ajka
04.08.05,14:12
Prosím pekne, ja už som jeleň :o !

Môže mi niekto potvrdiť toto:
Za júl je 168 prac.hod., z čoho je 8 hod. sviatok. Čiže zamestnanec mal odrobiť len 160hod.? Nie 168 hod? Ak má nad 160 hod. povedzme že odrobil 222 hod.
t.j. : A/222-160=62 hod.nadčas alebo
B /222-168 je 54 hod. nadčas?
Ľuba
04.08.05,12:16
Pokiaľ je odmeňovaný mesačnou mzdou, tak jeho nadčas je tých 54 hod.
Alllena
04.08.05,13:01
Prosím pekne, ja už som jeleň :o !

Môže mi niekto potvrdiť toto:
Za júl je 168 prac.hod., z čoho je 8 hod. sviatok. Čiže zamestnanec mal odrobiť len 160hod.? Nie 168 hod? Ak má nad 160 hod. povedzme že odrobil 222 hod.
t.j. : A/222-160=62 hod.nadčas alebo
B /222-168 je 54 hod. nadčas?

Ak je odmeňovaný hodinovou mzdou tak je jeho nadčas 62hod.Ak sviatok nepracoval tak mu musíš zaplatiť sviatok v jeho náhrade z priemeru vypočítaného na 3Q/05 ak vo sviatok pracoval tak mu patrí aj náhrada mzdy vo sviatok aj mzda za tento deň aj mzdové zvýhodnenie najmenej 50%
priemeru vypočítaného na 3Q/2005
vladan
04.08.05,13:06
ja len malú poznámku - pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne, čiže pri pracovnom čase 40 hodín môže mať najviac 8 hodín nadčasu za týždeň - mesiac má 4 týždne x 8 hodín = 32 hodín nadčasu za mesiac ;)
ajka
04.08.05,13:09
ja len malú poznámku - pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne, čiže pri pracovnom čase 40 hodín môže mať najviac 8 hodín nadčasu za týždeň - mesiac má 4 týždne x 8 hodín = 32 hodín nadčasu za mesiac ;)
No áno ale nadčasy rátam bokom...
Zamestananci sa tak dohodli so šéfstvom. Ide o reštauračné zariadenie..tam je to vždy veselé
Luba2
04.08.05,13:11
najviac 8 hodín nadčasu za týždeň - mesiac má 4 týždne x 8 hodín = 32 hodín nadčasu za mesiac ;)...v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich.....(97/6ZP)
Alllena
04.08.05,15:31
ja len malú poznámku - pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne, čiže pri pracovnom čase 40 hodín môže mať najviac 8 hodín nadčasu za týždeň - mesiac má 4 týždne x 8 hodín = 32 hodín nadčasu za mesiac ;)
prečítala som si ten par.97/6 a teraz hlúpa otázka : za nornálných okolností sa ten limit nesmie nesmie prekročiť ani keď zamestnanec chce pracovať?
Zita4
04.08.05,19:49
prečítala som si ten par.97/6 a teraz hlúpa otázka : za nornálných okolností sa ten limit nesmie nesmie prekročiť ani keď zamestnanec chce pracovať?
Podľa toho paragrafu môže mať v priemere najviac 8 hodín týždenne. Keď si to prepočítaš na celý rok, vyjde ti za 52 týždňov 416 hodín nadčasov. Nariadené nadčasy môžu byť maximálne 150 hodín do roka, ale ak zamestnanec súhlasí, môže mať ešte 250 hodín nadčasov. Spolu je to za rok 400 hodín, ktoré nesmieš prekročiť, ani keby to chcel zamestnanec. Nadčasy, za ktoré si čerpá náhradné voľno, sa do toho nepočítajú.
Alllena
05.08.05,15:00
Podľa toho paragrafu môže mať v priemere najviac 8 hodín týždenne. Keď si to prepočítaš na celý rok, vyjde ti za 52 týždňov 416 hodín nadčasov. Nariadené nadčasy môžu byť maximálne 150 hodín do roka, ale ak zamestnanec súhlasí, môže mať ešte 250 hodín nadčasov. Spolu je to za rok 400 hodín, ktoré nesmieš prekročiť, ani keby to chcel zamestnanec. Nadčasy, za ktoré si čerpá náhradné voľno, sa do toho nepočítajú.
ďakujem za odpoveď na moju hlúpu otázku ujasnila som si to
Eva Farkasová
06.10.05,15:45
Podľa toho paragrafu môže mať v priemere najviac 8 hodín týždenne. Keď si to prepočítaš na celý rok, vyjde ti za 52 týždňov 416 hodín nadčasov. Nariadené nadčasy môžu byť maximálne 150 hodín do roka, ale ak zamestnanec súhlasí, môže mať ešte 250 hodín nadčasov. Spolu je to za rok 400 hodín, ktoré nesmieš prekročiť, ani keby to chcel zamestnanec. Nadčasy, za ktoré si čerpá náhradné voľno, sa do toho nepočítajú.


