dodo g
21.07.09,19:11
Ahojte všetci.

Nedávno som bol na kúpalisku v štúrove.Sú tam všade stromky s krásnymi ružovými kvetmi, ktoré úplne pripomínajú páperie.Neviete mi poradiť ako sa táto nádhera volá? Chcel by som to do svojho budúceho parčíku.
Ďakujem.
wagner
21.07.09,17:16
Škoda že si neprilepil foto. Ale podľa mňa to bude "Škumpa vlasatá". Je ich viac druhov, možno nebude vlasatá, ale bude mať iný prívlastok. Ale Škumpa to bude určite. AJ ja si ju plánujem na budúci rok kúpiť a zasadiť do záhradky.
olybaba
21.07.09,17:37
COTINUS COGGYGRIA - škumpa vlasatá - chlpaté čudo
http://blog.sme.sk/blog/10944/195302/cudo1.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3229/2930045949_c793d8c59a.jpg?v=0

z ceskeho zahradkarskeho fora :
- Osobně Vás před škumpou varuji - nesázejte si ji do zahrádky, její kořeny se nekontrolovatelně rozrůstají, je to vlastně plevel, kterého se nezbavíte a zahluší Vám postupně celou zahradu.
http://www.zahrada.cz/forum/listnace/skumpa-1144/?stranka=
wagner
22.07.09,10:06
COTINUS COGGYGRIA - škumpa vlasatá - chlpaté čudo
http://blog.sme.sk/blog/10944/195302/cudo1.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3229/2930045949_c793d8c59a.jpg?v=0

z ceskeho zahradkarskeho fora :
- Osobně Vás před škumpou varuji - nesázejte si ji do zahrádky, její kořeny se nekontrolovatelně rozrůstají, je to vlastně plevel, kterého se nezbavíte a zahluší Vám postupně celou zahradu.
http://www.zahrada.cz/forum/listnace/skumpa-1144/?stranka=
Presvedčila si ma, tak ju nebudem sadiť. Radšej zasadím niečo iné
dodo g
23.07.09,17:21
ďakujem ale nie je to ono.To je nádherný strom na riadnom kmeni a má krásne ružové kvety ako....čo ja viem vtáčí zob z páperia, no fantázia.A je to bledulinko ružové.
wagner
23.07.09,18:22
ďakujem ale nie je to ono.To je nádherný strom na riadnom kmeni a má krásne ružové kvety ako....čo ja viem vtáčí zob z páperia, no fantázia.A je to bledulinko ružové.
Nemôžeš prilepiť foto? Trebárs aj z mobilu. Potom budeme múdrejší, takto môžeme len hádať.
Hrdzoska
23.07.09,18:36
Nie je to náhodou tento, ja ho mám v záhradke sadili sme ho pred 2 rokmi ale ešte mi nekvitol. Volá sa Albízia je nádherný teším sa až mi zakvitne.
lorelei
23.07.09,18:42
http://www.about-garden.com/images_data/3275-albizia-julibrissin-boubri-ombrella.jpg

Je to Albizia julibrissin 'Boubri' OMBRELLA? Myslim, ze ano. Ma nadherne dazdnikovite paperove kvety. Nemam ju este, ale mam semienko na vysadenie, tak sa na to chystam.
Veľmi atraktívny strom svojou riedkou dáždnikovitou korunou, drobnými perovitými lístkami a neúnavne kvitne voňavými ružovými v rozvetvených zhlukoch na konci konárov.
Kvitne koncom júna až do septembra, na jeseň tvorí hnedé struky. Mrazuvzdorná do -27°C aj keď zmrzne obráža aj zo starého dreva. Vyžaduje neutrálnu až zásaditú pôdu, slnečnú a pred vetrom chránenú polohu.

Nasla som aj inzerat, kde ju ponukaju na predaj, tu je link : http://rastliny-zahrada.hyperinzercia.sk/listnate-kriky/inzerat/1152042-albizia-albizia-julibrissin-predaj-slovensko/

