jan.s
21.07.09,09:49
Dobry den,

ja a moja sestra sme davnejsie zdedili rodinny dom s pozemkom. Kazdy z nas vlastni idealnu polovicu. Jedna sa o dvojgeneracny dom. Dohodli sme sa, ze ona bude uzivat prizemie a ja poschodie. Nase spolunazivanie vsak vedie k castym nezhodam, najma s jej manzelom, ktory sa sprava dost nasilnicky. Problem je, ze cokolvek spravi, vzdy sa za neho postavi moja sestra, akoby to spravila ona. Rozhodol som sa preto z domu aj s mojou rodinou odist. Ponukol som sestre (zatial iba ustne) na predaj moj spoluvlastnicky podiel. Odmietla s tym, ze pravdepodobne jej neschvalia hypoteku a keby aj schvalili, tak to nebude mat z coho splacat. Ona aj jej manzel su zamestnani a maju dve male deti. Odmieta aj predat cely dom a rozdelit si peniaze.

Pohrozil som jej, ze ked sa nedohodneme, tak dam na sud zalobu o zrusenie a vyporiadanie spoluvlastnickeho podielu. Realne rozdelenie domu nie je dost dobre mozne - nie su pre jednotlive byty samostatne vchody, strecha by ostala spolocna, atd. Prikazanie polovice domu a pozemku jednemu z nas tiez nepripada do uvahy, pretoze ja tam nechcem ostat byvat a sestra si to udajne nema za co kupit. Takze prichadza do uvahy iba sudne nariadenie celu nehnutelnost predat a vytazok rozdelit podla podielov. Obavam sa vsak bodu 2) paragrafu 142: Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
Myslite, ze bude sud prihliadat na to, ze sestra v dome zije od narodenia (ma 30 rokov) a bude pred sudom tvrdit, ze ma k domu citovy vztah?
Jednoducho, aku mam sancu tento spor pred sudom vyhrat? A komu by sud pridelil trovy sudneho konania? Predpokladam, ze by boli vo vyske 6% mojho podielu na dome a pozemku...

A este predtym, ako dam na sud zalobu, nebude lepsie si dat nehnutelnost ohodnotit znalcom a pisomne (podla paragrafu 605 Obcianskeho zakonnika) oznamit sestre, ze si moze uplatnit predkupne pravo do 2 mesiacov? Cena by bola vlastne polovica zo znaleckeho posudku. Ak svoje predkupne pravo do 2 mesiacov nevyuzije, mozem tento znalecky posudok prilozit k zalobe? O zalobe uvazujem preto, pretoze podla mna si nik nekupi moju idealnu polovicu domu s pozemkom.

Dakujem za kazdu radu.
Mária27
21.07.09,08:58
Môže sa nájsť kupec, je to dosť bežné najmä v mestách. Podľa tvojho posledného odseku, ak sestra neodkúpi tvoju polovicu, môžeš svoj predať spoluvlastnícky podiel aj bez rozhodovania súdom. Len ho nesmieš predať lacnejšie, ako ponúkneš sestre.

Osobitným zreteľom môže byť aj jej citový vzťah. V tom prípade nech si vezme úver a vyplatí ťa. Ak nechce urobiť nič, súd to môže posúdiť ako šikanózny výkon práva a prikáže nehnuteľnosť predať. Vtedy akoby išlo o exekúciu, na čom môžete obaja stratiť.
ruci
01.10.09,12:22
zdravim vsetkych, nechcem zakladat novu temu, tak len pripajam svoju otazku tykajucu sa zrusenia a vyporiadania podieloveho spoluvlastnictva a prosim Vas o radu:
- dvaja podielovi spoluvlastnici vlastnia 6 parciel v roznych podieloch situovanych vedla seba
- geometrickym planom je rozdelenych 5 parciel presne na polovicu
- ta siesta parcela ostava v povodnom stava, cize nerozdelena
- tych pat parciel mi je jasnych, v dohode o zruseni a vyporiadani sa uvedie, ze sa vyporiadavaju, tak ako je uvedene v geometrickom plane, cize kazdy polovicu z kazdej parcely
- ale co ta siesta parcela? tato uz tiez nebude v spoluvlastnictve a spoluvlastnici sa dohodli, ze cela pripadne jednemu z nich, bez akejkolvek financnej nahrady od druheho spoluvlastnika (ako vyrovnanie z tych prvych piatich parciel, kedze jeden spoluvlastnik bol povodne mensinovy avsak teraz po zruseni spoluvlastnictva nadobudne presne polovicu z kazdej parcely)
- moja otazka: mozno v dohode o zruseni a vyporiadani uviest 5 parciel rozdelenych geometrickym planom a siestu parcelu nerozdelenu a pridelenu jednemu spoluvlastnikovi - bez fiancnej nahrady?
alebo tuto siestu parcelu - jeden spoluvlastnik daruje svoj podiel druhemu? - avsak to sa mi nechce, lebo to by bola dalsia zmluva = dalsie poplatky na kataster
dakujem
buchač
01.10.09,12:44
zdravim vsetkych, nechcem zakladat novu temu, tak len pripajam svoju otazku tykajucu sa zrusenia a vyporiadania podieloveho spoluvlastnictva a prosim Vas o radu:
- dvaja podielovi spoluvlastnici vlastnia 6 parciel v roznych podieloch situovanych vedla seba
- geometrickym planom je rozdelenych 5 parciel presne na polovicu
- ta siesta parcela ostava v povodnom stava, cize nerozdelena
- tych pat parciel mi je jasnych, v dohode o zruseni a vyporiadani sa uvedie, ze sa vyporiadavaju, tak ako je uvedene v geometrickom plane, cize kazdy polovicu z kazdej parcely
- ale co ta siesta parcela? tato uz tiez nebude v spoluvlastnictve a spoluvlastnici sa dohodli, ze cela pripadne jednemu z nich, bez akejkolvek financnej nahrady od druheho spoluvlastnika (ako vyrovnanie z tych prvych piatich parciel, kedze jeden spoluvlastnik bol povodne mensinovy avsak teraz po zruseni spoluvlastnictva nadobudne presne polovicu z kazdej parcely)
- moja otazka: mozno v dohode o zruseni a vyporiadani uviest 5 parciel rozdelenych geometrickym planom a siestu parcelu nerozdelenu a pridelenu jednemu spoluvlastnikovi - bez fiancnej nahrady?
Samozrejme , že môže .
Majitelia sa dohodnú , ako chcú rozdeliť parcely , musia však byť pri zameraní prítomní všetci zaineteresovaní vlastníci .
Geodet je len na zameranie , plus vklad ....
ale
finančné veci , vysporiadanie , sa ho netýkajú
alebo tuto siestu parcelu - jeden spoluvlastnik daruje svoj podiel druhemu? - avsak to sa mi nechce, lebo to by bola dalsia zmluva = dalsie poplatky na kataster
dakujem

V texte ...

Inak , napríklad
http://www.geotopke.sk/ponuka-prac.php
ruci
02.10.09,05:44
dakujem za odobrenie :)