blondy
04.08.05,11:05
Potrebujem radu v tomto probléme :

V minulom roku majiteľ firmy FO zomrel a podnik prešiel v rámci dedičského konania na druhú FO - na syna k 1.1.05, syn si otvoril živnosť a prebral v rámci dedičškého konania celú firmu s pohľ, záv,majetkom a skladovými zásobami(cca20mil-tovar). Otec ako FO účtoval v JÚ, a tak aj syn začal účtovať v JÚ.Robím to účt vlastne ja, je to firma s väčším obratom, mes.platca DPH, doteraz som robila v PÚ a po tomto polroku to viem porovnať. PÚ je síce zložitejšie a komplikovanejšie ale o to prehľadnejšie. No aby som prešla na otázku : Dá sa prejsť z JÚ na PÚ aj k 1.1.05? Ak áno, vzniká mu povinnosť platiť daň z príjmu zo skladových zásob ktoré nadobudol k 1.1.05 v rámci dedičstva? Lebo ak by sme to spravili k 1.1.06 tak by zo zásob musel platiť daň a to je dosť zaťažujúca položka.
KEJKA
05.08.05,06:56
existuju postupy pri prechode z JU a PU. Áno v rámci vysporiadania sa musi daňovo vysporiadať majezok FO z podnikania, ale nielen zásoby, ale aj pohľadávky a zavazky. Zavňzky boli už vo výdavkoch, pohľadávky v príjmoch, zásoby tiež vo výdavkoch. Podroibnejšie teraz nemôžem, je to komplikované.
Okrem toho musí zo zásob vysporiadať DPH, ak bol platiteľom DPH!
blondy
09.08.05,13:31
DPH za starú firmu bola vysporiadaná listom v prílohe. Môžeš mi prosím ťa prilepiť tie postupy prechodu z JÚ na PÚ, hoci neviem či tam nájdem odpoveď na moju komplikovanú otázku.

ďakujem
symona
10.08.05,09:54
Pripájam Opatrenie MF SR na prechod z JU na pU. Myslím si však, že nakúpené zásoby v JÚ, ktoré už boli zaplatené a máš ich k 31. 12. na sklade, pri prechode z JÚ do PÚ musíš zdaniť.

Symona

P.S. Snáď súbor bude čitateľný, posielam odpoveď aj so súborom po prvý krát. Tak možno sa mi to podarí.
blondy
10.08.05,10:15
To mi je jasné , že zásoby k 31.12.04 musí zdaniť. Ale on ako FO(mal otvorenú živnosť od 8/04) 31.12.04 navlastnil žiadne zásoby, ale až 1.1.05 v rámci ded.konania ... !
symona
10.08.05,10:40
Ak k 31.12.2004 nemal zasoby, tak tam nemas co danit. Ale pri prechode k 1.1.2005 tie zasoby budes musiet zohladnit v danovom priznani. Bohuzial. Preto zrusili povinnost prejst z JU na PU, pretoze zivnostnici sa burili a boli by museli doplatit dane zo zasob.

Symona
KEJKA
10.08.05,10:45
Potrebujem radu v tomto probléme :

