a.palenikova
21.07.09,18:11
Prajem pekný večer, ak má niekto čas, prosím o odpoveď a vopred ďakujem.
Aký je rozdiel ak nieje niečo predmetom dane, a ak je niečo oslobodené od dane. Ja v tom nevidím rozdiel.

A mám aj otázku ohľadom "novinky" daňovej evidencie. Myslím si dobre, že sa tu "účtujú" aj odpisy, keďže je evidencia majetku?

Ďakujem, Ani
marjankaj
21.07.09,16:39
Prajem pekný večer, ak má niekto čas, prosím o odpoveď a vopred ďakujem.
Aký je rozdiel ak nieje niečo predmetom dane, a ak je niečo oslobodené od dane. Ja v tom nevidím rozdiel.

A mám aj otázku ohľadom "novinky" daňovej evidencie. Myslím si dobre, že sa tu "účtujú" aj odpisy, keďže je evidencia majetku?

Ďakujem, Ani

V každom zákone je stanovené o čom sa pojednáva. Zákon o dani z príjmov napr. určuje, čo je predmetom dane z príjmov. Ale u niekoho predmet dane z príjmov môže byť oslobodený a u iného nie. Napr. príjem za predaj domu.
Druhej otázke nerozumiem.
a.palenikova
21.07.09,16:41
ďakujem.

a tá druhá otázka, v daňovej evidencii dávam do výdavkov aj odpisy majetku?
marjankaj
21.07.09,16:47
ďakujem.

a tá druhá otázka, v daňovej evidencii dávam do výdavkov aj odpisy majetku?
Áno. Do výdavkov idú aj odpisy majetku.
Mária.K.
21.07.09,16:52
Prajem pekný večer, ak má niekto čas, prosím o odpoveď a vopred ďakujem.
Aký je rozdiel ak nieje niečo predmetom dane, a ak je niečo oslobodené od dane. Ja v tom nevidím rozdiel.

A mám aj otázku ohľadom "novinky" daňovej evidencie. Myslím si dobre, že sa tu "účtujú" aj odpisy, keďže je evidencia majetku?

Ďakujem, Ani
Otázka je veľmi nejednoznačne položená-je rozdiel, či ťa zaujíma daň z príjmu, DPH, alebo iné dane a odpoveď je veľmi náročná.
Vzhľadom na to, že sa pýtaš na novinky ohľadne daňovej evidencie, predpokladám, že sa pýtaš na daň z príjmu fyzických osôb.
Ak nejaký príjem nie je predmetom dane dane z príjmu fyzických osôb, nie je potrebné uvažovať nad spôsobom jeho zdanenia v rámci daného zákona, nakoľko daný zákon zdanenie tohto príjmu vôbec nerieši. V prípade oslobodenia od dane, je daný príjem predmetom dane, len štát si povedal, že za podmienok stanovených zákonom nebude z príjmu pýtať daň. Pri oslobodení od dane z príjmov fyzických osôb zákon zavádza rôzne kritériá:
- sociálne, dobu vlastníctva majetku, skutočnosť, či predávaný majetok bol zaradený do obchodného majetku, výšku príjmu, pôvodcu príjmu a podobne a až na základe splnenia týchto kritérií je možné povedať, že príjem je od dane oslobodený.
Napríklad niekto ti poskytol pôžičku - neriešiš nie je predmetom dane.
Ale ak predávaš majetok - tam zákon pozná oslobodenie a ty musíš skúmať, či sa oslobodenie na teba vzťahuje alebo nie podľa kritérií stanovených v zákone.
K daňovej evidencii: Môj názor je, že pri daňovej evidencii účtuješ daňové odpisy.
To je ale len môj osobný výklad. Dúfam, že sa ozvú aj ostatní, s väčším prehľadom.