gabikao
21.07.09,06:39
Aka je moznost pre skolu presunut ziaka ZS do specialnej skoly, ak rodicia nesuhlasia aj napriek odporucaniu spec.pedagoga a psychologa? (niekolky krat opakoval predchadzajuci rocnik, uz je v tazkej puberte a tak sa aj prejavuje - spravanie prekracujuce uplne vsetky normy, oplzle vyjadrovanie pri 9-10rocnych detoch - on ma asi 12-13) Syn ma v triede takehoto spoluziaka, nechapem ako postupil do dalsej triedy, zrejme ucitelia nechceli sposobit traumy aj dalsim detom. Teraz som sa dozvedela, ze tento chlapec bude znova pokracovat s nasimi detmi - je to hroza, uplne narusa vzdelavaci proces, deti su z neho v strese, ucitelia robia co mozu, maju s nim svatu trpezlivost ale aj tak ho nezvladaju.
alaya1
21.07.09,07:08
Ak nesuhlasi rodic, tak skola nemoze pretradit ziaka, bude pokracovat ako integrovany ziak, ak ma od specialneho pedagoga odporucanie na integraciu a to len v pripade ak sa u neho vyskytnu poruchy ucenia. Ale spravanie zioaka nie je dovodom preradenia na ŠS, nakolko tam sa vzdelavaju deti mentalne, pripadne sluchovo, zrakovo postihnute, nie deti s poruchami spravania.
timike1971
21.07.09,07:15
1. rodič má právo vybrať si školu
2. začlenený (integrovaný) môže byť žiak len so súhlasom zák.zást.
3. súdne rozhodnutie podľa § 29 ods.10 a 11 zákona č.245/2008 - ale neodporúča sa

Je to začarovaný kruh.
gabikao
21.07.09,11:47
alaya, tento ziak ma odporucania vsetkych odbornikov na preradenie na specialnu skolu - cize ma diagnozy kvoli kt. by bolo vhodne ho preradit, ale rodicia s tym nesuhlasia
to jeho spravanie je len bonus a trochu suvisi aj s tym, ze nestiha s ostatnymi, nudi sa a potom robi hluposti /samozrejme, ze ziak "len" s poruchou spravania nepojde na specku, to je uz zase ina kapitola/
sme z neho zufali - nasim detom pustal oplzle videa na mobile, vyslovene chodi od lavice k lavici a robi sexualnu osvetu, ignoruje ucitelov, jacanim, hadzanim sa o zem a trieskanim vsetkym naokolo si vynucuje splnenia jeho poziadaviek, pre ostatne decka je to cisty horor
jaros5
21.07.09,12:25
alaya, tento ziak ma odporucania vsetkych odbornikov na preradenie na specialnu skolu - cize ma diagnozy kvoli kt. by bolo vhodne ho preradit, ale rodicia s tym nesuhlasia
to jeho spravanie je len bonus a trochu suvisi aj s tym, ze nestiha s ostatnymi, nudi sa a potom robi hluposti /samozrejme, ze ziak "len" s poruchou spravania nepojde na specku, to je uz zase ina kapitola/
sme z neho zufali - nasim detom pustal oplzle videa na mobile, vyslovene chodi od lavice k lavici a robi sexualnu osvetu, ignoruje ucitelov, jacanim, hadzanim sa o zem a trieskanim vsetkym naokolo si vynucuje splnenia jeho poziadaviek, pre ostatne decka je to cisty horor
Existuje riešenie;
Ak rodičia nesúhlasia s preradením do ŠZŠ, tak sa preradiť nasilu nemôže, ale tak isto nikto nemôže prinútiť školu, aby takéhoto žiaka integrovala do bežnej triedy, ak na to nemá vytvorené vhodné podmienky.
(Väčšina ZŠ na Slovensku nemá vytvorené vhodné podmienky na integráciu mentálne postihnutých žiakov, ktorí majú ešte naviac aj poruchy správania sa).
Jeho nevhodné správanie - až ohrozujúce ostatné deti, by som tiež netoleroval a oznámil rodičom, keďže dlhodobo nedochádza k náprave, že škola bude postupovať v zmysle zákona a navrhne ho do niektorého z diagnostických centier.
Samozrejme by som trval na tom , aby si ho dali na inú školu.
Ak by podobný postoj zaujali všetci riaditelia okolitých škôl a nezlákala ich vidina 3násobného normatívu na integrovaného žiaka, tak nakoniec by nezodpovední rodičia boli prinútený dať svojho syna tam, kde skutočne patrí a kde sú najlepšie podmienky na výchovu a vzdelávanie detí s mentálnym postihom.
jaros5
21.07.09,12:49
gabikao;
Aj vy rodičia máte predsa možnosť cez radu rodičov, resp. radu školy "pritlačiť" na riaditeľa, aby konal a riešil tento skutočne vážny problém k spokojnosti všetkých a hlavne ku prospechu samotného postihnutého žiaka.
gabikao
21.07.09,13:32
jaros5, urcite sa do toho pustime, prave preto som sem polozila otazku, aby som vedela ci je to vobec mozne zmenit.
o tom co sa v triede deje som sa podrobnejsie dozvedela len 2 mesiace pred koncom skolskeho roka a bol predpoklad, ze chlapec bud nepostupi alebo bude zaradeny do sportovej triedy, takze som zatala zuby a vydrzala aj so synom a ostatnymi rodicmi.
ale teraz to vyzera tak, ze bude opat v nasej triede a to uz ozaj bude treba nejako riesit. je mi luto jeho rodicov - sme male mesto a pozname sa tu - jeho mama bola na zakladke moja spoluziacka, kym neprepadla a jeho otec zase spoluziak mojho znameho - tiez kym neprepadol - ale boli to celkom mile fajn decka. urcite by som neriesila jeho diagnozy a to ci ma byt v triede, keby sa aspon trochu spraval normalne, ale to co doraba je priserne, takze sa budeme musiet v zaujme svojich deti ozvat na rade skoly a skusit to riesit
jaros5
21.07.09,13:44
jaros5, urcite sa do toho pustime, prave preto som sem polozila otazku, aby som vedela ci je to vobec mozne zmenit.
o tom co sa v triede deje som sa podrobnejsie dozvedela len 2 mesiace pred koncom skolskeho roka a bol predpoklad, ze chlapec bud nepostupi alebo bude zaradeny do sportovej triedy, takze som zatala zuby a vydrzala aj so synom a ostatnymi rodicmi.
ale teraz to vyzera tak, ze bude opat v nasej triede a to uz ozaj bude treba nejako riesit. je mi luto jeho rodicov - sme male mesto a pozname sa tu - jeho mama bola na zakladke moja spoluziacka, kym neprepadla a jeho otec zase spoluziak mojho znameho - tiez kym neprepadol - ale boli to celkom mile fajn decka. urcite by som neriesila jeho diagnozy a to ci ma byt v triede, keby sa aspon trochu spraval normalne, ale to co doraba je priserne, takze sa budeme musiet v zaujme svojich deti ozvat na rade skoly a skusit to riesit

