mosajko
23.07.09,05:57
Prosim Vas, neviem do akej kategorie Porady sa mam zaradit... potrebujem poradit ohladom vydania VP pre mojho syna, je obcanom CR aj SK, cize ma dve obcianstva, trvaly pobyt v CR, je moze vystavit VP po absolovovani kurzu na SK? Ziadaju po nom preukaz pre cudzinca, ale ked ma SK obcianstvo, nemoze mat vydany preukaz pre cudzinca, to si odporuje, ma Cesky OP , pas ma slovensky. Dakujem
arizona
23.07.09,04:54
Vodičské oprávnenie sa udelí žiadateľovi, ktorý
* dosiahol ustanovený vek, potrebný na vedenie motorových vozidiel príslušnej skupiny a podskupiny,
* má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a zdržiava sa na území Slovenskej republiky viac ako 185 dní v kalendárnom roku; trvalým pobytom sa na účely tohto zákona aj prechodný pobyt občana Slovenskej republiky trvale žijúceho v cudzine a prechodný pobyt cudzinca na území Slovenskej republiky,
* je zdravotne spôsobilý viesť motorové vozidlo,
* sa podrobil ustanovenej príprave,
* preukázal na skúške odbornú spôsobilosť viesť motorové vozidlo,
* splnil ďalšie podmienky ustanovené na vedenie niektorých skupín a podskupín alebo druhov motorových vozidiel.

Žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia je povinný predložiť doklady preukazujúce splnenie ustanovených podmienok na udelenie vodičského oprávnenia, preukázať svoju totožnosť a vyplniť príslušné tlačivá, ak sú na tento účel zavedené; je tiež povinný podrobiť sa nasnímaniu podoby na účel vydania vodičského preukazu.

O udelení vodičského oprávnenia rozhoduje okresný dopravný inšpektorát, kde žiadateľ o vodičské oprávnenie skladá skúšky z odbornej spôsobilosti.