wegamizi
22.07.09,12:19
Dobry den,
prosim poradit.
Sme dve sestry a mame po otcovi nevlastneho brata, ktoreho sme v zivote nevideli. Otec ma 82 rokov a kedze je tazko chory, potrebuje intenzivnu opateru a staroslivost, ktoru spolu so sestrou od nas dostava. Ako je to z narokom na dedicstvo po otcovi? Bude aj nevlastny brat sucastou dedicskeho konania, ked sa o otca nestara a doteraz neprejavil ani zaujem sa podielat na doopatrovani svojho otca?
hanelie
22.07.09,10:22
áno, je vám rovnocenný v dedičskom konaní
wegamizi
22.07.09,10:26
Dakujem, myslela som si, smola:mee:, alebo je nejaka moznost? Je to dost nelogicke, ze sa niekdo neukaze pomaly 50 rokov, ale na dedicstvo ma narok tak, ako ostatni.
Dáša_
22.07.09,10:30
Dakujem, myslela som si, smola:mee:, alebo je nejaka moznost? Je to dost nelogicke, ze sa niekdo neukaze pomaly 50 rokov, ale na dedicstvo ma narok tak, ako ostatni.

otec vam svoj majetok môže darovať ešte za života.
Prípadne predať.
Flinstone
22.07.09,10:34
Tiež môže otec spísať závet, v ktorom môže dieťa vydediť, ak je splnený zákonný dôvod. Ak ho vydedí bez udania dôvodu, alebo dôvod nebude v súlade so zákonom, môže súdnou cestou dotknutý vysúdiť polovicu toho čo by mu inak patrilo.
buchač
22.07.09,10:41
Tiež môže otec spísať závet, v ktorom môže dieťa vydediť, ak je splnený zákonný dôvod. Ak ho vydedí bez udania dôvodu, alebo dôvod nebude v súlade so zákonom, môže súdnou cestou dotknutý vysúdiť polovicu toho čo by mu inak patrilo.


wegamizi Dedicstvo a nemanzelske dieta
Dobry den,
prosim poradit.
Sme dve sestry a mame po otcovi nevlastneho brata, ktoreho sme v zivote nevideli. Otec ma 82 rokov a kedze je tazko chory, potrebuje intenzivnu opateru a staroslivost, ktoru spolu so sestrou od nas dostava. Ako je to z narokom na dedicstvo po otcovi? Bude aj nevlastny brat sucastou dedicskeho konania, ked sa o otca nestara a doteraz neprejavil ani zaujem sa podielat na doopatrovani svojho otca?

Každé dieťa rovnakým dielom ....čiže tretinu

Akurátny príklad :

http://www.sme.sk/c/2040669/ako-budu-dedit-deti-a-vnukovia.html
Flinstone
22.07.09,10:52
Poručiteľ môže vydediť potomka len z dôvodov, ktoré predkladá občiansky zákonník v § 469a. Týmito dôvodmi sú:
• potomok v rozpore s dobrými mravmi neposkytol potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

• potomok o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať – tu sa ale musí skúmať, či potomok vôbec mal možnosť záujem prejaviť, či o taký záujem vôbec poručiteľ stál, či mu sám nebránil; v prípade, že poručiteľovi bol nezáujem zo strany potomka ľahostajný, potom tento dôvod použiť nemožno,
• potomok bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka, – môže ísť aj o trest podmienený,
• potomok trvalo vedie neusporiadaný život – napr. nadmerne požíva alkoholické nápoje či iné omamné látky, hrá hazardné hry apod.
Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne stanoví, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na potomkov vlastných detí (teda vnúčatá, pravnúčatá,…).

http://vaza.sk/Koment%E1re/Ob%E8ianske_pr%E1vo/Listina_o_vydeden%ED_-_koment%E1r.html
hanelie
22.07.09,11:18
preto treba riešiť tieto veci - nie závetom, ale darovacou, prípadne KPZ / ak ide o nehnuteľnosti, - s vecným bremenom : právo dožitia alebo ľudovo povedané dochovať a pochovať
wegamizi
22.07.09,11:20
Dakujem, vidim, ze je vela moznosti, ako sa s tymto problemom da popasovat. Velmi ste mi pomohli, musi teraz zasadnut RODINNA RADA.;)