kozlíček
22.07.09,14:07
Chcel by som sa spýtať niekoho,kto užíva Prednison,alebo má s nim skúsenosti,či je ho možné nahradiť iným liekom.Lekár mi ho predpísal pri reume,nič mi nepomáha akurát priberám,že už nemôžem prejsť skoro cez dvere.Lekára som na to upozornil,no ten na to nereagoval.Budem vďačný každej reakcii.Vopred ďakujem a prajem všetko dobré!
Xanti
22.07.09,12:30
Chcel by som sa spýtať niekoho,kto užíva Prednison,alebo má s nim skúsenosti,či je ho možné nahradiť iným liekom.Lekár mi ho predpísal pri reume,nič mi nepomáha akurát priberám,že už nemôžem prejsť skoro cez dvere.Lekára som na to upozornil,no ten na to nereagoval.Budem vďačný každej reakcii.Vopred ďakujem a prajem všetko dobré!
No prednison je kortikoid. Je veľa druhou kortikoidov, napr. medrol . Ale po skoro každom kortikoide sa priberá ( teda človek sa zavodňuje ). Prednison je jeden z najstarších liekov, a asi s ním má lekár najlepšie skúsenosti pri reume preto ho možno nechce zmeniť.
pasuliatko
22.07.09,12:33
tak ho upozorni znova a keď nič vymeň lekára
comodo
22.07.09,12:47
jedna pani z rodiny to uzivala na astmu. Ale uz davno jej to zmenili na triamcinolon. Ten vsak podporuje osteoporozu. Ale cez dvere prejde , ma tak 45 kg. Uz roky.
Xanti
22.07.09,12:55
Mne prednison príde ako taký univerzálny kortikoid, asi preto ho lekári dosť často používajú. Ja som ho dostala ako prvú pomoc pri uštipnutí včelou ( som na to alergická ) . A napr. o tom triamcinolone som netušila, že je to kortikoid. Veľa druhov je zvyčajne na špecifické ochorenie napr. kortikoidy medrol, entocort, budenofalk , prednison používajú lekári aj pri crohnovi a kolitíde.
Andy Kralik
22.07.09,12:55
tak ho upozorni znova a keď nič vymeň lekára
A ked ani potom nic.. vymen chorobu.. :confused:

Kortikoidy patria k ucinnym liekom, na predpisanie ktorych uz lekar musi mat dovod. Aj vzhladom na neziaduce priznaky.

Preto aj liecba musi byt sledovana lekarom. Preto nic radsej nemen a nespekuluj bez jeho vedomia. Rozne kortikoidy maju rozne indikacie, roznu intenzitu neziaducich ucinkov. Ale toto su skutocne otazky ktore musis polozit svojmu osetrujucemu lekarovi. Iba ten ti moze dat zodpovednu odpoved. Vzhladom na tvoj zdravotny stav. Nie porada.

Len sa treba pytat a nenechat sa zahovorit..
AIMA
29.07.09,19:01
Nemám skúsenosti s liečbou kortikoidmi u ľudí, viem len že keď ho známa dávala dcére, bola z neho dosť mimo, chúďa bola úplne odpálená, malátna...
Veterinár ho predpísal môjmu psovi, ktorému sa po jeho vysadení stav oveľa zhoršil, kortikoidy likvidujú okrem iného aj imunitný systém, telo nie je schopné sa prirodzene brániť chorobám, je to len oblbovanie organizmu, ak som správne pochopila, výklad lekára.
Ja by som asi volila nejakého ľudového liečiteľa, alebo nejakú alternatívnu liečbu, mnoho krát pomáhajú, keď sú keď sú lekári s chemickými liekmi bezradní.....
Xanti
29.07.09,19:49
Veterinár ho predpísal môjmu psovi, ktorému sa po jeho vysadení stav oveľa zhoršil, .... nevysádzala si svojmu psovi kortikoidy naraz šokom?
Ak áno tak sa nediv, že sa psovi pohoršilo. Aj u ludí , ak sa vysadia korti naraz a nie postupným znižovaním dávky tak sa rýchlo zhorší stav, lebo telo sa nevie rýchlo spamätať a začať produkovať vlastné kortikoidy.
Hádam si vedela, že naše telo teda naše nadobličky produjú hormon, tuším kortizon ( neviem presný názov ).