Dufam, ze je to ono , ze som to trafila :).
dodo g
24.07.09,09:46
No super .Tak ste mi to pomohli nájsť.Vďaka.Je to alzíbia.zato Vám ju prikladám aby ste sa mohli pokochať tou nádherou...:)
wagner
24.07.09,12:53
No super .Tak ste mi to pomohli nájsť.Vďaka.Je to alzíbia.zato Vám ju prikladám aby ste sa mohli pokochať tou nádherou...:)
Mal si pravdu, je nádherná
olybaba
24.07.09,12:58
Hrdzoska
24.07.09,14:17
A aký veľký musí byť tento strom aby kvitol? Mne ešte nekvitol.
olybaba
24.07.09,15:48
aviator
24.07.09,18:17
Albízia je krásna, pár som ich už vypestoval. Naozaj kvitne už tretí rok. Kto sa s tým chce hrať, môže si A. vypestovať zo semien. Super je, že dosť rýchlo rastie, ale nevyrastie obrovská. Niekedy má tendenciu netvoriť kmeň, ale má tendenciu rásť vetvovito, riešenie je priviazať ju k bambusu. Najstaršia, ktorú poznám je na Račianskej pri križovatke s Peknou cestou.
beba13
27.07.09,15:16
Je nádherná, tiež ju obdivujem každé leto v štúrove, zatiaľ som ju nikde inde nevidela, tiež by som ju chcela mať doma. Neviete kde ju dostať kúpiť?
aviator
27.07.09,17:44
Kúpil som vo firme http://www.plantservice.sk/?go=kontakt
ale na jar budem mať pár do 40 €.
wabi
30.07.09,06:12
Videl som už a dá sa kúpiť aj červenolistá forma Albízie, je ešte krajšia a má aj lepšie vyfarbené kvety, pozrite na nete. Je to ale dosť drahé ešte je to novinka.
Valcake
30.07.09,22:08
Zdravím, moja kamoška má obrovskú Albíziu na dvore rod.domu. Je to nádherný strom, ale poviem vám, má čo zametať.:eek: Takú Albíziu, ako opisuje wabi, som ešte nevidela, ale každopádne by som prijala. Pekný deň!:)
dodo g
31.07.09,06:11
Tá nádhera zato stojí. Ale ja mám tam všade trávnik takže keď si ju zasadím a bude kvitnúť tak s kosením sa to pozbiera...
Valcake
08.08.09,20:47
Zdravím, dostala som katalóg SIEBERZ a je tam ALBÍCIA čokoládová, ale strašne drahá 39 € a výška 30-40 cm. :( Takže ju takto nebudem mať:mee: Škoda:mee:
wagner
09.08.09,20:30
Na tejto stránke je v ponuke za 8€. ALe neviem či tá ponuka stále platí, Za opýtanie nič nedáš.
http://rastliny-zahrada.hyperinzercia.sk/listnate-kriky/inzerat/1152042-albizia-albizia-julibrissin-predaj-slovensko/
Valcake
09.08.09,22:57
Ďakujem krásne, :) ale to je zelená. Takú má kamoška, môžem mať od nej. Ja som ale myslela na tú čokoládovú.To je novinka, asi preto je tak drahá. Snáď sa nájde niekto kto ju má a namnoží:---
beba13
03.09.09,16:06
Tak už mám aj ja albíziu, kúpila som na agrokomplexe v Nitre mám z nej radosť. Už je narástli dva nové listy.
beba13
13.09.09,13:47
Tak to je ona, neviete za akú dobu bude kvitnúť
kar ivo
13.09.09,14:59
Stromček u nás , na Balatone (Tihanyi) a v Grécku.
kar ivo
13.09.09,17:52
Tak to je ona, neviete za akú dobu bude kvitnúť

