nová
20.07.09,19:13
Veď toto je nejaká nová zmluva. To si ju celú preonáčil? To ustanovenie o odstúpení od zmluvy zaváňa neurčitosťou a mohla by byť zmluva v tejto čast neplatná. Takže radšej vymenuj dôvody, kedy môžeš odstúpiť od zmluvy.
Ten psík, to musí byť vzácny exemplár:)
tracheus
20.07.09,20:01
tak som tu 5.3 vratil radsej do povodneho stavu. je to takto lepsie? ci este nieco tam mam zle?
Petra Nová
20.07.09,20:16
Skús to upraviť takto: v druhej vete za slová.... infekčnej choroby, je kupujúci oprávnený odstúpiť od tejto kúpnej zmluvy a predávajúci sa zaväzuje vrátiť kupujúcemu kúpnu cenu v plnej výške proti veterinárnej správe. ..... pokračovať poslednou vetou.
tracheus
20.07.09,20:30
moze byt?

a ten clanok VII o dysplazii a vrateni 50% je OK?

diki moc za pomoc
tracheus
20.07.09,21:05
pokusil som sa ten cl. 6 opravit. snad je to lepsie ;)
anitram
21.07.09,05:47
Prepac, ale ta zmluva sa mi zda prehnana. Takato zmluva by sa dala podpisovat pri psoch v cene nad min 2.000 EUR s tym, ze je to vzacne plemeno a vynimocny vrh steniat.
K dysplazii len tolko, ze ti to predavajuci nepodpise. Nakolko jedna vec je ked je geneticky dana, a to mohol mat aj praprapredok slabu dysplaziu a moze sa to ukazat az na tomto vrhu a druha vec, dysplaziu mozes sposobit aj ty, privelkym zatazovanim psa vo vyvine.
Co sa tyka infekcnej choroby pises vratenie poplatku voci veterinarnej sprave, to si akoze psa nechas, preliecis a od neho budes ziadat spat kupnu cenu?? Psika budes 42 dni drzat v domacom vazeni?? lebo aj pri tebe sa moze na vychadzkach nakazit infekcnou chorobou. A karantenou steniatka pokazis socializaciu, v tom case potrebuje byt v kontakte, fungovat, vsetko ovoniavat, zistovat.
Podla zmluvy tipujem, ze si zaciatocnik, v chovatelskych kruhoch sa nepohybujes. Ak kupujes z kvalitnej chovatelskej stanici, tak predavajuci automaticky maju svoje kupne zmluvy.
A ty by si bol schopny vratit psa po urcitej dobe? Potom si radsej psa nekupuj, ale plysovu hracku.
Sorry ak je to tvrde, ale z tej zmluvy mi to pride, ze nejdes kupovat zivu bytost ale auto, alebo spotrebnu elektroniku.
M
Petra Nová
21.07.09,06:54
Už máš tú zmluvu hotovú?

S názorom anitram sa nedá inak, len súhlasiť. Ale nikto z nás nevie, aký je ten psík vzácny, a či je potrebná tak podrobná zmluva. Je mi však sympatické na zadavateľovi to, že vôbec nejakú zmluvu stvoril , a že je ochotný sa s ňou na Porade sa podeliť. Je to rozhodne lepšie, ako žiadať nejaký( hocijaký) vzor , bez toho, aby sa nad ním zamýšľal. A potom za pár čias prísť sem plakať, ako ho predávajúci dobehol. Je samozrejmé, že každá zmluva je výsledkom dohody dvoch. A je viac ako pravdepodobné, že mu ju predávajúci v takom znení nepodpíše. Ale bude to pre kupujúceho ďalšia životná skúsenosť.
Inak, vrátenie psíka si po takom čase si tiež neviem predstaviť.
Ja už len dúfam, že nekupuješ psíka-bojovníka pre psie zápasy.
tracheus
21.07.09,15:29
tu zmluvu som chcel spociatku taku tvrdu umyselne, ked sa budem dohodovat s chovatelmi aby mi ostali aj nejake pouzitelne zaruky. samozrejme ze nechcem dat psika prec, ale hned po odbere idem s nim na veterinarnu kliniku na preventivne vysetrenie a keby tam nieco nasli aspon mozem vyvyjat tlak na chovatela. istota je istota...