Nemám skúsenosti s liečbou kortikoidmi u ľudí, viem len že keď ho známa dávala dcére, bola z neho dosť mimo, chúďa bola úplne odpálená, malátna... no to dopadla dobre, známa prišla o bedrové klby pôsobením kortikoidov, lebo je na ne alergická čo lekári nemohli tušiť pri záchrane jej života.


... kortikoidy likvidujú okrem iného aj imunitný systém, telo nie je schopné sa prirodzene brániť chorobám, je to len oblbovanie organizmu, ak som správne pochopila, výklad lekára.
no ja ti neviem, je síce pravda, že kortikoidy potláčajú imunitné reakcie. Ale v čase ked som ich brala tak sa ma chrípka a podobné pluhy nechytali, bola som zdravá ako "rybička". A ten výklad lekára, že oblbovanie organizmu to je myslené tak, že korti potlačia príznaky choroby ale nevyliečia, len pomáhajú tým potlačením zmierniť prejavy ochorenia a pomáhajú liekom liečiť dané ochorenie.


Ja by som asi volila nejakého ľudového liečiteľa, alebo nejakú alternatívnu liečbu, mnoho krát pomáhajú, keď sú keď sú lekári s chemickými liekmi bezradní..... Si si istá? Keby si trpela v bolestiach, a pritom by stačila jedna dávka korti a hned by si cítila úlavu. Si si istá, že by si sa liečila mastičkami a liečikmi od ludového liečiteľa?
Ja nemám proti ludovým liečiteľom nič, mnohí mi hodne pomohli. Ale s tým problémom, ktorý som mala nepohli. Neskutočných bolestí ma zbavili práve kortikoidy. Takže žial sú ochorenia, na ktoré sa to brať musí, a nepomôžu len čajíky.
AIMA
29.07.09,20:41
nevysádzala si svojmu psovi kortikoidy naraz šokom?
Ak áno tak sa nediv, že sa psovi pohoršilo. Aj u ludí , ak sa vysadia korti naraz a nie postupným znižovaním dávky tak sa rýchlo zhorší stav, lebo telo sa nevie rýchlo spamätať a začať produkovať vlastné kortikoidy.
Hádam si vedela, že naše telo teda naše nadobličky produjú hormon, tuším kortizon ( neviem presný názov ).


no to dopadla dobre, známa prišla o bedrové klby pôsobením kortikoidov, lebo je na ne alergická čo lekári nemohli tušiť pri záchrane jej života.

no ja ti neviem, je síce pravda, že kortikoidy potláčajú imunitné reakcie. Ale v čase ked som ich brala tak sa ma chrípka a podobné pluhy nechytali, bola som zdravá ako "rybička". A ten výklad lekára, že oblbovanie organizmu to je myslené tak, že korti potlačia príznaky choroby ale nevyliečia, len pomáhajú tým potlačením zmierniť prejavy ochorenia a pomáhajú liekom liečiť dané ochorenie.

Si si istá? Keby si trpela v bolestiach, a pritom by stačila jedna dávka korti a hned by si cítila úlavu. Si si istá, že by si sa liečila mastičkami a liečikmi od ludového liečiteľa?
Ja nemám proti ludovým liečiteľom nič, mnohí mi hodne pomohli. Ale s tým problémom, ktorý som mala nepohli. Neskutočných bolestí ma zbavili práve kortikoidy. Takže žial sú ochorenia, na ktoré sa to brať musí, a nepomôžu len čajíky.