Chcela by som sa opýtať, či je nutné mať písomne - povolenie na vyššie nariadené nadčasy, ako je je tých 150 hodín. Ďakujem.
liba2
06.10.05,15:49
Chcela by som sa opýtať, či je nutné mať písomne - povolenie na vyššie nariadené nadčasy, ako je je tých 150 hodín. Ďakujem.Povoľuje ti ich Zákonník práce.
Zita4
06.10.05,16:16
Keď vyčerpá zamestnávateľ 150 hodín nariadenej práce nadčas, na ďalších 250 hodín môže využiť prácu nadčas, ak s tým zamestnanec súhlasí. To znamená, že potrebuje mať len súhlas zamestnanca.
Mirkaska
07.10.05,07:54
Chcela by som poprosiť o radu:

- zamestnanci majú nepravidelný pracovný čas - robí sa denne 10 hodín - jeden týždeň 5 dní, ďalší 3 dni, každú druhú sobotu 6 hodín. Majú naplánované smeny, ale niekedy treba zostať dlhšie, a raz pracovali aj v nedelu 5 hodín.
V septembri jeden z nich pracoval 1.9, lebo mu vyšla smena, druhý nepracoval, lebo mu smena nevyšla. Neviem, ako mám posúdiť sviatky a mzdu za sviatoku oboch.
+ idem im preplatiť nadčasy za tento mesiac, sú odmeňovaní mesačnou mzdou, nadčas je 14 hodín. Ako vypočítam mzdu na nadčas? Delím mesačnú mzdu fondom pracovného času za daný mesiac? (+ samozrejme vyplatím príplatok za prácu nadčas - 25% priem. zárobku.)

Ďakujem veľmi pekne.
Anonymka
26.10.05,07:20
Keď vyčerpá zamestnávateľ 150 hodín nariadenej práce nadčas, na ďalších 250 hodín môže využiť prácu nadčas, ak s tým zamestnanec súhlasí. To znamená, že potrebuje mať len súhlas zamestnanca.
Nemá to byť vo forme dodatku k PZ alebo nejakej dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom? Niekto nemá písomne niečo také sformulované. Veĺmi by mi to pomohlo. Díky.
ajobs
26.10.05,12:40
Súhlas nemusí byť iba písomný, ale môže byť aj konkludentný, čo po slovensky znamená, že prejav vôle bol urobený takým spôsobom, ktorý nevzbudzuje pochybnosti o tom, čo chcel účastník tohto úkonu prejaviť ( § 35, ods. 1 Občianskeho zákonníka ). Inak povedané, ak zamestnanec pracuje nadčas, zamestnávateľ s tým súhlasí, a vyplatí mu za to mzdu, ktorú tento prevezme, je tým vyjadrená jeho vôľa, že s prácou nadčas súhlasil.
karol.za
27.10.05,20:10
stretol som sa s prípadom ,keď zamestnávateľ robil zvyšovannie mzdy,aby menal problém snadčasmi do paltového výmeru dal klauzulu, že v základne jmzde je zarátaná práca Nadčas konaná pravidelne, zákonník práce to umožňuje a nenašie sa zamestnanec ktorý by nepodpísal zvýšenie mzdy a zamestnávateľovi to umožňuje sledovať len 150 hodín podľa zakonníka práce
Huta
28.10.05,04:20
Ak je odmeňovaný hodinovou mzdou tak je jeho nadčas 62hod.Ak sviatok nepracoval tak mu musíš zaplatiť sviatok v jeho náhrade z priemeru vypočítaného na 3Q/05 ak vo sviatok pracoval tak mu patrí aj náhrada mzdy vo sviatok aj mzda za tento deň aj mzdové zvýhodnenie najmenej 50%
priemeru vypočítaného na 3Q/2005
Alllena píšeš, že ak zamestnanec pracoval vo sviatok patrí mu aj náhrada mzdy vo sviatok aj mzda za tento deň aj mzdové zvýhodnenie najmenej 50%. Podľa mňa patrí zamestnancovi, krorý pracoval vo sviatok dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50% jeho priemerného zárobku.
Prosím vyjadrite sa k tomu!
ajobs
28.10.05,05:41
stretol som sa s prípadom ,keď zamestnávateľ robil zvyšovannie mzdy,aby menal problém snadčasmi do paltového výmeru dal klauzulu, že v základne jmzde je zarátaná práca Nadčas konaná pravidelne, zákonník práce to umožňuje a nenašie sa zamestnanec ktorý by nepodpísal zvýšenie mzdy a zamestnávateľovi to umožňuje sledovať len 150 hodín podľa zakonníka práce
Je to v súlade so ZP, mzda však musí byť vyššia ako minimálna mzda.
ajobs
28.10.05,05:44
Alllena píšeš, že ak zamestnanec pracoval vo sviatok patrí mu aj náhrada mzdy vo sviatok aj mzda za tento deň aj mzdové zvýhodnenie najmenej 50%. Podľa mňa patrí zamestnancovi, krorý pracoval vo sviatok dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50% jeho priemerného zárobku.
Prosím vyjadrite sa k tomu!
Súhlasím s Hutou, je to mzda+mzdové zvýhodnenie min.50% ( §122, ods 1 ZP).
Mirka D
03.11.05,14:30
V našej firme je potrebné vykladať kamióny niekedy po pracovnej dobe, aj v sobotu, občas vo sviatok. Doteraz to bolo na dohode, ale teraz skladníci odmietajú. Tých 150 hod. ročne(8h.týždenne) mu môže zamestnávateľ nariadiť,ale:

1. Koľko vopred to musí skladník vedieť? Stáva sa, že mu šéf 15.30 povie, nech ostane do 17.00. Niekedy naozaj už majú iný program.
2. Ak skladník odmietne nariadený nadčas ako to riešiť?
3. Mzda za prácu nadčas je +25%, vo sviatok min. +50% ?
ajobs
03.11.05,23:41
V našej firme je potrebné vykladať kamióny niekedy po pracovnej dobe, aj v sobotu, občas vo sviatok. Doteraz to bolo na dohode, ale teraz skladníci odmietajú. Tých 150 hod. ročne(8h.týždenne) mu môže zamestnávateľ nariadiť,ale:

1. Koľko vopred to musí skladník vedieť? Stáva sa, že mu šéf 15.30 povie, nech ostane do 17.00. Niekedy naozaj už majú iný program.
2. Ak skladník odmietne nariadený nadčas ako to riešiť?
3. Mzda za prácu nadčas je +25%, vo sviatok min. +50% ?
1. závisí to od charakteru práce, či je možné vopred predvídať túto prácu, ale v zásade by malo ísť o dohodu firmy a zamestnanca.
2. ak odmietne naozaj z vážnych dôvodov a občas, je to potrebné akceptovať, ak to odmieta stále, je potrebné poohliadnuť sa na trhu práce po takom človeku, čo toto nebude robiť
3. áno
Janka6685
11.11.05,14:17
Ahojte.

Pri nepretržitej prevádzke je pracovný čas určený na 37,5 hod. týždenne, teda 150 hodín mesačne. Všetko odrobené nad tento počet hodín je nadšas? Ale v jednej firme majú určený pracovný čas 168 hodín. Ja som to raz nejakým spôsobom prepočítavala a vyšlo mi takéto číslo, len neviem ako. Neviem prísť na to, ako som na takéto číslo prišla. Ale bolo to po tom, čo som si prečítala niečo na porade, takže to nebude blbosť. Neviete náhodou, ako v tej firme a následne aj ja sme prišli na toto číslo? Asi mi nebudete rozumieť, ale aj tak to risknem:o .
Janka6685
11.11.05,15:20
Vidím, že ma nikto nepochopil....aj som to čakala, lebo tak "blbo" som to napísala, že až...:o

Zadám len konkrétnu otázku. Zamestnanci robia v nepretržitej prevádzke, teda do mesiaca majú max. odrobiť 150 hod. Všetko nad 150 hod. je nadčas?

