altt
23.07.09,08:43
Zdravím, vie mi niekto poradiť??? Vlastním budovu s pozemkom v areáli PD. Podnikateľ od ktorého som tú budovu odkúpil vlastní ešte nejaké budovy v tomto areáli a taktiež aj pozemok - cestu. Teda odkúpil cestu od pozemkového úradu(tiež neviem či je to možné!?) a teraz žiada mesačný nájom od ostatných majiteľov za prejazd. Pričom ostatní sa nemajú ako ináč dostať k svojim budovám (iba ak cez pole), tzn. že nám bráni v prístupe k vlastnej budove. Pri tom o cestu sa vôbec nestará... Viete mi nieto poradiť, či má na to právo, alebo ak bude brať nájom mal by mať aj nejaké povinnosti ohľadom spravovania cesty, nie?
hanelie
23.07.09,07:18
ak je cesta jeho, má právo ..........
ale zaráža ma fakt, že keď si kupoval nehnuteľnosť v objekte , neriešil si vtedy príjazdovú komunikáciu
altt
23.07.09,10:22
noooo my sme tu budovu kupovali pred cca 5 rokmi a vtedy cestu vlastnil pozemkový fond.... takže s tym nebol problém... môže niekto odkúpiť od pozemkového fondu pozemok, ak je jasné že tým zabráni prístup ostatným majiteľom k ich vlastným budovám??????
Watson
23.07.09,10:45
Je dosť možné, že právo prechodu po tej ceste je dávno vydržané a nadobudnutie vlastníckeho práva k pozemku, na ktorom sa nachádza táto prístupová cesta nezakladá právo vyberať novým vlastníkom poplatok, zvlášť keď s tým nie je spojené žiadne protiplnenie (protislužba). Bolo by dobre toto vecné bremeno dať si osvedčiť u notára, ak sú splnené podmienky na jeho vydržanie a v prípade sporu neostáva nič iné iba to riešiť súdnou cestou.
altt
23.07.09,17:41
e dosť možné, že právo prechodu po tej ceste je dávno vydržané a nadobudnutie vlastníckeho práva k pozemku, na ktorom sa nachádza táto prístupová cesta nezakladá právo vyberať novým vlastníkom poplatok, zvlášť keď s tým nie je spojené žiadne protiplnenie (protislužba). Bolo by dobre toto vecné bremeno dať si osvedčiť u notára, ak sú splnené podmienky na jeho vydržanie a v prípade sporu neostáva nič iné iba to riešiť súdnou cestou.



ďakujem za odpoveď ale ja som do týchto vecí úplný laik...- neviete mi poradiť ako zistím či to právo prechodu je vydržané alebo nie? alebo ako by som mal postupovať - kam ísť??
Watson
23.07.09,18:24
Vydržanie je inštitút, ktorým sa môže nadobudnúť právo uplynutím určitej lehoty a za splnenia ďalších zákonných podmienok. V prípade nadobudnutia práva zodpovedajúce vecnému bremenu (právo prechodu cez susedný pozemok bez možnosti iného prístupu) sa vyžaduje, aby držiteľ (teda vy) vykonával toto právo pre seba a so zreteľom na všetky okolnosti bol pritom dobromyseľný, že mu toto právo patrí, teda že je oprávnený na výkon tohto práva zodpovedajúce vecnému bremenu. Podmienkou je, že ho vykonáva pokojne a nepretržite po dobu 10 rokov, pričom do tejto lehoty sa zahŕňa aj dobromyseľný výkon tohto práva predchádzajúcim oprávneným držiteľom. Myslím, že vo vašom prípade by bolo rozumné najskôr zabezpečiť si formálne uznanie tohto vecného bremena a až potom riešiť jeho odplatnosť, resp. bezodplatnosť vzhľadom na ďalšie konkrétnosti a okolnosti prípadu. Vydržanie sa formálne robí u notára, ktorý vám určite vzhľadom na špecifikáciu vášho problému určite poradí ako postupovať. Samozrejme zriadiť vecné bremeno môžte aj vzájomnou písomnou dohodou s vlastníkom predmetného pozemku.
altt
23.07.09,18:38
Tak Ďakujem veľmi pekne za pomoc... hadam to nejako poriešime...aaa ešte jedna otázočka.... mohol vôbec pozemkový fond odpredať pozemok s vedomím že zamedzí prístup ostatným majiteľom?? je očividné a uplne jasné, že nový majiteľ chce od nás ťahať len a len prachy.....!!!!
Watson
23.07.09,19:52
SPF nemusel mať vôbec vedomosť o tom, že tá cesta je zároveň využívaná inými vlastníkmi na prístup k ich nehnuteľnostiam, pokiaľ toto právo prístupu ani nebolo zapísané v katastri. Predovšetkým vy musíte mať záujem na tom, aby sa to aj formálne zakotvilo v liste vlastníctva. Bližšie informácie o podmienkach a spôsoboch prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam z SPF na iné osoby sú uvedené na ich stránke s odkazmi na príslušné právne predpisy:

http://www.pozfond.sk/