Držím palce:)
alaya1
21.07.09,14:03
Mne je to, co popisujes zrejme a jasne, no kym nemas podpis rodica, tak nic nezmozes. To mi ver. Som clovek z praxe, takze viem, o com pises. To, co napisal Jaros, je idealne, no aj trocha utopisticke. Ziaden riaditel neda dobrovolne prec dieta zo skoly a nieto este integrovane.
Bol by sam proti sebe. Mozno ze, keby ste vsetci rodicia v rriede isli za nim spolu a pohrozili mu, ze vy vsetci date deti prec, potom by si to mozno rozmyslel. Aj to neviem, ake by bolo vychodisko, isiel by na inu ZS a vsetko by sa opakovalo, no len inym detom. Zial, kym rodicia nesuhlasia, ani do reegukacneho zariadenia nemoze ist, iba na zaklade sudneho rozhodnutia. Takze, zelam, nech to vyriesite hlavne k spokojnosti deti.
A poznamka na zaver. Mozno ho aj deti provokuju, lebo vedia, ze sa da. Neviem, nepoznam toho ziaka..
jaros5
21.07.09,16:11
Mne je to, co popisujes zrejme a jasne, no kym nemas podpis rodica, tak nic nezmozes. To mi ver. Som clovek z praxe, takze viem, o com pises. To, co napisal Jaros, je idealne, no aj trocha utopisticke. Ziaden riaditel neda dobrovolne prec dieta zo skoly a nieto este integrovane.
Bol by sam proti sebe. Mozno ze, keby ste vsetci rodicia v rriede isli za nim spolu a pohrozili mu, ze vy vsetci date deti prec, potom by si to mozno rozmyslel. Aj to neviem, ake by bolo vychodisko, isiel by na inu ZS a vsetko by sa opakovalo, no len inym detom. Zial, kym rodicia nesuhlasia, ani do reegukacneho zariadenia nemoze ist, iba na zaklade sudneho rozhodnutia. Takze, zelam, nech to vyriesite hlavne k spokojnosti deti.
A poznamka na zaver. Mozno ho aj deti provokuju, lebo vedia, ze sa da. Neviem, nepoznam toho ziaka..
Utopistické ????:D:o:);)
mimotemyMilá alaya, vyvola-la-la-la si na mojej tvári úsmev - za čo som ti povďačný:rolleyes:,
mám za sebou skoro 20-ročnú prax v školstve a z toho skoro polovicu ako ten čo rozhoduje :---;
Tak mi ver - tento postup je overený praxou ... aj keď nie vždy samozrejme vyšiel na 100%;)
Ak mi neveríš opýtaj sa ktoréhokoľvek psychológa, špec. pedagóga - mentalne postihnuté dieťa je možné integrovať do bežnej triedy, ale vyslovene sa to nedoporučuje:cool:;

