mrkva1
22.07.09,20:57
Dobrý deň, chcem sa opýtať, kedy začiarknem splnenie podmienok podľa par. 79 ods. 2 zak o DPH???

Mam nadmerny odpocet, DU nic nedlhujem, predtym som platila.

Dakujem za radu
KEJKA
22.07.09,19:33
ked nemáš žiadne dlhy voči štátu, tak si možeš zaškrtnúť a nárokovať si tak vrátenie DPH do 30 dní.
DušanČ
23.07.09,04:09
ked nemáš žiadne dlhy voči štátu, tak si možeš zaškrtnúť a nárokovať si tak vrátenie DPH do 30 dní.

Podmienky sú až tri :
a) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) daňový subjekt bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol,
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol daňové a colné nedoplatky a nedoplatky na povinných odvodoch poistného.

Pri splnení týchto 3 podmienok si môže daňovník zaškrtnúť príslušné okienko v daňovom priznaní, teda splnenie podmienok podľa § 79, ods. 2. Peniaze dostane tým o 1 mesiac skôr.
Kurucz
26.08.09,10:05
Dňa 24.07.2009 som podal daňové priznanie k DPH za obdobie 06/2009, kde vychádzal nadmerný odpočet 5.251 EUR a keďže boli splnené všetky podmienky podľa § 79 ods.2 bolo vyznačené na daňovom priznaní splnenie podmienok. Dňa 17.08.2009 som podal daňové priznanie za obdobie 07/2009, kde v riadku 31 som odpočítal nadmerný odpočet vo výške 1.524 EUR od vlastnej daňovej povinnosti. Čakal som, že daňový úrad mi vráti nadmerný odpočet vo výške 3.727 EUR do 30 dní, t.j do 24.08.2009. Dnešným dňom mi ale nabehli peniaze od daňového úradu vo výške 5.251 EUR a tvrdia, že keď som nezaplatil daňovú povinnosť do 25.08.2009 mi dajú pokutu, lebo som nemal vyznačiť splnenie podmienok na daňovom priznaní a nemal som započítať nadmerný odpočet. Je postup daňového úradu správny? Nikde v zákone nie je uvedené, že pri splnení podmienok sa nesmie započítať nadmerný odpočet z predchádzajúceho mesiaca.
macula
26.08.09,10:32
Dňa 24.07.2009 som podal daňové priznanie k DPH za obdobie 06/2009, kde vychádzal nadmerný odpočet 5.251 EUR a keďže boli splnené všetky podmienky podľa § 79 ods.2 bolo vyznačené na daňovom priznaní splnenie podmienok. Dňa 17.08.2009 som podal daňové priznanie za obdobie 07/2009, kde v riadku 31 som odpočítal nadmerný odpočet vo výške 1.524 EUR od vlastnej daňovej povinnosti. Čakal som, že daňový úrad mi vráti nadmerný odpočet vo výške 3.727 EUR do 30 dní, t.j do 24.08.2009. Dnešným dňom mi ale nabehli peniaze od daňového úradu vo výške 5.251 EUR a tvrdia, že keď som nezaplatil daňovú povinnosť do 25.08.2009 mi dajú pokutu, lebo som nemal vyznačiť splnenie podmienok na daňovom priznaní a nemal som započítať nadmerný odpočet. Je postup daňového úradu správny? Nikde v zákone nie je uvedené, že pri splnení podmienok sa nesmie započítať nadmerný odpočet z predchádzajúceho mesiaca.

Myslím, že postup DÚ je správny, pretože si vyznačil splnenie podmienok na vrátenie nadmerného odpočtu a tým si si nárokoval vrátenie celej čiastky.
andreaS
26.08.09,10:34
kurucz: nemozes chciet jedno aj druhe... bud si narokujes na vratenie nadmerneho odpoctu po splneni podmienok alebo nadmerny odpocet pouzijes na ponizenie vlastnej danovej povinnosti...
karpis
24.09.09,08:52
Podmienky sú až tri :
a) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) daňový subjekt bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol,
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol daňové a colné nedoplatky a nedoplatky na povinných odvodoch poistného.

