miro_l
22.07.09,14:02
SZČO ( účtuje v JÚ) zo Slovenska stavebník podnikajúci v Nemecku a podnikateľ z Nemecka spísali v r.2008 kúpnu zmluvu na stroje a náradie v celkovej hodnote 350 000 ,- EUR. Splátky podľa zmluvy sú stanovené minimálne 40 000 EUR za rok. Jediným vlastníkom do úplného splatenia strojom a náradia je podľa zmluvy Nemecký podnikateľ.Na základe poradkyne Slovenský odnikateľ prenajaté stroje zaradil do účtovníctva podľa odpisových skupín a uplatnil si v roku 2008 odpis. Na prácach v Nemecku sa nepokračuje a tým ani nespláca dohodnuté splátky za stroje. Počas roka 2009 nebola zaplatená ani jedna splátka čo znamená porušenie zmluvy a majetok ostane u nemeckého podnikateľa i naďalej.Ku dňu 29.6.2009 sa Slovenský podnikateľ rozhodol ukončiť živnosť čo aj urobil.
Zaujímalo by ma ako má SZČO zo Slovenska vysporiadať tento problém z pohľadu účtovníctva nakoľko ukončil živnosť?
Ako má naložiť so zaradeným majetkom v zostatkovej hodnote 295 800,- EUR ktorý ani nevlastní?
Ďakujem.
Lianka
22.07.09,14:19
SZČO ( účtuje v JÚ) zo Slovenska stavebník podnikajúci v Nemecku a podnikateľ z Nemecka spísali v r.2008 kúpnu zmluvu na stroje a náradie v celkovej hodnote 350 000 ,- EUR. Splátky podľa zmluvy sú stanovené minimálne 40 000 EUR za rok. Jediným vlastníkom do úplného splatenia strojom a náradia je podľa zmluvy Nemecký podnikateľ.Na základe poradkyne Slovenský odnikateľ prenajaté stroje zaradil do účtovníctva podľa odpisových skupín a uplatnil si v roku 2008 odpis.

Neviem, ci moj nazor je spravny, ale je nasledovny:

Nakolko ste neboli vlastnikom stroja (podla zmluvy az po splateni dohodnutej sumy), nemali ste stroj zaradit na kartu a odpisovat - nebol vasim majetkom. Aj dalej pisete o "prenajme". Podla mojho nazoru sa to da skor charakterizovat ako predaj na splatky - neviem, ako mate formulovanu zmluvu.

(Avsak majetok obstarany formou financneho prenajmu by som na kartu zaradila - toto vsak nevyzera byt taky pripad.)

PS
V zmluve bola zmienka o moznosti zaradenie majetku a odpisovania u SR subjektu?
Lianka
22.07.09,14:34
§ 24

(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#22

Hladala som a nasla som, ze nemam celkom pravdu s tym odpisovanim - podla vyssie uvedeneho ho odpisovat mohol. Ja si to vsak neviem predstavit prave v pripade, ktory vznikol aj Vam - odpisujete nieco, co nemate, a uz to ani mat nebudete.
miro_l
23.07.09,08:41
.... Ja si to vsak neviem predstavit prave v pripade, ktory vznikol aj Vam - odpisujete nieco, co nemate, a uz to ani mat nebudete.

Ani ja som si to nevedel predstaviť . Preto som poslal podnikateľa za poradcom , ktorý nás usmernil.
Spomínaná zmluva sa mi dostala do rúk, bola iba k nahliadnutiu a zdá sa mi až velmi jednoduchá a stručná na taký obnos. (To je môj osobný názor.) Pri podpisovaní zmluvy podnikateľ nepočítal s ukončením živnosti či už pre platobnú neschopnosť, alebo iné okolnosti. To je problém podnikateľa.

Mne ide hlavne o uzávierku a zaúčtovanie odpisovaného HIM pri ukončení živnosti. A to je z účtovného hľadiska môj problém.:(
ego.mc
23.07.09,09:18
Myslím si, že v tomto prípade si mohol uplatniť iba daňové odpisy k 31.12.2008.
Keďže majetok nevlastní, nemôže uplatňovať účtovné odpisy a ani uvádzať majetok vo Výkaze.
miro_l
23.07.09,11:34
Myslím si, že v tomto prípade si mohol uplatniť iba daňové odpisy k 31.12.2008. Tie som uplatnil

Keďže majetok nevlastní, nemôže uplatňovať účtovné odpisy a ani uvádzať majetok vo Výkaze.

Kedže majetok nevlastní tak ho pred ukončením vyradím z účtovníctva akoby tam nebol zapísaný?
Poprosím o vysvetlenie.
Ďakujem.