Ejo
22.07.09,13:49
Študujem si zákon o dani z príjmov. Pri §19 písm. k/ bod.2 -daňové výdavky sú:
daň z pridanej hodnoty - ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok
Kedy sa to využíva?
JarkaL
22.07.09,11:52
napr. pri nákupe osobného automobilu, kde nie je nárok na odpočítanie DPH.
Ejo
22.07.09,11:55
Takže to sa nevzťahuje na taký prípad, keď sa platiteľ DPH pri odpočete svojvoľne zriekne práva odpočtu? Lebo podľa prečítaných príspevkov v tomto prípade je DPH - VNZD.
Ďakujem
Monika Kováčová
22.07.09,11:56
Takže to sa nevzťahuje na taký prípad, keď sa platiteľ DPH pri odpočete svojvoľne zriekne práva odpočtu? Lebo podľa prečítaných príspevkov v tomto prípade je DPH - VNZD.
Ďakujem
na takýto prípad sa tento odsek §-u 19 určite nevzťahuje.
Tweety
22.07.09,11:57
Takže to sa nevzťahuje na taký prípad, keď sa platiteľ DPH pri odpočete svojvoľne zriekne práva odpočtu? Lebo podľa prečítaných príspevkov v tomto prípade je DPH - VNZD.
Ďakujem
Nemať zákonný nárok,( daň. uznaný náklad) a mať nárok na odpočet, ale sa ho zriecť, ( daň.neuznaný náklad) sú dve rozdielne veci.
atka4
22.07.09,12:15
Mala by som otázočku...lebo to potrebujem narýchlo....:-( a nestíham vyhľadať........

Firma - PO-dvaja spoločníci
PO žiada o úver, kde bude ručiť majetkom, pozemkom, ktorý vlastnia obaja spoločníci ako FO nepodnikatelia (nie s.r.o.) .
Úhradu za znalecký posudok, kt. žiada banka, je možné zahrnúť do daňovo uznaných nákladov spoločnosti?
Mám za to, že áno, nakoľko zmienený úver slúži na zabezpečenie príjmov spoločnosti (napr. nákup tovaru, kt. s.r.o. následne predá....), ale ........môžem si to zle vykladať.....
Ď. za rady, poraďáci....
Mária.K.
22.07.09,13:28
Mala by som otázočku...lebo to potrebujem narýchlo....:-( a nestíham vyhľadať........

Firma - PO-dvaja spoločníci
PO žiada o úver, kde bude ručiť majetkom, pozemkom, ktorý vlastnia obaja spoločníci ako FO nepodnikatelia (nie s.r.o.) .
Úhradu za znalecký posudok, kt. žiada banka, je možné zahrnúť do daňovo uznaných nákladov spoločnosti?
Mám za to, že áno, nakoľko zmienený úver slúži na zabezpečenie príjmov spoločnosti (napr. nákup tovaru, kt. s.r.o. následne predá....), ale ........môžem si to zle vykladať.....
Ď. za rady, poraďáci....
Ja by som to do nákladov dala, len neviem, či z toho znaleckého posudku (alebo z iných dokladov) je zrejmé, že znalecký posudok bol vykonaný za účelom čerpania úveru na podnikanie. Ak nie je, doporučujem pýtať si od banky žiadosť o úhradu znaleckého posudku aj písomne.
atka4
22.07.09,13:39
Ja by som to do nákladov dala, len neviem, či z toho znaleckého posudku (alebo z iných dokladov) je zrejmé, že znalecký posudok bol vykonaný za účelom čerpania úveru na podnikanie. Ak nie je, doporučujem pýtať si od banky žiadosť o úhradu znaleckého posudku aj písomne.
tento znalecký posudok je súčasťou príloh k žiadosti o úver, t.j. pojednáva sa o ňom priamo, znal.posudok samozrejme nerobila banka, ale znalec, ktorému sa uhradil....trochu nerozumiem doporučeniu:..." pýtať si od banky žiadosť o úhradu znaleckého posudku aj písomne", keďže sa hradí inému subjektu - znalcovi....(ale v podstate by to nemal byť problém, aspoň myslím)
ale zatiaľ ďakujem....;)
Mária.K.
22.07.09,13:58
tento znalecký posudok je súčasťou príloh k žiadosti o úver, t.j. pojednáva sa o ňom priamo, znal.posudok samozrejme nerobila banka, ale znalec, ktorému sa uhradil....trochu nerozumiem doporučeniu:..." pýtať si od banky žiadosť o úhradu znaleckého posudku aj písomne", keďže sa hradí inému subjektu - znalcovi....(ale v podstate by to nemal byť problém, aspoň myslím)
ale zatiaľ ďakujem....;)
Chcela som povedať, že potrebujete doklad, ktorým by ste vedeli daňovému úradu preukázať, za akým účelom je znalecký posudok vykonaný a kto bol povinný znalecký posudok podľa dohody s bankou platiť. Môže to byť nejaký manuál, ktorý má banka vypracovaný a sú v ňom uvedené požiadavky banky na poskytnutie úveru (jednou z požiadaviek môže byť napríklad aj vypracovaný znalecký posudok, ktorého platbu požaduje od vás). Totižto čisto teoreticky: ten znalecký posudok by si mohla dať vypracovať aj banka, s tým že by ho aj znalcovi uhradila a následne by sa cena znaleckého posudku premietla do poplatku, ktorý budete platiť za uzavretie zmluvy o úvere. Ak by bola situácia taká, ako uvádzam v predchádzajúcej vete a vy by ste znalecký posudok zaplatili dobrovoľne, nad rámec dohody s bankou, nebol by to daňový náklad. :)
atka4
22.07.09,18:07
Mária K.
Ďakujem...:-)