ten cl. o dyzplazii tam mam tiez umyselne lebo chovatelia tvrdia ze urcite ziadne dysplazia nebude. potom som ale iste problemy s vyvinom u chovatela konzultoval s veterinarom a ten mi moje podozrenie potvrdil.

idem kupit labradora, a zapasit s nim budem iba o miesto na posteli :D:D
misomiso
21.07.09,16:03
Ak sa smiem spytat - kolko taky Labrador stoji?
tracheus
21.07.09,16:42
u nas a v CR 300€-500€. v zapadnej europe az do 2000€
andreaS
21.07.09,16:53
nasi kupili papieroveho labradora zaciatkom roka... myslim ze za dakych 300E... neni ale z dakeho super spojenia... je len papierovy... tym myslim, ze nie je po intersampionoch ;) kde by sa ta cena vysplaha isto o dost vyssie... nie len tych 500,-E

napr. ja mam americkeho kokra... papierovy po kvalitnych rodicoch idu po minimalne 800E... kamaratka teraz predala steniatko po rodicoch intersampionoch siedmych krajin... pod tu cenu nechcela ist... lebo za parenie takym kvalitnym psom sa vela plati, veterina plus cip nieco stoja, plus ju stali nemale peniaze vystavy po celej europe pocas 2 rokov.. takze ta cena je vzdy podla toho o aky kvalitny vrh ;) ale som sa rozkecala ;)

drzim palce s hafcom...

ten u nasich ma 7 mesiacov a je to hotove tela... aj ked ho da do pozoru nas o dve tretiny mensi american :D
misomiso
21.07.09,17:31
u nas a v CR 300€-500€. v zapadnej europe az do 2000€

No dobre, ale ak ho potrebujes do postele (a nie na vystavy) tak staci aj bez papierov nie?
tracheus
21.07.09,18:28
misomiso: lmgtfy.com/?q=preco+preukaz+povodu
misomiso
21.07.09,18:32
No len ci si privela negooglil. My sme mali cistokrvneho Labraca bez papierov za par korun a nic mu nechybalo, az do chvile, ked nam ho niekto ukradol, no to uz ale s preukazom nesuvisi...
tracheus
21.07.09,19:01
cistokrvny pes bez papierov neexistuje. nemas to cistokrvnost ako dokazat ale je to mimotemy
misomiso
21.07.09,19:12
cistokrvny pes bez papierov neexistuje. nemas to cistokrvnost ako dokazat ale je to mimotemy

Prepac, neber to teraz osobne, ale fascinuju ma ludia, ktori prahnu po absolutnej istote a bezpeci (a su za to schopni dat cokolvek, co zasa ini nalezite vyuzivaju :)). Casom mozno zmenis zivotnu filozofiu, napriklad, ked sa dozvies, ze aj ked kupis auto u renomovaneho autorizovaneho predajcu (uplne nove 0 km- samozrejme), tak sa ti moze stat, ze ti ho po case policajti zhaby s tym, ze bolo kradnute (pripad mojho znameho).

Myslim, ze v dnesnej dobe sa aj s piatimi zmluvami a preukazni moze stat, ze u psa (rovnako ako u cloveka :)) budu platit slova Bolka Polivku zo zaveru filmu "Kurva hosi guten tag" - "...to jakoze muj tata nebyl muj tata ??"

Mne sa naopak vyplatilo ludom doverovat. Prisiel som za babou na inzerat, povedala mi, pes je cistokrvny bez papiera, x krat som s nim bol u veterinara, ktory ma s tymito psami bohate skusenosti, nikto nezbadal, ze by nieco nebolo v poriadku. Uzili sme si s nim kopec srandy a ozajstneho priatelstva, budme nanho do smrti v dobrom spominat. V com by bol lepsi ten s papiermi?