Hormón sa volá kortizol, o tom že nadobličky produkujú tento hormón som vedela, s užívaním hormónov - nie kortikoidov mám skúsenosti, nemala som v úmysle spochybniť jeho pomoc pri niektorých ochoreniach, ak by nebolo inej pomoci, sama by som ho svojej dcére s uspokojením že jej uľavím dala...
Čo sa týka môjho psa postupovala som podľa pokynov veterinára, bola to 15-dňová "kúra", ktorú by som nezopakovala a teraz už viem, že keď skončíme na kortikoidoch, bude to "záverečná", takže skúšame všetko možné, zatiaľ celkom úspešne...
Nie som zástancom mastičkárov, aj keď tiež mi celkom pomohli, len mi napadlo, že ak chorému nepomáhajú, naopak mu škodia, mal by skúsiť niečo iné, predpokladám že liečbu protizápalovými liekmi má za sebou, možno by mohol skúsiť niiektoré s reumatických centier v mieste bydliska, biolampa je veľmi účinná, hlavné je sa nevzdať, hoc aj skončiť až pri svojpomocnej skupine Liga proti reumatizmu t.č. 033/ 7723 586
liga@nurch.sk (liga@nurch.sk)
Xanti
29.07.09,21:09
Nie som zástancom mastičkárov, aj keď tiež mi celkom pomohli, len mi napadlo, že ak chorému nepomáhajú, naopak mu škodia, mal by skúsiť niečo iné, predpokladám že liečbu protizápalovými liekmi má za sebou, možno by mohol skúsiť niiektoré s reumatických centier v mieste bydliska, biolampa je veľmi účinná, hlavné je sa nevzdať, hoc aj skončiť až pri svojpomocnej skupine Liga proti reumatizmu t.č. 033/ 7723 586
liga@nurch.sk (liga@nurch.sk) Hm, len zadávateľ nepovedal že mu prednison škodí, len to že z neho priberá ( zavodňuje sa ). Ale naozaj s tým súhlasím, netreba sa vzdávať a treba skúšať ( ale aj konzultovať s lekárom ). ;)
AIMA
29.07.09,21:25
Hm, len zadávateľ nepovedal že mu prednison škodí, len to že z neho priberá ( zavodňuje sa ). Ale naozaj s tým súhlasím, netreba sa vzdávať a treba skúšať ( ale aj konzultovať s lekárom ). ;)

S tým jeho lekárom moc nenakonzultuje, píše že liek nepomáha, to že priberá tak že zárubne sú úzke mu musí škodiť, najvyšší čas zmeniť lekára...
AIMA
10.03.11,18:23
Tak oprasujem temu...Sme opat na prednisone, no a uz ho uzivame 4 mesiace. Nevie mi niekto povedat, ako dlho ho moze moj pes uzivat a ake su minimalne a maximalne davky?
kaivorus
10.03.11,23:35
ja som mal Bechterevov reumatický syndrom vo vysokom štádiu, a nevyriešil som to chémiou, , existenciu a následne rumatoidnú artritídu,zistil som si príčinu a následne riešil som odstránenie príčiny a totiž dôsledky- čo liečia lekári , školská medicína- nevyriešia problém. Chémia a jej vedľajšie účinky spôsobujú následne omnoho horšie komplikácie v tráviacom , hormonálnom vylučovacom, kardiovaskulárnom, a imunitnom systéme.
Je to síce zdĺhavý proces, a sami lekári sú z toho vedľa, ako sa mi to podarilo. Treba zmeniť podstatu: čo dávam do úst má byť liekom, a nie jedom. Cez súkromnú správu: ďalšie info
sances
11.03.11,03:20
Ahoj
Ja beriem prednison často pri atakoch SM.
Dávkujú mi ho aj podľa hmotnosti aj podľa závažnosti.
Zvyšuje sa postupne aj vysadzuje postupne.
Niekedy sa dáva "nárazová" dávka. Presné čísla ti nepoviem asi je to veľmi individuálne.
Na jedno si treba dať pozor - doplňovať výživu kostí a chrupaviek nejakými vhodnými prípravkami pri dlhodobom užívaní.
Mne tiež "odyšli" kĺby a nie len bedrové a nik mi nepovedal že by som bol na Prednison alergický..
Osobne pokladám Prednison za riadne potvorstvo ak to mám pekne napísať.
AIMA
11.03.11,09:50
Ahoj
Ja beriem prednison často pri atakoch SM.
Dávkujú mi ho aj podľa hmotnosti aj podľa závažnosti.
Zvyšuje sa postupne aj vysadzuje postupne.
Niekedy sa dáva "nárazová" dávka. Presné čísla ti nepoviem asi je to veľmi individuálne.
Na jedno si treba dať pozor - doplňovať výživu kostí a chrupaviek nejakými vhodnými prípravkami pri dlhodobom užívaní.
Mne tiež "odyšli" kĺby a nie len bedrové a nik mi nepovedal že by som bol na Prednison alergický..
Osobne pokladám Prednison za riadne potvorstvo ak to mám pekne napísať.

