Aďa40
20.07.09,18:17
Dnešným dňom som začala podnikať. Robím predajcu na plastové okná (vytváram cenové ponuky v kancelárii). Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť paušálne výdavky pri výpočte dane, ako si mám viesť evidenciu, keďže nemusím používať jednoduché účtovníctvo a ak sa dobrovoľne nepoistím v soc. poisťovni, aké to môže mať pre mňa negatívne následky?
Dav
20.07.09,16:38
veronikasad
20.07.09,16:57
Dnešným dňom som začala podnikať. Robím predajcu na plastové okná (vytváram cenové ponuky v kancelárii). Chcem sa spýtať, či si môžem uplatniť paušálne výdavky pri výpočte dane, áno vo výške 40 % z príjmov + zaplatené odvody do zdr. poisťovne ako si mám viesť evidenciu, keďže nemusím používať jednoduché účtovníctvo vedieš evidenciu pohľadávok a príjmov v časovom slede a ak sa dobrovoľne nepoistím v soc. poisťovni, aké to môže mať pre mňa negatívne následky v prípade PN-ky nebudeš mať nárok na nemocenské, príp. materské ?
odpoveď v texte
Lianka
21.07.09,14:45
ak sa dobrovoľne nepoistím v soc. poisťovni, aké to môže mať pre mňa negatívne následky?

Doplnim Veroniku:
... nerataju sa ti odpracovane roky do dochodku, neprispievas si na dochodok (ak mas II. pilier).
Aďa40
21.07.09,16:26
Som rozvedená, s 19-ročnou dcérou, ktorá v septembri maturuje. Ak "skrachujem" nemám teda nárok na dávky v hmotnej núdzi (nemám nárok na podporu, lebo nemám odrobených 36 mesiacov za posledné 4 roky)?
Nie je lepšie sa dobrovoľne poistiť - koľko treba min. platiť?
Alebo to radšej na rok risknúť?
Lianka
22.07.09,10:34
Mozes sa dobrovolne poistit, min. poistne na poistenie v nezamestnanosti je 5,90 EUR mesacne. Avsak rovnako plati, ze narok na podporu v nezamestnanosti mas v pripade, ak si si platila poistne aspon 3 roky z poslednych 4 rokov (ako zamestnanec, dobrovolne poistena osoba a pod. - obdobia sa scitaju).

Min. vymeriavaci zaklad pre poistenie v nezamestnanosti je 295,50 EUR, podpora v nezamestnanosti z neho cca. 50%. Rozhodnut sa musis sama, ci to ma vyznam pre teba.

Z vlastnej skusenosti: podnikatelia okolo mna si neplatia DPO, ale radsej si odkladaju volne prostriedky na horsie casy a snazia sa diverzifikovat prijmy, resp. hladat aj dalsie oblasti podnikania, aby neboli zavisli len na jednej cinnosti.

Ohladom hmotnej nudze sa vyjadri zrejme niekto skusenejsi v tejto oblasti.