godeejay
22.07.09,20:53
dobry den..chcem sa spytat.bol som pozriet dom ktory y som chcel aj kupit..dom je z palenej aj nepalenej tehly a vedla jednej miestnosti je z vonku studna vzdialena asi 1meter od domu..steny v tej miestnosti su zospodu asi meter do vysky vlhke.moze to sposobovat ta studna blizko?jedna sa asi o 50rocny dom.dakujem za vsetky rady
Flinstone
22.07.09,19:23
studňa pravdepodobne nie... tá má skôr tendenciu odvádzať vodu z okolia. To by chcelo aby sa na dom pozrel nejaký odborník. Možno je dom mierne do kopca a stekajúca voda ho podmáča, v tom prípade bude treba urobiť okolo domu drenáž.
godeejay
22.07.09,19:50
no prave v tej miestnosti sa dlho nekurilo..nevetralo..bola neobyvana...a este som zistil ze prave nad nou chyba na streche jeden kus skridle..poval je betonovana..je mozne ze to sposobila aj ta chybajuca skridla?
Flinstone
22.07.09,21:26
keby to bolo od pretekajucej strechy, zvlhnute by bolo na strope prípadne stena od stropu... toto vlhne odspodu. Samozrejme, že ak to bolo dlho neobývané môže to spôsobiť problém s vlhnutím... to bývalo hlavne u múrov z ubíjanej hliny a nepálených tehál
godeejay
23.07.09,04:43
ano je to mozne....je to z nepalenej tehly...a co sa s tym da robit?ako to dat do poriadku?
220870
23.07.09,05:00
Niekedy stačí aby voda len pri dažďoch prekapkávala cez odkvapové ríny alebo sa odrážala od zeme do stien domu.Poznám dom kde je v strede obývačky stará studňa, a dom je ok.
zdenkahn
23.07.09,09:40
aj my máme studňu vlastne akoby v dome, v prístavbe v miestnosti kde bude kotolňa a tiež je všetko suché. tento problém sme mali s domom po starých rodičoch, v miestnosti ktorú prestali obývať a prestalo sa tam kúriť sa urobilo toto isté, steny asi do výšky 1 metra od podlahy mokré stále. chodievali sme tam celú zimu ako na chalupu a kúrilo sa aj vetralo ale to nepomáhalo. vraj to bude zlá izolácia od základu. neviem, nie som odborník, no je pravda že pokým sa starí rodičia poriadne starali o odtekanie daždovej vody tak to nebolo. až od určitého času. takže neviem čo je na tom že zlá izolácia, to by bolo asi aj predtým také mokré...
Milan.Žiška
23.07.09,10:57
Najskôr bude problém s izoláciou spodnej stavby v spolupôsobení zrážkovej vody.
Ak skontrolujete izolácie ( ak treba opravíte), odstránite poruchu strech a vodu z nej odveviet mimo stavbu problémy by mali prestať.
Dúležité je odstránit príčinu ( v prvom rade ) a následky ( ako nasledujúci krok).
Určite nie je na škodu drenáž.
godeejay
26.07.09,18:53
dakujem vsetkym za rady..:)
glosy22
28.07.09,10:44
Aj my sme zvažovali kúpu takého domu kde boli steny mokre do vysky 1 m. Ale potom sme to stopli. V takom prípade ide o vzlínajúcu vlhkosť, na starších domoch z nepalenej tehly sa v minulosti nerobila žiadna izolácia ako ju poznáme dnes. Základné veci ktoré by som urobila je obkopať celý dom dať tam nopovu fóliu a drenážnu ruru. Studna taha podzemnu vodu ale treba ju pravidelne odcerpavat. Tiez treba zabezpecit ryny aby dazdova voda nestekala na zem okolo domu. Steny zosekat az do tehal a dat sanacne omietky, ci to pomoze to je tazko povedat, ak tam ta vlhkost bude stale sanacne omietky vydrzia niekolko rokov. Tiez sa moze objavit plesen na stenach ked tam bude i nadalej vlhko a bude sa kurit. Najlepsie a najistejsie je dat podrezat dom. Ale na to sa potrebuje potvrdenie od statika aby zhodnotil ci nezacnu praskat mury ked sa podreze. Na nete sa hovori vela aj o injektazi ale ta vydrzi 5 rokov podla skusenosti co som citala v diskusiach. My sme si dali vyratat podrezanie domu pri 55 cm hrubom dome s valkou a vyslo to na 3385 €. (cena zalezi od hrubky muru a stavebneho materialu) Ale pri podrezani máte istotu ze sa vlhkost uz neobjavi, ale zasa niektorí tvrdia aj to že dom z nepálenej tehly potrebuje mat urcitu vlhkosť lebo sa tie tehly rozpadnu, ale ludia si to davaju robit aj pri tychto domoch a su spokojní. Tak je tazke rozhodnut sa ci kupit alebo nekupit takyto dom a co vsetko to bude obnasat.