Kika69
21.07.09,12:04
Ahojte!

Už asi otravujem s témami spojenými s koeficientovaním, ale stále sa mi vyskytne nejaký nový problém, na ktorý neviem odpoveď a termín na podanie DP sa blíži. :confused:
Prosím vás mohli by ste mi poradiť, ako by ste postupovali v tomto prípade?

V roku 2007 firma prerátavala vstupy koeficientom. Ku koncu roka 2007 bol však vyrátaný koeficient 1. (podľa mňa to nebolo správne, ale nie ja som účtovala) Takže v r. 2008 sa mal používať koef. 1. Ročný koef. však vychádza na 0,66. Týmto som mala prerátať rok 2008, len to nebolo spravené. Celý rok 2008 sme mali nadmerný odpočet. Chcem teraz podať dodatočné DP, stačí, keď podám DDP za 4.Q. roku 2008? Alebo mám podať dodatočné na každý Q. zvlášť? Predpokladám, že ten koef. 1 v r. 2007 nebol správny, ale po kolegyni opravovať nechcem.
Vopred vám krásne ďakujem za pomoc.;)
betka
21.07.09,13:27
No bisťu, Nechcem a nebudem strašiť. AK spravíte DP vy, bude pokuta 1/2.
Ak len nahryznete do nejakého DP a koeficientovania, určite prídu. Osobne by som popodávala DDP, nemala by som dobrý pocit, že klamem, a viem o niečom, a nečiním.

Aj tie NO sa pohybujú v rôznych výškach. Niekto má NO 500€, niekto 10 tis.€ a niekto 50 tis. €

Hodte sa na drsr a vypočítajte si pribl. sankcie a osobne by som zašla za daňovým poradcom. Nech radí a počíta.

DPH:
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

A ešte pozn: Všetci robíme chyby, ale tú kolegyňu by som riadne kopla......
Milan Benka
21.07.09,13:49
Ahojte!

Už asi otravujem s témami spojenými s koeficientovaním, ale stále sa mi vyskytne nejaký nový problém, na ktorý neviem odpoveď a termín na podanie DP sa blíži. :confused:
Prosím vás mohli by ste mi poradiť, ako by ste postupovali v tomto prípade?

V roku 2007 firma prerátavala vstupy koeficientom. Ku koncu roka 2007 bol však vyrátaný koeficient 1. (podľa mňa to nebolo správne, ale nie ja som účtovala) Takže v r. 2008 sa mal používať koef. 1. Ročný koef. však vychádza na 0,66. Týmto som mala prerátať rok 2008, len to nebolo spravené. Celý rok 2008 sme mali nadmerný odpočet. Chcem teraz podať dodatočné DP, stačí, keď podám DDP za 4.Q. roku 2008? Alebo mám podať dodatočné na každý Q. zvlášť? Predpokladám, že ten koef. 1 v r. 2007 nebol správny, ale po kolegyni opravovať nechcem.
Vopred vám krásne ďakujem za pomoc.;)

Na rok 2008 ste mali platný koef. z roku 2007 - 1,00 .
Podajte DDP za 4.Q.2008.
betka
21.07.09,13:51
Na rok 2008 ste mali platný koef. z roku 2007 - 1,00 .
Podajte DDP za 4.Q.2008.

A keby bol 0,5? Možno v skutočnosti aj bol. Predsa by som i tak mrkla očkom do roku 2007. Len pre istotičku.;)
Kika69
21.07.09,13:55
No bisťu, Nechcem a nebudem strašiť. AK spravíte DP vy, bude pokuta 1/2.
Ak len nahryznete do nejakého DP a koeficientovania, určite prídu. Osobne by som popodávala DDP, nemala by som dobrý pocit, že klamem, a viem o niečom, a nečiním.

Aj tie NO sa pohybujú v rôznych výškach. Niekto má NO 500€, niekto 10 tis.€ a niekto 50 tis. €

Hodte sa na drsr a vypočítajte si pribl. sankcie a osobne by som zašla za daňovým poradcom. Nech radí a počíta.

DPH:
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

A ešte pozn: Všetci robíme chyby, ale tú kolegyňu by som riadne kopla......

Betka, firma našťastie nemá vysoké nadmerné odpočty, takže tých 34 %, čo máme vrátiť vychádza oko 500 Eur. Firma v podstate nerobí nič, predala všetky pohľadávky, má min. činnosť a vlastne aj tie oslobodené činnosti sú minimálne (za celý rok to bolo 6 700 Sk) Nám jedna daňová poradkyňa povedala, že sú to min. fin. výnosy z oslobodených činností, že, aby sme to nekoeficientovali. Mne to nedalo, radila som sa s druhou a ona povedala, že radšej koeficientovať. Takže som sa rozhodla to opraviť.
Myslíte, že stačí, keď podám dodatočné za posledný Q. r. 2008?
Milan Benka
21.07.09,13:56
A keby bol 0,5? Možno v skutočnosti aj bol. Predsa by som i tak mrkla očkom do roku 2007. Len pre istotičku.;)

Z takejto istotičky môžeš ošedivieť za pár dní :D
Kika69
21.07.09,13:57
Aha už ste mi aj odopovedali. Kolegyňa rok 2007 koeficientovala (neviem presne v akej výške), ale jej tiež auditor povedal, že už má koniec roka 2007 prerátať koef. 1. Ale podľa mňa to správne nebolo.
Kika69
21.07.09,14:00
Myslíte, že vyrátam koef. z r. 2007 podám DDP za každý Q. zvlášť s prepočtom koeficientu z r. 2007 a 4.Q. prepočítam tým 0,66 ?
Ale zas by som sa neradala šprtala v r. 2007 i keď, ako som spomínala, podľla mňa to nebolo správne ten koef.1. ale keďže som to neúčtovala...
Milan Benka
21.07.09,14:05
Aha už ste mi aj odopovedali. Kolegyňa rok 2007 koeficientovala (neviem presne v akej výške), ale jej tiež auditor povedal, že už má koniec roka 2007 prerátať koef. 1. Ale podľa mňa to správne nebolo.


Prečo jej to povedal?
Poskytnite viac info o plneniach, možno netreba koeficientovať.
Kika69
21.07.09,14:11
Prečo jej to povedal?
Poskytnite viac info o plneniach, možno netreba koeficientovať.

Ten auditor vychádzal z toho, že firma predala všetky pohľadávky a v podstate nerobí nič (vstupy na DPH má najmä z réžie - telefońy, elektrina a pod.), má nejaké min. DPH-čkové činnosti na výstupe (sprostredkovanie obchdou) a oslobodené fin. činnosti (jedná sa o nebankový subjekt), zhodnocuje vklady klientov (zmluvy sú staré už niekoľko rokov) a účtuje im popl. za vedenie účtu, to je tá čiastka spomínaná 6 700 Sk za celý rok, toľko bolo klientom naúčtované za vedenie účtu a to je oslob. podľa par. 39