Vera
04.08.05,14:12
Ahojte, neviem kam to mam zaradiť, tak som to dala sem :D

Priateľovi rodičia majú starší dom a treba tam zhodiť strechu a tak sme uvažovali, že by sme si tam rovno postavili obytné podkrovie. Nie je tu niekto, kto už takýmto niečim prešiel?? Chcela by som vedieť čo by nás čakalo, aj aké vybavovačky, koľko to môže stáť (samozrejme len orientačne)

Za každý príspevok budem vďačná, i keď sme len vo fáze rozhodovania ...
ondrejvla
04.08.05,13:11
Ahojte, neviem kam to mam zaradiť, tak som to dala sem :D

Priateľovi rodičia majú starší dom a treba tam zhodiť strechu a tak sme uvažovali, že by sme si tam rovno postavili obytné podkrovie. Nie je tu niekto, kto už takýmto niečim prešiel?? Chcela by som vedieť čo by nás čakalo, aj aké vybavovačky, koľko to môže stáť (samozrejme len orientačne)

Za každý príspevok budem vďačná, i keď sme len vo fáze rozhodovania ...
Jáj, milá moja, tu sú väčšinou účtovníci a ekonómi, stavbári sa len občas prídu poradiť. Ja som síce stavala rodinný dom, ale ten sme dokončili pred 14 rokmi, a teraz sú trošku iné ceny.
Čo by ťa čakalo? - žiadne voľné dni, všetok voľný čas strávený na stavbe, polámané nechty, o divadle a kine si nechaj snívať, boľavý chrbát, rozbité vzťahy, lebo tá nervozita a únava sa určite odrazí i na vzťahu, a ak nedáš rýchle novú strechu, tak aj zatopené múry, zničený nábytok..., teda ovšem, ak si finančne tak dobrá, že si to dáš postaviť na kľúč, tak toto všetko zabudni. Ale po dokončení to stojí za to, je to tvoje, podľa vlastných predstáv a ten pocit, že vyskočená platnička a zlomený palec je vďaka tomu, no to je úžasné!
Inak, potrebuješ stavebné povolenie, súhlas suseda podľa vzdialenosti, či mu nezakryješ výhľad, dobrú svokru, čo ti navarí pre robotníkov...
Ale teraz už vážne, všetko okrem tohoto ti skutočne poradí len stavebný odborník. No a možno, že práve teraz je tu na Porade nejaký majster. Verím, že ti poradí a ty budeš bývať vo svojom.
Želám ti to, a želám ti aj krásny vzťah v spoločnom.
Vera
04.08.05,13:15
Hm, s týmto všetkým počítam. Samozrejme toho chceme čo najviac spraviť sami, ale niečo proste nepôjde...no mali sme sedenie s jednym projektantom, ale ten mal nejaké divné predstavy, lebo cenu nadstavby nam odhadol na 2-2,5 mil SK, čo sa nam obom zdalo neuveriteľne veľa...ved za to postavim slušný nový domček ... no neva, aj tak privítam infošky...
pyton
04.08.05,13:19
Okrem rád z porady môžeš mrknúť aj sem: www.efilip.sk
Vera
04.08.05,13:39
Ja viem, že je to veľmi rôzne - prípad od prípadu a viem, že nikto mi nepovie presné číslo. Ale predsa by som rada vedela, či to bude tak ako nam povedal ten známy projektant. Ak by to bolo také horibilné číslo, tak sa nam to vôbec neoplatí...
ormika
05.08.05,11:50
Milá Vera, tak ako ty, aj mi s manželom sme sa rozhodovali čí nadstavovať u svokrovcov alebo investovať do bytu. Ak sme si to približne prerátali, teda ak nie si náročná, tak sme zistili, že radšej si nadstavíme. No ak by som sa mala vrátiť do roku 2001, kedy sme začali, tak by som nikdy nebývala u svokry!!!!!!