Ďakujem
Janka6685
13.11.05,14:53
Vidím, že ma nikto nepochopil....aj som to čakala, lebo tak "blbo" som to napísala, že až...:o

Zadám len konkrétnu otázku. Zamestnanci robia v nepretržitej prevádzke, teda do mesiaca majú max. odrobiť 150 hod. Všetko nad 150 hod. je nadčas?

Ďakujem
Môžte mi, prosím, odpovedať?
karol.za
13.11.05,15:14
Janka6685 Môžte mi, prosím, odpovedať?

Pracujem v nepretržitej prevádzke,dĺžka pracovnej doby je 7,5 hodiny t.j.týždenne 37,5 hodiny ale na pracovisku denne trávim 8 hodín.Dôvod prestávka v práci §91 zákonníka práce tá sa nezapočítava do pracovnej doby
Ako to je:
Všetka práca u Teba nad 150hodín je práca nadčas
ale treba brať do úvahy aj ,,túto prestávku,,
Prikladám posledné znenie zákonníka práce,kde si môžeš všetko prečítať v prípade dotazu môžeš aj cez ss
s pozdravom karol
Lanaj
13.11.05,15:18
Pokiaľ si za uvedené hodiny "nad fond" nezoberú náhradné voľno, malo by sa im to zaplatiť ako nadčas. A čo sa týka toho fondu 150 a 168 hodín: 150 hodín je fond pracovného času za 20 pracovných dní pri 7,5 hod. pracovnom čase (150/7,5=20) a 168 hodín je za 21 dní pri 8 hod.pracovnom čase (168/8=21)
ajobs
13.11.05,19:06
Môžte mi, prosím, odpovedať?
Janka, s nadčasom je to v zásade tak ako píšeš, ale fond pracovnej doby musíš počítať podľa počtu pracovných dní v mesiaci, takže pri 20 dňoch po 7,5 hod. je 150 hodín, pri 21 dňoch je 157,5, 22 = 165 a 23 = 172,5. Pripomínam, že aj s prácou nadčas môže byť pracovný čas zamestnanca týždenne maximálne 48 hodín.;)
marmal
14.11.05,07:44
V pripade nepretrzitej prevadzky mali u nas zamestnanci 37,5 tyzdnovy pracovny fond, odmenovani boli mesacnou mzdou. Ak v ramci mesiaca niektory z nich odpracoval viac, nebola to praca nadcas, ale mohol zas dalsi mesiac odpracovat menej, dostal mesacnu mzdu a az po 3 mesiacoch sa mu to preplatilo ako nadcas. (Bol k tomu mzdovy predpis.) Vacsinou si vsak za 3 mesiace nedali preplatit nadcasy, ale potom cerpali nahradne volno napr. tyzden. Ale ked takto cerpali NV, tak potom niekto dalsi musel im "zobrat zmenu", lebo islo o nepretrzitu prevadzku. Bolo to obojstranne vyhodne, mne sa lepsie pocitali ich vyplaty a oni zas mali viac volna.

Marta
Janka6685
14.11.05,10:33
Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede.:)

Čiže...dotyčný zamestnanci robia 12 hodinové smeny. Pri nepretržitej prevádzke je fond 150 hodín mesačne. Zamestnanec pravidelne odrobí 14 smien, čiže 168 hodín. Takže bude mať 18 hodín nadčasov? Alebo musím ešte brať do úvahy, či má mesiac 30 alebo 31 dní?

Viem, že sa pýtam na asi samozrejmú vec, len ma poplietlo, že raz je taký fond, raz hentaký...
marmal
14.11.05,11:10
Nie je pravda, ze mesacny fond je 150 hodin. To tento rok plati len pre februar. Ked je tyzdenny fond 37.5 hod, tak mesacny fond zalezi od pracovnych dni v tom mesiaci, cize napr. oktober ma 157.5 ale november 165 hodin. A to co je nad fond, su nadcasy, ktore sa alebo preplatia alebo si ich cerpaju dalsie mesiace.

