Natalka12
21.07.09,07:58
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, sme v rozvodovom konaní ( takže mi robí všetko napriek)a manžel mi platí výživné šekovou poukážkou.Výživné mu určil súd, zaplatiť k rukm matky.Problém je v tom, že nemám kľúče od schránky( on je vlastníkom bytu kde bývame), takže nemôžem tú šekovú poukážku ísť vybrať.Viackrát som ho žiadala, aby mi dal kľúče, ale nedá sa s ním vôbec komunikovať.Takto už nemám výživné 3 mesiace, pretože mi bráni tie šek. poukážky zo schránky vybrať.Dá sa to niak riešiť?Považuje sa to za platenie , al neplatenie.Ďakujem za odpovede.
02Michaela
21.07.09,06:46
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, sme v rozvodovom konaní ( takže mi robí všetko napriek)a manžel mi platí výživné šekovou poukážkou.Výživné mu určil súd, zaplatiť k rukm matky.Problém je v tom, že nemám kľúče od schránky( on je vlastníkom bytu kde bývame), takže nemôžem tú šekovú poukážku ísť vybrať.Viackrát som ho žiadala, aby mi dal kľúče, ale nedá sa s ním vôbec komunikovať.Takto už nemám výživné 3 mesiace, pretože mi bráni tie šek. poukážky zo schránky vybrať.Dá sa to niak riešiť?Považuje sa to za platenie , al neplatenie.Ďakujem za odpovede.
Určite ti poradí aj niekto iný, ale môj názor, ak sa píše v rozsudku k rukám matky, tak sa to tak aj myslí. Takže podľa mňa Ti výživné neplatí, nakoľko Tebe neboli doručené (peniaze, šeky..) Ak je to jeho byt, ale Ty tam máš trvalý pobyt a nie ste ešte rozvedený, tak si myslím, že aj Ty máš svoje práva ako napr. vybrať si poštu zo schránky.
Chobot
21.07.09,06:48
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, sme v rozvodovom konaní ( takže mi robí všetko napriek)a manžel mi platí výživné šekovou poukážkou.Výživné mu určil súd, zaplatiť k rukm matky.Problém je v tom, že nemám kľúče od schránky( on je vlastníkom bytu kde bývame), takže nemôžem tú šekovú poukážku ísť vybrať.Viackrát som ho žiadala, aby mi dal kľúče, ale nedá sa s ním vôbec komunikovať.Takto už nemám výživné 3 mesiace, pretože mi bráni tie šek. poukážky zo schránky vybrať.Dá sa to niak riešiť?Považuje sa to za platenie , al neplatenie.Ďakujem za odpovede.

AK si za tie poukážky nevyzdvihla na pošte peniaze, tak ti ich neuhradil. Pokiaľ by on tvrdil, že ich platí, vyžiadaj si z pošty potvrdenie, kto vybral peniaze z pošty. Buď ich on aj vyberá (potom bude podpis prijímateľa na poukážke) alebo ich pošta pošle späť a teda sú nedoručené.
Flinstone
22.07.09,07:50
to je trochu zamotané... on peniaze poukázal, čiže svoju povinnosť splnil. Ak si tie poukážky v stanovenom čase nevyzdvihla na pošte jemu sa to po čase vráti s potvrdením, že adresát zásielku neprevzal v stanovenom limite. Takže peniaze síce dlhuje, ale za ich dlžobu nieje trestnoprávne zododpovedný, pretože on výživné posiela pravidelne a v správnej výške.
Skôr je možné na neho podať trestné oznámenie v súvislosti s tým, že bráni riadne a slobone užívať byt a príslušenstvo a znemožňuje prevziať poštu.
Tiež môžeš pre tieto problémy požiadať súd aby mu prikázal výživné platiť na tvoj účet. Takéto rozhodnutia vydávajú myslím veľmi rýchlo.
Ešte doplním, že na pošte si môžeš zriadiť POBox a presmerovať poštu do neho, prípadne si zaplatiť presmerovanie pošty na inú adresu... napr. rodičia, kamarátka a pod.
Flinstone
22.07.09,08:00
AK si za tie poukážky nevyzdvihla na pošte peniaze, tak ti ich neuhradil. Pokiaľ by on tvrdil, že ich platí, vyžiadaj si z pošty potvrdenie, kto vybral peniaze z pošty. Buď ich on aj vyberá (potom bude podpis prijímateľa na poukážke) alebo ich pošta pošle späť a teda sú nedoručené.
Pokiaľ by to bolo tak jednoduché, bol by to najlepší spôsob ako poslať svojho bývalého, nenávideného manžela do basy. On chudák vzorný občan síce platí pravidelne, ale ja intrigánka nepreberám výživné platené poštou a policajti ho zavrú pretože nezaplatil. ALE VEĎ ON PLATIL
iriska
22.07.09,15:33
Možno do basy nie, ale exekúcia sa na to dá viesť... videla som v reále
Flinstone
22.07.09,16:07
Možno do basy nie, ale exekúcia sa na to dá viesť... videla som v reále
V tomto prípade ak by dal námietku proti exekúcii v ktorej zdokladuje, že výživné posiela včas a v správnej výške, len adresát si to nepreberá a vyhlási že takto vzniknutú dlžnú čiasku je pripravený kedykoľvek uhradiť, súd exekúciu zastaví.
Chobot
22.07.09,21:24
V tomto prípade ak by dal námietku proti exekúcii v ktorej zdokladuje, že výživné posiela včas a v správnej výške, len adresát si to nepreberá a vyhlási že takto vzniknutú dlžnú čiasku je pripravený kedykoľvek uhradiť, súd exekúciu zastaví.

Má to asi dobre premyslené. Alebo mu to niekto šikovný poradil. Alebo je to len hňup a vôbec to tak neplánoval, len sa mu náhodou podarilo s manželkou vybabrať. :rolleyes::rolleyes::rolleyes::cool:
Barbara
23.07.09,10:30
Natalka, poviem iba to, ako by som to riešila ja.
išla by som na poštu za vedúcim a povedala by som, že mám lístoček v schránke o uložení výživného , ale ""môj drahý """ mi nedá kľúčik od schránky, nech sú takí láskaví, a nech mi dajú tie peniaze .
lenže nie je mi moc jasné, že ako vieš, že je ten lístoček na tvoje peniaze, keď nemáš kľúčik od schránky. :rolleyes:
Xanti
23.07.09,10:35
Ešte doplním, že na pošte si môžeš zriadiť POBox a presmerovať poštu do neho, prípadne si zaplatiť presmerovanie pošty na inú adresu... napr. rodičia, kamarátka a pod. Natalka toto by si mala urobiť, lebo Ti môže prísť papier zo súdu ( predvolanie ) a sa k tebe nedostane bo Ti to mng. zatají, ty sa nedostavíš na súdne pojednávanie a súd Ti naparí pokutu za pohrdanie súdom.

Naozaj v prvom rade si daj presmerovať poštu, ktorá chodí na adresu trvalého bydliska inde. A tým pádom sa dostaneš aj k šekom na výživné.