Podľa prvého obrázku aspon tak 4-6rokov.
aviator
14.09.09,18:06
Tak to je ona, neviete za akú dobu bude kvitnúť
Možno aj skôr. Mne kvitli tuším aj trojročné.
milkameli
04.11.09,16:02
Ja som ho kúpila a zasadila asi pred dvoma mesiacmi. Bol krásny, ale teraz mi z neho opadali všetky konáriky. Neviem, či to tak má byť.
aviator
04.11.09,17:42
Ja som ho kúpila a zasadila asi pred dvoma mesiacmi. Bol krásny, ale teraz mi z neho opadali všetky konáriky. Neviem, či to tak má byť.
Tuším opadávajú stonky z perovitých listov, to je O.K. , uvidíš na jar.
beba13
07.11.09,07:03
Mne zatiaľ neopadli listy, len zhnedli, ale myslím že opadnú ved je to listnatá drevina.:confused:
beba13
29.07.10,05:26
Zdravím, dostala som katalóg SIEBERZ a je tam ALBÍCIA čokoládová, ale strašne drahá 39 € a výška 30-40 cm. :( Takže ju takto nebudem mať:mee: Škoda:mee:
..kúpila som si albíziu čokoládovu výška 20 cm, (ved narastie) len za 3.77eur
Valcake
29.07.10,23:12
beba, tak to ti gratulujem. Čokoládová, úžasná. Zvedavá budem na kvety. Asi tak o 3-4 roky sa aj dozvieme aké sú. V katal. Rastlinka som videla vyfotenú. Krááása. Nech sa jej darí:). Ja som si zasadila na jar zelenú. Ešte je biednučká, ale na vedľajšej fotke je asi tak 20 ročná u kamošky.
beba13
03.08.10,13:56
beba, tak to ti gratulujem. Čokoládová, úžasná. Zvedavá budem na kvety. Asi tak o 3-4 roky sa aj dozvieme aké sú. V katal. Rastlinka som videla vyfotenú. Krááása. Nech sa jej darí:). Ja som si zasadila na jar zelenú. Ešte je biednučká, ale na vedľajšej fotke je asi tak 20 ročná u kamošky.
..já mám tiež aj obyčajnú albíziu tú som kúpila vlani ale ešte ju mám v črepe, lebo neviem jej nájsť vhodné miesto kde by som ju chcela, je už asi tak 60 cm
wabi
28.08.10,07:05
Albízie sú schopné pri dobrom hnojení a závlahe vo voľnej pôde narásť aj 3 m ročne, čo sa mi aj podarilo v tomto roku. Chcem ich preštepiť na červené...
Valcake
28.08.10,23:21
To myslíš vážne? ... 3m -ročne? Aké hnojivo potrebuje? Ja mám ešte maličkú Albíziu, ale rada by som urýchlila vzrast.Dík
wabi
30.08.10,08:03
Používam tieto typy hnojiva:
V prvom rade Alginit, ktorý sa mi najlepšie osvedčil najmä v kombinácii s ostatným, pretože zadržiava vlahu a všetky typy hnojív - zabraňuje aby odtiekli preč s vodou. Rastlina si ich vyzdvihne potom presne vtedy, keď potrebuje. Je to druhohorná hornina čadič presiaknutý riasami, ktoré zmumifikovali a stali sa tak vinikajúcim hnojivom.
Tiež postupne sa rozpúšťajúce granulky sa mi osvedčili.
Používam najmä konský hnoj ale dá sa nahradiť aj iným hnojom.
Liadok amonny používam v menšej miere, iba z dôvodu urýchlenia rozkladu hnoja ako výživu pre mikroorganizmi, ktoré takto splnia dobre a rýchlo svoju úlohu - rozložia hnoj na prvky, ktoré je rastlina schopná prijať Takže ním nehnojím priamo rastliny ale iba prikrmujem mikroflóru. Je účinný preto, že obsahuje dusík aj v kationovej aj v anionovej časti a tento prechádza do mikobov a až takto sprostredkovane ho prijímajú viššie rastliny. Je to dôležité lebo inak mikroby odoberajú z čerstvo vyhnojenej pôdy či priamo hnoja dusík, a tak ochudobňujú pôdu a rastlinám sa dostáva menej.
Tiež listové biohnojivá sú fajn a sú účinné, pretože rastlina ich prijíma bez toho aby si ich musela vycucať z pôdy...
Práve alginit je kľúčom k ostatným hnojivám.
Moje albizie mali na jar asi 4 cm a teraz majú vyše 2,5 m.
beba13
30.08.10,12:19
.a kde dostať kúpiť to hnojivo?
wabi
31.08.10,19:01
:)Pokiaľ viem jediné miesto je v Maďarsku a minimálne množstvo je 1 t. :DJednu tonu som už minul a z druhej mám ešte polovičku, ak máte záujem ohláste sa... Chcem len povedať, že sa nezaoberám predajom Alginitu. Nepredávam ho používam ho pre vlastnú potrebu iba ak vínimočne po dohode...
Granulované hnojivo s dlhotrvajúcim účinkom - pomaly sa rozpúšťajúce až 8 mesiacov kupujem zo zľavou vo veľkosklade v 25 kg baleniach a podobne ako pri Alginite nepodnikám ako predajca hnojív.:)
Valcake
31.08.10,20:07
Ja by som rada kúpila z toho hnojiva, ale 1/2 t:eek: to je asi pre mňa veľa.:( Beba nechceš sa rozdeliť?;) No a ako by sa to ku mne dostalo?:confused: Do KE
wabi
01.09.10,07:01
Šak poštou:D
Alebo sa dá aj jednoduchšie poslať po autobuse, len povieš koľko kg chceš.
Valcake
01.09.10,14:02
Super!!! Prezradíš koľko stojí kg? ;)
beba13
01.09.10,14:48
..a kolko je potrebné toho hnojiva pre 2 mlade rastliny, aj já by som mala záujem
wabi
02.09.10,04:26
2€/5kg ak máte kvetináč, tak 20% Alginitu v substráte bohate stačí ale môže byť aj menej aj viac predávkovať sa nedá. Skladovaním nestráca na kvalite.
Do voľnej pôdy je možné Alginit zapracovať tak aby sa dostal medzi korene kde bude veľa rokov pôsobiť alebo aspoň pod povrch. Veľmi dobre sa mi osvedčil v zmesi s kyslou rašelinou alebo hrabankou, kompostom a pod. Alginit Je možné ho tiež použiť ako hnojivo na list.
Valcake
02.09.10,22:49
Ten Alginit je možné použiť aj na okrasné rastl./ruže,a iné/ aj zeleninu? Máme veľmi neúrodnú pôdu. Ani Šizandra mi nechce rásť. Záhradu máme len druhý rok. 4 áre. Budem chcieť aj Asiminu, len zatiaľ nemáme ho kam zasadiť/kvôli stavbe./ No možno ešte do konca jesene dačo vypratáme.Bude mi stačiť 5kg? či radšej 10kg? Tak podľa teba :confused::(
jarecko
02.09.10,23:53
http://www.about-garden.com/images_data/3275-albizia-julibrissin-boubri-ombrella.jpg