Učil som v triedach kde boli integrovaní žiaci, aj mentálne .... a moje skúsenosti hovoria jednoznačne - žiak s mentálnym postihom nemá byť integrovaný v bežnej triede - a už vonkoncom nie, ak má aj poruchy správania sa. (Pripúšťam vo výnimočných prípadoch - ale naozaj len opodstatnená výnimka.)
Ak má učiteľka v triede len jedného integrovaného žiaka s mentálnym postihom (+ poruchu správania sa) a 20 ostatných menej výnimočných žiakov, tak jednoducho nestíha ... a odnesú si to všetci ... nervózna učiteľka, narušený proces každý deň, nudiaci sa výmyselník, ktorý potrebuje 100% individálny prístup, nespokojní rodičia, ... narušené vzťahy ...
alaya1
21.07.09,16:58
Ak so ta rozveserlila, to ma tesi. Som specialny pedagog, posobiaci na sp.skole pre deti s mentalnym postihom uz takmer 20 rokov.Takze myslim si, pytat sa inych sp.ped.je pre mna aj po tvojom odporucani zbytocne.. Preto som sa zapojila do debaty.Preradit ziaka na sp.skolu nie je tak jednoduche. Neuvadza sa tu, ci tie vysetrenia, ktore ziak absolvoval poukazali na MR. Mozno ma ziak "iba" poruchy ucenia a s tym sa na sp.skolu nepreradzuje. Neverim, ze vysledky vysetreni boli ostatnym rodicom zverejnene, ved je to aj trestne pre vysetrujuceho.
Utopia je z tvojej strany to, ze by riaditelia vsetkych skol odmietli ziaka prijat. To je utopia ako hrom. Kazdy riaditel, aspon tam, kde zijem ja, bojuje na beznej ZS o kazdeho ziaka, nakolko ak pride co i len o jedneho, ma mozno prebytocneho ucitela, menej penazi atd.
j
gabikao
21.07.09,17:48
alaya, teraz som zistila, ze mas pravdu, zrejme ma chlapec len nejake dis - dnes sa mi to darilo zistit z 1 interneho zdroja a tym padom sme v koncoch
uz ide len o poruchy spravana a s tym si nijako neporadime, urcite upozornime ucitelku ak sa za jej chrbtom bude pokusat o nejake perverznosti , ale vela tym neporiesime a celkovo to tak ci tak nase deti riadne poznaci

co sa tyka triedy a jeho spravania:
neviem o provokaciach - urcite sa mu to jeho spravanie asertivnejsie typy snazia nejako vratit - ale on je fyzicky o dost v prevahe, a ako vravim, ako nahle sa mu nieco nevidi, tak jaci, vrieska, vsetkych chce bit. velmi vela si v zlom vymysla - aj na chlapcov, kt. sa mu snazia byt napomocni, intriguje. decka sa mu skor snazia vyhnut
triedna ucitelka ho dost ofukovala - ma slabost pre deti s akymkolvek hendikepom a tolerovala ho aj na velky ukor ostatnych deti, deti nerozmeli tomu dvojakemu metru, pri spravani aj pri znamkovani, niekedy ho skusali napodobnovat ale samozrejme sa im to neprepieklo - nastastie /aj moj doteraz racionalny maly dospelak sa mi doma zacal hadzat o zem, nadavat a jacat, ked mal pocit krivdy - nastastie som prisla na to, ze ho napodobnuje a rychlo som ho spacifikovala/

ak ale existuje nejaky sposob, ako situaciu riesit, budem zan vdacna
alaya1
22.07.09,02:51
Ja som ucitelka na zaklad.spec.skole a zaroven matka dietata, kt.ma 13 rokov a ma poruchu ucenia. Moje dieta nie je retardovane, za tu poruchu vdacime lekarovi pri porode a jeho odbornosti.
Takze pre mna je to velmi hakliva tema a myslim si, ze ju poznam podrobne- co sa tyka integrovania.
Nepoznam rodicov dietata, v akom prostredi vyrasta, ci je hyperaktivne od narodenia, ci bol problem pri porode, ci je to jeho obranny mechanizmus a pod. Je toho vela, no my jeho diagnozu tu tazko vyriesime.
Ak ucitelka pochopila ziaka a je mu napomocna, mna to tesi, ja som za integraciu, no je to zataz na ucitelku.
Myslim si, ze ti neostava nic ine, len ked nechces, aby tvoje dieta chodilo do skoly s tym chlapcekom, tak preloz svoje dieta ty. Ine ti, myslim si, neostava.
Co sa tyka toho provokovania. ten chlapec sa svojim spravanim pravdepodobne chce zaclenit do kolektivu. Dospeli vieme, ze je to nevhodny sposob, no jemu to asi nema kto vysvetlit. Velku ulohu zohravaju rodicia, tak tu je tazka akakolvek rada, kym oni nespolupracuju.
jaros5
22.07.09,03:44
alaya, tento ziak ma odporucania vsetkych odbornikov na preradenie na specialnu skolu - cize ma diagnozy kvoli kt. by bolo vhodne ho preradit, ale rodicia s tym nesuhlasia
to jeho spravanie je len bonus a trochu suvisi aj s tym, ze nestiha s ostatnymi, nudi sa a potom robi hluposti /samozrejme, ze ziak "len" s poruchou spravania nepojde na specku, to je uz zase ina kapitola/
sme z neho zufali - nasim detom pustal oplzle videa na mobile, vyslovene chodi od lavice k lavici a robi sexualnu osvetu, ignoruje ucitelov, jacanim, hadzanim sa o zem a trieskanim vsetkym naokolo si vynucuje splnenia jeho poziadaviek, pre ostatne decka je to cisty horor
mimotemy:o.... ťažko radiť, keď.......... , držal som sa tohto jednoznačne uvedeného faktu ...;)
alaya1
22.07.09,03:49
mimotemy:o.... ťažko radiť, keď.......... , držal som sa tohto jednoznačne uvedeného faktu ...;)


