Palino978
21.07.09,17:49
Mozem svojim klientom davat na fakturach takuto poznamku bez toho aby som ich na to upozornil uz v objednavke?


Faktúra je splatná do 14 dní od vystavenia. V prípade oneskorenia úhrady
fakturovanej sumy je poskytovateľ oprávnený účtovať zákazníkovi úrok z omeškania vo výške 0,05% z účtovanej sumy za deň oneskorenia.

Dakujem
Lenka1979
21.07.09,15:55
Mozem svojim klientom davat na fakturach takuto poznamku bez toho aby som ich na to upozornil uz v objednavke?


Faktúra je splatná do 14 dní od vystavenia. V prípade oneskorenia úhrady
fakturovanej sumy je poskytovateľ oprávnený účtovať zákazníkovi úrok z omeškania vo výške 0,05% z účtovanej sumy za deň oneskorenia.

Dakujem

samozrejme, že môžeš.
Monika Kováčová
21.07.09,15:59
Mozem svojim klientom davat na fakturach takuto poznamku bez toho aby som ich na to upozornil uz v objednavke?


Faktúra je splatná do 14 dní od vystavenia. V prípade oneskorenia úhrady
fakturovanej sumy je poskytovateľ oprávnený účtovať zákazníkovi úrok z omeškania vo výške 0,05% z účtovanej sumy za deň oneskorenia.

Dakujem
uvedené však platí aj bez uvedenia na faktúre
Rozalka
21.07.09,17:47
Ak výška úroku z omeškania nie je v zmluve dohodnutá, potom sa môže účtovať len podľa základnej úrokovej sadzby NBS a to o 10% viac, aká sadzba platila na začiatku polroka, keď bola pohľadávka splatná.

Dopĺňam:
Toto platilo pred vstupom do eurozóny, od 1.1.2009 - viď nižšie.
Andyke
21.07.09,17:59
Ale na pohľadávky od 1.1.2009 platí :
§ 3 Nariad.vlády 87/1995 Z.Z.(noveliz. 586/2008 Z.z.)

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
Pablo.ch
30.07.09,04:59
Penále vo výške 0,05 % sa vystavujú zo sumy bez DPH alebo zo sumy s DPH ?
Tweety
30.07.09,05:07
Penále vo výške 0,05 % sa vystavujú zo sumy bez DPH alebo zo sumy s DPH ?
Z celej sumy pohľ., alebo záv., takže aj s dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html).
912
30.07.09,05:57
Ale na pohľadávky od 1.1.2009 platí :
§ 3 Nariad.vlády 87/1995 Z.Z.(noveliz. 586/2008 Z.z.)

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

Rozumiem síce odkiaľ čerpať základnú úrokovú sadzbu, ale keď si otvorím http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-ecb tak aj tak tomu nechápem, či je to denná, mesačná alebo ročná :(. Predpokladám správne, že je to od 13.05.2009 1,08% za každý deň omeškania?
azla
30.07.09,06:16
Rozumiem síce odkiaľ čerpať základnú úrokovú sadzbu, ale keď si otvorím http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-ecb tak aj tak tomu nechápem, či je to denná, mesačná alebo ročná :(. Predpokladám správne, že je to od 13.05.2009 1,08% za každý deň omeškania?


Sadzba hlavné refinančné operácie (obchody) sa považuje za základnú úrokovú sadzbu ECB podľa § 17 ods 1 Zákona o zavedení meny euro v Slovenskej republike (Zákon č. 659/2007 Z. z. (http://www.nbs.sk/_img/Documents/ZAKLNBS/LEGISLAT/Z6592007.PDF) a ďalších všeobecne záväzných právnych predpisov SR).

§ 17 ods 1
(1) Kde sa v iných všeobecne záväzných právnych predpisoch, v rozhodnutiach orgánov verejnej moci, zmluvách alebo iných právnych prostriedkoch používa pojem "základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska", "diskontná sadzba Národnej banky Slovenska", "diskontná úroková sadzba" alebo "diskontná sadzba Štátnej banky česko-slovenskej", odo dňa zavedenia eura sa tým rozumie základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky,45) ktorú Európska centrálna banka stanovuje a zverejňuje pre obchody vykonávané Eurosystémom v rámci Európskeho systému centrálnych bánk.