Je to Albizia julibrissin 'Boubri' OMBRELLA? Myslim, ze ano. Ma nadherne dazdnikovite paperove kvety. Nemam ju este, ale mam semienko na vysadenie, tak sa na to chystam.
Veľmi atraktívny strom svojou riedkou dáždnikovitou korunou, drobnými perovitými lístkami a neúnavne kvitne voňavými ružovými v rozvetvených zhlukoch na konci konárov.
Kvitne koncom júna až do septembra, na jeseň tvorí hnedé struky. Mrazuvzdorná do -27°C aj keď zmrzne obráža aj zo starého dreva. Vyžaduje neutrálnu až zásaditú pôdu, slnečnú a pred vetrom chránenú polohu.

Nasla som aj inzerat, kde ju ponukaju na predaj, tu je link : http://rastliny-zahrada.hyperinzercia.sk/listnate-kriky/inzerat/1152042-albizia-albizia-julibrissin-predaj-slovensko/

Dufam, ze je to ono , ze som to trafila :).
Co je vlastne pravda? Co clanok ine info. V jednom sa pise,ze je to subtropicky strom inde citam, ze znesie teplotu do -27 C. To by bol zazracny strom ktory znasa teploty ako na rovniku az po polarny kruh.

http://www.bonsaj.sk/semena/listnace-interier/perzsky-achat-albizia-albizia-julibrissin-rosea.php

POPIS
Perzský achát je ozdobný subtropický stromček s typicky dáždnikovitou korunou z čeľade Mimosacease (citlivkovité). Jasno ružové kvety s množstvom ochlpených tyčiniek sa objavujú neskoro v lete alebo v jeseni. Veľmi pekné sú 2x sperené, jemne zelené mimózovité listy. Hodia sa pre pestovanie a tvarovanie v nádobách ako bonsaj. V zime vyžaduje chladnejšie prezimovanie do 15 ˚C, vydrží aj v tmavej pivnici. Štvorročné a staršie rastliny môžeme úspešne prezimovať aj na chránenom mieste v záhrade. V lete prospeje umiestnenie na terase, balkóne alebo zapustenie aj s nádobou v záhone. Vysievame do ľahšej, pieskovej zeminy, zasypávame cca 0,5 cm silnou vrstvou čistého piesku. Osivo je vhodné pred jarným výsevom spariť preliatim vriacej vody cez sitko. Toto môžeme nahradiť výsevom v jeseni na mráz. Časť osiva zpravidla prelieha a klíči aj v nasledujúcom roku.



http://www.garten.cz/a/sk/2652-albizia-julibrissin-albizia-
julibrissin/

A. julibrissin je strom dáždnikovitého tvaru. Má hladký kmeň a pôvabne prehnuté konáre. Dorastá do výšky a šírky asi 6-10m. Jej koruna je otvorená a umožňuje slnečnému svetlu prenikať a tráve rásť pri jej kmeni. Kvety sú voňavé, bledo- až tmavoružové a usporiadané vo voľne rozvetvených zhlukoch na konci konárov. Uprostred leta ich vôňa napĺňa vzduch a láka včely. Plody sú ploché struky dlhé 12-18cm a obsahujú svetlohnedé oválne semená. Listy sú asi 30cm dlhé a umiestnené na konároch striedavo. Každý papraďovitý list má centrálnu stonku s približne desiatimi postrannými vetvami nesúcimi asi 1,3cm lístočky.

