marialo
21.07.09,15:32
Ahojte poraďáci,
poradte kde sa mám obrátiť, sťažovať. Dňa 7.7.09 nemenovaný podnikateľ robil letecký postrek na repku olejku. Keď striekal bolo veterno a postrek zaletel do priľahlých záhrad. Po troch dňoch nám opadli ovocné stromy a máme škvrny po zelenine. Zničil nám celú úrodu. Nakoľko neohlásil, že striekal jedla som zo záhrady maliny a ríbezla a to mi sposobilo hnačky (aj moja dcéra, ktorá je tehotná). Nevedela som, kde toto mám nahlásiť, aby podnikateľ nerobil ďalšie postreky bez ohlásenia. Zavolala som na UKSUP. Spísali sme zapis, že tieto následky sú pravdepodone z postreku a skončili sme. Že ak by sme sa chceli súdiť, musíme si mi dať urobiť rozbor, ktorý stojí 330€.
Je toto možné, može si každý striekat do ovzdušia bez ohlásenia? Na životnom prostredí mi nevedeli povedat čo mám robiť. Na mestskom úrade mi taktiež nevedeli nič povedat.
Poradte mi prosím, čo mám robit, aby bol vinník potrestaný. Je to čudné, že životné prostredie nemá nič s tým spoločné.
Ďakujem.
misomiso
21.07.09,14:17
Bohuzial ja neporadim. Ale je to sila, to co ste nezjedli vy s ribezlami, to nas pocka na jesen v repkovom oleji (resp. v Perle a v Rame).

Inak - neviem, co je to UKSUP, ale ja by som sa stazoval na Hygiene (ako sa to oficialne vola? - tam, kd treba aj nahlasovat prevadzkarne, Urad zdravotnoctva, co tak nejako?)
veronikasad
21.07.09,14:34
UKSUP = Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky
veva..
22.07.09,11:01
Skús zavolať do toxikologickégo informačného centra v Bratislave.
Klinika pracovného lekárstva a toxikológie, Ďumbierska 3, 831 01 Bratislava, 02 - 547 74 166. Je to uvedené na krabičke od chemických postrekov. Dúfam, že ti buď poradia, alebo ťa nasmerujú ďalej.
pavol54
26.07.09,18:22
Musíte požiadať o konanie na príslušnom obecnom a mestskom úrade, účastníci konania musia byť - poškodený
- majiteľ alebo užívateľ ošetrovanej plochy,zástupca firmy vykonávajúcej postrek,
eventuálne sa môžete dožadovať odborné stanovisko UKSUPu , ale tí ho vydajú až po predložení poškodenej vzorky a názvu použitej postrekovej látky, čo dnes nie je problém pretože užívatel plochy musí viesť o tom knihu postrekov
letecká firma je na tieto eventuality poistená
pavol54
26.07.09,18:27
Netreba robiť paniku ohľadne neskoršieho účinku (na jeseň) jedná sa o desikanty alebo defolianty ktoré účinkujú len na živé rastliny, pri dopade na zem sa odbúrava, takže v potravinách nemôže nič byť po 48 hodinách určite
misomiso
26.07.09,19:26
Netreba robiť paniku ohľadne neskoršieho účinku (na jeseň) jedná sa o desikanty alebo defolianty ktoré účinkujú len na živé rastliny, pri dopade na zem sa odbúrava, takže v potravinách nemôže nič byť po 48 hodinách určite

Zavidim ti tvoju neoblomnu vieru, ze su tieto postreky neskodne. Ked sme kupovali chalupu na Str. slovensku, tak sme po prvy raz zabludili pred krcmu, kde nas jeden starsi pan presviecal, ze sme dobre kupili, pretoze ani jadrovej vojny sa bat nemusime, nakolko radioaktivita posobi max. do vysky 600 m nadmorskej vysky, a my sme tam 680.
Antea
27.07.09,07:33
Ahojte poraďáci,
poradte kde sa mám obrátiť, sťažovať. Dňa 7.7.09 nemenovaný podnikateľ robil letecký postrek na repku olejku. Keď striekal bolo veterno a postrek zaletel do priľahlých záhrad. Po troch dňoch nám opadli ovocné stromy a máme škvrny po zelenine. Zničil nám celú úrodu. Nakoľko neohlásil, že striekal jedla som zo záhrady maliny a ríbezla a to mi sposobilo hnačky (aj moja dcéra, ktorá je tehotná). Nevedela som, kde toto mám nahlásiť, aby podnikateľ nerobil ďalšie postreky bez ohlásenia. Zavolala som na UKSUP. Spísali sme zapis, že tieto následky sú pravdepodone z postreku a skončili sme. Že ak by sme sa chceli súdiť, musíme si mi dať urobiť rozbor, ktorý stojí 330€.
Je toto možné, može si každý striekat do ovzdušia bez ohlásenia? Na životnom prostredí mi nevedeli povedat čo mám robiť. Na mestskom úrade mi taktiež nevedeli nič povedat.
Poradte mi prosím, čo mám robit, aby bol vinník potrestaný. Je to čudné, že životné prostredie nemá nič s tým spoločné.
Ďakujem.
Myslím, že v tomto čase mohol postrekovať repku len "lepidlom" , ktoré je na báze repkového oleja, aby sa neotvárala. Nemalo by to byť škodlivé.