kurtica
22.07.09,12:53
Ahoj,
urcite to tu niekde bude, len sa mi nepodarilo najst.
Ako to funguje ked je clovek normalne zamesnany na TPP a chce popri tom podnikat na zivnost (tvorba www stranok)? Ked si vybavim zivnost kam to mam vsade nahlasit, zmeni sa nieco u mojho zamestnavatela alebo bude vsetko po starom?
Na vybavenie volnej zivnosti staci prist na zivnostensky a tam sa vsetko vybavi?
A ak chcem mat vramci svojho podnikania aj predaj cez internet (ako sprostredkovatel pre vyrobcov rucne vyrobenych vyrobkov umeleckych) co by som mala mat ako predmet podnikania?
Stina
22.07.09,11:01
U zamestnávateľa sa nemení nič.
Živnosť si vybavíš na živnostenskom, prihlásiš sa na daňovom úrade.V sociálnej poisťovni sa teraz nemusíš prihlásiť - teda do SP zatiaľ nebudeš odvádzať (až od 1.7.2010 podľa DP). V ZP sa môžeš prihlásiť - odvody môžeš ale nemusíš odvádzať (vyriešiš to RZZP).
andreaS
22.07.09,11:06
no pokial by na zivnost vykonaval to iste co pre zamestnavatela, tak sa moze zmenit to, ze uz zamestnana nebude... totiz ak chces byt nadalej zamestnana a vykonavat na zivnost to iste co pre svojho zamestnavatela potrebujes od neho suhlas s predmetom podnikania...

navyse treba zamestnavatela po uplynuti roka poziadat o potvrdenie o vyplatenych prijmoch, zrazenych preddavkoch na dan (ma to dlhy oficialny nazov)... budes si podavat sama danove priznanie a musis tam uviest aj prijmy zo zamestnania a preto budes potrebovat to potvrdenie...

potom este budes robit sama rocne zuctovanie zdravotneho poistenia a opat budes potrebovat od zamestnavatela tlacivo pre podklad na jeho vypocet...
kurtica
22.07.09,12:29
samozrejme nejdem vykonavat to s cim pracujem v zamestnani (v zmluve sme podpisovali, ze to nebudeme robit).

Takze prakticky sa u mna zmeni u zamestnavatela to, ze doteraz mi robil danove priznanie i zuctovanie poistneho a teraz si ho budem musiet sama...

ZP sa musim prihlasit (myslim ze to teraz nahlasuju na zivnostenskom oni, aj na danovy aj do zp) ale nemusim si platit?

A niekde som si tu precitala na fore ze do SP sa tiez musim prihlasit, ale platit az po podani dan.priz.

Taktiez som si precitala na internete ze ak si uplatnujem pausalne vydavky (co asi budem, lebo skutocne vydavky su minimalne), tak nemusim viest uctovnictvo??? Trochu sa mi to nezda...
Marína
22.07.09,12:44
samozrejme nejdem vykonavat to s cim pracujem v zamestnani (v zmluve sme podpisovali, ze to nebudeme robit).

Takze prakticky sa u mna zmeni u zamestnavatela to, ze doteraz mi robil danove priznanie i zuctovanie poistneho a teraz si ho budem musiet sama...
Áno.
ZP sa musim prihlasit (myslim ze to teraz nahlasuju na zivnostenskom oni, aj na danovy aj do zp) ale nemusim si platit?
Áno.
A niekde som si tu precitala na fore ze do SP sa tiez musim prihlasit, ale platit az po podani dan.priz.
Neprihlasuješ sa, iba v prípade dobrovoľného poistenia.
Taktiez som si precitala na internete ze ak si uplatnujem pausalne vydavky (co asi budem, lebo skutocne vydavky su minimalne), tak nemusim viest uctovnictvo??? Trochu sa mi to nezda...
V prípade uplatnenia si tzv. "paušálnych" výdavkov 40%(resp.60% - remeselné živnosti, viď príloha č. 1 k Zák. 455/1991 Z. z. (http://www.madeinslovakia.sk/zakony/zivz.pdf)) nevedieš účtovníctvo ale evidenciu príjmov v časovom slede, pohľadávok a zásob. K paušálnym výdavkom pripočítavaš uhradené odvody zdravotného a sociálneho poistenia.
Paušálne výdavky si môžeš uplatniť v prípade ak nie si platiteľom DPH alebo si platiteľom DPH časť zdaňovacieho obdobia.
Pozri http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#6 § 6 ods. 10