Ja si to vysvetľujem, že:

napr. od 13.5.2009 je tam údaj ...........1 % - je to ročná sadzba
plus ...............................................8 % - zvýšenie o 8 %-tuálnych bodov
---------------------
spolu: .............................................9 % ....ročná sadzba
912
30.07.09,06:21
Sadzba hlavné refinančné operácie (obchody) sa považuje za základnú úrokovú sadzbu ECB podľa § 17 ods 1 Zákona o zavedení meny euro v Slovenskej republike (Zákon č. 659/2007 Z. z. (http://www.nbs.sk/_img/Documents/ZAKLNBS/LEGISLAT/Z6592007.PDF) a ďalších všeobecne záväzných právnych predpisov SR).

§ 17 ods 1
(1) Kde sa v iných všeobecne záväzných právnych predpisoch, v rozhodnutiach orgánov verejnej moci, zmluvách alebo iných právnych prostriedkoch používa pojem "základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska", "diskontná sadzba Národnej banky Slovenska", "diskontná úroková sadzba" alebo "diskontná sadzba Štátnej banky česko-slovenskej", odo dňa zavedenia eura sa tým rozumie základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky,45) ktorú Európska centrálna banka stanovuje a zverejňuje pre obchody vykonávané Eurosystémom v rámci Európskeho systému centrálnych bánk.


Ja si to vysvetľujem, že:

napr. od 13.5.2009 je tam údaj ...........1 % - je to ročná sadzba
plus ...............................................8 % - zvýšenie o 8 %-tuálnych bodov
---------------------
spolu: .............................................9 % ....ročná sadzba

Veľmi pekne ďakujem, ja som bola z toho nejaká popletená. Z tohoto teda vyplýva, že za každý deň si môžem (v prípade, že nemám v zmluve upravené inak) účtovať sumu 0,02%.
Tweety
30.07.09,06:23
Veľmi pekne ďakujem, ja som bola z toho nejaká popletená. Z tohoto teda vyplýva, že za každý deň si môžem (v prípade, že nemám v zmluve upravené inak) účtovať sumu 0,02%.
Mne to vychádza na 0,025%.
912
30.07.09,06:26
Áno, súhlasím, ja som to zaokrúhlila len na dve desatinné miesta.
Marianna01
08.09.09,08:03
Mne to vychádza na 0,025%.

a v tomto prípade neplatí?:

http://www.porada.sk/1136052-post11.html
azla
08.09.09,09:05
Ak ide o omeškanie do 31.12.2008 postupuješ podľa 87/1995.
Ak ide o omeškanie po 1.1.2009 postupuješ podľa 586/2008.
martin512
06.05.10,11:59
Ale na pohľadávky od 1.1.2009 platí :
§ 3 Nariad.vlády 87/1995 Z.Z.(noveliz. 586/2008 Z.z.)

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

len pre ujasnenie. ked mam v zmluve uvedene: "vyska urokov z omeskania je dvojnasobok diskontnej sadzby urcenej NBS", tych plus 8 percentualnych bodov sa ma dufam netyka.

teda podla mna omesakanie sa o 7 dni bude:

7 dni
x
2 (dvojnasobok)
x
(1 % / 365 dni)
x suma

dik za odpoved
Prima73
10.05.10,08:50
Zdravim, ak mame na fakturach za rok 2010 uvedene: "V prípade oneskorenej úhrady faktúry má dodávateľ právo účtovať úroky z omeškania vo výške 0,1% za každý deň omeškania." je to chyba? Treba prerobit vsetky faktury???
ego.mc
10.05.10,13:58
len pre ujasnenie. ked mam v zmluve uvedene: "vyska urokov z omeskania je dvojnasobok diskontnej sadzby urcenej NBS", tych plus 8 percentualnych bodov sa ma dufam netyka.

teda podla mna omesakanie sa o 7 dni bude:

7 dni
x
2 (dvojnasobok)
x
(1 % / 365 dni)
x suma

dik za odpoved
Nie, tých 8 bodov sa ťa netýka.
ego.mc
10.05.10,14:03
Zdravim, ak mame na fakturach za rok 2010 uvedene: "V prípade oneskorenej úhrady faktúry má dodávateľ právo účtovať úroky z omeškania vo výške 0,1% za každý deň omeškania." je to chyba? Treba prerobit vsetky faktury???
Nie je treba nič prerábať, aj keď si myslím, že 36,5% ročný úrok je príliš vysoký.
Rozalka
10.05.10,15:32
Zdravim, ak mame na fakturach za rok 2010 uvedene: "V prípade oneskorenej úhrady faktúry má dodávateľ právo účtovať úroky z omeškania vo výške 0,1% za každý deň omeškania." je to chyba? Treba prerobit vsetky faktury???

Ja by som faktúry dodávateľovi vrátila, pretože nemá právo účtovať úroky v takej výške.
ego.mc
10.05.10,20:25
Ak sa na nich dohodli:
§ 369 Obch.zákonníka
(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu.
Prima73
11.05.10,05:32
Ak sa na nich dohodli:
§ 369 Obch.zákonníka
(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu.

Dohodnut sme sa na tom nedohodli, ziadna zmluva nie je, takto je to iba uvedene vo vystavenej fakture.
ego.mc
11.05.10,12:41
Keďže OZ bežne nevyžaduje písomné uzatváranie zmlúv (okrem výnimiek), za súhlas s podmienkami možno pokladať napr. potvrdenie faktúry podpisom odberateľa, predchádzajúce úhrady faktúr (s takouto poznámkou) odberateľom, prípadne čiastočná úhrada faktúry.
Prima73
12.05.10,04:52
Keďže OZ bežne nevyžaduje písomné uzatváranie zmlúv (okrem výnimiek), za súhlas s podmienkami možno pokladať napr. potvrdenie faktúry podpisom odberateľa, predchádzajúce úhrady faktúr (s takouto poznámkou) odberateľom, prípadne čiastočná úhrada faktúry.

Dakujem
mlisa
12.05.10,06:52
Keďže OZ bežne nevyžaduje písomné uzatváranie zmlúv (okrem výnimiek), za súhlas s podmienkami možno pokladať napr. potvrdenie faktúry podpisom odberateľa, predchádzajúce úhrady faktúr (s takouto poznámkou) odberateľom, prípadne čiastočná úhrada faktúry.

o potvrdeni faktury podpisom odberatela mozme teoreticky diskutovat, ale predchadzajuca uhrada faktury resp. ciastocna uhrada rozhodne nie je prejavenim suhlasu s urcenou penalizaciou a pochybujem ze by to na nejakom sude preslo. Zaplatenim ceny suhlasim s cenou, nie s penale, a urcite to nema vplyv na suhlas s penale nejakej uplne inej faktury.
Pokial nemate urok vyslovne dohodnuty, postupuje sa podla zakona. Na fakturu si mozete uviest cokolvek, ale na sude sa toho na 99,9% nedomozete.
Preston
13.12.11,13:19
Mám dotaz.
Vystavil som 3.8.2011 faktúru zákazníkovi, v ktorej nebolo spomenuté penále a doposiaľ nebola faktúra uhradená.
1. Chcem poslať upomienku na úhradu spolu s faktúrou pre prípad že zákazník faktúru stratil, ale v nej už chcem penále spomenúť.
Je táto možnosť akceptovateľná?
2. Je zákazník povinný upovedomiť zhotoviteľa, alebo predávajúceho o chybách (chybný údaj, alebo cena) vo faktúre, alebo
danú chybu zamlčí a faktúru tým pádom neuhradí, z dôvodu chyby vo faktúre? Vo faktúre nebola spomenutá MJ (merná jednotka ks)
3. Je možné zrušiť zákazníkovi po neuhradení faktúry celkovú zľavu z nákupu, alebo s poskytovaných služieb.

Zákazník si dal vyhotoviť oblečenie, ktoré mu bolo odovzdané, zákazník už oblečenie predal a doposiaľ faktúru za krajčírske práce neuhradil
a to mu bola poskytnutá celková zľava 50%.