V minulom roku majiteľ firmy FO zomrel a podnik prešiel v rámci dedičského konania na druhú FO - na syna k 1.1.05, syn si otvoril živnosť a prebral v rámci dedičškého konania celú firmu s pohľ, záv,majetkom a skladovými zásobami(cca20mil-tovar). Otec ako FO účtoval v JÚ, a tak aj syn začal účtovať v JÚ.Robím to účt vlastne ja, je to firma s väčším obratom, mes.platca DPH, doteraz som robila v PÚ a po tomto polroku to viem porovnať. PÚ je síce zložitejšie a komplikovanejšie ale o to prehľadnejšie. No aby som prešla na otázku : Dá sa prejsť z JÚ na PÚ aj k 1.1.05? Ak áno, vzniká mu povinnosť platiť daň z príjmu zo skladových zásob ktoré nadobudol k 1.1.05 v rámci dedičstva? Lebo ak by sme to spravili k 1.1.06 tak by zo zásob musel platiť daň a to je dosť zaťažujúca položka.Podľa mňa pri tak vysokých zásobách JE vhodné si na usporiadanie vziať odborníka priamo do firmy. List rieši len otázku DPH, nie daň z príjmov. Pri prechode na PU sa DPH nebude musieť odviesť, lebo zásoby sú ocenené bez DPH aj v JU a sú evidované ako zásoby. Budú sa musieť vysporiadať daňovo a zrejme až po 1.1.2005, kedy bolo právoplatné ded. konanie.
Takže syn má živnosť od 8.2004 a podáva DP za rok 2004 za seba.
zomrelý otec a jeho firma - za ňu podával DP syn a vtedy tam tie zásoby boli ako zásoby. Zákon o DP toto rieši, mám pocit, že sa daň z príjmu musí vysporiadať za zomrelého a teda za rok 2004.
Syn preberá zásoby a pohľadávky a záväzky už daňovo čisté, je to majetok, takže kľudne to môže v rámci PU zaevidovať na 112, 311, 321.

Je to ťažký oriešok, prenechávam slovo dalsím, pozriem sa medzitým na ten § v z. o DP.
blondy
10.08.05,11:13
Podľa mňa pri tak vysokých zásobách nie je vhodné si na usporiadanie vziať odborníka priamo do firmy. List rieši len otázku DPH, nie daň z príjmov. Pri prechode na PU sa DPH nebude musieť odviesť, lebo zásoby sú ocenené bez DPH aj v JU a sú evidované ako zásoby. Budú sa musieť vysporiadať daňovo a zrejme až po 1.1.2005, kedy bolo právoplatné ded. konanie.
Takže syn má živnosť od 8.2004 a podáva DP za rok 2004 za seba.
zomrelý otec a jeho firma - za ňu podával DP syn a vtedy tam tie zásoby boli ako zásoby. Zákon o DP toto rieši, mám pocit, že sa daň z príjmu musí vysporiadať za zomrelého a teda za rok 2004.
Syn preberá zásoby a pohľadávky a záväzky už daňovo čisté, je to majetok, takže kľudne to môže v rámci PU zaevidovať na 112, 311, 321.

Je to ťažký oriešok, prenechávam slovo dalsím, pozriem sa medzitým na ten § v z. o DP.
Rada počkám na ten paragr. DP, začínam sa obávať že za otca - urobili zlé DP, lebo daň zo zásob k 31.12.2004 vysporiadaná nebola ...
symona
10.08.05,12:08
A ešte jedna otázka k tomu? Bolo daňové priznanie za otca podané včas? Bolo potrebné ho podať do troch mesiacov po úmrtí (presne je to v § 49 ods. 4 ZDP).
KEJKA
10.08.05,12:14
Rada počkám na ten paragr. DP, začínam sa obávať že za otca - urobili zlé DP, lebo daň zo zásob k 31.12.2004 vysporiadaná nebola ...takže som zohnala toto :

§ 49



Lehoty na podávanie daňového priznania, prehľadu a hlásenia



(4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť

roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové

priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa

nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak

je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva.

Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka,

pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť.



(5) Ak daňovník pred svojím úmrtím mal povinnosť podať daňové

priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie a daň nebola

vyrubená, je dedič, s výnimkou Slovenskej republiky, povinný podať

priznanie namiesto zomretého daňovníka do troch mesiacov po úmrtí

daňovníka. Správca dane môže túto lehotu zo závažných dôvodov na

žiadosť dediča predĺžiť.





§ 17



Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane



(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa

vychádza



a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva 1)

alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10

alebo ods. 11, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami





(6) Úpravu základu dane zahraničnej závislej osoby na území

Slovenskej republiky povolí správca dane, ak daňová správa štátu,

s ktorým má Slovenská republika uzavretú medzinárodnú zmluvu,

vykonala úpravu základu dane závislej osoby v zahraničí. Povolenie

takejto úpravy správca dane písomne oznámi daňovníkovi.