vysledky vysetreni ziaka sp.ped.a psych. su nezverejnitelne, preto som predpokladala, ze su len dedukciou ostatnych rodicov.
jaros5
22.07.09,03:55
alaya, teraz som zistila, ze mas pravdu, zrejme ma chlapec len nejake dis - dnes sa mi to darilo zisti z 1 interneho zdroja a tym padom sme v koncoch
uz ide len o poruchy spravana a s tym si nijako neporadime, urcite upozornime ucitelku ak sa za jej chrbtom bude pokusat o nejake perverznosti , ale vela tym neporiesime a celkovo to tak ci tak nase deti riadne poznaci
co sa tyka triedy a jeho spravania:
neviem o provokaciach - urcite sa mu to jeho spravanie asertivnejsie typy snazia nejako vratit - ale on je fyzicky o dost v prevahe, a ako vravim, ako nahle sa mu nieco nevidi, tak jaci, vrieska, vsetkych chce bit. velmi vela si v zlom vymysla - aj na chlapcov, kt. sa mu snazia byt napomocni, intriguje. decka sa mu skor snazia vyhnut
triedna ucitelka ho dost ofukovala - ma slabost pre deti s akymkolvek hendikepom a tolerovala ho aj na velky ukor ostatnych deti, deti nerozmeli tomu dvojakemu metru, pri spravani aj pri znamkovani, niekedy ho skusali napodobnovat ale samozrejme sa im to neprepieklo - nastastie /aj moj doteraz racionalny maly dospelak sa mi doma zacal hadzat o zem, nadavat a jacat, ked mal pocit krivdy - nastastie som prisla na to, ze ho napodobnuje a rychlo som ho spacifikovala/
ak ale existuje nejaky sposob, ako situaciu riesit, budem zan vdacna
Pokiaľ platí táto alternatíva, tak by bolo nenapraviteľnou chybou zaradiť ho do ŠZŠ a len sa dosť čudujem, ako mohli všetci odborníci doporučiť takéhoto žiaka do ŠZŠ ...:eek: (o ich odbornosti silne pochybujem - alebo opäť nesprávna informácia ?)
alaya1
22.07.09,03:58
Asi zistili len poruchy ucenia, rodicia nepoznaju rozdiel medzi poruchami ucenia a mentaslnou retardaciou, preto dedukuju, ze je to dieta do SZS.
Koli takymto preslapom ja sa nemiesam do tem, v ktorych neviem radfit a bolo mi jasne od zaciatku, ze chlapec ma len poruchu ucenia.
jaros5
22.07.09,04:01
vysledky vysetreni ziaka sp.ped.a psych. su nezverejnitelne, preto som predpokladala, ze su len dedukciou ostatnych rodicov.
Hmmm...., pokiaľ mi zadávateľ témy udá určité fakty, nemám dôvod predpokladať , že sú len dedukciou nejakých nekompetentných ľudí ....

Prajem všetkým pekný deň:)
alaya1
22.07.09,04:06
Hmmm...., pokiaľ mi zadávateľ témy udá určité fakty, nemám dôvod predpokladať , že sú len dedukciou nejakých nekompetentných ľudí ....

Prajem všetkým pekný deň:)
Ak predpokladam, ze vysetrovatelia dietata, sp.ped.a psych. si plnia svoje povinnosti, tak sa rodicia nemaju ako dozvediet, ze dieta niecim trpi.
Inak je to na uvazenie ich zalovania za unik dovernych informacii.
jaros5
22.07.09,04:07
Asi zistili len poruchy ucenia, rodicia nepoznaju rozdiel medzi poruchami ucenia a mentaslnou retardaciou, preto dedukuju, ze je to dieta do SZS.
Koli takymto preslapom ja sa nemiesam do tem, v ktorych neviem radfit a bolo mi jasne od zaciatku, ze chlapec ma len poruchu ucenia.

:---klobúk dole pred tvojou jasnozrivosťou ... takto na diaľku :confused:oddiagnostikovať či ide o mentálny postih alebo len poruchy učenia je fakt ocenenia hodné ...
jaros5
22.07.09,04:10
Aka je moznost pre skolu presunut ziaka ZS do specialnej skoly, ak rodicia nesuhlasia aj napriek odporucaniu spec.pedagoga a psychologa? (niekolky krat opakoval predchadzajuci rocnik, uz je v tazkej puberte a tak sa aj prejavuje - spravanie prekracujuce uplne vsetky normy, oplzle vyjadrovanie pri 9-10rocnych detoch - on ma asi 12-13) Syn ma v triede takehoto spoluziaka, nechapem ako postupil do dalsej triedy, zrejme ucitelia nechceli sposobit traumy aj dalsim detom. Teraz som sa dozvedela, ze tento chlapec bude znova pokracovat s nasimi detmi - je to hroza, uplne narusa vzdelavaci proces, deti su z neho v strese, ucitelia robia co mozu, maju s nim svatu trpezlivost ale aj tak ho nezvladaju.

mimotemy:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: .....tak o akých dedukciách tu splietaš dve na tri ....
alaya1
22.07.09,04:11
:---klobúk dole pred tvojou jasnozrivosťou ... takto na diaľku :confused:oddiagnostikovať či ide o mentálny postih alebo len poruchy učenia je fakt ocenenia hodné ...
MR sa v prevaznej vacsine zisti uz pri teste skolskej zrelosti pred nastupom do skoly, nie ak ma dieta 10-13 rokov. Inak dakujem za pochvalu, je to asi tou 20 rocnou praxou na danom type skoly..



"Jeho nevhodné správanie - až ohrozujúce ostatné deti, by som tiež netoleroval a oznámil rodičom, keďže dlhodobo nedochádza k náprave, že škola bude postupovať v zmysle zákona a navrhne ho do niektorého z diagnostických centier - "
toto je trepanie nie dve na tri, ale na sto, ved na to treba rozhodnutie sudu a ine preslapy dietata, nie len to, ze ho nechcu dat do osobitky!!.

"Ak by podobný postoj zaujali všetci riaditelia okolitých škôl a nezlákala ich vidina 3násobného normatívu na integrovaného žiaka, tak nakoniec by nezodpovední rodičia boli prinútený dať svojho syna tam, kde skutočne patrí a kde sú najlepšie podmienky na výchovu a vzdelávanie detí s mentálnym postihom"-
toto by nenapadlo ani najvacsieho utopistu, blbost ako hrom.

Prepac, za slovnik, priblizila som sa k tvojemu.








Zjavne ta moje prispevky irituju, tak to necham tak...maj sa.
jaros5
22.07.09,05:03
MR sa v prevaznej vacsine zisti uz pri teste skolskej zrelosti pred nastupom do skoly, nie ak ma dieta 10-13 rokov. Inak dakujem za pochvalu, je to asi tou 20 rocnou praxou na danom type skoly..



"Jeho nevhodné správanie - až ohrozujúce ostatné deti, by som tiež netoleroval a oznámil rodičom, keďže dlhodobo nedochádza k náprave, že škola bude postupovať v zmysle zákona a navrhne ho do niektorého z diagnostických centier - "
toto je trepanie nie dve na tri, ale na sto, ved na to treba rozhodnutie sudu a ine preslapy dietata, nie len to, ze ho nechcu dat do osobitky!!.

"Ak by podobný postoj zaujali všetci riaditelia okolitých škôl a nezlákala ich vidina 3násobného normatívu na integrovaného žiaka, tak nakoniec by nezodpovední rodičia boli prinútený dať svojho syna tam, kde skutočne patrí a kde sú najlepšie podmienky na výchovu a vzdelávanie detí s mentálnym postihom"-
toto by nenapadlo ani najvacsieho utopistu, blbost ako hrom.

Prepac, za slovnik, priblizila som sa k tvojemu.

Zjavne ta moje prispevky irituju, tak to necham tak...maj sa.

Je neuveriteľné čo všetko dokážeš vo svojom príspevku spojiť a prekrútiť. Ak ti môžem skromne doporučiť, čítaj pozorne. Už na základnej škole majú deti zvládnuť čítanie s porozumením ...
Sme trošičku mimo témy, ale myslím, že to nie je na škodu veci .... všetko so všetkým súvisí a každý kto si to prečíta, si urobí názor sám.
Alaya, alaya ... aj naša výmena názorov svedčí o tom, že učiteľstvo nie je povolanie, ale diagnóza ... :):):D:)
gabikao
22.07.09,05:21
ospravedlnujem sa za nepresne info v zadani

chapem,alaya, ze to vnimas citlivo, aj v zhladom k odbornosti aj k k tomu ze dcera ma urcite dis. v triede mojho syna je viacej deti s dis a vobec ma nerusi, ze sa im musi ucitelka pri citani alebo na slovencine ci matike specialne venovat
mame iny uhol pohladu aj na zaklade inych skusenosti: moj syn chodil vdaka tomuto chlapcovi domov nestastny, menilo sa mu k horsiemu spravanie, na hodinach sa tazko sustredil a to si myslim, ze nemal az taky problem. Kamaratkin syn (sedel s tym chlapcom asi mesiac - mal ho svojou pracou motivovat, aby sa viac zapajal, bolo to naopak, ten 13 r.chlapcek s dis. ho vyrusoval, vykrikoval na hodine, ze mu stoji, vypytoval sa ho ako casto onanuje a pod./ ostal z neho psychicky zruteny, odmieta chodit do skoly, navstevuju psychologa, ten ho uz odporucil k psychiatrovi.

takisto som rada, ze sa najdu ucitelia, kt. maju trpezlivost a snazia sa pomahat tymto detom ako sa da. len u nas to bolo tak, ze chlapec s poruchou spravania, ak sedel sam, vobec nepracoval, napriek ucitelkinym snaham, preto ho davala sediet so sikovnejsimi /zasadne chlapcami-pochopitelne pre jeho spravanie/. lenze aj ti sikovnejsi sa dost zhorsili, ked s nim sedeli.