V roku 2001 sme začali nadstavovať, zhodili sme strechu, postavili obvodové múry asi do 1 - 1,4 m výšky, neviem to presne, dali sme nový krov, novú škridlicu, plastové okná a neviem čo všetko. Veľa vecí svojpomocne! Stavba sa nám ťahala až do tohto roku a od 2.7.2005 bývame vo svojom novom podkroví. Nie je to lacný špás, ja som počítanie zastavila pri milione, ale vyšlo nás to tak do 1,3 mil a to ešte všetko nemáme zdaleka dokončené tak, ako by sme si to predstavovali.
A ak ti môžem poradiť, neviem akú máš svokru, ale pokiaľ sme s manželom bývali sami na bytovke, tak som si myslela, že mám najlepšiu svokru na svete!!! No svokor minulý rok zomrel, tak sme sa v dobrom presťahovali k svokre do malej cca 3x3 m izby a v tom začali veľmi veľké problémy! Ale o tom nechcem hovoriť. A k tej nadstavbe. Určite si dajte samostatný vchod, budete mať omnoho väčšie súkromie a hlavne si dajte samostatný plyn, vodu, elektriku, kúrenie!!!! Mňa môj manžel presvedčil, akých má rodičov, že sa s nimi bude dať dohodnúť na platení všetkých energií. FIGU BOROVÚ! Dnes to už neplatí! A tak máme spoločnú vodu, elektriku, kúrenie..... a je to hrozné. Lebo svokra nevedela pochopiť, že všetko delím tromi, keď je ona, môj manžel a ja (a to podotýkam, že svokra má 67 rokov). Tak som to vyriešila tak, že všetko platíme my s manželom a dala som si na všetko trvalý príkaz v banke. Takže pri rozhodovaní či robiť podkrovie alebo nerobiť, zváž aj to, čo som ti opísala. Za ten rok, čo sme bývali u svokry som z nej neskutočne unavená a ani po mesačnom samostatnom bývaní som sa ešte z toho nedostala. Takže zvažuj....
Vera
05.08.05,12:03
Ormika, dakujem :-) presne niečo takéhoto som čakala. Prvé čo sme zvažovali, bolo kde dať vchod, ten je nutný len z vonku - teda zvlášť. V našom prípade je nereálne aby nebol zvlášť...a samozrejme oni sami chceli mať oddelené tie veci typu voda,plyn..takže o toto postaráno. Len akurát sa mi panečky otáčajú pri tých sumách. Ja som z BA, takže ak by sme chceli byt, tak o nom môžeme ešte dobrých pár rokov snívať. Samozrejme aj my chceme čo najviac spraviť svojpomocne...no uvidíme či do toho pôjdeme, alebo nie...Zatiaľ mam našetrených tak 200 000 tis na stavebnom sporení, čo nie je veľa. A ak by ti nevadilo, chcela by som vedieť, čo môžem čakať od architekta...teda akú sumu mi vypýta za jeho robotu. To je vlastne jeden z prvých výdavkov... :-(
durisovad
05.08.05,12:09
Ak si myslis, ze za peniaze, ktore by ste dali do vystavby podkrovia na starom dome, postavite mensi samostatny domcek, tak to radsej urobte. Novy dom je urcite neporovnatelny s novou pristavbou stareho domu. A budete mat svaty pokoj, nikto vam nebude vycitat, ze mu dupete nad hlavou. Za zvazenie stoji aj to, co napisala ORMIKA. Uz som o takych pripadoch pocula.
Ak by som mala zvazovat ja, bola by som kazdopadne za samostatny dom.
ormika
05.08.05,12:13
Musím sa priznať, že sme robili všetko bez povolenia, ani by som to tu nemala písať. Teda povolenie sme mali, keďže bývame na dedine a vyšlo nejaké usmernenie, tak povolenie môže dávať aj obecný úrad, takže sme to povolenie dostali. A začali sme. Architekta sme tiež nevyužili, je to zbytočne všetko drahé. Ja som si po večeroch robila predstavy na kockový papier a v rodine máme stavebného inžiniera, a ten mi to hodil do plánu a zdokonalil moje predstavy. A fakt sa tam neuveriteľne dobre s manželom cítime! Máme tri stavebné, dve po 200 000 tis., jedno na 150 000, úver na 150 000 a úver na 60 000. Niečo sme mali našetretné. Na splácanie ajajááááj! Ale inak by sme nebývali v novom.
A teraz by som to chcela dať zapísať do katastra, nie som vypočítavá, manžel je síce jedináčik, ale stať sa môže aj s manželom všeličo a dokazovanie čo je naše a svokriné by bolo hroznéééé! Nikdy sa toho dožiť nechcem. No veci na poriadok musíme dať. A ak by mi niekto vedel poradiť čo a ako dodatočne s katastrom, tak budem rada.
Vera
05.08.05,12:17
nemame pozemok, takže je to uplne pasé...teda stavba samostatneho domčeku. Možno keby som vyhrala :D a ani na vlastný byt nemáme... tam tiež možno keby som vyhrala. Pre nás to bola ľahká matematika. V BA a blizkom okolí by sme za možno dvojgarsonku dali cca 1,2 mil a takto by nás vyšla stavba celého podkrovia. Okrem toho aj tak je treba spraviť novú strechu a jeho rodičia na to nemajú a zrejme ani tak skoro nebudú mať...tak sme chceli spojiť nutné s praktickým. Ja som si vedomá, čo nás môže čakať. Ešte sme pre to skoro nič neurobili a tak zisťujem od ľudí z " praxe "
Samozrejme, že by sme chceli bývať niekde sami, veď kto by nechcel. Ale mne hrozí že zanedlho nebudem mať kde bývať a teda aj tak pôjdem zrejme k nemu a jeho rodičom :-( takže sa tomu nevyhnem
ormika
05.08.05,12:18
Súhlasím aj s DURISOVAD, ak vám to finančne teraz vychádza a vládali by ste splácať nejaký úver, teda ak by ste chceli, tak by som si asi postavila taký malý domček, žiadna pivnica, žiadne poschodie, žiadne podkrovie. A na to by hádam ten 1,3 mil. aj stačil. Ono je to aj o pozemku. Pozemky sú tiež drahé a pri nadstavbe podkrovia u svokrovcov vlastne nemusíte platiť pozemok. Sú to ušetrené financie ale zase na úkor niečoho iného. To už musíte zvážiť s manželom.
Zita5
05.08.05,12:19
Ormika , bohužial na kataster sa musí dať kolaudačné rozhodnutie, plány atď. , aj mi sme mali prístavbu na čierno , dostali sme pokutu 10 000,- Sk zo sumy prístavby cca 200 000,- Sk .
Vera
05.08.05,12:20
My máme päť stavebných. Lenže ťažko šetriť z úbohých platov :-( ale snažíme sa...ešte pošetríme a uvidíme. tiež sme mali predstavu o nejakom cca 1 mil. ale určite nie, tak ako povedal ten náš známy projektan že 2-2,5 mil...skoro som odpadla (vtedy sa mi rozplynuli všetky predstavy).

A nevadí ti, že máš skosené steny?? toho sa totiž trošku obávam...
Vera
05.08.05,12:22
xixi, my ešte nie sme manželia...to jest ďalšia vec, ktorú treba doriešiť, ale to je niečo iné :-)
ormika
05.08.05,12:22
Ormika , bohužial na kataster sa musí dať kolaudačné rozhodnutie, plány atď. , aj mi sme mali prístavbu na čierno , dostali sme pokutu 10 000,- Sk zo sumy prístavby cca 200 000,- Sk .No tak toto som teda nečakala! A vlastne odkiaľ by som mala začať? Asi si dať najprv urobiť plány, alebo ako? či stačí zájsť na kataster, tam sa priznať že čo a ako a spustí sa lavína pokút a neviem čoho ešte. Ale na poriadok to chceme aj tak dať. Ale veď povolenie máme od obecného úradu.
