Khani
20.07.09,21:26
Chcel by som poprosiť o radu. Chcel by som vystriedať manželku na rodičovskej dovolenke rok po narodení dieťaťa. Neviem však či spĺňam podmienky na poberanie rodičovského príspevku. V práci som totiž dostal nenávratnú pôžičku ako výmenu za to, že zotrvám vo firme do stanoveného termínu. Prijem z tejto pôžičky som mal pred rokom, pri jej pridelení. Mesačné splátky za mňa platí banke firma a mne tieto splátky navyšujú hrubý príjem. Z výšky splátky sa odvádza zdravotný odvod a daň z príjmu. Odvody do sociálnej poisťovne sa zo splátky neodvádzajú. Po nástupe na rodičovskú dovolenku bude firma naďalej mesačne platiť splátku mojej pôžičky. Ja nebudem mať žiaden príjem. Dočítal som sa, že: „Zárobková činnosť pre účely rodičovského príspevku je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa zákona o dani z príjmov“ Spĺňam podmienky na poberanie rodičovského príspevku? Poraďte prosím niekto. Ďakujem vopred.
brčko
20.07.09,20:29
Chcel by som poprosiť o radu. Chcel by som vystriedať manželku na rodičovskej dovolenke rok po narodení dieťaťa. Neviem však či spĺňam podmienky na poberanie rodičovského príspevku. V práci som totiž dostal nenávratnú pôžičku ako výmenu za to, že zotrvám vo firme do stanoveného termínu. Prijem z tejto pôžičky som mal pred rokom, pri jej pridelení. Mesačné splátky za mňa platí banke firma a mne tieto splátky navyšujú hrubý príjem. Z výšky splátky sa odvádza zdravotný odvod a daň z príjmu. Odvody do sociálnej poisťovne sa zo splátky neodvádzajú. Po nástupe na rodičovskú dovolenku bude firma naďalej mesačne platiť splátku mojej pôžičky. Ja nebudem mať žiaden príjem. Dočítal som sa, že: „Zárobková činnosť pre účely rodičovského príspevku je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa zákona o dani z príjmov“ Spĺňam podmienky na poberanie rodičovského príspevku? Poraďte prosím niekto. Ďakujem vopred.

tu je presná definícia zárobkovej činnosti zo:
Zákona o rodičovskom príspevku
§ 4 ods.3


(3)Zárobková činnosť podla tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podla osobitného predpisu,6) alebo obdobná činnosť v cudzine; za zárobkovú činnosť sa nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.5c)

Podla tejto definície by muselo ísť z tvojej strany o činnosť. Ale ty žiadnu vykonávať nebudeš. Takže ak budeš mať zdanitelný príjem nie z činnosti, tak podmienku splnaš. To je môj názor.

Mne na UPSVaR tvrdili, že aj popri čerpaní riadnej dovolenky (tj. poberaní náhrady za dovolenku, čo je zdanitelný príjem aj s odvodmi do ZP, SP) môžem poberať rodič.príspevok (už podla nového zákona, lebo RP som začala poberať až v r.2009) a som im neverila. Tak toto by mohlo byť vysvetlenie aj k čerpaniu dovolenky, lebo tiež nejde o činnosť, z ktorej vzniká nárok na príjem. Sa mi predtým nechcelo pozerať do zákona, no ty si ma k tomu trošku dokopal. :)
brčko
20.07.09,20:43
ešte tu je časť zákona o RP:

Nárok na rodičovský príspevok
§ 3
(1) Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:
a) riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa
1. do troch rokov veku dieťaťa,
2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom1) do šiestich rokov veku dieťaťa alebo
3. do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 ods. 2, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia
súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti,
b) trvalý pobyt3) alebo prechodný pobyt4) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
c) trvalý pobyt3) alebo prechodný pobyt4) dieťaťa uvedeného v písmene a) na území Slovenskej republiky,
d) nevykonávanie zárobkovej činnosti rodičom.
Khani
30.07.09,18:15
Ďakujem za radu. Asi by bolo najlepšie sa spýtať priamo na úrade práce, soc. vecí a rodiny. Len neviem či my tam len tak jednoducho dajú záväznú odpoveď. Predsa je to trošku zložitejší prípad. Zákon o rodičovskom príspevku 280/2002 sa v § 4 odsek 3 odvolávajú na zákon o dani z príjmov. V zákone o dani z príjmov 595/2003 platnom od 1.3.2009 sa podľa § 5 odsek 1) písmeno g) za príjmy zo závislej činnosti považujú aj: „príjmy plynúce v súvislosti s minulým, súčasným alebo budúcim výkonom závislej činnosti alebo funkcie bez ohľadu na to, či daňovník pre platiteľa príjmu skutočne vykonával, vykonáva alebo bude vykonávať túto závislú činnosť alebo funkciu,“
Tak teraz naozaj neviem či budem mať nárok na rodičovský príspevok alebo nie. S tou dovolenkou počas poberania rod. Príspevku je to tak ako si písala. Teda ak môžem poberať rod. Príspevok počas čerpania riadnej dovolenky, tak by to malo byť rovnaké aj v mojom prípade... Nemá niekto s podobným prípadom praktické skúsenosti?