beja
04.08.05,11:08
Majiteľ a konateľ našej s.r.o.-čky je zároveň zamestnancom /managerom/. Má aj živnosť a nepáči sa mu, že má platiť odvody zo mzdy aj zo živnosti. Preto chce zrušiť pracovný pomer a fakturovať činnosť vykonávanú pre vlastnú s.r.o.-čku z vlastnej živnosti, tým pádom mať len príjem zo živnosti a platiť jedny odvody. Čo myslíte, môže sa to?
Ľuba
04.08.05,09:10
Nikde nie je napísané, že konateľ firmy musí byť zároveň aj jej zamestnancom.
beja
04.08.05,10:13
To teda nie, ale môže fakturovať managerskú činnosť vlastnej s.r.o.-čke?
luebchenko
04.08.05,10:18
Ja som si nechala v zamestnaní, kde som aj konateľ aj zamestnanec (kvôli "zamestnaneckým" výhodám - DDP, strav.lístky, cestovné) minimálnu mzdu a zvyšok mzdy si tiež fakturujem ako SZČO - do predmetu fakturácie dávam preklady a tlmočenie (na to mám aj živnosť a firma má zahraničných klientov) takže je to iná práca ako tá, za ktorú beriem minimálnu mzdu (účto, administratíva, dievča pre všetko :) ). Myslím že by to malo byť v poriadku, aspoň som zatiaľ nikde nič nenašla, čo by bránilo tejto "konštrukcii".
Mirka25
04.08.05,11:14
Kponateľ alebo spoločník môže svojej s.r.o. fakturovať ako SZČO, ale nemôže to byť ten istý predmet činnosti, aký má s.r.o.. Ak konateľ alebo spoločník fakturuje svojej s.r.o. práce s rovnakým predmetom činnosti ako s.r.o., tak sa to považuije ako príjem zo závislej činnosti, a nemusí mať uzavretý pracovný pomer (t.j.aj bez pracovného pomeru). Mám to overené na DÚ, podľa §5 ods 1.,písm b.), ale teraz, keď je jednotná sadzba dane z príjmu 19% by to už mohlo byť jedno.
elPi
11.12.05,19:50
Majiteľ a konateľ našej s.r.o.-čky je zároveň zamestnancom /managerom/. Má aj živnosť a nepáči sa mu, že má platiť odvody zo mzdy aj zo živnosti. Preto chce zrušiť pracovný pomer a fakturovať činnosť vykonávanú pre vlastnú s.r.o.-čku z vlastnej živnosti, tým pádom mať len príjem zo živnosti a platiť jedny odvody. Čo myslíte, môže sa to?

A akú vlastne činnosť chce fakturovať, činnosť koho alebo čoho? Konateľa? Činnosť konateľa je vlastne managerská činnosť. Podľa Obch. zákonníka sa to nazýva aj obchodné vedenie. Alebo má v predmete podnikania SZČO managerské činnosti? (síce existuje taká živnosť).

:DViete si predstaviť takéto obchodné rokovanie:
"Dobrý deň ja som Jožko Mrkvička, konateľ spoločnosti XY, radi by sme s Vami spolupracovali v tej a tej oblasti. Podrobnosti dojednajte s Jožkom Mrkvičkom, ktorý je náš zmluvný manager.(:DJa si zatiaľ skočím na pivo:D)

Situácia ako píše luebchenko je jasná. Ja si tiež fakturujem do sro daňové poradenstvo - dávam ho aj naozaj zamestnancom, takže to nie je doslova "sám sebe".
(:D Raz som si skúsil sadnúť na druhú stranu stola akože som svoj klient /ako keď niekto hrá šach sám so sebou/, ale keďže som práve niekam odišiel, tak som sa tam nenašiel, tak som na seba zbytočne nečakal a vrátil som sa do roboty :D)
tiki
12.12.05,20:01
-takže záver by mohol byť, že faktúrvať áno, ale nie to čo je predmetom živnosti resp. činnosti sro?