Pri splnení týchto 3 podmienok si môže daňovník zaškrtnúť príslušné okienko v daňovom priznaní, teda splnenie podmienok podľa § 79, ods. 2. Peniaze dostane tým o 1 mesiac skôr.
Ale pozor na to aby boli odvody platené načas podľa registračného listu zamestnávateľa, teda ka máš stanovený výplatný termín 15 v mesiaci a ty odvedieš odvody 20 tak nemáš splnenú podmienku.
Ester plus
16.10.09,07:23
Sme mesační platitelia DPH a spĺňame podmienky podľa § 79 odst. 2 (teda aspoň si myslíme - vždy sa snažíme všetko platiť načas - ale jeden nikdy nevie).Od kedy platí možnosť vrátiť DPH skôr, nám prvý krát vyšiel NO. Ide o malú sumu NO a preto sa chcem spýtať, čo sa stane
1. ak nezaškrtnem splnenie podmienok
2. ak zaškrtnem musím zo SP,ZP, DÚ, colnice vyžiadať nejaké tlačivo že nemáme pozdľžnosti?
abel
16.10.09,07:36
Nič sa nestane, ak splnenie podmienok nezaškrtneš.
lenkam68
16.10.09,07:53
- v prípade, že nezaškrtneš okienko pre splnenie podmienok pre vrátenie NO do 30 dní, tak NO ti DÚ vráti do 60 dní ak v nasledujúcom zdaň. období nebudete mať vlastnú daň. povinnosť, od ktorej by si NO odrátala

- v prípade ak zaškrtneš okienko, pýtať potvrdenie zo SP, ZP colného úradu nie si povinná, ale v prípade, že im budeš dlžiť (možno len nedopatrením) čo i len 1 cent, porušuješ daný paragraf a stihne ťa pokuta
Ester plus
16.10.09,08:00
Takže som usúdila, že je rozumnejšie okienko nezaškrtávať.
Costruo
20.10.09,07:54
Od 1.4. zaškrtávam okienko, zatial mi aj vracali predčasne nadmerný odpočet. Teraz toho mán veľa, tak najprv požadovali odo mňa potrvdenie zo SP, čo som predložila, že nemáme žiadne dlžoby, to asi bolo málo, zajtra už nastupuje daňová kontrola, tak že každému radím, to zaškrtanie je len vodenie za nos ...
sybila3
22.04.10,20:09
my sme zaškrtávali a vracali tiež predčasne až do času, kým som nedopatrením zaplatila dph len o pár hodín neskoršie, ale to už bolo neskoro. Tak nám pani povedala, že teraz nemáme zaškrtávať 12 mesiacov. Ale chcem sa opýtať na takúto vec, kým nám vracali do 30 dní, tak sme nerobili zápočet NO a DP ako je v § 79, raz som odpočítala od NO daň.p. a volali, že to sa nemôže, že oni nám to musia vrátiť, tak sme boli opraviť. Teraz po oneskorenom zaplatení dph, keď nemáme nárok na vrátenie do 30 dní, tak som nezapočítala DP s NO, aby sme náhodou zas nemali nejaký nedoplatok a zase pani volala, že to sa započítava. Neviete mi vysvetliť, či je to kvôli tomu, že nám nevrátia do 30 dní? dík
truch
22.04.10,20:21
my sme zaškrtávali a vracali tiež predčasne až do času, kým som nedopatrením zaplatila dph len o pár hodín neskoršie, ale to už bolo neskoro. Tak nám pani povedala, že teraz nemáme zaškrtávať 12 mesiacov. Ale chcem sa opýtať na takúto vec, kým nám vracali do 30 dní, tak sme nerobili zápočet NO a DP ako je v § 79, raz som odpočítala od NO daň.p. a volali, že to sa nemôže, že oni nám to musia vrátiť, tak sme boli opraviť. Teraz po oneskorenom zaplatení dph, keď nemáme nárok na vrátenie do 30 dní, tak som nezapočítala DP s NO, aby sme náhodou zas nemali nejaký nedoplatok a zase pani volala, že to sa započítava. Neviete mi vysvetliť, či je to kvôli tomu, že nám nevrátia do 30 dní? dík
Ja som to zaškrtla prvýkrát a hneď bol problém, tak som to bola pekne aj odškrtnúť. Posielali sme totiž zrážkovú daň na nesprávny účet, síce patril DÚ, aj zrážkovej dani, ale pri príjmoch z dividend. My sme síce nedlhovali nič, ale software robil problém.
NO si započítavaš vždy nasledujúci mesiac v DP. Ak máš NO viackrát za sebou, vrátia ho vždy až za dva mesiace. NO za január si započítaš vo februári, ak máš vo februári opäť NO, tak ti januárový odpočet vrátia automaticky, ale až v marci a ten februárový zase až v apríli. Ak máš v marcovom priznaní základ odpočítať môžeš len február, január ti pošlú z DÚ. Ja som tak mala v marci základ a keďže nám DÚ nevrátil odpočet na január, odrátala som oba NO-januárový aj februárovi a musela som to hneď aj opraviť.
sybila3
23.04.10,06:39
No veď toto ja všetko viem, že treba započítať NO a DP, ale keď som to tak urobila minulý rok a mali sme splnené všetky podmienky, tak pani volala, že to nemôžeme započítať, že máme prísť opraviť, že oni nám musia vrátiť celú sumu a my musíme celú sumu aj zaplatiť a teraz aj napriek tomu, že som si prečítala ten § kde sa to píše, som to urobila pre istotu tak, že som nezapočítala, aby sme nemali nedoplatok zase, tak pani zase volala, že to treba prísť opraviť a započítať. suuuper........
andreaS
23.04.10,06:51
predsa mam otazku k tejto teme...