povedz, ako riesit toto? pomahala by si mu na ukor vlastneho dietata, alebo by si sa snazila dat sancu svojmu dietatu zazit normalny vyucovaci proces, bez excesov naokolo?
ja sa rozhodujem pre to druhe a kedze vidim, ze inak to asi nepojde, zrejme dam syna do triedy, kde tento chlapec nebude
alaya1
22.07.09,05:26
Je neuveriteľné čo všetko dokážeš vo svojom príspevku spojiť a prekrútiť. Ak ti môžem skromne doporučiť, čítaj pozorne. Už na základnej škole majú deti zvládnuť čítanie s porozumením ...
Sme trošičku mimo témy, ale myslím, že to nie je na škodu veci .... všetko so všetkým súvisí a každý kto si to prečíta, si urobí názor sám.
Alaya, alaya ... aj naša výmena názorov svedčí o tom, že učiteľstvo nie je povolanie, ale diagnóza ... :):):D:)

mimotemyto Mas pravdu, kazdy si urobi usudok sam.Snazila som sa poradit konkretne, nakolko s tym roky robim.Poslednych 5 rokov s autistami.Ak je to moja diagnoza, dakujem, beriem to ako pochvalu.
Inak, ak si 20 rokov v ucitelstve, mal by si vediet, ze dieta podla skolskeho zakona musi vychodit povinnu sk.dochadzku a preto odporucania spojenia sa riaditelov su naozaj bludom.
Zelam ti vela pedag.uspechov a vela radosti z prace.
alaya1
22.07.09,05:40
gabikao, zelam ti, aby sa ti to podarilo uspesne vyriesit, ale ja naozaj vidim riesenie len v prelozeni vlastneho dietata a to tiez nemas zaruku, ze sa v druhej triede nevyskytne problemovy ziak.
Je to zlozity problem, nakolko priciny jeho spravania mozu byt rozne, uz som to pisala vyssie.
Ak by si este potrebovala v niecom poradit, velmi rada pomozem, ked budem samozrejme vediet.
jaros5
22.07.09,06:34
mimotemyto Mas pravdu, kazdy si urobi usudok sam.Snazila som sa poradit konkretne, nakolko s tym roky robim.Poslednych 5 rokov s autistami.Ak je to moja diagnoza, dakujem, beriem to ako pochvalu.
Inak, ak si 20 rokov v ucitelstve, mal by si vediet, ze dieta podla skolskeho zakona musi vychodit povinnu sk.dochadzku a preto odporucania spojenia sa riaditelov su naozaj bludom.:eek:
Zelam ti vela pedag.uspechov a vela radosti z prace.

mimotemyUž druhý rok som mimo školstva - teraz pracujem v štátnej službe, čo mi však nebráni ďalej sa zaujímať o školstvo, radosti a problémy s ním spojené, ... to je zas moja diagnóza:)...

Prestaň ma prosím ťa poučovať, viem presne čo hovorí zákon aj aká je prax ...
Ak by si pozorne čítala predchádzajúce príspevky, tak by si si nemohla dovoliť napísať takúto nehoráznu lož (modrým podčiarknuté), ak takto komunikuješ (vedieš dialóg) a argumentuješ aj so žiakmi resp. s rodičmi, tak zbohom rodina a škola :confused::D, ...nedovolím si a ani necítim za potrebné ďalej hodnotiť tvoju odbornosť a spôsob komunikácie (na rozdiel od teba), už som aj tak nadmieru prekročil pravidlá porady ... naša debata sa už míňa účelu a štýl "ja o voze a ty o koze" ma už fakt nebaví.
Ak chceš mať silou mocou posledné slovo, opäť v štýle prekrútenia mojich slov a akéhosi slušného zhadzovania mojej odbornosti či kompetentnosti vyjadrovať sa k predmetným otázkam - tak nech sa páči ... :)
niko.presov
22.07.09,06:42
mimotemyUž druhý rok som mimo školstva - teraz pracujem v štátnej službe, čo mi však nebráni ďalej sa zaujímať o školstvo, radosti a problémy s ním spojené, ... to je zas moja diagnóza:)...

Prestaň ma prosím ťa poučovať, viem presne čo hovorí zákon aj aká je prax ...
Ak by si pozorne čítala predchádzajúce príspevky, tak by si si nemohla dovoliť napísať takúto nehoráznu lož (modrým podčiarknuté), ak takto komunikuješ (vedieš dialóg) a argumentuješ aj so žiakmi resp. s rodičmi, tak zbohom rodina a škola :confused::D, ...nedovolím si a ani necítim za potrebné ďalej hodnotiť tvoju odbornosť a spôsob komunikácie (na rozdiel od teba), už som aj tak nadmieru prekročil pravidlá porady ... naša debata sa už míňa účelu a štýl "ja o voze a ty o koze" ma už fakt nebaví.
Ak chceš mať silou mocou posledné slovo, opäť v štýle prekrútenia mojich slov a akéhosi slušného zhadzovania mojej odbornosti či kompetentnosti vyjadrovať sa k predmetným otázkam - tak nech sa páči ... :)
Jaros, prepac, ja sa v tom nevyznam, ale citam tieto prispevky, mam tiez decko v ZS, ale aj ty citaj svoje prispevky,ved tu pani ucitelku v kazdom prispevku urazas.ked uz nic, si chlap a ona zena.Len moj pohlad pozorovatela z dialky.
jaros5
22.07.09,07:21
mimotemy
Jaros, prepac, ja sa v tom nevyznam, ale citam tieto prispevky, mam tiez decko v ZS, ale aj ty citaj svoje prispevky,ved tu pani ucitelku v kazdom prispevku urazas.ked uz nic, si chlap a ona zena.Len moj pohlad pozorovatela z dialky.

