polis1
22.07.09,17:35
dobrý den

chcem sa spýtať, ako to je keď som szčo a od jula som zamestnana ale ako szčo mi nevyšla platiť soc.poistenie, je možné že sa teraz odhlásim aj zo zdrav. a aj soc.poistenia ked mi aj tak nevychádza platiť lebo za rok 2008 som nemala príjem a doložím kópiu prac.zmluvy?
Lenka1979
22.07.09,15:39
dobrý den

chcem sa spýtať, ako to je keď som szčo a od jula som zamestnana ale ako szčo mi nevyšla platiť soc.poistenie, je možné že sa teraz odhlásim aj zo zdrav. a aj soc.poistenia ked mi aj tak nevychádza platiť lebo za rok 2008 som nemala príjem a doložím kópiu prac.zmluvy?

Nemôžeš sa odhlásiť zo SP hoci Ti nevychádza platiť poistné. Si SZČO a ako živnostníčka musíš byť prihlásená. Na ZP si mala podať RZZP, keď Ti nevyšlo platiť, odvádza za Teba zamestnávateľ.
Lianka
22.07.09,15:46
Preddavky na ZP platis podla vykonaneho RZZP.

Stale si SZCO, musis sa teda spravat aj voci poistovniam ako SZCO. Preddavky na ZP by si platit nemusela, pokial by si prerusila zivnost. Co mozes urobit este je, poziadat ZP a znizenie resp. odpustenie preddavkov na ZP, nakolko mas v sucasnosti aj pracovny pomer. Mozu, ale nemusia ti vyhoviet.

Zamestnavatel si z tvojho pracovneho pomeru plni svoje povinnosti, t. j. odvadza poistne z tvojej mzdy.
polis1
22.07.09,15:50
ale zo soc.poistovne mi zaslali aby som sa odhlásila z povinného platenia a prihlásila sa ako dobrovolne platiť a aj tak tú živnosť idem rušiť a zamestnávateľ bude za mňa platiť do soc. i zdrav.poistovne...pretože na soc.poistovni mi povedali, že ak budem zamestnaná tak si nemusím platiť dobrovolne a povinne mi to nevychádza.
veronikasad
22.07.09,15:50
dobrý den

chcem sa spýtať, ako to je keď som szčo a od jula som zamestnana ale ako szčo mi nevyšla platiť soc.poistenie, je možné že sa teraz odhlásim aj zo zdrav. a aj soc.poistenia ked mi aj tak nevychádza platiť lebo za rok 2008 som nemala príjem a doložím kópiu prac.zmluvy?
Uveď prosím :
- výšku príjmu = tržby za rok 2008
- základ dane za rok 2008
- zaplatené preddavky na zdr.poistenie za rok 2008
- kolko mesiacov si podnikala v roku 2008
polis1
22.07.09,15:55
takže príjem O
zaklad o a len zdrav.poistenie som mala zaplatené 13608SKK a podnikala som 12mesiacov
Jana Motyčková
22.07.09,15:59
Na SP sa odhlás z povinného poistenia od 1.7.2009, na dobrovoľné sa môžeš ale nemusíš prihlásiť.
Na ZP budeš naďalej prihlásená ako SZČO, až kým živnosť nezrušíš. Ak zamestnanie trvá aspoň od 1.7., tak preddavky platiť nemusíš, ale mala si si urobiť RZZP za rok 2008 a tiež si budeš musieť robiť RZZP za rok 2009.
polis1
22.07.09,16:01
práveže ste mi potvrdila ako som to urobila...veľmi pekne ďakujem a rzzp za rok 2008 som si urobila
veronikasad
22.07.09,16:03
takže príjem O
zaklad o a len zdrav.poistenie som mala zaplatené 13608SKK a podnikala som 12mesiacov
Ak si bola povinným platitelom odvodov do SP, k 30.6.2009 si sa mala odhlásiť - bez ohľadu na to, či máš súbeh zamestnania a SZČO.
Podávala si RZZP do zdr. poisťovne? Ak máš súbeh zamestnania a podnikania, preddavky neplatíš z min. VZ, ale v skutočnej výške ako ti vyšli v RZZP. Nula to nebude, lebo o zaplatené preddavky sa zvyšuje základ dane. Pozri do RZZP za rok 2008.Do ZP treba odovzdať prac. zmluvu.
Jana Motyčková
22.07.09,16:08
Nula to nebude, lebo o zaplatené preddavky sa zvyšuje základ dane. Pozri do RZZP za rok 2008.
Do ZP treba odovzdať prac. zmluvu.
Príjem mala 0, ak mala základ dane 0, preddavky na ZP si vo výdavkoch neuplatnila, takže pre RZZP aj výdavky 0 a preddavky od 1.7. budú preto nulové.
anicka8030
09.08.09,14:02
Dobrý deň. Keď som SZČO a súčastne zamestnaná, všetky odvody do SP a ZP za mňa odvádza zamestnávateľ ? ďakujem .
evina
09.08.09,14:05
Dobrý deň. Keď som SZČO a súčastne zamestnaná, všetky odvody do SP a ZP za mňa odvádza zamestnávateľ ? ďakujem .
Zamestnávateľ za Teba odvádza z príjmov zo závislej činnosti, teda z toho čo zarobíš. Ako SZČO odvádzaš podľa výšky príjmov...
anicka8030
09.08.09,14:08
ďakujem za odpoveď. Ja si momentálne platím len odvody do ZP, do SP nie, mala som nízky príjem. Chcela by som sa zamestnať popri živnosti, takže preto sa dopredu informujem, aby ma niečo neprekvapilo.
mzdarka renca
09.08.09,14:15
ďakujem za odpoveď. Ja si momentálne platím len odvody do ZP, do SP nie, mala som nízky príjem. Chcela by som sa zamestnať popri živnosti, takže preto sa dopredu informujem, aby ma niečo neprekvapilo.

Na ZP budeš platiť preddavky podľa RZZP, záleží od príjmu. Stáva sa, že aj nič.
Jozef Mihál
09.08.09,14:38
Zoberte si do ruky kópiu RZZP za rok 2008.

Pokiaľ nemáte zamestnanie, tak do ZP platíte od 1.7.2009 preddavky uvedené na riadku B67.

Ak budete mať zamestnanie, budete platiť sumu ktorá vyšla o riadok vyššie, teda v riadku B66.