Vyroba
22.07.09,10:09
Prosím Vás o radu - naši šoféri pri zahraničných pracovných cetách väčšinou do Čiech nechcú náhrady stravného a vreckového v CZK ale v EUR ako pri tuzemských cestách. Akým kurzom mám prepočítať náhradu, ktorá by im prináležala v CZK - kurzom zo dňa uskutočnenia zahraničnej cesty alebo kurzom zo dňa, kedy sa im náhrada vypláca z pokladne?
betka
04.09.09,18:05
Postupy účtovania:

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Pracovná cesta: 21.8.2009, zamestnanec mi predloží cesťák na zúčtovanie 31.8.2009. Dňom uskutočnenia zdanitelného plnenia je 31.8.2009, a kurz ECB zo dňa 30.8.2009, teda kurz pre do dňom uskutočnenia zdanit. plnenia.
Paula
04.09.09,18:12
Pozri aj tu, možno sa zíde:

http://www.porada.sk/1084055-post17.html
betka
04.09.09,18:41
Pozri aj tu, možno sa zíde:

http://www.porada.sk/1084055-post17.html

CHi, ten prvý deň som nepostrehla :D:D

Už som urobila asi 10 zahr. cesťákov, konatel nemá preddavok, a dohoda vyplatiť CZK, PL je v EUR. Ja to prepočítavam podla postupov účtovania.
Chyba? Nemyslím, preddavok sa mu nedal, ani sa nedáva, nechce, zúčtuje naraz.

Chyba odborníci cesťakári, už keď sme pri tomto???:)
Rozalka
05.09.09,15:16
Asi ťa tým veľmi neuspokojím: Zákon je nadradený postupom.

Zákon o CN, § 36, ods. 6

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií.
Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.
Janula
08.06.10,04:26
A aký kurz mám použiť ak pracovná cesta začala 3.5., kurz z 1.5. nie je a vyučtoval mi konateľ cesťák 31.5.? Preddavky neposkytujem, len preplacam blocky ktore prepocitavam z cudzej meny na eura (taka je dohoda). Mám dať kurz ECB z 3.5. alebo z 30.4.? Medzi tým nie je žiadny. Prosím o rýchlu odpoveď. Vďaka.
Llívia
08.06.10,05:42
Prosím Vás o radu - naši šoféri pri zahraničných pracovných cetách väčšinou do Čiech nechcú náhrady stravného a vreckového v CZK ale v EUR ako pri tuzemských cestách. Akým kurzom mám prepočítať náhradu, ktorá by im prináležala v CZK - kurzom zo dňa uskutočnenia zahraničnej cesty alebo kurzom zo dňa, kedy sa im náhrada vypláca z pokladne?



Asi ťa tým veľmi neuspokojím: Zákon je nadradený postupom.

Zákon o CN, § 36, ods. 6

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií.
Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.

Pozor, náhrada a preddavok nie sú to isté:

§ 36Preddavky na náhrady a vyúčtovanie náhrad
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi preddavok na náhrady podľa tohto zákona do sumy predpokladaných náhrad (ďalej len "preddavok") pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu a pri vyslaní do štátu Európskej únie. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi preddavok pri inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady iba na žiadosť zamestnanca.

Keď chcú zamestnanci náhrady pri zahraničných pracovných cestách v EURách, aj tie by mali dostať vopred a pri vyúčtovaní cesťákov by im mal byť doplatený rozdiel, príp. by mali vrátiť preplatok.
aliiica
21.02.11,07:56
Ahojte, takze pri prepocte zalohy a stravneho sa pouzije kurz z prveho dna v mesiaci, kedy prac. cesta zacala.
A pri prepocte vydavkov u soferov (nafta, parkovne, suciastky, dialnice) sa pouzije kurz zo dna predo dňom uskutočnenia zdanit. plnenia?

Napr. Pracovna cesta zacala 5.1.2011 a skoncila 11.1.2011

Zaloha, vyuctovanie zalohy, diety a vreckove sa pouzije kurz z 3.1 teda 25,088 CZK
Nafta a dialnica sa pouzije kurz z 13.1 teda 24,370 CZK(za predpokladu, ze 14.1 obdrzim vyuctovanie).

Je to takto spravne?
aliiica
21.02.11,07:58
Ahojte, takze pri prepocte zalohy a stravneho sa pouzije kurz z prveho dna v mesiaci, kedy prac. cesta zacala.
A pri prepocte vydavkov u soferov (nafta, parkovne, suciastky, dialnice) sa pouzije kurz zo dna predo dňom uskutočnenia zdanit. plnenia?

Napr. Pracovna cesta zacala 5.1.2011 a skoncila 11.1.2011

Zaloha, vyuctovanie zalohy, diety a vreckove sa pouzije kurz z 3.1 teda 25,088 CZK
Nafta a dialnica sa pouzije kurz z 13.1 teda 24,370 CZK(za predpokladu, ze 14.1 obdrzim vyuctovanie).

Je to takto spravne?