mimotemyhmmm ... :)...polepším sa ...:)

dovetok: idem si prečítať etiketu porady - osvieženie si pravidiel slušného správanie nikdy nezaškodí ;):D
mimaBe
22.07.09,13:00
U nás sme mali takéhoto žiaka. Bol preradený z inej školy práve pre poruchy správania spojené so slabými učebnými výsledkami. Pri prehlasovaní na školu však matka neuviedla túto poruchu. Preto riaditeľ školy po dohode so šp. psych. a dohode s matkou vyriešil problém tak, že matka chlapca sa zúčastňovala priamo na všetkých vyučovacích hodinách. Je treba povedať, že vyučovanie neabsolvoval v plnom rozsahu. Po troch - štyroch vyuč. hodinách odišiel domov. V období puberty však nepomáhalo ani to, že na vyučovaní bola prítomná matka a tak žiak bol umiestnený na pol roka do psychiatrickej liečebne. Keď sa vrátil, pokračoval ten systém, aký bol predtým. Tento chlapec u nás dokončil školskú dochádzku a teraz pokračuje na učilišti.
alaya1
22.07.09,13:15
U nás sme mali takéhoto žiaka. Bol preradený z inej školy práve pre poruchy správania spojené so slabými učebnými výsledkami. Pri prehlasovaní na školu však matka neuviedla túto poruchu. Preto riaditeľ školy po dohode so šp. psych. a dohode s matkou vyriešil problém tak, že matka chlapca sa zúčastňovala priamo na všetkých vyučovacích hodinách. Je treba povedať, že vyučovanie neabsolvoval v plnom rozsahu. Po troch - štyroch vyuč. hodinách odišiel domov. V období puberty však nepomáhalo ani to, že na vyučovaní bola prítomná matka a tak žiak bol umiestnený na pol roka do psychiatrickej liečebne. Keď sa vrátil, pokračoval ten systém, aký bol predtým. Tento chlapec u nás dokončil školskú dochádzku a teraz pokračuje na učilišti.
Je to ine, ked matka spolupracuje, ale chcela som sa opytat, ako sa ziakovi riesili tie vyucovacie hodiny, kt.neabsolvoval? Ked odchadzal domov skor z vyucovania? Nakolko to integracia nepovoluje,takyto ustupok, aspon nemam taku skusenost.Vyucovanie na upravuje az na SZS, aj to vo variante B a C, pomocnej skole a domacom vzdelavani.
mimaBe
22.07.09,13:51
Presnú odpoveď bohužiaľ neviem, ale pri riešení tohto problému boli zainterasované všetky strany - rodina, škola, ŠPP, detský psychiater, ku ktorému chodil...
alaya1
22.07.09,13:57
Presnú odpoveď bohužiaľ neviem, ale pri riešení tohto problému boli zainterasované všetky strany - rodina, škola, ŠPP, detský psychiater, ku ktorému chodil...
Takto sa to da riesit, ale v pripade, ze rodicia nespolupracuju, nemoze robit skola prakticky nic.
mjarka
24.07.09,20:44
Je to ine, ked matka spolupracuje, ale chcela som sa opytat, ako sa ziakovi riesili tie vyucovacie hodiny, kt.neabsolvoval? Ked odchadzal domov skor z vyucovania? Nakolko to integracia nepovoluje,takyto ustupok, aspon nemam taku skusenost.Vyucovanie na upravuje az na SZS, aj to vo variante B a C, pomocnej skole a domacom vzdelavani.

Myslím, že v tomto prípade by sa dal použiť § 24 ods. 2 písm. a) zák. č. 245/2008 Z.z. (školský zákon) - individuálne vzdelávanie:
(2) O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľ školy v rámci rozhodovania o oslobodení žiaka od povinnosti dochádzať do školy podľa osobitného predpisu (zák. 596/2003). Individuálne vzdelávanie sa povoľuje
a) žiakovi školy, ktorému jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na vzdelávaní v škole,
Pravda, je tu potrebná spolupráca a súhlas rodiča, pretože o individuálne vzdelávanie musí požiadať rodič. Rozsah vzdelávania takéhoto žiaka by mal byť najmenej 2 hodiny týždenne. (ods. 3 § 24 zák. 245/2008).
U nás sme mali tiež obdobný prípad - žiak pre poruchu správania sa nezúčastňoval na vyučovaní, chodil na 2 hodiny týždenne, učiteľka sa mu venovala samostatne - pracovala len s ním (myslím, že to mala v úväzku ako nadčasy), bol to žiak 1.stupňa.
olga11
29.07.09,17:06
Našla som v školskom zákone č.245/2OO8 - snáď by to mohlo pomôcť:
(10) Do triedy základnej školy možno začleniť žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími
potrebami. Ak riaditeľ školy alebo príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie zistí, že
vzdelávanie nie je na prospech začlenenému žiakovi alebo žiakom, ktorí sú účastníkmi výchovy a
vzdelávania, navrhne po písomnom súhlase orgánu miestnej štátnej správy v školstve a príslušného
zariadenia výchovného poradenstva a prevencie zákonnému zástupcovi iný spôsob vzdelávania dieťaťa.
Príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve uhradí zo štátneho rozpočtu zákonnému zástupcovi
dieťaťa cestovné náklady vo výške ceny hromadnej dopravy na jeho dopravu do a zo školy, do ktorej bol
žiak po zmene zaradený. Ak zákonný zástupca nesúhlasí so zmenou spôsobu vzdelávania svojho dieťaťa,
o jeho ďalšom vzdelávaní rozhodne súd.
(11) Výkonom práv začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nemôžu
byť obmedzené práva ostatných žiakov, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania.

Tu by snáď pomohla petícia rodičov.

