milo78m
21.07.09,10:08
Poprosím o radu pri kúpe pozemku. Vlastník má 2 parcely vedené ako záhrady pozdĺž vedľa seba. Pozemok je situovaný medzi dvomi sestami. On si necháva prednú časť a a zo spomínaných dvoch parciel mi po dohode vie odpredať z každej parcely polovicu. Ako mám postupovať? Mal by som zájsť za geodetom a dať vymerať pozemok s novými rozmermi a číslom parceli a potom urobiť nový vklad do katastra s podpísanou kúpno-predajnou zmluvou?
Ďakujem za radu.
pepa78
21.07.09,08:50
Bez návštevy geodeta to nepôjde...geodet urobí nový geometrický plán, kde bude presne vyznačený predmet kúpy, nové parcelné čísla, výmery atď, takýto geometrický plán odnesie na kataster kde ho zapíšu a vy môžete spísať kúpno-predajné zmluvy + návrh na vklad do katastra. Je vecou dohody, kto toto všetko zaplatí...ináč na Vašom mieste by som si ešte zistil koeficient zastavania pozemku, koľko metrov ostane ako zastavané plochy a nádvoria / STP / a koľko ako orná pôda, prípadne záhrada. Je to dôležité vedieť, lebo ak celá vzniknutá parcela bude vedená na LV ako orná pôda budete musieť urobiť vyňatie s pôdneho fondu / snáď píšem správne čo sa tohoto týka /

Veľa zdaru
vratnik
21.07.09,09:53
Za geometricky plan by logicky mal platit predavajuci, je to jeho majetok. Vy si mozete zobrat naklady za kupnu zmluvu resp. platit ju na polovice. Nebojte sa tlacit na predavajuceho, minimalne nech zlavy z ceny, teraz su nehorazne ceny pozemkov, nepredava sa takmer nic tak jednajte.
mimika36
21.07.09,18:14
A chcete tam stavat dom? lebo v pripade , ak je pozemok vedeny ako zahrady, musite zistit, ci sa tam vobec stavat da- ci je v uzemnom plane- pozor nato. Takisto si dopredu zistite, ci tam neprebiehaju podzemne komunikacie- voda, plyn, elektrina. Nieze kupite macku vo vreci. My to teraz obehavame, u nas sa jedna o ornu podu, ale suseda minuly rok takto riesila zahradu.
milo78m
22.07.09,04:40
Viem, že všetky inžinierske siete vedú popred dom. Videl som územný plán obce, na ktorom je zakreslený do budúcna sitovaný dom, ale zastavím sa ešte na obecnom úrade - nech to mám všetko poporiadku. Za toho geodeta ďakujem, len som sa potreboavl uistiť.
yoyo74
26.07.09,16:15
Radsej by som hned na zaciatku zasiela na prislusny stavebny urad s navrhom rozparcelovania a so ziadostou o vyjadrenie sa k buducej stavbe na novovzniknutych pozemoch. Ak to budete mat cierne na bielom zavolat geodeta, potom nechat overit GP na katastri a prevod spolocne s vkladom geometrickeho planu urobit naraz v jedom pravnom ukone, nech to prebehne rychlo ...
Vela zdaru
mimika36
27.07.09,07:39
Viem, že všetky inžinierske siete vedú popred dom. Videl som územný plán obce, na ktorom je zakreslený do budúcna sitovaný dom, ale zastavím sa ešte na obecnom úrade - nech to mám všetko poporiadku. Za toho geodeta ďakujem, len som sa potreboavl uistiť.

Pod podzemnymi komunikaciami som nemyslela IS- to je dobre, ked ich mate pred domom. ALE zistite si na vodarnach, elektrarnach a plynarnach, ci tam nieco ich pod zemou nebezi- tieto tarchy nemusia byt zapisane do katastra. Nas nato upozornili plynari, vraj mali uz taku skusenost, ze sa predal pozemok s plynovodom pod nim a novy majitel si mohol trhnut, nie stavat. Na tieto vyjadrenia sa caka cca mesiac, ale oplati sa mat istotu pred kupou.
radEg
27.07.09,11:34
Chcem Vás poprosiť o radu v podobnej situácií.
Rodičia majú pozemok, ktorý mi chcú dať na základe kúpno-predajnej zmluvy. Vedľa pozemku má sused pozemok šírky 3m. Tieto 3m by mi padli vhod. Ak by som chcel kúpiť od neho jeho pozemok a následne stavať RD cez oba pozemky ako by som mal postupovať ?
Najskôr mám spraviť kúpno-predajnú zmluvu s rodičmi, následne so susedom a nechať sa zapísať do LV na katastri a potom dať spraviť geometricky plán na zlúčenie ?
Je potrebné robiť zlúčenie parciel ?
Dá sa to riešiť nejako naraz ?
geodet123
27.07.09,13:54
Chcem Vás poprosiť o radu v podobnej situácií.
Rodičia majú pozemok, ktorý mi chcú dať na základe kúpno-predajnej zmluvy. Vedľa pozemku má sused pozemok šírky 3m. Tieto 3m by mi padli vhod. Ak by som chcel kúpiť od neho jeho pozemok a následne stavať RD cez oba pozemky ako by som mal postupovať ?
Najskôr mám spraviť kúpno-predajnú zmluvu s rodičmi, následne so susedom a nechať sa zapísať do LV na katastri a potom dať spraviť geometricky plán na zlúčenie ?
Je potrebné robiť zlúčenie parciel ?
Dá sa to riešiť nejako naraz ?

Pôjde o dva samostatné úkony, na sebe nezávislé.
Napjrv kúp pozmemok od rodičov. Potom (ak už si sa dohodol zo susedom) dáš spraviť geometrický plán, ktorý bude znázorňovať zmeny, ktoré chceš vykonať.
Až následne keď je spravený geometrický plán a je úradne overený katastrom (pozn. overenie znamená, že kataster potvrdzuje, že geometrický plán vychádza z údajov katastra. Neznamená to, že ho kataster zapísal) napíšete si zo susedom zmluvu v ktorej od neho kupuješ diel XY podľa toho geometrického plánu.
radEg
29.07.09,04:51
Dakujem.
milo78m
10.08.09,06:13
Chcel by som sa ďalej poradiť, či sa za pozemok ( vedený ako záhrada ) musia platiť nejaké poplatky , dane z predaja , dane z kúpy atď. Je dôležitá výška kúpnej ceny, zmámi právnik ma odhováral od uvedenia nižšej ceny na kúpnej zmluve ako v skutočnosti zaplatím vlastníkovi. O poplatku za drobenie pozemkov som sa už dočítal, že sa vzťahuje iba na poľnohospodársku a ornú pôdu mimo zastavú časť obce, takže to nie je môj prípad.
andreaS
10.08.09,06:18
na nizsiu sumu na kupnej zmluve isto nepristupuj, ked budes potom niekedy predavat, tak si budes moct uplatnit mensi vydaj za nakup pozemku ako si v skutocnosti zaplatil...

co sa tyka dani, tak ak kupis pozemok teraz, tak do konca januara treba podat danove priznanie k dani z nehnutelnosti, kde vypocitas danovu povinnost na rok 2010... terajsi majitel uz zaplatil dan na rok 2009, takze to sa ta netyka... dan z nehnutelnosti plati vzdy ten, kto vlastni nehnutelnost k 1.1. daneho roka... tak za ten rok zaplati aj dan... kazda obec ma vlastne sadzby za dane z nehnutelnosti, zakladnu sadzbu urci vyssi uzemny celok a obce vytvoria vlastne nariadenie, kde urcia sadzbu z nehnutelnosti vo vyske napr. 0,2% zo zakladu, kt. urcil vyssi uzemny celok...
milo78m
10.08.09,10:57
Je potrebné uviesť do kúpnek zmluvy dohododnutú kúpnu cenu? Niekde som čital ťe sa do zmluvy uvedie nižšia čiastka a v skutočnosti sa zaplatí viac. Na čo je to dobré?
andreaS
10.08.09,11:08
dotycny to chce preto, aby platil mensiu dan z prijmu...

uz som pisala dovod vyssie...

potom ked budes predavat ty, tak budes moct uplatnit nizsi naklad ako v skutocnosti bol...

napr. kupujes za 10.000,- .... na zmluve bude 7.000,- ... niekedy v buducnosti predas za 18.000,- :
1. ak bude na zmluve 7tis, tak budes danit 18.000 - 7.000,- = 11.000,-
2. ak bude na zmluve 10tis, tak budes danit 18.000 - 10.000 = 8.000,-

Pre nic ine to nema cenu... este moze ist o spekulaciu ak ide o dedicstvo, kde chce dotycny obist dalsich dedicov, kt. by inak vyplacal podiel z dohodnutej sumy a nie z nizsej uvedenej na zmluve... kazdopadne mam to za spekulaciu...

ale rozhodnutie je na tebe... urob co uznas za vhodne...
milo78m
02.09.09,10:43
Zaújímalo by ma, či je možné zrušiť kúpnu zmluvu týkajúcu sa predaja pozemku, ktorá je podaná na kataster.
Sestra predávajúceho (nežieje s ním v jednej domácnosti a predávajúci nie je zbavený svojprávnosrti) sa prišla sťažovať, že uvedená suma je nízka a pokiaľ nezaplatím viac , tak mi vráti zálohu a zmluvu zruší.
Je možné kúpnu zmluvu nejakým spôsobom zrušiť, pokiaľ ju kataster prijme a ja zvyšnú čiastku včas zaplatím predávajúcemu (zmluvu mi prevzali 12.08.2009 a ja čakám na jej prijatie).
A ešte jedna otázka, na odovzdanie zvyšnej čiastky dohodnutej ceny mi postačí príjmový doklad podpísaný predávajúcim, alebo aj niečo iné?
Ďakujem
vratnik
02.09.09,12:06
Zmluvu mozete zrusit len vzajomnou dohodou - musia suhlasit obidve strany. Viem ze teraz maju ludia velke oci, najdu si najvyssiu moznu cenu za m2 v realitke a myslia si ze su to ceny za ktore sa "predava", nezaujima ich ze pozemok by bol pri vyssej cene uplne nepredajny. Nedajte sa vydierat, zaplatte len tolko kolko ste sa dohodli. Na prijmovom doklade by malo byt uvedene coho sa to tyka, teda cislo parcely a pod.