mahroch
22.07.09,22:14
Ahojte,

cital som si vsetko co sa na porade pisalo o vrateni DPH zo zahranicia a specialne nemecka a napriek tomu som nenasiel odpoved :(

Moja situacia: Som zivnostnik, platca DPH a nakupil som sportove naradie pre moju pozicovnu sportoveho naradia od nemeckeho dodavatela, ktory, ale odmieta sumu faktury znizit o DPH napriek tomu, ze som mu to vsetko vysvetlil. Jeho dovody su nepodstatne, dolezite je, ze dostanem fakturu s DPH a chcel by som tu DPH nejako vratit naspat.

Prosim vas, ma niekto realne skusenosti s tym, ze sam ziadal o vratenie DPH za tovar kupeny v Nemecku ?

Ak ano, prosim dajte vediet, ci to je jednoduche, alebo ide boj s veternymi mlynmi. Velmi by mi pomohlo, keby ten kto to absolvoval vedel dat linku na nejake konkretne formulare, adresy a navody ako to urobit.

Dakujem za kazdu pomoc.

Maros
DušanČ
22.07.09,20:45
Mám skúsenosti len s ČR, kde som si príslušný formulár našiel na nete, vyplnený som ho spolu s originálmi faktúr zaslal na Finančný úrad pre Prahu 1. Tam majú lehotu 6 mesiacov na posúdenie, po ktorej zašlú peniaze. Myslím, že s Nemeckom by to malo byť obdobné. Ak by sa Ti nepodarilo nájsť uvedený formulár pre Nemecko, obráť sa na špecializované firmy, ktoré sa touto problematikou zaoberajú, urobia to za teba. Viem, že napr. Čechofracht to robí.
V danom tvojom prípade to bude asi zložitejšie o to, že faktúry od nemeckého dodávateľa nie sú správne vystavené. Skús ísť na toho Nemca takticky, povedz mu, že si chceš nárokovať DPH od nemeckého finančného úradu, ktorý keď zistí ním zle vystavené faktúry, dostane pokutu.
misomiso
22.07.09,20:45
Je to dost komplikovane a pouziva sa to iba tam, kde sa neda ziadat ucet bez DPH (napriklad ubytovanie v hoteli, pozicanie auta, plocha na vystavisku a pod - teda za sluzby, ktore boli spotrebovane v Nemecku)
Nie som si isty, ci sa to vobec da za tovar, ktory bol dovezeny na Slovensko - tam mala byt vystavena faktura bez DPH. Ja by som sa vobec nebavil s dodavatelom, ktory nevie vystavit fakturu bez DPH. Ved on snad nepredava jediny v Nemecku sportove naradie.
misomiso
22.07.09,20:50
Mám skúsenosti len s ČR, kde som si príslušný formulár našiel na nete, vyplnený som ho spolu s originálmi faktúr zaslal na Finančný úrad pre Prahu 1. Tam majú lehotu 6 mesiacov na posúdenie, po ktorej zašlú peniaze. Myslím, že s Nemeckom by to malo byť obdobné. Ak by sa Ti nepodarilo nájsť uvedený formulár pre Nemecko, obráť sa na špecializované firmy, ktoré sa touto problematikou zaoberajú, urobia to za teba. Viem, že napr. Čechofracht to robí.
V danom tvojom prípade to bude asi zložitejšie o to, že faktúry od nemeckého dodávateľa nie sú správne vystavené. Skús ísť na toho Nemca takticky, povedz mu, že si chceš nárokovať DPH od nemeckého finančného úradu, ktorý keď zistí ním zle vystavené faktúry, dostane pokutu.