(7) Základ dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou,

ktorý vykonáva činnosť na území Slovenskej republiky

prostredníctvom stálej prevádzkarne, vykázaný podľa odseku 1,

nemôže byť nižší, ako by bol dosiahnutý, keby ako nezávislá osoba

vykonávala rovnaké alebo podobné činnosti nezávisle od jej

zriaďovateľa. Na úpravu základu dane stálej prevádzkarne sa

primerane použije postup podľa § 18. Do zdaniteľných príjmov sa

zahŕňa príjem dosiahnutý činnosťou stálej prevádzkarne. Do

daňových výdavkov sa môžu zahrnúť aj náklady preukázateľne

vynaložené zriaďovateľom stálej prevádzkarne na účely tejto stálej

prevádzkarne vrátane nákladov na vedenie a všeobecných správnych

výdavkov bez ohľadu na miesto ich vzniku, ak zriaďovateľ stálej

prevádzkarne preukáže úhrnnú výšku týchto nákladov za podnik ako

celok, zdôvodní spôsob ich delenia medzi jednotlivé časti podniku

daňovníka a preukáže tok výrobkov alebo služieb smerujúcich do

tejto stálej prevádzkarne. Ak nemožno určiť základ dane týmto

spôsobom, na jeho určenie možno použiť aj pomer zisku alebo straty

k nákladom alebo k hrubým príjmom pri porovnateľných činnostiach

u porovnateľných daňovníkov alebo porovnateľnú výšku obchodného

rozpätia a podobné porovnateľné ukazovatele, ak sa na ich základe

preukázateľne vyčísli základ dane. Ďalej možno použiť metódu

rozdelenia celkových ziskov podniku daňovníka jeho rôznym častiam

alebo organizačným zložkám, ak sa dodrží princíp nezávislého

vzťahu (§ 18). Daňovník môže písomne požiadať správcu dane

o odsúhlasenie konkrétnej metódy určenia základu dane stálej

prevádzkarne. Ak správca dane odsúhlasí navrhovanú metódu určenia

základu dane, uplatňuje sa táto daňovníkom navrhnutá a odôvodnená

metóda najmenej počas jedného zdaňovacieho obdobia, pričom k zmene

metódy nemôže dôjsť v priebehu zdaňovacieho obdobia.



(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza

k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom

bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie

(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania

daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej

činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý



a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie

evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob,

zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť

a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov,

ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19,

a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19

ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane

finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie

obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných

zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý

prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané,

cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,



(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka,

ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej

zárobkovej činnosti alebo prenájmu

je zánik oprávnenia, osvedčenia

alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti,

prerušenie

alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie

daňového priznania s výnimkou sezónnych činností

alebo skončenie

poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej

činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.



Podľa mňa sa tu nehovorí o smrti daňovníka priamo. Aj ked smrťou zaniká jeho oprávnenie .... to mi pripadá trochu morbídne, nie?



Lenže firma má dediča, prečítaj dedičské konanie, ako sa to tam píše, asi je to tam aj vyčíslené. Rozdiel zásob, pohľadávok záväzkov dáva určitú hodnotu dedičstva. Daň z dedičstva je zrušená, ale pre účely podnikania – príjmy z tohto dedičstva zrejme budú podliehať dani z príjmov (teda pohľadávky - následný príjem, záväzky – následný výdaj)

Zásoby – ich predajom bude zase pohľadávka, teda príjem, zásoby sa už nepremietnu do nákladov v JÚ, lebo už raz tam cez zavazky prešli.

Daňovo sa to vysporiada dodržaním postupov pri prechode na PÚ podľa postupov, ktoré už máš.

–––––––––––––––––––-

Takže DPFO za otca zrejme bolo podané správne. Následne prebiehalo dedičské konanie. Čo syn robil v období 8-12/2004, robil asi vo vlastnom mene a vysporiadal to vo svojom DPFO. Firma otca „stála“. Ale určite? Predpokladám, že platby bežali – možno na synov účet plus aj mínus a je to v jeho DPFO.