Vera
05.08.05,12:24
No, ja som sa so všetkými pri rozovoroch dohodla, že nepôjdem do toho na čierno. Je to postarší dom a nechcem mať na svedomí zrútenie strechy, podkrovia a čojaviemčoho
ormika
05.08.05,12:26
My máme päť stavebných. Lenže ťažko šetriť z úbohých platov :-( ale snažíme sa...ešte pošetríme a uvidíme. tiež sme mali predstavu o nejakom cca 1 mil. ale určite nie, tak ako povedal ten náš známy projektan že 2-2,5 mil...skoro som odpadla (vtedy sa mi rozplynuli všetky predstavy).

A nevadí ti, že máš skosené steny?? toho sa totiž trošku obávam...:-)))))) skosené steny? Nie, nevadí, je to fantastické, po tých skosených stenách ťahám kvety, mám tam zavesené všelijaké blbinky.... vyzerá to fakt dobre..... škoda že nemám taký foťák, aby som to mohla natiahnuť sem.... aby si mala jasnejšiu predstavu.....a pod takoutou skosenou stenou mám vaňu a nad vaňou podkrovné okno... no fantázia si ľahnúť do vane večer keď je na oblohe mesiačik s hviezdičkami! Ešte k tomu zapálené sviečky na vani.... no úplná romantika!
Zita5
05.08.05,12:27
No tak toto som teda nečakala! A vlastne odkiaľ by som mala začať? Asi si dať najprv urobiť plány, alebo ako? či stačí zájsť na kataster, tam sa priznať že čo a ako a spustí sa lavína pokút a neviem čoho ešte. Ale na poriadok to chceme aj tak dať. Ale veď povolenie máme od obecného úradu.Ormika nechcela som Ťa vyplašiť , ale nás udali susedia , takže si to vieš predstaviť a to bola vlastne taká malá prístavba , že namiesto plechového priestoru sme vymurovali steny a dali okná . Nič viac .

No ale vráťme sa k téme , mali by ste spraviť kolaudáciu , aj keď Vám to obec povolila . Predsa každá stavba končí kolaudačným rozhodnutím , pri účasti dotknutých orgánov .

Kataster Ti nezapíše vlastníctvo a nezakreslí neskolaudovanú resp.čiernu stavbu .
ormika
05.08.05,12:28
No, ja som sa so všetkými pri rozovoroch dohodla, že nepôjdem do toho na čierno. Je to postarší dom a nechcem mať na svedomí zrútenie strechy, podkrovia a čojaviemčoho Tak na toto sme mali aj my odborníka a ten nám to schválil, síce len ústne, ale schválil. Dom je v tejto dobre 30-ročný.
ormika
05.08.05,12:30
Zitka, no budem sa musieť asi v najbližšej dobe zastaviť na katastri, alebo až keď sa spamätáme z peňazí, lebo keď namňa vyblafnú nejaké sumy, tak asi odpadnem.....
Zita5
05.08.05,12:33
Po kolaudácii sa na kataster vypíše žiadosť , v ktorej požiadaš o zakreslenie nového skutkového stavu do katastrálnej mapy . Ako prílohu posielaš už spomínané kolaudačné rozhodnutie plus nové geometrické plány .
Vera
05.08.05,12:33
Jeejj, tak to si ma teda mala na čo naladiť. :-) máte aj vikere?? od tých nás projektant odhováral, že by sa nám hodne navýšila cena stavby, ale mne sa to tak strašne páči...
Vera
05.08.05,12:39
skusim priložiť nákres (robila som ho ja, takže žiadna odbornosť :p )
ormika
05.08.05,12:39
Máme jeden vikir, neviem ako sa to píše...:-))))) asi vikier?? som účtovník, nie stavbár....:-))))) a zrovna v obývačke a je otočený do dvora a v podstate z tejto celej strany máme skosené steny. A na zadu máme po celej šírke domu balkón a tam mámvlastne kuchyňu a jedáleň... je to ťažko si predstaviť....nám sa to páči......
ormika
05.08.05,12:43
skusim priložiť nákres (robila som ho ja, takže žiadna obornosť :p )Je to pekné, ak nezabudnem tak v pondelok naskenujem náš plán.....lebo ja ho nakresliť cez počítač neviem. A inak, kúpelňu a WC by som riešila samostatne. Ja som to ešte vyriešila tak, že do WC som dala aj umývadlo s uterákom a zrkadlom, aby mi návštevy nemuseli chodiť do kúpelne. WC-ko máme dosť dlhé, cca 2 m a široké cca 1 m, no nemám teraz taký odhad. To po skúsenostiach z bytovky kde sme bývali, lebo tam bol len taký malý kamrlík, ledva sa tam dali dvere zatvoriť keď sme si sadli na WC-ko. A to sa nám dvere otvárali von.