trošku divne veď niekto tú prácu čo robí sro odviezť musí, tak prečo by to nemohli robiť konatelia, ktorí by zárovaň boli aj hlavnými dodávateľmi služieb?
saman
12.12.05,20:52
...podľa mňa preto, lebo je to obchadzanie zamestnavania na pracovny pomer. Tazko tu posudit kto sa riadi cimi pokynmi (zavisla cinnost) ked riaditel/konatel/ je sucasne aj zamestnancom/dodavatelom/.
tiki
15.12.05,13:26
bolo by možné aby živnostník (konateľ v sro) uzavrel s sro zmluvu o sprostredkovaní?
potom by faktúroval sro sprostredkovanie zákaziek, možno by to mohlo prejsť. Nehovoriac o tom, že ak živnostník má aj auto na živnosť tak asi by si takto kludne mohlo dávať aj km ktoré najazdí pre sro - pri sprostredkovaní obchodu :)
Denda
16.12.05,13:05
bolo by možné aby živnostník (konateľ v sro) uzavrel s sro zmluvu o sprostredkovaní?
potom by faktúroval sro sprostredkovanie zákaziek, možno by to mohlo prejsť. Nehovoriac o tom, že ak živnostník má aj auto na živnosť tak asi by si takto kludne mohlo dávať aj km ktoré najazdí pre sro - pri sprostredkovaní obchodu :)
Potom nerozumiem tomu čo vykonáva vo firme ako konateľ spoločnosti, keď zastupovanie firmy navonok, právne úkony a zháňanie potenciálnych zákazníkov patrí okrem iného medzi hlavné činnosti konateľa:)
hron
16.12.05,14:58
Ja zase vobec nerozumiem tomu, preco si chce vlastne znizovat zisk s.r.o nakladmi na fakturaciu niecoho, co potom musi aj zdanit aj odviest odvody. Ak je majitel firmy, tak predsa nemusi byt zamestnancom a moze pre firmu pracovat ako dobrovolnik ... no dobre, z minimalnou mzdou....
ajobs
16.12.05,20:23
Ja len zopakujem to, čo tu už niekoľkí povedali - konateľ nemusí byť aj zamestnancom, teda nemusí platiť odvody do SP (ak nechce). Ak je naviac spoločníkom s.r.o. (prípadne jediným spoločníkom), bude mať iba príjem z podielov na zisku.
Môže mať nejakú minimálnu sumu za konateľstvo, napr. 3000 Sk, potom zaplatí iba 4+10% zdravotné poistenie, čo je 420 Sk. Myslím, že to je dostatočne nízke odvodové zaťaženie.:eek: ;)
Akonáhle sa špekuluje s transferom na zmluvy medzi SZČO a s.r.o., naozaj to môže byť niekedy chápané DÚ ako obchádzanie zákona, a neskôr sa nevyhnete pokute a dodaneniu závislej činnosti.
Moja rada je BE CAREFUL.:)
Zuzana Boháčová
18.01.08,15:11
no ja mám podobný problém
2 konatelia a zároveň spoločníci s.r.o. fakturú s.r.o-čke
obidvaja konatelia sú zároveň SZČO

jeden má obchod (ako SZČO) a fakturuje predaj tovaru s.r.o.
druhý poskytuje služby a fakturuje ich s.r.o-čke
predmet činnosti je rovnaký aj u SZČO aj u s.r.o.
tzn. každý konateľ fakturuje svoje vykonané práce
ako SZČO fakturujú s.r.očke...

ani ja moc nerozumiem,prečo zakladali s.r.o.čku...
každý si svoje náklady eviduje ako SZČO vo svojom účtovníctve
v s.r.o.čke vystupujú ako "kvázi-zamestnanci"..

ďalej s.r.o. fakturuje svojim odbrateľom-napr. väčšej firme...

/dúfam že som to moc nedomotala,keď som sa to snažila vysvetliť:o
porušujú títo živnostníci zákon?
liba2
18.01.08,18:47
no ja mám podobný problém
2 konatelia a zároveň spoločníci s.r.o. fakturú s.r.o-čke
obidvaja konatelia sú zároveň SZČO

jeden má obchod (ako SZČO) a fakturuje predaj tovaru s.r.o.
druhý poskytuje služby a fakturuje ich s.r.o-čke
predmet činnosti je rovnaký aj u SZČO aj u s.r.o.
tzn. každý konateľ fakturuje svoje vykonané práce
ako SZČO fakturujú s.r.očke...

ani ja moc nerozumiem,prečo zakladali s.r.o.čku...
každý si svoje náklady eviduje ako SZČO vo svojom účtovníctve
v s.r.o.čke vystupujú ako "kvázi-zamestnanci"..

ďalej s.r.o. fakturuje svojim odbrateľom-napr. väčšej firme...

/dúfam že som to moc nedomotala,keď som sa to snažila vysvetliť:o
porušujú títo živnostníci zákon?
Pokúsim sa vysvetliť to na inom príklade:
ty môžeš byť v jednej osobe matkou (svojmu dieťaťu) sestrou (svojmu bratovi), švagrinou (bratovej manželke) ale aj dcérou (tvojej mame), a pritom si stále tá istá Zuzana Boháčová.
Ale vždy sa budeš inak správať ako dcéra a inak ako matka (decku šupneš po zadku, ale mame to neurobíš) inak sa budeš správať k bratovi a inak k švagrinej...
Tak isto je to s „tvojimi mužmi“ – oni sú v jednej osobe:
spoločník=majiteľ s.r.o., konateľ zodpovedný za chod firmy, živnostník-SZČO, a môže byť aj zamestnancom v s.r.o. ak má uzatvorenú pracovnú zmluvu.
S.r.o. a živnostník sú 2 celkom samostatné podnikateľské subjekty, ktoré môžu byť navzájom obchodnými partnermi.
Ak ako živnostník dodá tovar do s.r.o., tak má právo vystaviť faktúru, pritom neporušuje zákon.
Načo založili s.r.o. ? oni to vedia :D.
Zuzana Boháčová
19.01.08,11:56
Pokúsim sa vysvetliť to na inom príklade:
ty môžeš byť v jednej osobe matkou (svojmu dieťaťu) sestrou (svojmu bratovi), švagrinou (bratovej manželke) ale aj dcérou (tvojej mame), a pritom si stále tá istá Zuzana Boháčová.
Ale vždy sa budeš inak správať ako dcéra a inak ako matka (decku šupneš po zadku, ale mame to neurobíš) inak sa budeš správať k bratovi a inak k švagrinej...
Tak isto je to s „tvojimi mužmi“ – oni sú v jednej osobe:
spoločník=majiteľ s.r.o., konateľ zodpovedný za chod firmy, živnostník-SZČO, a môže byť aj zamestnancom v s.r.o. ak má uzatvorenú pracovnú zmluvu.
S.r.o. a živnostník sú 2 celkom samostatné podnikateľské subjekty, ktoré môžu byť navzájom obchodnými partnermi.
Ak ako živnostník dodá tovar do s.r.o., tak má právo vystaviť faktúru, pritom neporušuje zákon.
Načo založili s.r.o. ? oni to vedia :D.