Ospravedlňujem sa, že tu píšem o psovi, no je to člen rodiny a znamená pre mňa viac, ako niektorí ľudia....Začali sme v októbri 2010 s dávkou 20mg,, ktorú sme znižovali až na 7,5 mg. Prednisom mu krásne zabral, máme kožné problémy, alergie, nič mu nezaberalo. Prednison je pre nás posledná možnosť. Teraz sa mu stav začal zasa zhoršovať, dávku som zvýšila až na 30mg, no stále to nie je dobré...Mohol mu prednison prestať účinkovať?
sances
11.03.11,10:05
Však aj zvieratká sú len ľudia..:)
Ak som ich teda neurazil..
PS: Ešte stále nevieme či je možná náhrada za Prednison :)
Aj mňa by to zaujímalo :)
Ja mám často pocit že keď nevedia čo Ti dať dak dostaneš Prednison..
Aj kolegova dcéra ho dostala na ubúdanie krvných doštičiek..a nebolo z toho 2x šťastná..
majka-blogerka
24.06.12,09:24
Ahojte ..som "stará prednisonáčka "(beriem ho poctivo dlhe roky ) a uprimne sa priznám,že ešte mi žiadny liek tak nezničil postavu ,vlasy a nervy :)) ..rozumej depresívne plačlive stavy ,nespavosť z ničoho nič,ale ved to poznáte ..Zaujala ma kombinácia Prednison a kožne problemy.To ako ved sám Prednison o sebe sposobuje "pubertálne pupáčiky " (zo začiatku liečby) a suchu pokožku-takže na obyčajne lacne "tesco mydlá " treba zabudnuť a kupiť si hlavne kvalitný kremik čo nesposobí podráždenie..Ved vdaka prednisonu mám precitlivelu pokožku a suchú ako rašpla.Používam Boidermu na tvár-nemožem na nu dopustit a vyhovuje mi krem na ruky NIvea s arganovým olejom-je super a nedráždi.Ale hlavne beriem B - vit Forte-to je bezpodmienečne :-) ak nechcem dostat nejaku "vedlajsiu" prednisonovu lupienku,psoriázu,atd...Druhe na čo by som rada reagovala nahradiť prednison iným liekom? Mne predtým predpísali Medrol,ale doslova ma z neho REZALO v črevách tak to zmenili na prednison,..brala som aj pulzy ale pre srdce to je strašne nesprávna liečba-denne som sa bála ,že mi "prestane z ničoho nič biť" odmietla som dalsie dávky a lekár PRIMAR ma zhodnotil ako "neprisposobivu pacientku" :D Ved o jeho srdce neslo a čo tam po tom že som mala vtedy len 24r a malinke dieťa??.Samozrejme mám dnes už ineho primára a rozumieme si ako pacient a lekár .-) Každý organizmus je iný aj ked ja si myslím ,že jedno " zlé" nahradiť iným, možno menším zlom len s inými vedlajšími učinkami je krok späť alebo ste na bode mrazu..Našla som stranky,náhrada prírodná za chemický kortikoid,ale nechám na každeho uvážení čo z toho príjme a ako velmi sa chce cítiť lepšie.Odporučam nehovoriť o tom s lekárom kým nezistite na sebe zlepšenie (do 3týždnov určite pocitime ak je to správne)alebo nevysadíme ..Inak nahrada sa dá zistiť v krvných testoch ? :) podla mna je to rovnaka látka len bez pridania chémie -vedl.učinkov .Pre istotu by som pomlčala ,lekári to nemaju radi,Ved ked to pomohlo vysledky nebudu zle :) .Držím palčeky všetkým.
stránky a info na : www.FARMA (http://www.FARMA) ZDRAVIA SAŠU PUEBLA + goji upravuje steroidy v nadobličkách (treba si vygúgliť jeho učinky )