Vera
05.08.05,12:46
hej, je to vikier...nič si z toho nerob, ja som tiež "len" účtovníčka :-) tiež som donedávna ani netušila, že také slovo existuje :) ... u nás to tiež chcel ten projektant (bol to jeden známy, tak sme chodili k nemu po rady) vyriešiť tými teraskami, čo som tam nakreslila. Ak by to bolo tak ako som to nakreslila, tak ulica je na tej kratšej strane L-ka...čiže izby a kupelňa by boli otočené smerom do ulice a tam som chcela vikier...lebo celá tá časť by bola skosená, čo si neviem prestaviť ...
ormika
05.08.05,12:46
Vera, chýba mi v tvojom nákrese ešte taká špajza, alebo nejaká malá miestnosť, kde si budeš odkladať vysávač, metlu, vedro, kde budeš mať aj také zaváraniny po ruke, aby si sa veľa nenachodila dolu po schodoch do nejakej pivničky alebo kde.
Vera
05.08.05,12:48
Hej, vlastne aj ja som potom ukecala priateľa, že bude lepšie to mať samostatne...(nedokreslila som to tam) ale už idem dokresliť;), a tá miestnosť na rárohy. to som uvažovala za kuchynkou, lebo tá izba je dosť veľká (možno až zbytočne, ďalej sme chceli normálne murovaný šatník ako (asi pozerám moc americké filmy) vo filmoch...lenže zase neviem, či tam bude až toľko priestoru.
ormika
05.08.05,12:50
Myslím, že tými vikírmi by to bolo riešené dobre. Určite lepšie ako podkrovnými oknami.
ormika
05.08.05,12:52
Moja segra má murovaný šatník a spravili si ho na konci spálne v rohu, je to asi 2x2 m, možno menej.... vyzerá to dobre a je to praktické.... jasne že to nie je také veľké ako má Norika Mojsejová, ale stačí im to. A zatiaľ tam nemajú ani dvere, ani možno mať nebudú.... nevyzeralo by to dobre.
Vera
05.08.05,12:52
Možno je to aj preto, že mne sa podkrovné okná Velux /či čo to je/ zdajú maličké ...
ormika
05.08.05,12:54
Určite sú všelijaké rozmery, to čo máme v kúpelni dáva dosť veľa svetla....
Vera
05.08.05,12:58
Ked sa robí takýto murovaný šatník, tak sa zrejme dávajú dovnútra robiť normálne skriňové poličky a tak?? Mne sa to síce páči, ale nikdy som to nevidela naživo...vlastne v takýchto veciach som úplný nováčik, moje zariaďovacie skúsenosti zatiaľ spočivajú max v kúpe koberca a postele :-)
ormika
05.08.05,13:05
Dajú sa urobiť klasické drevené poličky, alebo murované, sestra mala zo začiatku také regále kúpené napr. v baumaxe a ešte si tam pod poličky zavesila také šuflíčky ako máš v mrazničke, len zmenšené. Má tam uložené spodné prádlo a ponožky. Praktické. Tiež asi kúpila v baumaxe alebo hornbachu. Musela by som jej spýtať.
ormika
05.08.05,13:08
Ešte ma napadlo, že existujú také vstavané šatníky...... aj to by sa mi páčilo, nepotrebuješ žiadne murovanie vnútri....
Vera
05.08.05,13:11
Zrejme treba poriadnu tvorivosť...u nas je to síce ešte v nedohľadne, ale aj tak má predstava zariaďovania vlastného láka...