klient mal nadmerny odpocet za IV.Q 2009 ... ale neplatil zrazkovu dan za zamestnacov...

ja tvrdim, ze pouzijem cast z tohto NO na danovu povinnost I.Q 2010 (danova povinnost = 0) ale ze rozdiel mu nevratia kvoli neplateniu tej dani...

len co potom s tymi peniazmi? (nie je to mala ciastka) alebo sa mylim ja? tomuto dako nerozumiem...
andreaS
27.04.10,07:29
predsa mam otazku k tejto teme...

klient mal nadmerny odpocet za IV.Q 2009 ... ale neplatil zrazkovu dan za zamestnacov...

ja tvrdim, ze pouzijem cast z tohto NO na danovu povinnost I.Q 2010 (danova povinnost = 0) ale ze rozdiel mu nevratia kvoli neplateniu tej dani...

len co potom s tymi peniazmi? (nie je to mala ciastka) alebo sa mylim ja? tomuto dako nerozumiem...

rozmyslala som nad tym a vyslo mi toto:

par.79 zaskrtavam vtedy, ked mi vznikne NO a ak splnam §79, tak mi ho vratia do 30dni... napr. teraz za 03/2010 vznikol NO a ked splnam podmienky zakvacnem a DU vrati do 30 dni... necaka sa na dalsie danove priznania...

no a ked nesplnam §79, tak pockam na dalsie priznanie, uplatnim si cast NO a zvysok mi DU klasicky vrati...

je to tak?
Madlj
27.04.10,09:07
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na splnenie podmienok § 79 od.2, bod c. Sme mesačný platcovia DPH. Odvody/SP, ZP. DU/ zo mzdy platíme koncom mesiaca.
Mzdy vyplácame okolo 10. v mesiaci. Neviem či spľňame uvedenú podmienku zaplatenia na čas, nakoľko som sa dočítala, že daň zo mzdy treba zaplatiť do 5 dní od výplaty. My však platíme až koncom mesiaca všetko naraz. Odvody do poisťovní treba mať zaplatené až ku koncu mesiaca?
V prípade, že na pracovnej zmluve máme uvedený termín výplaty napr. do 10. v mesaci ako postupovať v platení odvodov a dane zo mzdy.
Ďakujem.
Tweety
27.04.10,09:14
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na splnenie podmienok § 79 od.2, bod c. Sme mesačný platcovia DPH. Odvody/SP, ZP. DU/ zo mzdy platíme koncom mesiaca.
Mzdy vyplácame okolo 10. v mesiaci. Neviem či spľňame uvedenú podmienku zaplatenia na čas, nakoľko som sa dočítala, že daň zo mzdy treba zaplatiť do 5 dní od výplaty. My však platíme až koncom mesiaca všetko naraz. Odvody do poisťovní treba mať zaplatené až ku koncu mesiaca?
V prípade, že na pracovnej zmluve máme uvedený termín výplaty napr. do 10. v mesaci ako postupovať v platení odvodov a dane zo mzdy.
Ďakujem.