Ano, ale este si zabudol povedat, ze musis okrem originalov faktur (ktore potrebujes v uctovnictve) do Nemecka poslat okrem ineho aj potvrdenie od DU o svojom IC DPH, za ktore sa plati 1,50 EUR kolok, a ktore nemoze podpisat nik iny, ako sam riaditel DU, takze ho nedostanes na pockanie... potom, ze z toho vybavovania v Nemecku si kazda firma stiahne proviziu... potom cast faktur z nejaheho dovodu ich fin. urad vobec neuzna... skratka... treba sa zamysliet, ci sa to vobec oplati.
DušanČ
22.07.09,20:56
Ano, ale este si zabudol povedat, ze musis okrem originalov faktur (ktore potrebujes v uctovnictve) do Nemecka poslat okrem ineho aj potvrdenie od DU o svojom IC DPH, za ktore sa plati 1,50 EUR kolok, a ktore nemoze podpisat nik iny, ako sam riaditel DU, takze ho nedostanes na pockanie... potom, ze z toho vybavovania v Nemecku si kazda firma stiahne proviziu... potom cast faktur z nejaheho dovodu ich fin. urad vobec neuzna... skratka... treba sa zamysliet, ci sa to vobec oplati.

Nebol by som taký skeptický. Vždy je lepšie nejaké peniaze dostať, ako nedostať nič. Do ČR nebolo treba žiadne potvrdenie DÚ. To sa dá predsa overiť aj na nete.
misomiso
22.07.09,22:43
Nebol by som taký skeptický. Vždy je lepšie nejaké peniaze dostať, ako nedostať nič. Do ČR nebolo treba žiadne potvrdenie DÚ. To sa dá predsa overiť aj na nete.

Da, ale im to nestaci. Okrem toho - vlastne neda. Na to nete sa zjavi iba, ci je cislo platne, alebo nie. Nezjavuje sa tam nazov firmy, hoci asi pred rokom sa obcas (v niektorych pripadoch) zjavoval.

Tym padom je cele overovanie na prd, pretoze ked nam posle zahranicny odberatel IC DPH miestneho pivovaru, my nemame ako overit, ze ide o podvod.

A co sa tyka toho nemeckeho DU, tak na nasom DU mi povedali, ze preto to moze podpisovat iba riaditel, pretoze Nemci este aj overuju ten podpis a typ peciatky, ktory ma vraj kazdy nas DU zaveseny ako vzor niekde na webe. (teda neviem, co verejne pristupny, alebo iba pre zahr. DU)
DušanČ
23.07.09,05:21
Da, ale im to nestaci. Okrem toho - vlastne neda. Na to nete sa zjavi iba, ci je cislo platne, alebo nie. Nezjavuje sa tam nazov firmy, hoci asi pred rokom sa obcas (v niektorych pripadoch) zjavoval.

Tym padom je cele overovanie na prd, pretoze ked nam posle zahranicny odberatel IC DPH miestneho pivovaru, my nemame ako overit, ze ide o podvod.

A co sa tyka toho nemeckeho DU, tak na nasom DU mi povedali, ze preto to moze podpisovat iba riaditel, pretoze Nemci este aj overuju ten podpis a typ peciatky, ktory ma vraj kazdy nas DU zaveseny ako vzor niekde na webe. (teda neviem, co verejne pristupny, alebo iba pre zahr. DU)

O.K., je to známy nemecký byrokratizmus. Zo strany zadávateľa je ešte dôležité si uvedomiť pred podaním žiadosti, či spĺňa podmienky na vrátenie DPH. V každej krajine EÚ existujú limity, od ktorých je možné o vrátenie požiadať. V ČR je to napr. 7 000,- ČK (myslí sa zaplatenej DPH) za kalendárny rok. Limit pre Nemecko nepoznám.
K tomu potvrdeniu od DÚ ešte toľko, už si presne nepamätám, či som aj ja prvýkrát dával do Prahy takéto potvrdenie (na príslušnom tlačive je poučenie, čo treba doložiť), v každom prípade v ďalších prípadoch to už netreba. Podobné to bude asi aj v ostatných štátoch EÚ.
mahroch
23.07.09,07:21
Ahojte,

dakujem za vsetky odpoveda a rady. Skusim to podla nich vyriesit a potom napisem ako to dopadlo.