Nechcem sa ale púšťať do tej stavby skôr, ako budeme manželia, zdá sa mi to tak lepšie. Možno sa na nás usmeje šťastena a niečo vyhráme a problém bude vyriešený (môžem napísať do snivajte s nami :-) )
Vera
05.08.05,13:12
Vstavané skrine...hej, aj to sa mi páči, veď uvidím, myslím, že skriňa je to posledné, čo by ma malo zatiaľ trápiť :-) veď ešte nemáme ani poriadne našetrené...dávam tomu ešte aspon dva-tri roky...aby sme mali aspon polovičku.
ormika
05.08.05,13:12
:-)))))))))))) to ešte existuje tá relácia snívajte s nami?
Vera
05.08.05,13:13
nie, neexistuje, smolka čo?? :) aj tam by som vedela napísať o čom snívam a určite nie som jediná :D
ormika
05.08.05,13:14
My sme sa tiež do toho hrnuli, ale veď sme to nejako zvládli.....a dnes sa z toho vybalovania vecí veľmi teším.... síce ešte neviem kde čo máme, ale dá sa. Nakoľko sme s manželom už 11 rokov a bývali sme sami, tak sme do nového okrem kuchynskej linky z nábytku, spotrebičov nič nekupovali. Aj tým sme veľa peňazí ušetreli. Ešte sme kupovali varnú platňu, rúru zatiaľ nemáme.
Vera
05.08.05,13:18
My sme to chceli riešiť tak, že si zariadime najprv aspon izbu a proforma kuchynu, aby sme mohli byť konečne sami. Sme spolu 7 rokov a mne už to "randenie" začína poriadne liezť na nervy...
ormika
05.08.05,13:21
Aj mne by to veru liezlo na nervy, no my sme boli sami od začiatku. Aj na kuchynskej linke sa dá ušetriť, kúpiš si len spodok a vrchné skrinky neskoršie. A nejaká skriňa kde si uložíte veci, postel na spanie, WC-ko a sprcha, aby ste sa mali kde umyť. To úplne stačí. Na začiatok.
Vera
05.08.05,13:24
Ja viem, takú mam aj ja prestavu. Možno aby mi nešibalo z toľkého "randenia" tak si pomaly ale isto nejakým spôsobom plánujem aj toto. Keď stále len šetríme a šetríme, až mi z toho občas preskakuje...tak sa motivujem takýmito predstavami :) je možné, že to nie je správne, ale čo už so mnou???
ormika
05.08.05,13:30
Aj my sme to dlho plánovali, a zatiaľ sa to každému páčilo kto bol na návšteve. A ešte ti poradím osvetlenie schodiska: nie na strope, ale v stene cca 20-25 cm nad schodiskom, mi máme asi 15 schodov a máme tam také 3 svetlá pravidelne rozmiestnené. A neboli vôbec drahé. Jedno vyšlo aj so žiarovkou na cca 200 Sk. Vera, musím už utekať, idem si do mesta pozrieť korčule. Tak sa maj krásne, prajem pekný víkend a pekné plánovanie podkrovia.... ahoj
Vera
05.08.05,13:38
Dakujem pekne :-) prajem pekný víkendík :-)
Vera
08.08.05,06:31
Ahojky, no ako si uspela s korčulami??? :)
ormika
08.08.05,10:09
Ahoj Vera, nechcela by som veľmi písať o koručliach v tejto porade, napísala som to do in-line korčule. Inak je to super!!!!
Vera
08.08.05,10:21
Hej, to som si všimla až neskôr :-) No neva ... čo už so mnou. :D Cez víkend som sa bavila s mladým a on mi predostrel svoju prestavu. Že on by chcel najprv postaviť len hrubú stavbu a postupne dorábať...no to si viem predstaviť...to budeme 10 rokov robiť len dorábky, kým budeme schopní sa tam nasťahovať, no neva, nezbláznim sa...
ormika
08.08.05,10:32
Aj my sme najprv urobili hrubú stavbu a v lete sme vždy dorábali, ak nemáš dostatok financií, tak sa to ani inak robiť nedá. A v zime sme robili zase vnútri čo sa dalo.... roboty bolo aj cez zimu.... napr. zateplovanie....