Marta
Janka6685
14.11.05,15:58
Janka, s nadčasom je to v zásade tak ako píšeš, ale fond pracovnej doby musíš počítať podľa počtu pracovných dní v mesiaci, takže pri 20 dňoch po 7,5 hod. je 150 hodín, pri 21 dňoch je 157,5, 22 = 165 a 23 = 172,5. Pripomínam, že aj s prácou nadčas môže byť pracovný čas zamestnanca týždenne maximálne 48 hodín.;)O.K., ale ak zamestnanci nerobia 7,5 hodín, ale majú 12-hodinové smeny (teda bez prestávky 11,5 hod.).?
ajobs
14.11.05,18:52
Áno, tento fond pracovného času musíš brať do úvahy aj pri 12-hodinových zmenách (11,5).
Jana Motyčková
15.11.05,06:15
Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase - čo je tento prípad - nie je fond pracovného času striktne 7,5 hod x počet prac. dní v mesiaci. Pri nerovnomerne rozvrhbutom pracovnom čase (pozri §87 ZP) priemerný pracovný čas v priebehu 4 mesiacov (príp.12) nesmie presiahnuť ustanovený týždenný prac. čas. T.j. môže robiť napr. jeden mesiac 200 hodín, druhý 100 a je to v poriadku, nie je to práca nadčas ani následne čerpanie náhradného voľna.

Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase by mal byť vopred stanovený rozvrh smien, tak aby spňlňal uvedené kritériá. Len to, čo je odpracované nad rámec týchto zmien je nadčas (napr. pri zastupovaní a pod.)
Janka6685
15.11.05,08:06
Ďakujem všetkým za pomoc.:)
danastefan
21.11.05,11:05
Je zamestnávateľ podľa zákonníka práce povinný preplácať prácu nadčas 25% príplatkom a sviatok 50% príplatkom (pri 55 Sk /h mu vten den uhradí 82,50/h) Vdaka
marmal
21.11.05,12:17
Ak sa nedohodne zamestnavatel so zamestnancom na cerpani nahradneho volna, patri zamestnancovi mzdove zvyhodnenie za nadcas najmenej 25 % jeho priemerneho zarobku . (v kolektivnej zmluve moze byt aj viac).
Alebo moze mat priamo v pracovnej zmluve, ze v jeho mzde bude aj pripadna praca nadcas (to plati vacsinou pre veducich).
Neviem, ci je ten tvoj vypocet spravny, neviem jeho priemer.

Marta
milanr
01.12.05,07:55
Potrebujem poradiť. Ako posudzujete prac. čas pri služobnej ceste zam-ca. Zam-nec je vyslaný na služobnú cestu. Jeho prac. čas je 7,5 h. SC trvá 14 hod. Započítate mu do prac. času aj cestu strávenú v aute tam a späť, alebo iba čas stávený v mieste konania a do dochádzky mu uvediete SC = 7,5 h. aj keď v skutočnosti to bolo 14 hodín ?
Jana Motyčková
01.12.05,08:26
Čas strávený cestovaním na SC nie je výkonom práce, neplatí sa ako nadčas. Je tu ale výnimka, ak zamestnanec šoféruje auto a má v pracovnej zmluve napísané aj šoférovanie, potom tento čas je možné považovať za výkon práce a zaplatiť mu nadčas.
Peťo
01.12.05,11:16
§ 37 Zákona o cestovných náhradách : Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, stravený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh ,sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce. Pekný deň.
Marína
02.12.05,20:44
Alebo moze mat priamo v pracovnej zmluve, ze v jeho mzde bude aj pripadna praca nadcas (to plati vacsinou pre veducich).
Neviem, ci je ten tvoj vypocet spravny, neviem jeho priemer.
Marta
Je to možné, ale len pri plnom úväzku. Pri kratšom pracovnom čase platí podľa ZP §97 ods. 2 (citujem):
U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
filka
04.07.06,07:59
Mám podobný problém ako opisovala MirkaD - máme skladníkov,pracujú v 2-smennej prevádzke.Ako vopred im musím dať vedieť,ze bude treba vykonávať prácu nadčas?
A ako je to vlastne s počtom hodín nadčas.práce u takýchto zamestnancov v 2-smennej prevádzke?Ako sa rátajú hodiny nadčasovej práce (ked teda prac.cas je 38a3/4 týž.)?
filka
04.07.06,08:21
Nevie niekto prosim poradit??
Kolko hodin tyzdenne mozem takymto zamestnancom mariadit nadcas?kolko hodin pred zmenou resp. po zmene?
marmal
04.07.06,10:00
Zakonnik prace neurcuje kolko hodin pred alebo po smene moze byt nadcas, len rocne sa moze nariadit 150 hodin a z vaznych dovodov dalsich 250 hodin. (par 97 ZP)
Nadcas nesmie presiahnut v priemere 8 hodin tyzdenne v obdobi najviac 4 mesiacov po sebe nasledujucich.

Marta
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: