grammatika
22.07.09,10:51
Ahojte,
prosím Vás o kontrolu :)
Firma kupuje automobil z bazaru (N1) prostredníctvom spotrebného úveru:
1. záloha na auto vyplatená bazáru 052/211
2. faktúra z bazáru na auto 042/321
343/321
321/052
3. spotrebný úver ID na základe zmluvy: 321/461 (použijem 461, alebo 479?)
4. ID každý mesiac: 562 úrok/461
568 poistné/461
5. splátka úveru 461/221

Ďakujem ;)
grammatika
22.07.09,11:01
Prosím, nemôžte mi to skontrolovať?
Lianka
24.07.09,13:36
Podla mna dobre. Ak ide o uver poskytnuty bankou, pouzila by som ucet 461 - pozeram charakteristiku: bankove uvery, vratane eskontnych uverov, ktorych dohodnuta doba splatnosti pri ich vzniku je dlhsia ako 1 rok.

Pri 479 - ostatné záväzky, napr. voci zamestnancom, obchodnym partnerom, spolocnikom, a pod.
grammatika
25.07.09,15:31
Podla mna dobre. Ak ide o uver poskytnuty bankou, pouzila by som ucet 461 - pozeram charakteristiku: bankove uvery, vratane eskontnych uverov, ktorych dohodnuta doba splatnosti pri ich vzniku je dlhsia ako 1 rok.

Pri 479 - ostatné záväzky, napr. voci zamestnancom, obchodnym partnerom, spolocnikom, a pod.


Ďakujem Lianka, ide o CSOB leasing-zmluva o spotrebnom úvere.
Len som všade čítala, že úhrady cez 261, ale ja nebudem mať žiadne výpisy z úver.účtu.
betka
25.07.09,17:41
Keď sa mi povie spotrebný úver, spravidla si vybavím úver krátkodobý.

Ak by bol úver dlhší ako 12 mes., ide o úver dlhodobý, potom by som použila účet 461, ale to v prípade, že mi poskytne úver banka. Ak mi poskytne úver bazár, použila by som účet 479 ako dlhodobá požička od iných subjektov (teda mimo banky), splatnosť nad 12 mes.

Automobil je DHM, ale úver možem získať i krátkodobý. Chýba mi tu základná info, na kolko mesiacov je úver poskytnutý.

Poznámka:
Splátka úveru banke sa neúčtuje: 461/221. Máme účet úverový, i účet bežný. Ak máte účet úverový (chodia Vám výpisy), účtujete:
- 261/221
- 461/261

Ak mi poskytne "úver" subjekt iný ako banka, účtujem:
- splátka 479/221
- predpis úrokov 562/479, úhrada úrokov 479/221
grammatika
26.07.09,09:24
Zmluva o spotrebnom úvere je dlhodobá (3roky). Peniaze poskytla ČSOB leasing priamo nášmu dodávateľovi na úhradu faktúry za automobil. Máme len splátkový kalendár, výpisy z účtu-úverového chodiť nebudú.
Ďakujem :)
EMILY04
22.09.09,06:54
Potrebovala by som poradiť. Kúpili sme auto N1 na spotrebný úver. Sprostredkovať bol ako v prípade grammatiky autobazar. Od pôvodného majiteľa auta som dostala faktúru o predaji auta. S odpočtom DPH a zároveň aj doklad na celú čiastku o uhradení auta. Od autobazaru mám doklad o zaplatení mimoriadnej splátky na auto a od HomeCredit zmluvu o úvere a splátkový kalendár. Je to riadne domiešané? Ja si myslím to isté. HomeCredit tvrdí, že je všetko v poriadku, ale podľa môjho názoru nie, lebo ak mám už faktúru od pôvodného majiteľa auta aj s dokladom na úhradu celej sumy auta, tak potom by som sa mohla teoreticky vykašlať na nejaké splátky.
Poraďte ako sa z toho vymotať.
Ja som navrhovala to: Majiteľ auta, vystaví faktúru autobazaru na celú sumu auta aj s odpočtom DPH(k tomu doklad o zaplatí) a následne mi autobazár vystaví faktúru na tú istú čiastku, k tomu priloží doklad o zaplatení mimoriadnej splátky a ostatné ide cez Homecredit.
EMILY04
22.09.09,07:43
Posúvam.
grammatika
22.09.09,08:22
Potrebovala by som poradiť. Kúpili sme auto N1 na spotrebný úver. Sprostredkovať bol ako v prípade grammatiky autobazar. Od pôvodného majiteľa auta som dostala faktúru o predaji auta. S odpočtom DPH a zároveň aj doklad na celú čiastku o uhradení auta. Od autobazaru mám doklad o zaplatení mimoriadnej splátky na auto a od HomeCredit zmluvu o úvere a splátkový kalendár. Je to riadne domiešané? Ja si myslím to isté. HomeCredit tvrdí, že je všetko v poriadku, ale podľa môjho názoru nie, lebo ak mám už faktúru od pôvodného majiteľa auta aj s dokladom na úhradu celej sumy auta, tak potom by som sa mohla teoreticky vykašlať na nejaké splátky.
Poraďte ako sa z toho vymotať.
Ja som navrhovala to: Majiteľ auta, vystaví faktúru autobazaru na celú sumu auta aj s odpočtom DPH(k tomu doklad o zaplatí) a následne mi autobazár vystaví faktúru na tú istú čiastku, k tomu priloží doklad o zaplatení mimoriadnej splátky a ostatné ide cez Homecredit.

Emily, v mojom prípade som tam nemala žiaľ majiteľa auta-resp.majiteľom auta bol autobazár.
Autobazár nám vystavil FA, dal nám PPD na mimoriadnu splátku.
účtovala som 042+343/321
PPD od autobazáru: 321/211
Uzatovili sme zmluvu na spotrebný úver s napr.Homecredit, kt. som cez ID zaúčtovala 321/479, pretože v zmluve bolo napísané, že je hodnota úveru predmetom postúpenia a započítania. (homecredit uhradil autobazáru faktúru)
a mesačne účtovala 562,568/479
EMILY04
22.09.09,08:26
A to ma stále pletie. Na čo je tam ešte aj ten majiteľ auta aj autobazár. Správne by mal byť iba jeden.
grammatika
22.09.09,08:33
Neviem, ako fungujú presne autobazáre.
Ale ak, majiteľ príde do bazáru a predáva auto a predá ho až vtedy ak ho kúpi Vaša firma. Tak podľa mňa. Majiteľ mal vystaviť FA autobazáru, ten mu ju mal zaplatiť. Autobazár mal vystaviť FA Vám, vy by ste zaplatili časť a ostatné by doplatila spoločnosť, ktorá Vám poskytuje spotrebný úver.
Tak si to predstavujem ja..
EMILY04
22.09.09,10:53
Problém som vyriešila následovne. Majiteľ auta nám vystavil faktúru za predaj auta N1 kategórie s možnosťou odpočtu DPH. K tomu mi doložil doklad o zaplatení mimoriadnej splátky (nie autobazár,ako to bolo predtým)a na zvyšnú sumu mám úverovú zmluvu so splátkovým kalendárom. V mojom prípade nemal doklad od autobazaru vôbec figurovať.
Teraz by to už malo byť v poriadku.
EMILY04
promont maja
23.09.09,07:31
Zmluva o spotrebnom úvere je dlhodobá (3roky). Peniaze poskytla ČSOB leasing priamo nášmu dodávateľovi na úhradu faktúry za automobil. Máme len splátkový kalendár, výpisy z účtu-úverového chodiť nebudú.
Ďakujem :)
Potrebovala by som poznať konkrétnu odpoveď. Zmluva o úvere napr. so spoločnosťou ČSOB leasing je bankovým úverom?
grammatika
23.09.09,08:32
Potrebovala by som poznať konkrétnu odpoveď. Zmluva o úvere napr. so spoločnosťou ČSOB leasing je bankovým úverom?

K čomu potrebuješ odpoveď? Ja to už mám vyriešené aj podľa príspevkov v tejto téme, ďakujem za ochotu..
Alebo chceš poradiť Ty?
promont maja
23.09.09,08:44
Grammatika, ak sú ČSOB, a. s. a ČSOB leasing, a.s. dve právnické osoby s rozdielnym IČO-m, tak potom poskytnutý úver z ČSOB leasing budeš účtovať na 461 alebo 479? Ako si to zaúčtovala ty ... Inak vopred vďaka.
grammatika
23.09.09,08:51
Grammatika, ak sú ČSOB, a. s. a ČSOB leasing, a.s. dve právnické osoby s rozdielnym IČO-m, tak potom poskytnutý úver z ČSOB leasing budeš účtovať na 461 alebo 479? Ako si to zaúčtovala ty ... Inak vopred vďaka.

Keď som pozrela do registra, sú s odlišným IČOm, ale aj napriek tomu, ČSOB leasing=leasnigovka, pozri ich web.stránku.
A ako i podľa príspevku č.5 v tejto téme, keďže neposkytla úver banka ale leasingovka a nebudú chodiť žiadne mesačné či v inej perióde výpisy z úverového účtu, tak účtujem na 479.
461 by sme použili len v prípade, že by nám poskytla úver banka a chodili by výpisy.
a nepoužijeme 474, pretože to nie je klasický leasing
Dúfam, že trošku som Ti poradila ;)
promont maja
23.09.09,09:01
Grammatika, si fantastická. Presne tak som to aj ja zaúčtovala, len po prečítaní príspevkov pred tebou som spozornela a nebola som si už taká istá. Ešte raz vďaka.
gita
12.10.09,08:35
Pomôžte mi zaúčtovať konkrétny prípad klienta: Kúpil auto od autobazáru, časť bola zaplatená v hotovosti a zvyšok cez Quatro na splátky. Mám kúpnu zmluvu, kde je cena vozidla 5600 E,
zaplaená záloha 2408 E, doplatok 3192 E. V splátkovom kalendári je celková suma istiny 3981 E. Neviem, či by nemala byť aj faktúra?
Lianka
12.10.09,08:43
Fakturu netreba, splatkovy kalendar by mal byt prilohou zmluvy (o uvere) - Quatro Vam poskytlo uver.
gita
12.10.09,09:56
... ale ako to zaúčtovať? cez 461 alebo 479? bol by niekto ochotný mi to zaúčtovať
grammatika
12.10.09,11:13
... ale ako to zaúčtovať? cez 461 alebo 479? bol by niekto ochotný mi to zaúčtovať

pozri príspevok č.5
Llívia
05.08.10,10:41
Firma kúpila auto na spotrebný úver od lízingovej spoločnosti.

Faktúru za auto som zaúčtovala 042/321 - 5.000
Hotovostná úhrada faktúry 321/211 - 2.000

Na zvyšnú časť 3.000 EUR bol poskytnutý spotrebný úver. V zmluve je uvedené, že suma úveru bude poukázaná priamo na účet dodávateľa + na samostatnom liste je uvedené, že k čerpaniu úveru došlo dňa XX.XX.2010. Žiaden iný doklad o úhrade 3.000 EUR nie je. Môžem aj na základe tejto zmluvy a listu zaúčtovať úhradu záväzku, t.j. 321/479 - 3.000 EUR, alebo mám od dodávateľa vypýtať potvrdenie, že im suma úveru bola pripísaná na účet a až na základe tohto potvrdenia zaúčtovať úhradu záväzku?
promont maja
05.08.10,11:45
Firma kúpila auto na spotrebný úver od lízingovej spoločnosti.

Faktúru za auto som zaúčtovala 042/321 - 5.000
Hotovostná úhrada faktúry 321/211 - 2.000

Na zvyšnú časť 3.000 EUR bol poskytnutý spotrebný úver. V zmluve je uvedené, že suma úveru bude poukázaná priamo na účet dodávateľa + na samostatnom liste je uvedené, že k čerpaniu úveru došlo dňa XX.XX.2010. Žiaden iný doklad o úhrade 3.000 EUR nie je. Môžem aj na základe tejto zmluvy a listu zaúčtovať úhradu záväzku, t.j. 321/479 - 3.000 EUR, alebo mám od dodávateľa vypýtať potvrdenie, že im suma úveru bola pripísaná na účet a až na základe tohto potvrdenia zaúčtovať úhradu záväzku?
Vzhľadom na skutočnosť, že máš v zmluve uvedené slovíčko " bude " a nemáš žiadny iný doklad o poukázaní tejto sumy na ich účet, tak by Ti podľa môjho názoru, malo stačiť aj písomné potvrdenie o tom, že im táto suma bola pripísaná na účet a až na základe tohto potvrdenia zaúčtovať úhradu záväzku, nakoľko v tomto prípade ide o predmetnú úhradu a nie o zúčtovanie nákladovej položky akotakej.