martuli
24.06.12,10:08
Prednisón patrí medzi kortikoidy, tzn. že je hormónom, ktorý sa tvorí v kôri nadobličiek, má silné protizápalové účinky, pri autoimunitných ochoreniach potláča imunitu /vlastná imunita, zblbne a vlastný organizmus pokladá za niečo, čo potrebuje zničiť/, alebo u pacientov po transplantáciách bráni imunite napadnúť transplantovaný orgán a zničiť ho - pretože pre telo je v podstate cudzím orgánom.
Indeed
24.06.12,10:18
Vážení, Vám DZIGÁ !!!!
Indeed
24.06.12,10:19
Je to TAK,jak Vám hutorim...
Reve
25.06.12,08:56
Zdravím,
aj medrol je na tom podobne... zavodňuje pri dlhodobom užívaní...
AIMA
25.06.12,18:46
Ahojte ..som "stará prednisonáčka "(beriem ho poctivo dlhe roky ) a uprimne sa priznám,že ešte mi žiadny liek tak nezničil postavu ,vlasy a nervy :)) ..rozumej depresívne plačlive stavy ,nespavosť z ničoho nič,ale ved to poznáte ..Zaujala ma kombinácia Prednison a kožne problemy.To ako ved sám Prednison o sebe sposobuje "pubertálne pupáčiky " (zo začiatku liečby) a suchu pokožku-takže na obyčajne lacne "tesco mydlá " treba zabudnuť a kupiť si hlavne kvalitný kremik čo nesposobí podráždenie..Ved vdaka prednisonu mám precitlivelu pokožku a suchú ako rašpla.Používam Boidermu na tvár-nemožem na nu dopustit a vyhovuje mi krem na ruky NIvea s arganovým olejom-je super a nedráždi.Ale hlavne beriem B - vit Forte-to je bezpodmienečne :-) ak nechcem dostat nejaku "vedlajsiu" prednisonovu lupienku,psoriázu,atd...Druhe na čo by som rada reagovala nahradiť prednison iným liekom? Mne predtým predpísali Medrol,ale doslova ma z neho REZALO v črevách tak to zmenili na prednison,..brala som aj pulzy ale pre srdce to je strašne nesprávna liečba-denne som sa bála ,že mi "prestane z ničoho nič biť" odmietla som dalsie dávky a lekár PRIMAR ma zhodnotil ako "neprisposobivu pacientku" :D Ved o jeho srdce neslo a čo tam po tom že som mala vtedy len 24r a malinke dieťa??.Samozrejme mám dnes už ineho primára a rozumieme si ako pacient a lekár .-) Každý organizmus je iný aj ked ja si myslím ,že jedno " zlé" nahradiť iným, možno menším zlom len s inými vedlajšími učinkami je krok späť alebo ste na bode mrazu..Našla som stranky,náhrada prírodná za chemický kortikoid,ale nechám na každeho uvážení čo z toho príjme a ako velmi sa chce cítiť lepšie.Odporučam nehovoriť o tom s lekárom kým nezistite na sebe zlepšenie (do 3týždnov určite pocitime ak je to správne)alebo nevysadíme ..Inak nahrada sa dá zistiť v krvných testoch ? :) podla mna je to rovnaka látka len bez pridania chémie -vedl.učinkov .Pre istotu by som pomlčala ,lekári to nemaju radi,Ved ked to pomohlo vysledky nebudu zle :) .Držím palčeky všetkým.
stránky a info na : www.FARMA (http://www.FARMA) ZDRAVIA SAŠU PUEBLA + goji upravuje steroidy v nadobličkách (treba si vygúgliť jeho učinky )




Ahoj, co konkretne mas na mysli. Velmi ma zaujima, cim sa da nahradit prednison.