gabi4
23.07.09,08:15
Prosím o radu. Akým spôsobom mám zúčtovať cestovný príkaz na zahraničnú služobnú cestu pre SZČO, keď mám 3 rôzne platby. Letenku mám hradenú cez účet platobnou kartou týždeň pre služobnou cestou na základe došlej faktúry. Za ubytovanie v hoteli mám faktúru v JPY, ktorá bola hradená v deň odchodu z Japonska cez platobnú kartu z účtu vedeného v EUR. Na faktúre je okrem ceny za ubytovanie aj cena za konzumáciu v minibare a použitie fitness a sauny a je hradená v posledný deň ukončenia služobnej cesty. Rozhodla som sa platbu na účte za letenku účtovať cez záväzky - došlá faktúra zahraničná ako prevádzkovú réžiu. Platbu za hotel budem účtovať tiež cez záväzky ako došlú faktúru zahraničnú, ale ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. Vystavím cestovný príkaz, kde zúčtujem v pokladni JPY časť faktúry z hotela za ubytovanie a tiež drobné výdavky zo služobnej cesty (taxi+MHD) a prepočítam to kurzom NBS v deň ukončenia služobnej cesty. V cestovnom príkaze uvediem poznámku, že letenka bola hradená cez banku a uvediem dátum a pč. v peňažnom denníku. Letenku som zaúčtovala do záväzkov ako došlú faktúru s kurzom - dátum vystavenia faktúry a úhradu s kurzom úhrady faktúry, čím mi vznikol kurzový rozdiel, čo sa automaticky zapíše v programe ako kurzová strata, alebo zisk. Je to takto správne ? Viete mi niekto s týmto poradiť ? ďakujem.