Ak vyplatíte mzdu 10., tento deň je povinnosť odviesť aj odvody a daň do 5 dní.
Ivenka
27.04.10,09:22
Ja som na jednom DU /KE/ zaškrtla a poslali mi odpočet bez dokladovania. Na druhum DU /KE/ pani odo mna chcela potvrdenia. Odvtedy neškrtam ale čakám.
Madlj
27.04.10,10:04
ďakujem, čiže podmienku nesĺňame.
Madlj
05.05.10,05:25
Vzhľadom, že mi neboli jasné ustanovenia paragrafu 79, našla som usmernenie na DRSR. Dúfam, že niekomu pomôže. Mne pomohol.

Informácia k pojmu daňový nedoplatok.
-------------------------------------
Vzhľadom na nejasnosti pri definovaní daňového nedoplatku v súvislosti so splnením podmienok stanovených v § 79 odsek 2 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“), podľa ktorého daňový úrad vráti nadmerný odpočet platiteľovi do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica uvádza nasledovnú informáciu:

Daňovým nedoplatkom sa v zmysle § 1a písm. f) zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákona o správe daní a poplatkov“), rozumie dlžná suma dane po lehote splatnosti dane, pričom v zmysle uvedeného ustanovenia zákona písm. a) sa daňou rozumie daň podľa osobitného predpisu (napr. zákon o DPH, zákon o dani z príjmov) vrátane sankčného úroku a úroku, ako aj pokuty a poplatky ustanovené zákonom, ktoré spravuje správca dane.

Daňovým nedoplatkom je daňový nedoplatok bez ohľadu na jeho výšku, čo znamená, že sa môže jednať aj o niekoľko centov.
Daňovým nedoplatkom nie je nezaplatený preddavok na dani. Preddavky sú všeobecne definované v § 66 zákona o správe daní a poplatkov, podľa ktorého je preddavkom povinná platba na daň, ktorú je daňovník povinný platiť v priebehu zdaňovacieho obdobia, ak skutočná výška dane za toto obdobie nie je ešte známa. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň započítajú na úhradu dane.

Preddavkom je v zmysle zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ( ďalej len „zákon o dani z príjmov“) preddavok na daň z príjmov fyzickej osoby, preddavok na daň z príjmov právnickej osoby, ako aj preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy vyberaný zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane z príjmov zo závislej činnosti. Preddavkom je aj preddavok na daň z motorových vozidiel platený v zmysle zákona č. 582/2004 Z.z.. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Preddavkom nie je daň vyberaná zrážkou podľa § 43 ods.3 písm. j.) zákona o dani z príjmov, a to z príjmu plynúcemu daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane z príjmov zo závislej činnosti. Z uvedeného vyplýva, že dlžná suma tejto dane vyberanej zrážkou po lehote splatnosti dane je daňovým nedoplatkom.

Vydalo: Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica,
august 2009
truch
05.05.10,05:35
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na splnenie podmienok § 79 od.2, bod c. Sme mesačný platcovia DPH. Odvody/SP, ZP. DU/ zo mzdy platíme koncom mesiaca.
Mzdy vyplácame okolo 10. v mesiaci. Neviem či spľňame uvedenú podmienku zaplatenia na čas, nakoľko som sa dočítala, že daň zo mzdy treba zaplatiť do 5 dní od výplaty. My však platíme až koncom mesiaca všetko naraz. Odvody do poisťovní treba mať zaplatené až ku koncu mesiaca?
V prípade, že na pracovnej zmluve máme uvedený termín výplaty napr. do 10. v mesaci ako postupovať v platení odvodov a dane zo mzdy.
Ďakujem.
Na zaplatenie odvodov a dane si dávaj pozor. Platí, čo napísala Tweety, termíny treba dodržiavať, inak budete za každý deň omeškania platiť pokuty a tie nie sú malé:mad: Keď platíš až koncom mesiace nemáš splnené podmienky na aplikáciu § 79.
jupa
13.01.13,08:21
ahojte, vsade citam, ze musi byt mesacny platca DPH, aby mohol splnit podmienku, mne vznikol teraz prvykrat NO, no som stvrtrocny platca DPH... mozem zaskrtnut a vyuzit vratenie DPH do 30 dni? Dakujem za radu.
Tweety
13.01.13,08:23
NIe, musíš byť mesačným platiteľom dph. V §79 je to tam jednoznačne ako jedna z podmienok.
Pozri:

(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
mondes
14.01.13,22:49
Ahojte, sme štvrťroční plátcovia DPH a za 3. Q. 2012 nám vyšiel NO, taktiež nám vychádza NO za 4.Q. 2012. Ako to bude s vyplatením? DU nám vyplatí NO za oba štvrťroky naraz? Alebo za každý zvlášť? Vďaka.
mondes
15.01.13,14:33
Prosím Vás, viem, že ak nám v jednom zdaňovacom období vyšiel NO, v nasledujúcom období, ak nám vyjde vlastná daňová povinnosť, tak od nej si môžme ten NO odpočítať. Ale ak nám aj v ďalšom období vyjde NO, tak nám DU vráti NO len z predch. zdaň. obdobia,alebo obidve naraz?
Aljok
15.01.13,14:44
Ahojte, sme štvrťroční plátcovia DPH a za 3. Q. 2012 nám vyšiel NO, taktiež nám vychádza NO za 4.Q. 2012. Ako to bude s vyplatením? DU nám vyplatí NO za oba štvrťroky naraz? Alebo za každý zvlášť? Vďaka.
DÚ vráti len NO za 3. štvrťrok. NO za 4.Q. 2012 vráti po podaní DP DPH za 1.Q.2013 (príp. január 2013).
mondes
15.01.13,14:52
... ďakujem, ešte sa opýtam, vráti to DU automaticky, alebo mám dať nejakú žiadosť o vrátenie? Vďaka.
ladyrs
15.01.13,14:54
DU ti to vráti automaticky, za predpokladu, že firma nemá nedoplatky na daniach
Tweety
15.01.13,14:57
§79
(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)

(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.
mondes
15.01.13,15:07
No ale my nespĺňame podmienku, lebo sme Q. plátcovia DPH, teda boli sme, ale od 1.1.2013 sa povinne stávame mesačnými platcami DPH, takže ak už ste mi tu prilepili §, tak keďže mi nie je jasné písmeno b, tak sa opýtam:

-ak napr. v apríli 2013 nám vznikne NO a budeme mať poplatené všetky nedoplatky, tak spĺname podmienku podľa tohto §? V bode b sa myslí, či bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov ....to sa myslí mesačným platiteľom alebo platiteľom všeobecne? Ďakujem, dúfam, že ste pochopili, čo sa chcem opýtať.
Tweety
15.01.13,15:09
No ale my nespĺňame podmienku, lebo sme Q. plátcovia DPH, teda boli sme, ale od 1.1.2013 sa povinne stávame mesačnými platcami DPH, takže ak už ste mi tu prilepili §, tak keďže mi nie je jasné písmeno b, tak sa opýtam:

-ak napr. v apríli 2013 nám vznikne NO a budeme mať poplatené všetky nedoplatky, tak spĺname podmienku podľa tohto §? nie, nesplňate bod c. V bode b sa myslí, či bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov ....to sa myslí mesačným platiteľom alebo platiteľom všeobecne? Ďakujem, dúfam, že ste pochopili, čo sa chcem opýtať.
Platiteľom všeobecne. Časť v texte.
mondes
15.01.13,15:11
Ďakujem pekne.
baculacik
24.05.13,15:24
prosím vás keď nám vznikol nadmerný odpočet za 03/2013 a následne aj za 04/2013, uvádzam niekde v daňovom priznaní za 04/2013 sú sumu NO z mesiaca marec/2013? Možno je to triviálna otázka ale pre istotu....
Ivusik_Pampusik
05.08.13,16:18
nie, za marec vám € vrátia a za apríl sa ti bud započítajú, ak budete mať daň.povinnosť alebo vám ich vrátia ak nad.odpočet