Vladaa
21.07.09,00:44
Dobrý deň,
hneď pri nástupe do zamestnania som podpísala hmotnú zodpovednosť.
Už tam pracujem istý čas a nedávno boli ukradnuté firmemné veci.
Veci boli ukradnuté po pracovnej dobe ale posledný kto uzatváral priestor som bola ja.Môže odomna žiadať zamestnávateľ úhradu škody??
Ich zabezpečanie nieje najlepšie ale aj tak sa môže vyhovoriť na moje zlyhanie??

Voped ďakujem za akukoľvek odpoveď....
Llívia
21.07.09,04:18
§ 182 Zákonníka práce hovorí:
"(1) Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými zamestnancami, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť).
(2) Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.
(3) Zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia."
Ak sa dá jednoznačne preukázať, že krádež spáchala iná osoba, tak zamestnávateľ nemôže od teba žiadať náhradu škody. Tiež záleží od toho, za čo máš hmotnú zodpovednosť a čo bolo ukradnuté, napr. ak máš hmotnú zodpovednosť za peniaze a bol ukradnutý počítač, tento nepatrí do hmotnej zodpovednosti. Pozor na to, že niektorí zamestnávatelia dajú do hmotnej zodpovednosti hocičo, napr. aj ten počítač, čo je však blbosť, lebo počítač nie je určený na obeh alebo obrat. Napr. náhradu za poškodenie počítača by si zamestnávateľ mohol uplatňovať podľa § 179: "(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185."

"§ 187
(1) Ak škodu spôsobil porušením povinností aj zamestnávateľ, zamestnanec uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia."

"§ 183

(1) Zamestnanec, ktorý uzatvoril dohodu o hmotnej zodpovednosti, môže od nej odstúpiť, ak sa preraďuje na inú prácu, zaraďuje na iné pracovisko, prekladá alebo ak zamestnávateľ v čase do jedného mesiaca po tom, čo dostal jeho písomné upozornenie, neodstráni nedostatky v pracovných podmienkach, ktoré bránia riadnemu hospodáreniu so zverenými hodnotami. Pri spoločnej hmotnej zodpovednosti môže zamestnanec od dohody odstúpiť, ak je na pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo ustanovený iný vedúci, prípadne jeho zástupca. Odstúpenie sa musí oznámiť zamestnávateľovi písomne."

Ak vieš o nedostatkoch, mal by si zamestnávateľa na to písomne upozorniť, aby ti nedal k náhrade niečo, za čo ty nemôžeš. V prípade sporu budeš mať v ruke "papier" o tom, že si zamestnávateľa na nedostatky upzornil.