Ja by som sa vobec nebavil s dodavatelom, ktory nevie vystavit fakturu bez DPH. Ved on snad nepredava jediny v Nemecku sportove naradie.

Bohuzial - v tomto konkretnom pripade je jediny, ktory predava za istu cenu, ktoru deklamoval ako s DPH. A ked som sa mu ozval ja zo zahranicia, tak asi pochopil, ze to nedostane s DPH, co by mozno narusilo je cash flow, alebo nejaky iny umysel s tou danou a tak sa vykruca ako had ... :-)

M.
misomiso
23.07.09,08:03
Ahojte,

dakujem za vsetky odpoveda a rady. Skusim to podla nich vyriesit a potom napisem ako to dopadlo.



Bohuzial - v tomto konkretnom pripade je jediny, ktory predava za istu cenu, ktoru deklamoval ako s DPH. A ked som sa mu ozval ja zo zahranicia, tak asi pochopil, ze to nedostane s DPH, co by mozno narusilo je cash flow, alebo nejaky iny umysel s tou danou a tak sa vykruca ako had ... :-)

M.

A tu DPH aj uvadza vo fakture? Lebo je celkom mozne, ze nie je platca DPH a tu informaciu myslel tak, (pre koncovych zakaznikov) ze je to konecna cena. To by mohlo vysvetlovat, ze je "zdanlivo" najlacnejsi.
mahroch
23.07.09,09:01
Rozumiem, ale tu ma DPH uvedenu priamo na fakture v samostatnej polozke, takze omyl je vyluceny ...

M.
lorelei
23.07.09,10:09
Ano, ale este si zabudol povedat, ze musis okrem originalov faktur (ktore potrebujes v uctovnictve) do Nemecka poslat okrem ineho aj potvrdenie od DU o svojom IC DPH, za ktore sa plati 1,50 EUR kolok, a ktore nemoze podpisat nik iny, ako sam riaditel DU, takze ho nedostanes na pockanie... potom, ze z toho vybavovania v Nemecku si kazda firma stiahne proviziu... potom cast faktur z nejaheho dovodu ich fin. urad vobec neuzna... skratka... treba sa zamysliet, ci sa to vobec oplati.


Misomiso, suhlasim vo vsetkom, az na tu firmu, ze si stiahne proviziu, tam to vybavuje priamo financny urad, na nasu - cudzinecku ziadost, a provizie neberu. Minimalny limit jednej fa je 25 Eur, a samozrejme tie originaly im treba poslat, ale vsetko vratia az o rok spatne. za tento rok 2009, sa vypise tlacivo ich, je na webe, plus faktury,a do konca juna 2010 to tam treba odoslat. Je uz na nich, co uznaju a co nie, ale davaju si dost podmienok, aby nemuseli uznat. Ale o provizii nie je ani reci, ak si to clovek sam poda a teda vie nemecky. Pisala som o tom uz v teme vrátenie DPH (refundácia) z Nemecka kúpa auta.

A tu je este raz link na ich urad, kde to treba vybavovat:
http://www.bzst.bund.de/003_menue_links/006_ust-verguetung/061_ausl_untern/index.html
misomiso
23.07.09,10:17
Misomiso, suhlasim vo vsetkom, az na tu firmu, ze si stiahne proviziu, tam to vybavuje priamo financny urad, na nasu - cudzinecku ziadost, a provizie neberu. Minimalny limit jednej fa je 25 Eur, a samozrejme tie originaly im treba poslat, ale vsetko vratia az o rok spatne. za tento rok 2009, sa vypise tlacivo ich, je na webe, plus faktury,a do konca juna 2010 to tam treba odoslat. Je uz na nich, co uznaju a co nie, ale davaju si dost podmienok, aby nemuseli uznat. Ale o provizii nie je ani reci, ak si to clovek sam poda a teda vie nemecky. Pisala som o tom uz v teme vrátenie DPH (refundácia) z Nemecka kúpa auta.