––––––––––––––––––––-



takže tak. Snád som pomohla. Teda orientovala som sa na daň z príjmu.
DPH bola vysporiadaná listom DU - tak to bolo napísané vyššie.
blondy
10.08.05,12:46
tie paragr. idem trocha študovať.

Otec zomrel 20.9.04 a DP za neho bolo podané k 31.12.04 tak nám to poradili na DÚ.
Syn v 8-12/04 v podstate nepodnikal, podal sám za seba DPFO - nulové. Založil ho síce v 8/04 a to z toho dôvodu že podľa priebehu otcovej ťažkej choroby vedel čo bude nasledovať ďalej. Otcova firma nestála, bežala ďalej až do 31.12.04, pohľad. nabiehali na otcov účet, ten sme zrušili ako aj celú živnosť k 31.12.04.
V dedičskom konaní je uvedená čistá hodnota dedičstva 11.mil. Sk,(majetok - dlhy) tzn. že to bude syn musieť zdaniť v DP za rok 05?

Sorry že sa tak vypytujem, ale nerada by som sa pomýliť pri takýchto vysokých položkách, uvažujem aj o daňovom poradcovi .
symona
10.08.05,12:51
Ak aj živnosť bola zrušená k 31.12.2004, tak vysporiadanie zásob, podľa mňa by malo byť v DP otca za rok 2004. A na syna by to už prešlo zdanené. Ale v každom prípade názor daňového poradcu by bol vhodný. A ešte vhodnejší, keby bol od neho napísaný na papieri a podpísaný. V každom prípade, ak sa Ti to podarí dotiahnuť do víťazného konca (a verím, že to tak bude), daj prosím vedieť, aký bo ten správny postup.

Vďaka.
KEJKA
11.08.05,06:47
tie paragr. idem trocha študovať.

Otec zomrel 20.9.04 a DP za neho bolo podané k 31.12.04 tak nám to poradili na DÚ.
Syn v 8-12/04 v podstate nepodnikal, podal sám za seba DPFO - nulové. Založil ho síce v 8/04 a to z toho dôvodu že podľa priebehu otcovej ťažkej choroby vedel čo bude nasledovať ďalej. Otcova firma nestála, bežala ďalej až do 31.12.04, pohľad. nabiehali na otcov účet, ten sme zrušili ako aj celú živnosť k 31.12.04.
V dedičskom konaní je uvedená čistá hodnota dedičstva 11.mil. Sk,(majetok - dlhy) tzn. že to bude syn musieť zdaniť v DP za rok 05?

Sorry že sa tak vypytujem, ale nerada by som sa pomýliť pri takýchto vysokých položkách, uvažujem aj o daňovom poradcovi .
čistá hodnota dedičstva - brali do úvahy stav podľa výkazov k 31.12.2004?
Asi áno.
Daň z dedičstva bola zrušená, podľa mňa je tých 11 mil. čistý majetok bez zaťaženia daňou. Zdaňovať sa budú len príjmy zo zaplatených faktúr, ktoré sú súčasťou majetku k 31,12,2004 (neboli zaplatené) a z vystavených faktúr po 1.1.2005 v PÚ.
Myslím, že do nákladov sa už nebude môcť zahrňovať to čo bolo na zásobách k 31.12.2004 - lebo to už bolo v čistom dedičstve a otec to mal vo výdavkoch, pokiaľ zaplatil DF.
Výdavkom aj v roku 2005 budú úhrady za DF z roku 2004 (tiež boli predmetom dedičstva).
V tomto zmysle pri prechode z JU na PU bude treba vysporiadať jednotlivé položky.
Je to môj názor na ťažkú otázku. Odporúčam daňového poradcu, ale najskôr by som skúsila ten prevod urobiť, aby sa neteoretizovalo ale aby bolo vidno praktické dopady.