Aj tak nam ho ukradli, takze som skutocne rad, ze som zan navysolil extra peniaze navyse.... Ale ber to iba ako moju zivotnu skusenost samozrejme.
andreaS
22.07.09,04:05
miso: ide o to, ze pri PP psoch ide o kontrolovane vrhy, jedince, kt. nesplnaju standard plemena sa nedostanu do chovu... spravny chovatel nepusti na parenie psa u kt. sa prejavila daka geneticka chyba (trebars ta dysplazia) a viac-menej ide o psa s lepsim zdravotnym zakladom..

nas amik je bez pp... v prvom roku absolvoval dve operacie... oko (harderova zlaza) a hrcka na nohe... navyse je aj mensieho vzrastu a nakoniec sme radi, ze z neho vobec vyrastol amik... lebo steniatka vyzeraju rovnako aj pri anglickom kokrovi...

napr. nepapierove maltezaky, yorkie, civavy, toy pudle, westiky su abnormalne prerastene v drvivej vacsine... medzi sebou ich tak prekrizuju ze dovidenia... napr. pri pudloch... toy pudlik je male chutnucke stvorenie, ale ako kazdy maly pes mavaju malopocetne vrhy... pre ich zvysenie vezmu trpazliciu fenu a naparia s toy pudlom a vysledkom uz nie je malicky toy pudlik... a maltezaka som videla aj takeho obrovskeho ako je nas amik... a to maju byt male psiky...

samozrejme ze od papierov nezavisi laska cloveka ku psikovi a naopak... ide len o to, ze ten kto chce isto toho psa, kt. chce so zdravsim zakladom, tak zvoli cestu PP
anitram
22.07.09,05:03
som absolutne proti bezpapierakom, pre ludi je to len biznis bez vedlajsich nakladov, ked chce niekto bezpapieraka su ich plne utulky, aj "cistokrvnych"

misomiso - ako mozes porovnavat auto so psom ?!?!
to ze som ochotna dat cokolvek len aby som mala doma psa s PP a ini to vyuzivaju je blbost, ako pisala andreaS, ani si nevies predstavit kolko penazi a casu stoji uchovnenie psa, vyber vhodneho partnera a starostlivost o stenata, aby mali zdravy vyvoj, fena je kontrolovana, vrhy moze mat iba v urcitych intervaloch, nie pri kazdom harani
nie ako bez PP, pri kazdom harani majitel najde na ulici biele cudo, da to sparit so svojou akoze maltezackou, stenata si odchova fena v koterci a potom to predava po 80 EUR ako cistokrvneho maltezaka a ked uz fena je nevladnuca tak ju vyhodi na ulicu a zabezpeci si dalsiu "cistokrvnu"

tracheus - viem ti na slovensku doporucit chovku labradorov, nikdy by ta neosmekli, psy su polovne aj vystavne vedene, tiez moj prvy pes bol labrador, ale nie z tejto chovky, zial v 6 rokoch umrel na rakovinu a takisto poznam pripad, ze "chovatel" predaval labradorov s PP a mali tazku dysplaziu, najlepsie je predtym si pozistovat o chovkach info, co a ako, su rozne fora aj o psoch, tam mozes ziskat info a skusenosti s chovkami
misomiso
22.07.09,06:42
fena je kontrolovana, vrhy moze mat iba v urcitych intervaloch, nie pri kazdom harani
nie ako bez PP,

No ak si ty sam chovatel, tak to robis mozno naozaj takto poctivo, no neviem ako mi budes garantovat, ze sa nenajde aj chovatel, ktory nestrazi fenu ako zlaty depozit NBS a tym padom napr. ani nevie, ze par hodin pred planovanim pripustenim k nej nepreskocil cez plot Labrador od susedov, ktory sice vyzera cistokrvny, ale nema PP.
andreaS
22.07.09,07:27
zachadzas do extremu...
mlisa
22.07.09,07:51
ani si nevies predstavit kolko penazi a casu stoji uchovnenie psa, vyber vhodneho partnera a starostlivost o stenata, aby mali zdravy vyvoj, fena je kontrolovana, vrhy moze mat iba v urcitych intervaloch, nie pri kazdom harani
nie ako bez PP, pri kazdom harani majitel najde na ulici biele cudo, da to sparit so svojou akoze maltezackou, stenata si odchova fena v koterci a potom to predava po 80 EUR ako cistokrvneho maltezaka a ked uz fena je nevladnuca tak ju vyhodi na ulicu a zabezpeci si dalsiu "cistokrvnu"