Vera
08.08.05,13:07
To som rada, že to do čoho by sme sa chceli pustiť nie je až také nereálne...ked budem v Pezinku a skontaktujem sa s nejakým architektom (zatím ani neviem akým) dám vedieť ako sme dopadli, pre začiatok ...
ešte som chcela jedno vedieť...akú veľkú plochu to máte??
KEJKA
19.08.05,19:00
len tak na okraj vaše názory ma zaujímajú - kúpili sme domček=zrúcaninku? to preháňam, ale okrem múrov a chvalabohu dobrej strechy tam nie je nič. Adala som inzerát na prenájom. Mám predstavu, že práve mladí manželia, ktorí nemajú záruky na to aby dostali financie na úver sa môžu pustiť do rekonštrukcie. prerobia si domček podľa svojho, platiť budú média ap., vlastne ten domček zhodnotia, čo mne vyhovuje, pritom síce budú akoby v cudzom, ale právne záruky, že tam môžiu bývať tak dlho až sa im investované peniaze vrátia, resp. im zaplatím ak by sa časom chceli presťahovať.... je to moc zložité?
Dom je medzi Bratislavou a Trnavou, ak maželia podnikajú, tak si kopu vecí môžu dať do nákladov....
takže tak. Čo si o tom myslíte?
Vera
04.11.05,08:14
Ahojte, znovu sa vraciam k tejto téme. Viem, že je to mimo porady, ale potrebujem pomoc. Už som vlastne zúfalá. Už nejaký ten mesiac sa snažíme nájsť vhodného človeka (projektanta), čo by nám bol ochotný naprojektovať obytné podkrovie. Viem, že stačí otvoriť zlaté stránky a zavolať, ale to nechceme, lebo toho dotyčného nepoznáme a tak isto ani jeho prácu.

Preto sa obraciam na Vás s prosbou, či nepoznáte nejakého dobrého projektanta z okolia BA - prípadne okolie Pezinka.

Ďakujem
kajjo
12.09.07,19:50
Mám známeho, ktorý má patentovaný stavebný systém špecialne vhodný
na nadstavby a ktorý má skúsenosti s vybavovaním nadstavieb.
Nadstavby sú nízkoenergetické a proces výstavby je veľmi rýchly-cca
3 mesiace s minimálnym rušením okolia a stavebným dvorom.
Ak máte záujem spojím Vás s ním.
Kajjo tel: 0903437286
sarah55
08.10.07,00:24
Ahoj....neviem či ti pomôžem,my sme sa nedavno do toho tiež pustili u mojich rodičov.... ešte skoro nič nemáme- ale ako tak to mam zistene
my budeme brať uver... tak to je zasa trochu ine
Projekt+ statik - okolo 40 000
prepisanie na Vas ( vloženie do katastra ako bremeno) kolok 2000- dost dlho sa na to čaka aj niekolko mes.
ale tebe stači vydokladovat ze to mas pod na vklad...
ked beries uver z banky- tam sa musi založit cely dom po dobu celej splatky- a este strasne vela je toho( ale toto je take najdolezitejsie vediet):confused:
ak beries peniaze z ŠFRB tam to je podmienene vyskou vasho spol. prijmu( inak podmienky su tam ovela lepsie) a este musite mat max. 160 m2... ale to vam šikovny projektant urobi
musis si potom dat spisat zmluvu- ktora bude presne urcovat co je vase a co rodicov?- nie som si ista ci to tak presne je- to si ked tak zisti
strecha- vela( podla rozlohy a mat...)priprav si dost korun
a ked chcete k tomu aj nadstavovat- to vyjde tiez pekne peniaze- ja som pôvodne chcela ale ako sme vyratali co by sme do taho vrazili :mad:
my budeme mat 140 m2 - tak to pekne bez nadstavby:)
mali by sme zacat na jar- ak to vsetko vyjde podla planu( zatial to vyzeera dobre) aby som to nezakrikla....
velmi sa tesim, svoje je svoje- potom daj vediet ak by si este daco potrebovala, a daj vediet ako ste na tom
papa:)