majka.mysiakova
22.07.09,09:21
Ahojte,
potrebovala by som poradit, od aprila si cerpam matersku dovolenku, ale pocas nej sa firma rusi. Chcela by som vediet ako sa mam zachovat k zamestnavatelovi a on ku mne. Moze mi dat vypoved, ak ano podla akeho paragrafu a mam narok na odstupne? Dakujem za radu aj pomoc...Nie je prijemne pocas materskej riesit podobne zalezitosti...Majka
katka50
22.07.09,07:30
Ahojte,
potrebovala by som poradit, od aprila si cerpam matersku dovolenku, ale pocas nej sa firma rusi. Chcela by som vediet ako sa mam zachovat k zamestnavatelovi a on ku mne. Moze mi dat vypoved, ak ano podla akeho paragrafu a mam narok na odstupne? Dakujem za radu aj pomoc...Nie je prijemne pocas materskej riesit podobne zalezitosti...Majka
Môže Ti dať výpoved - na základe Zákonníka práce §63 ods.1
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,

Na odstupné máš nárok: ak prac.pomer trval menej ako 5 rokov - tak 2 mesačné, ak 5 a viac - tak 3 mesačné, ak nemáte v Kolekt. zmluve poriešené výhodnejšie.
ivka70
22.07.09,07:33
Ak sa firma rusi, mozes dostat vypoved aj cez MD.

Samozrejme aj s odstupnym.

ZP par 63
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
...

a par 64
(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
...
brčko
22.07.09,14:15
Nezabudni si potom podať prihlášku na soc.poisťovni podla trv.pobytu odo dna (a pravdepodobne nejneskôr v den) po ukončení prac.pomeru (predpokladám, že tvoj PP skončí až po pôrode ale skôr ako nastúpiš na rodič.dovolenku, lebo inak sa podava táto prihláška prvým dnom RD).
Na tvojom mieste by som si to popredu zistila v soc.poisťovni, lebo asi záleží aj na konkrétnych dátumoch pôrodu, ukončenia PP.

A potom treba zájsť aj na svoju zdr.poisťovnu, no tam sa dá aj neskôr, aj ked podla zákona do 8dní. Budeš potrebaovať aj nejaké potvrdenia (o poberaní materského zo SP, príp. o poberaní rodič.príspevku, asi zápočtový list alebo nejaký doklad o ukončení PP, no v tomto nemajú ZP rovnaké postupy)
majka.mysiakova
06.02.13,12:08
Ďakujem za radu,veĺmi si mi pomohla.....