tracheus - viem ti na slovensku doporucit chovku labradorov, nikdy by ta neosmekli, psy su polovne aj vystavne vedene, tiez moj prvy pes bol labrador, ale nie z tejto chovky, zial v 6 rokoch umrel na rakovinu a takisto poznam pripad, ze "chovatel" predaval labradorov s PP a mali tazku dysplaziu, najlepsie je predtym si pozistovat o chovkach info, co a ako, su rozne fora aj o psoch, tam mozes ziskat info a skusenosti s chovkami

takze vzhladom k tvojim skusenostiam, bez PP ale s PP, zdravotny zaklad a cistokrvnost aj tak zavisi od starostliveho chovatela, nie od papiera. Tak ako ti niekto moze predat psa s PP a dysplaziou, tak ti mozu predat cistokrvneho psa bez PP bez genetickych preddispozicii na rozne choroby.
Btw, mam beagla bez PP, od chovatela o ktorom viem ze sa o svoje psy stara a nepari kadeco s kadecim. A ak aj ma moj pes nahodou pradedka uplne inu rasu a casom sa u neho objavi nejaka vada, no a? Je to clen rodiny, tych tiez berieme aj s ich genetickou vybavou a pripadnymi chorobami :-)
Ale uz sme dost mimotemy :)
misomiso
22.07.09,09:05
zachadzas do extremu...

...a preco? Ved to je realny zivot. :)

To je len rozdiel dvoch odlisnych nazorov na fungovanie sveta. Napr. su ludia (a nie je ich malo) ktori maju vsetky auta havarijne poistene, chcu mat absolutny pocit istoty, su ochotni sa za to vzdat spusty inych veci (lebo to nie je lacne).

Ja zasa viem, ze absolutny pocit istoty je iluzorny, poznam kopec ludi, ktori roky poctivo platili posistne a potom, ked mali raz narok naplnenie, tak si poistovna nasla zamienku a okaslala ich, ani vsetky papiere a zmluvy im nepomohli. Ja idem inou cestou. Vopred viem, co mozem cakat, ak by som z vlastnej viky nabural, aprolos aj tak by mal clovek jazdit tak, aby nenabural. Samozrejme este su tu ine vplyvy, moze mi na auto spadnut strom, krupy... no tak budem mat smolu. Ale aspon naivne nepodlieham pocitu absolutneho bezpecia.

Ak sa zacnete trocha zaujimat o marketing, tak hned v prvych lekciach narazite na Maslowov rebricek ludskych tuzob. Pocit bezpecnosti je hned na druhom mieste (za zakladnymi biologickymi potrebami, ako je jedlo, teplo, sex) - teda na druhej priecke z asi siedmich.

Prvoradym cielom kazdeho marketera je dostat sa s posobenim na zakaznika co najvyssie v Maslowovom rebricku a druha priecka je stale nieco, co stoji za to. Ludia su schopni za bezpecnost (casto iba pocit bezpecnosti) vyvalit stale velmi vela penazi - a to sa aj nalezito vyuziva. Zamerne pisem Vyuziva, nie Zmeuziva, pretoze mame volny trh, kapitalizmus, teda dovolene je vsetko, co nie je vyslovene zakazane. Je to legalne. Druha vec je, co to ja chcem, ci dokonca potrebujem...
Petra Nová
22.07.09,09:51
Tracheus, dám Ti ešte jednu radu, teraz už nie ku zmluve.

Keď nabudúce budeš chcieť poradiť niečo k zmluvným vzťahom ohľadne psíkov, zaves tú svoju otázku do témy " Domáci miláčikovia" . Tam sa tie odpovede budú lepšie hodiť, a môžeš si aj príjemne pokecať.