no z toho som úúúplne paf.. ja som myslela,že nepostupujú správne... oni napríklad fakturujú poskytnuté služby svojej s.r.očke a s.r.očka ich fakturuje konečnému odberateľovi
tovar takisto
oni nie sú na pracovnú zmluvu v s.r.očke...
iba vystavujú faktúry ako SZČO pre s.r.o... a majú rovnaký predmet činnosti v s.r.o. aj ako SZČO
to ma zaujíma,či to môžu,alebo ich radšej upozorním,že môžu dostať pokutu?
ďakujem libka;)
emik
28.01.08,14:05
Ahojte, chcela by som sa poradit s vami ohladne trosku podobnej situacie:
Slovenska firma A a zahranicna firma B zalozia slovensku firmu C. Firma A poskytuje sluzby podobne ako firma C avsak okrem toho ma predmety cinnosti aj z inej oblasti (ktore aj vykonava). Firma A chce fakturovat za poskytnute sluzby firme C. Ako napr. poradenstvo atd. Podla mna je to OK, avsak firma A nema zamestnancov, cize konatel bude poskytovat poradenske sluzby firme C, v ktorej bude taktiez konatelom. Firma C bude mat zamestnancov.

Rada by som pocula vas nazor ohladne toho postu konatela v obidvoch s.r.o. Vdaka
Danila
28.01.08,14:31
Ahojte, chcela by som sa poradit s vami ohladne trosku podobnej situacie:
Slovenska firma A a zahranicna firma B zalozia slovensku firmu C. Firma A poskytuje sluzby podobne ako firma C avsak okrem toho ma predmety cinnosti aj z inej oblasti (ktore aj vykonava). Firma A chce fakturovat za poskytnute sluzby firme C. Ako napr. poradenstvo atd. Podla mna je to OK, avsak firma A nema zamestnancov, cize konatel bude poskytovat poradenske sluzby firme C, v ktorej bude taktiez konatelom. Firma C bude mat zamestnancov.

Rada by som pocula vas nazor ohladne toho postu konatela v obidvoch s.r.o. VdakaOsobne sa domnievam, že tento prípad je výnimkou zo zákazu konkurencie / pránická osoba A sa podieľa na činnosti právnickej osoby C/. A teda tento spôsob poskytovania služieb je O.K.
emik
31.01.08,19:58
Ešte sa vratim k tej spolupraci PO "A" a "C" z prispevku 16. Može mať DU vyhrady voči takejto spolupráci ak je viac menej jasné, že isté služby (poradenstvo, konzultacie) si vie zabezpečiť PO C sama? Resp. musia byť tie poskytnuté služby takého typu, ktoré si PO C nevie zabezpečiť svojpomocne?
Livia2
09.10.08,19:10
Ahojte, tiež by som chcela počuť váš názor : Živnostník a zároveň konateľ sro, ktorý s sro nemá uzavretý prac.pomer ani nemá žiadny príjem za konateľa v sro, fakturuje sro mesačne poradenské služby (v podstate ich aj vykonáva, keďže spoločníci spoločnosti nemajú kvalifikáciu ani prax v odbore). Predmet činnosti je v živnosti aj v sro podobný. Môže to tak byť? Ďakujem za odpovede.
JDM
22.10.08,06:21
Ja mám prípad, že dvaja spoločníci a konatelia zároveň, no jeden je zamestnanec, druhý živnostík a s.r.o.-čke faktúruje /nakoľko je šikovnejší aj v iných smeroch/ činnosť údržbu poč. siete a grafické spracovanie reklamy /má na to živnosť/. Túto činnosť pre s.r.o. naozaj robí, a s.r.o. má hlavnú činnnosť predaj tovaru za účelom predaja. Musí mať spoločník zmluvu o vykonávaní údržby poč. siete a spracovaní graf. reklamy? Alebo stačí len faktúra pre s.r.o.? Osobne mi tá zmluva chýba. Ďakujem.