mimaBe
22.07.09,15:27
Vých.poradkyňa nás informovala, že žiakov s poruchami učenia už nebudeme môcť hodnotiť slovne, ale rovnako ich budeme klasifikovať ako ostatných. V triede mám troch takýchto žiakov a slovne sú hodnotení v písaní kontrolných diktátov t.j.píšem len počet chýb a slovné hodnotenie veľmi dobre, dobre, slabo. Bude to naozaj tak, že aj títo žiaci budú normálne klasifikovaní? Viete o tom viac? Bude to platné už od septembra?
alaya1
22.07.09,13:35
Nic som o tom este nepocula, no zarazilo ma to. Tak naco potom integracia, ked budu zase stresovani znamkami. Niekto mudry v kancelarii sa citi velkym odbornikom a sa zase vyznamenal. Prosim ta a kde to pocula?teraz cez prazdniny?
mimaBe
22.07.09,13:39
Ako vých.poradkyňa sa zúčastnila nejakej porady vých. poradcov a tam im to bolo avizované. Ona nám to len oznámila ako fakt, ktorý má byť aktuálny už od septembra. Samej sa mi tomu nechce veriť, preto čakám, či napíše niekto o tom viac.
alaya1
22.07.09,13:41
Ked to bolo este pocas sk.roka, nokto nam nic nepovedal, teraz nie sme v kontakte. To je hlupost, som sa normalne rozculila.
mimaBe
22.07.09,13:44
Aj u nás to vyvolalo vlnu pobúrenia, pretože integrovaných žiakov máme na škole dosť. Neviem, čo ich k tomu vedie. Sama dúfam, že je to nezmysel a že takéto niečo nemôže prejsť.
alaya1
22.07.09,13:51
Aj u nás to vyvolalo vlnu pobúrenia, pretože integrovaných žiakov máme na škole dosť. Neviem, čo ich k tomu vedie. Sama dúfam, že je to nezmysel a že takéto niečo nemôže prejsť.

