sanyao5
23.07.09,08:03
Dobrý deň,
veľmi Vás všetkých prosím o pomoc.
Chcela by som sa spýtať: sme firma, ktorá vyrába lode (plachetnice). Momentálne vyrábame loď, v ktorej sú dvaja investori a majú 50%-ný podiel na lodi na základe uzatvorenej Zmluvy o dielo. Jeden investor je zo SR a druhý z ČR. Posielajú nám zálohy na výrobu lode. Keď pošle peniaze slovenský investor, vystavím mu faktúru s textom - "Fakturujeme Vám za vykonané práce na základe Zmluvy o dielo, vo výške prijatého preddavku, na plachetnicku Cetus 45." Keďže sa jedná o slovenského investora, FA je automaticky s DPH.
Ale teraz mi nastal problém, keď pošle peniaze investor z ČR. Tiež som mu vystavila FA s rovnakým textom, ako slovenskému investorovi, ale FA do ČR som urobila bez DPH, pričom sa odvolávám na to, že v konečnom dôsledku investorom dodáme tovar a nie službu a tovar do zahraničia sa fakturuje bez DPH.
Konečná FA na loď nebude, keďže sa im fakturuje takto čiastkovo (a ani neviem, na koho by som potom vystavila FA, keďže sú tam dvaja investori a každý má 50%-ný podiel). Preto už konečnú FA vystavovať nebudeme.
A moja otázka znie:
1.) Môžem teda FA do ČR vystavovať bez DPH? (t. j. môžem sa napr. pri daňovej kontrole odvolávať na to, že v končenom dôsledku dodáme tovar a nie službu?)
2.) Český investor nám poslal peniaze v mesiaci apríl a máj 2009. My sme štvrťročný platci DPH a keďže v konečnom dôsledku dodáme tovar a ešte ku tomu nebudem vystavovať konečnú FA, pravdepodobne musím podať za II. Q 2009 aj Súhrnný výkaz k DPH???

Veľmi Vás prosím o čo najrýchlejšiu odpoveď. Ďakujem.

S pozdravom
macula
23.07.09,06:21
Lenže oslobodenie od dane podľa §43 Zákona o DPH je to, že tovar je prepravený z tuzemska do iného členského štátu a pri tomto prípade nevidím, že by sa tovar niekde prepravoval.
liba2
23.07.09,06:31
Môj názor je, že všetky prijaté platby treba chápať ako prijaté preddavky. Dodanie tovaru nastane až skutočným dodaním lode, čo bude treba tiež preukázať; súčasne vystaviť riadnu faktúru.
Detto do súhr. výkazu až po dni skutočného dodania.
sanyao5
23.07.09,06:54
Loď bude vyvezená do zahraničia, čo budme vedieť aj preukázať.