A tu je este raz link na ich urad, kde to treba vybavovat:
http://www.bzst.bund.de/003_menue_links/006_ust-verguetung/061_ausl_untern/index.html

Mas pravdu, tu proviziu berie sprostredkovatelska firma - samozrejme. No ja po nemecky viem akurat "guten vtak" navyse aj ak by som aj vedel, netuzim po natahovackach s dalsim danovym uradom, staci mi ten nas :).
berry
24.07.09,07:24
dobrý deň
Ja mám ten istý prípad, len z iného pohľadu. Ako mám zaúčtovať takúto faktúru?
Vystavená faktúra z poľska (základ + dph) . všetko sa platilo priamo na mieste v hotovosti. A o mesiac si mame príst do tej firmy pre tu daň (zas v hotovosti) . Ako to mám zaúčtovať? Ako mi to vojde do tlačiva pre DPH?
Ďakujem
misomiso
24.07.09,10:44
dobrý deň
Ja mám ten istý prípad, len z iného pohľadu. Ako mám zaúčtovať takúto faktúru?
Vystavená faktúra z poľska (základ + dph) . všetko sa platilo priamo na mieste v hotovosti. A o mesiac si mame príst do tej firmy pre tu daň (zas v hotovosti) . Ako to mám zaúčtovať? Ako mi to vojde do tlačiva pre DPH?
Ďakujem


No to som nechyral :). Taketo "merverštojery" sa vyplacali na ruku v zahranici naposledy za sociku nie?
berry
28.07.09,08:36
Ale ja dostanem normalne doklady, ze mi to vratili. Ono mi to ta firma vybaví na poľskom daňovom úrade za mna. Ja na tom nevidim nic zle. Podla mna je to jedno ci mi ich daju v hotovosti alebo poslu na ucet. Nie?
veronikasad
28.07.09,08:38
Ale ja dostanem normalne doklady, ze mi to vratili. Ono mi to ta firma vybaví na poľskom daňovom úrade za mna. Ja na tom nevidim nic zle. Podla mna je to jedno ci mi ich daju v hotovosti alebo poslu na ucet. Nie?
ste platitelia DPH v SR ?
berry
28.07.09,08:50
Ano sme platitelia DPH v SR a oni sú platitelia v PL
berry
28.07.09,08:51
Ano sme platitelia v SR a oni su platitelia v PL
Prepacte podarilo sa mi to tu nahodit dva krat a neviem ako to jedno zmazat :-)
veronikasad
28.07.09,08:52
Ano sme platitelia DPH v SR a oni sú platitelia v PL
Je to faktúra za tovar ?
berry
28.07.09,08:57
Áno je to faktúra za tovar + nejaké náradie. Všetko sa nakupovalo do firmy. Potrebujem to zaradiť aj do kratkodobeho majetku (nejaka zbijačka cca 550euro, a ine) Celkovo to bol nákup asi za 1000Euro)
veronikasad
28.07.09,09:07
Áno je to faktúra za tovar + nejaké náradie. Všetko sa nakupovalo do firmy. Potrebujem to zaradiť aj do kratkodobeho majetku (nejaka zbijačka cca 550euro, a ine) Celkovo to bol nákup asi za 1000Euro)
Tak tá fa je vystavená zle.
Mali ste polskému dodávatelovi oznámiť, že ste platitelia DPH na Slovensku, fa by vám vystavil bez DPH a na Slovensku ste mali urobiť samozdanenie.
berry
28.07.09,13:57
Nie vy ma asi nerozumiete. Normálne sme prišli , nakúpili a oni nám dali bločik z registračnej pokladnice. Potom sme išli do jednej kancelárie, kde nám na to urobili ešte faktúru. Mali sme pri sebe aj tu ružovú kartičku . Oni ju tam videli. Aj si ju prefotili. Ale robia to takto preto aby si overili, že či sme naozaj platitelia DPH na slovensku.
Vypisali sme tam všetky potrebné papiere. A od nás zo slovenska sme mali poslať do Poľska žiadosť o vrátenie tej dane. A o mesiac si prídeme pre tie peniaze priamo k ním do predajne. Mne ide iba o to ako to mám zaúčtovať.
berry
31.07.09,08:28
posúvam
calawen
21.05.12,12:37
Známy v roku 2011 nakúpil v Nemecku solárne panely na faktúru. Čo všetko potrebuje/musí doložiť, keď chce požiadať o vrátenie DPH?
SilMar Group
21.05.12,12:43
Známy v roku 2011 nakúpil v Nemecku solárne panely na faktúru. Čo všetko potrebuje/musí doložiť, keď chce požiadať o vrátenie DPH?