Inak, mozno to chcu nejako ujednotit. Nakolko kazdy ucitel si robi, ako chce sam. Pisem len svoju skusenost s mojou vlastnou dcerkou.
My sme mali skolenie, kde bolo povedane, ze diktaty sa nemaju opravovat cervenym, mojej dcerke opravuje, napise jej pocet chyb a slovne hodnotenie. Dcerka ma spoluziaka, kt.ma problemy s matikou. jemu ucitelka matiky pisomky normalne znamkuje, ale dava mu ulavy napr. v pocte vypocitanych prikladov.
Myslim, ze to bude asi preto, ale inak malo sa prejt na slovne hodnotenie, nie opacne.
mimaBe
22.07.09,13:55
určite vieš, že ak má dieťa zo psych.poradne napísané, že nemá byť klasif, učiteľ to musí dodržať, inak sa môže na učiteľa oprávnene sťažovať. Dôležité je u toho žiačika, či bol na ped.psych. vyšetrení, s akým výsledkom a akým záverom. Ak nemá vyslovene napísané v záverečnej správe, že nemá byť klasifikovaný napr. z pamňť.počítania, potom učiteľka klasifikuje opodstatnene.
alaya1
22.07.09,14:00
určite vieš, že ak má dieťa zo psych.poradne napísané, že nemá byť klasif, učiteľ to musí dodržať, inak sa môže na učiteľa oprávnene sťažovať. Dôležité je u toho žiačika, či bol na ped.psych. vyšetrení, s akým výsledkom a akým záverom. Ak nemá vyslovene napísané v záverečnej správe, že nemá byť klasifikovaný napr. z pamňť.počítania, potom učiteľka klasifikuje opodstatnene.
Nepoznam ten pripad podrobne, len mi dcera hovorila. Inak o integrovanych by som nevedela toho vela, nebyt mojej dcery, ja ucim na specke, takze neintegrujeme,mame tie deticky, ktore sa uz integrovat nedaju, koli mentalnej retardacii.,.
Fany1000
23.07.09,15:44
Neviem, ak sa mýlim, tak ma opravte. (Som len "prvostupniarka" vyštudovaná, nerobím v základnej škole) Klasifikáciu žiakov má na starosti výchovný poradca? Nie špeciálny pedagóg? Podľa môjho názoru, výchovný poradca má mať na starosti problémové správanie žiakov, má byť radcom vo výchovných otázkach, nie vzdelávacích.
mimaBe
23.07.09,16:12
Vých.poradca nerozhoduje o klasifikácii alebo hodnotení, ale eviduje žiakov, ktorí majú poruchy učenia alebo správania. Vedie ich v evidencii školy.
alaya1
24.07.09,06:29
tak to tychto poslednych dvocg prispevkoch som sa utvrdila v tom, ze VP na kazdej skole robi nieco ine.
Klasifikaciu ziakov ma na starosti kazdy vyucujuci, ktory hodnoti vzudelavanie ziakov v konkretnej triede.
Sp. ped.ma pracovat s deti s poruchami ucenia, nie ich hodnotit.
U nas VP eviduje problemovych ziakov, zaskolakov, pripravuje materialy na prijimacie pohovory na SS, spolupracuje s UPSVAR pri zanedbani starost.zo strany rodicov a pod.
mimaBe
24.07.09,11:01
Ani u nás vých.porad.nerozhoduje o klas. alebo hodn., žiakov po ped.psychol.vyš. len eviduje. o klasif. alebo hodn. rozhoduje ped.psych.poradňa. Učiteľ po vyšetrení dostane správu a v nej je napísané, či má žiaka klasf. alebo nie, napr. v kontr.diktátoch
mjarka
24.07.09,19:57
Odporúčam preštudovať Metodický pokyn č.7/2009-R z 28. apríla 2009 na hodnotenie žiakov základnej školy (účinný od 1. mája 2009). V č. 4 ods. 4 tohto pokynu sa píše, že "Hodnotenie žiaka so zdravotným znevýhodnením sa uskutočňuje v súlade so Zásadami hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole, ktoré sú uvedené v prílohe č. 3." V tejto prílohe (mimochodom č. 4 nie č. 3) sa v bode 11 píše, že "Žiak s vývinovými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia) môže písať diktát, alebo byť skúšaný písomnou formou len za podmienky, že bol vopred pripravený špeciálnymi metodickými postupmi na vyučovaní. Diktát žiaka s vývinovými poruchami učenia učiteľ nehodnotí známkami, ale slovne, vyčísli počet chýb a pri hodnotení spolupracuje so žiakom."
jaros5
30.07.09,10:56
Vých.poradkyňa nás informovala, že žiakov s poruchami učenia už nebudeme môcť hodnotiť slovne, ale rovnako ich budeme klasifikovať ako ostatných. V triede mám troch takýchto žiakov a slovne sú hodnotení v písaní kontrolných diktátov t.j.píšem len počet chýb a slovné hodnotenie veľmi dobre, dobre, slabo. Bude to naozaj tak, že aj títo žiaci budú normálne klasifikovaní? Viete o tom viac? Bude to platné už od septembra?

Chcem len upozorniť na isté nezrovnalosti, resp. podstatné nepresnosti;

Hodnotenie získaných vedomostí, zručností žiaka v škole môže byť realizované viacerými formami. U nás je tradícia žiakov klasifikovať (známkovať) stupnicou 1 až 5, resp. sa používa ich slovný ekvivalent výborný, chválitebný, dobrý, dostatočný, nedostatočný; Druhou najpoužívanejšou formou hodnotenia na základných školách je slovné hodnotenie;
Z uvedeného je zrejmé že výrok (nadpis témy) Klasifikácia alebo hodnotenie? je nezmysel;

Druhá nezrovnalosť, nevedomosť resp. chyba je, ak si rodič, žiak a nedajboh aj učiteľ myslí, že sa jedná o slovné hodnotenie, ak skúšajúci hodnotí žiaka slovami veľmi dobre, dobre, slabo. Tieto slová sú totižto opäť len ekvivalent nejakej trojstupňovej číselnej klasifikácie ( hodnotenia) vedomostí, zručností - kompetencií žiaka.

mimotemyNečudujem sa, že majú v tom "hokej" deti a rodičia, keď také základné pedagogické pojmy nie sú jasné učiteľom. Buďme odborníci vo svojom fachu a potom sa možno aj spoločenské postavenie učiteľov na Slovensku zlepší.
lluc
20.01.11,07:40
nech si pani výchovná poradkyňa preštuduje...
Príloha č. 4 k metodickému pokynu č. 7/2009-R z 28.apríla 2009 na hodnotenie žiakov základnej školy

Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením
začleneného v základnej škole