rosnička
21.07.09,20:31
Som SZČO plátca DPH, účtujem v ALFE a bol som v servise s autom v HU. Vystavili mi fa s ich DPH 20% v Eurách. Fa som uhradil v hotovosti a suma je rozpísaná na materiál a prácu. Poraďte ako to mám zaúčtovať? Ako to bude s DPH?
Marianna01
22.07.09,04:54
ak si sa v maďarsku preukázala, že si platcom DPH, mali Ti vystaviť faktúru bez DPH. Treba žiadať opravu faktúry - ak sa jedná o MV zahrnuté do majetku firmy.
Aj mne sa stáva, že z Maďarska dojde fa aj s DPH (ich AFA). Väčšinou sa už s nimi na novom doklade nedá dohodnúť...
mina311
22.07.09,09:22
Niečo podobné sa riešilo aj tu.... http://www.porada.sk/t114469-zahranicny-doklad-ako-zauctovat.html

Ja sa chcem k tejto problematike spýtať: Čo vôbec je na bločku suma bez DPH a DPH?
Aspoň ten "môj" bloček (resp. bloček môjho klienta) mi je nezrozumiteľný.... po maďarsky nerozumiem ani slovo... - ale že vraj ide o slnečené okuliare a mám tam napísané teda položku - slnečné okuliare... sumu - 13.990 Ft. .... a pod tým znaky:
A 4,76 % 0
B 0% 0
C 16,67% 13. 990
D AJT 0
E TAM 0

Tak tomu vôbec nerozumiem - vyzerá to akoby tam nebola rozpočítavaná DPH a základ.... ale potom prečo je to v tom riadku 16,67 %?! Som z toho jeleň! :/
babi2
22.07.09,13:24
Niečo podobné sa riešilo aj tu.... http://www.porada.sk/t114469-zahranicny-doklad-ako-zauctovat.html

Ja sa chcem k tejto problematike spýtať: Čo vôbec je na bločku suma bez DPH a DPH?
Aspoň ten "môj" bloček (resp. bloček môjho klienta) mi je nezrozumiteľný.... po maďarsky nerozumiem ani slovo... - ale že vraj ide o slnečené okuliare a mám tam napísané teda položku - slnečné okuliare... sumu - 13.990 Ft. .... a pod tým znaky:
A 4,76 % 0
B 0% 0
C 16,67% 13. 990
D AJT 0
E TAM 0

Tak tomu vôbec nerozumiem - vyzerá to akoby tam nebola rozpočítavaná DPH a základ.... ale potom prečo je to v tom riadku 16,67 %?! Som z toho jeleň! :/
Ťažko podľa tohto popisu povedať čo je čo, mne sa ale zdá, že v Maďarsku bola DPH do 30.6.09 20% a od 1.7.09 sa mala ešte zvyšovať, takže 16,67% asi nebude k DPH.
Mimo témy: stále rozmýšľam aká to môže byť činnosť pri ktorej sú slnečné okuliare daňovo uznaným výdavkom :-)
mina311
23.07.09,04:36
Ťažko podľa tohto popisu povedať čo je čo, mne sa ale zdá, že v Maďarsku bola DPH do 30.6.09 20% a od 1.7.09 sa mala ešte zvyšovať, takže 16,67% asi nebude k DPH.
Mimo témy: stále rozmýšľam aká to môže byť činnosť pri ktorej sú slnečné okuliare daňovo uznaným výdavkom :-)

Ja som im to nechcela dať do účtovníctva, ale trvajú na tom, že predsa pri výkone svojej práce musí aj šoférovať... (aj keď teda to šoférovanie s jeho výkonom práce vlastne vôbec nesúvisí...!) - iba sa prostredníctvom auta dostáva ku svojim klientom... Tak keď chcú, tak im ho tam dám - samozrejme s písomným upozornením (ktoré si nechám od neho podpísať)... a nech si to potom obhajujú pred daňovou kontrolou sami... :D