Albizia je veľmi vhodný strom na pestovanie v blízkosti domu, kde môže rásť aj nad strechou alebo terasou. Otvorená vzdušná koruna ju robí veľmi odolnou voči vetru a nikdy nenarastie taká veľká, aby spôsobila škodu, ak by sa mala odlomiť. Listy sa na noc zatvárajú a umožnia teplu unikať zo strechy alebo terasy. V zime listy opadnú a svetlo môže voľne prenikať. Albizia vytvára nádhernú črtu na trávniku. Možno ju použiť aj na zatienenie skleníka. Podľa niektorých autorov ju možno pestovať aj v miestnosti. V záhrade uprednostňuje priame slnko a rastie aj v čiastočnom tieni. Je odolná voči soli a suchu a dokáže rásť na širokom spektre pôdnych typov. Podľa odolnosti voči chladu je zaradená do zóny 6b, preto ju môžeme pestovať iba v najteplejších oblastiach Slovenska (mimo horských oblastí, do 900m n. v.).

http://www.rastlinky.sk/listnace/albizia-julibrissin-albizia-ruzova-20-30-cm-k9-(id=710011).html

Albizia julibrissin / Albízia ružová, 20-30 cm, K11
Pôsobivý exotický strom, ktorý vo veľkom množstve zdobí záhrady v slnečnom Stredomorí. Jemné perovito zložené listy sú v čase kvitnutia ozdobené záplavou veľkých výrazných bieloružových nitkovitých súkvetí. V čase kvitnutia je Albízia bezkonkurenčná a každú záhradu naplní čarom slnečnej dovolenky a exotiky. Rastlina pochádza pôvodne z Kórey, vytvára veľmi malebnú "dáždnikovú" korunu.
wabi
03.09.10,05:34
Ten Alginit je možné použiť aj na okrasné rastl./ruže,a iné/ aj zeleninu? Máme veľmi neúrodnú pôdu. Ani Šizandra mi nechce rásť. Záhradu máme len druhý rok. 4 áre. Budem chcieť aj Asiminu, len zatiaľ nemáme ho kam zasadiť/kvôli stavbe./ No možno ešte do konca jesene dačo vypratáme.Bude mi stačiť 5kg? či radšej 10kg? Tak podľa teba :confused::(
Nuž plošne by si potrebovala iste viac, ale ak to budeš dávať len pod korene, tak postačí hoci aj 10 kg. Pod každý kríček prekypríš a primiešaš 0,5 až 2 kg. Nenahraditeľný je najmä v kvetináčoch nech pestujete čokoľvek. Tiež mulč posipaný liadkom amónnym, alebo hnoj najlepšie uležaný a konský, ale kľudne môžu byť aj zajačie bobky prikryté slamou napríklad. Granule hnojiva s postupnou rozpustnosťou a teda dlhotrvajúcim účinkom do 8 mesiacov teda až zjari.
Valcake
03.09.10,22:20
Veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď. Už len toho koňa, či zajaca mať:D:D:D:D:D Určite sa ti ozvem. Mám t.č.
wabi
04.09.10,09:11
Dnes je móda chovať kone a tak iste niekde poblíž je nejaký ranč s końmi a kopa hnoja ktorej sa radi zbavia. Stačí naložiť na vozík a je to...:)
Králiky som spomenul zasa preto, že ich chová kde kto na dedinách v každom treťom dome a aj na chatách a osadách sa najdu. Je to tiež zvieratko ktoré si poľahky na záhradke môže chovať ktokoľvek a deti z toho majú radosť...:)
beba13
13.09.10,08:20
takže do kvetináča môžem pridať pár zajačích bobkov?
wabi
15.09.10,15:20
Samozrejme môžeš, ale radšej ich zapracuj hlbšie nie na povrch. Lepšie sú uležané, ale ak ich nedáš priveľa ničomu tým neublížiš. Alginit podporuje tiež vyzrievanie hnoja a zachytáva živiny, ktoré by sa iknak vyplavili preč.
V kvetináči je hnojenie a častá výmena pôdy nevyhnutnosťou, pokiaľ samozrejme nechceme mať zakrpatený bonsaj.