Ak je platiteľom DPH na SK, tak postupuje podľa §55f, resp. 55b Zákona o DPH, kde je uvedené, čo všetko musí žiadosť obsahovať...
calawen
21.05.12,12:59
Ak je platiteľom DPH na SK, tak postupuje podľa §55f, resp. 55b Zákona o DPH, kde je uvedené, čo všetko musí žiadosť obsahovať...

jedná sa o občana nepodnikateľa, je registrovaný podľa §7
SilMar Group
21.05.12,13:03
jedná sa o občana nepodnikateľa, je registrovaný podľa §7

No, neviem, či vtedy má nárok na odpočet v Nemecku. Podľa mňa nie. Ale možno sa mýlim.
calawen
21.05.12,13:08
No, neviem, či vtedy má nárok na odpočet v Nemecku. Podľa mňa nie. Ale možno sa mýlim. Teraz si nie som istá, ale menila by sa situácia, ak by s tými solárnymi panelmi vyrábal elektriku a tú predával elektrárňam?
SilMar Group
21.05.12,13:13
Teraz si nie som istá, ale menila by sa situácia, ak by s tými solárnymi panelmi vyrábal elektriku a tú predával elektrárňam?

Hm, možno základná otázka znie - ako prebehla dodávka - či len samotné panely, alebo to bolo aj s inštaláciou a montážou? A ak to druhé - kde boli nainštalované?
calawen
21.05.12,13:26
Dodávka prebehla tak, že len samotné panely, bez servisu (inštalácia, montáž). Teraz mám bližšie info, že vyrába a predáva elektriku.
SilMar Group
21.05.12,13:55
jedná sa o občana nepodnikateľa, je registrovaný podľa §7

nie je mi jasné, prečo sa občan - nepodnikateľ - registroval podľa §7? (§7 - zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická soba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou...)
Alebo je to brané tak, že keďže používa tie panely na výrobu elektriky a tú predáva, tak sa berie podľa §3/1 za zdaniteľnú osobu...?
Ak je to tak, tak v tom prípade si myslím, že je to nadobudnutie tovaru z iného ČŠ (§11/2) Keďže je registrovaný len podľa §7 a nie podľa 4, mala byť faktúra vystavená bez DPH, prenesená daňová povinnosť do SR a tu mal odviesť daň bez nároku na odpočet. V Nemecku by sa to zdanilo len za predpokladu, že žeby nemal povinnosť registrácie podľa §7 - teda obrat dovezeného tovaru by bol ešte do limitu 13 941,45€ - ( §11/4). A ani v tom prípade by podľa mňa nemal nárok na odpočet.
Ale možno má niekto iný názor...
calawen
22.05.12,06:23
Aspoň myslím, že podľa §7, hovoril, že sa registroval na Slovensku na DPH, Tovar (panely) kúpil v Nemecku s nemeckou DPH, celková fakturovaná suma bola 35000 EUR.