jaja9051
22.07.09,13:42
Dobry den!

V istej firme, ktora vyuziva jednoduche uctovnictvo som v r. 9/2007 nasla iste nezrovnalosti. Vydavky (posta, kancelarske potreby a pod.), kt. nastali v predchádzajúcom mesiaci (august) boli zauctovane v septembri, nie v auguste ako mali. Cize to nesedi. Vedeli by ste mi poradit, akym sposombom sa to da opravit, aby pri kontrole danovaci nemuseli pokutovat...

Stacilo by, ak by som napisala "nakupene v tedy a vtedy.."?

Dakujem za radu.
aldora
22.07.09,11:57
Záleží na výške a správnosti zaúčtovania z vecného hľadiska, účtovníčke sa mohlo stať, že bloky na zaúčtovanie skutočne dostala až v septembri...a možno mala august už uzatvorený... už som s tým stretla, na blok som si iba poznamenala že mi bol predložený oneskorene a DÚ to pri kontrole neriešil.
betka
25.07.09,18:36
Postupy účtovanie v JU

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

ZU:

§ 3


(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

:)