Ďalej by som chcela ešte pripomenúť, že v takýchto prípadoch je možné využiť asistenta učiteľa , ktorý by bol neustále prítomný na vyučovaní a začlenenému žiakovi poskytoval pomoc.
csillag3112
15.12.11,11:44
Mam v triede - materska skola - dieta s MR diagnostikovanou ADHD ktore sa prejavuje hlavne agresivnym spravanim, ale tak ze ublizi aj inym detom, uz sa nam stalo ze sa niektore deti zo strachu pred nim pocikali. Snazim sa o preradenie matka nechce ja neviem ale ohrozuje ostatne deti v triede. Je nebezpecny a to doslova. Nedokaze fungovat v skupine, vybuchne pri sebamensom podnete. Hroza. Vase rady ?
GabiZ
16.12.11,14:09
Začnem trochu mimotemy, pretože nechcem, aby moje slová boli nesprávne pochopené. Viem, aké je veľmi ťažké pracovať za podmienok, aké máte ako učiteľ materskej školy. Nebudeme sa baviť o financiách a pod., ale o probléme, ktorý ste tu načrtla. Ak je u dieťaťa diagnostikovaný syndróm ADHD, tak to chce hlavne profesionálny prístup, ktorý by každý pedagóg mal mať. Ak nie je v škôlke, alebo v škole asistent, ktorý by sa takémuto dieťaťu venoval, mal by sa o to pokúsiť pedagóg. Je veľmi ľahké a najjednoduchšie riešenie dieťaťa sa preradením alebo iným spôsobom zbaviť, ale existujú možnosti, ako sa dá aj takéto dieťa zvládnuť a nezabúdať pritom, že ono vlastne potrebuje našu pomoc. Je potrebná spolupráca rodič-pedagóg-psychológ, ktorí musia s dieťaťom pracovať. Nie dieťa vyčleniť z kolektívu.
Dieťa so syndrómom ADHD /poruchu pozornosti sprevádzanú hyperaktivitou/ za svoje správanie v podstate nemôže, správa sa na základe toho, ako mu „radí“ mozog. Aj keby sa chcelo polepšiť a byť úspešným napríklad v škole alebo pri hre, nemusí sa mu to podariť. Bráni mu v tom mozog, ktorý do veľkej miery ovplyvňuje správanie dieťaťa. Tým, že je dieťa často v akejkoľvek činnosti neúspešné, stráca záujem, nerado chodí do školy, nerado sa hrá s deťmi, nedôveruje si, môže mať pocit úzkosti, depresívne až neurotické prejavy. Preto je veľmi potrebné, aby takéto dieťa s ADHD malo pevné a dobré rodinné zázemie i prostredie v škole.
Pedagóg by si mal s dieťaťom vytvoriť priateľský a dôveryhodný vzťah, dieťa potrebuje cítiť záujem a ochotu pomôcť, je potrebný individuálny a spravodlivý prístup, podľa nátury dieťaťa, učiteľ by mal dieťaťu vždy presne vysvetliť, čo má robiť a čo sa od neho v danej chvíli očakáva, spôsob výchovy dieťaťa s ADHD je vyčerpávajúci, no pri správnom vedení prinesie svoje pozitívne ovocie (uľahčí prácu učiteľovi a pomôže žiakovi vzdelávať sa).

Neviem, do akej miery ste komunikovali s rodičmi, či tam prebieha pravidelná návšteva odborníka, ak už teda syndróm diagnostikovaný bol. Tiež by som ako rodič s preradením nesúhlasila, pretože takto by si dieťa mohli pohadzovať z jedného zariadenia do druhého a tým by sa nič nevyriešilo. Načo by potom bola /ak berieme do úvahy, že je/ zo strany rodičov a odborníkov snaha o pomoc, ak by to nebolo v spolupráci so školským zariadením? Verte mi, že prácu pedagógov dobre poznám a viem, že hoci nemáte na ružiach ustlané, všetko sa dá ak sa chce. Musí ísť ale hlavne o záujem o dieťa a riešenie sa určite nájde.
csillag3112
16.12.11,14:17
ach jaj ved to. Spolupraca s rodicmi veskera zadna :(. Dieta je tam od otvorenia do zatvorenia MS. Aspon takto vsak ano je doma klud !
GabiZ
16.12.11,14:19
Ja viem, že je to ťažké a veľmi. A rodičia to majú určite ešte ťažšie. Aspoň sa jedná o rodičov, ktorí majú záujem tento problém riešiť? Alebo dieťa dali vyšetriť a ďalej nič v tejto veci nerobia?
csillag3112
16.12.11,14:44
Vysetrenie je ostatnym sa vyhybaju - kedze neni cas na to - preto si myslim ze to vsetko ostane na jednej urovni a pritom by postacil neurolog a urcite by sa zisiel detsky psychiater. Nuz trapme sa. Coze my. Tazko sa vsak na to diva. Snaha o vyriesenie sa rovna tomu ze radsej dieta na par dni ostane doma a potom sup naspat, ked vsetko utichne. Myslim ze to nema zmysel ani riesit, skor to prezit.
No a druha vec zase je o vyhrazani nam ako ucitelom, tak ci tak ma clovek zviazane ruky ci z jednej alebo druhej strany.Nuz ale ak ma clovek pracovat v takychto podmienkach radsej budem nezamestnana - bohuzial.