belo72
23.07.09,09:44
Potreboval by som poradiť. Dostal som celkom dobrý nápad na podnikanie. Je to v podstate služba pre firmy. Táto služba sa určite nepoužíva nikde na svete. Dá sa to nejak ošetriť tak, aby ak túto službu chce niekto využívať musel by o do mňa kúpiť licenciu?
Lianka
23.07.09,07:53
Co tak pozriet Autorsky zakon...
dragan.michal
23.07.09,08:04
podla toho co je to za sluzbu. Bud autorky zakon alebo patent ako know - how
belo72
23.07.09,09:27
Potreboval by som vediet , kde - za kolko - ako na to - na co si dat pozor....:)) Nejake skusenosti . Vdaka
dragan.michal
23.07.09,09:39
definuj o co ide, sluzby, program alebo co?
belo72
23.07.09,10:12
jedna sa o sluzbu.
belo72
23.07.09,11:11
Prepacte neviem aky je tu system zistil som ze 30 min. nemozem nic napisat:)) Takze jedna sa o sluzbu - sposob predaja. Neviem ci to bude stacit takto zadefinovat.
misomiso
26.07.09,20:59
Dá sa to nejak ošetriť tak, aby ak túto službu chce niekto využívať musel by o do mňa kúpiť licenciu?

Podla mna (tak ako si to definoval aj v dalsom prispevku) je to mozne iba, ak tu licenciu naviazes na konretnu znacku, ktoru vytvoris. To ale neznamena, ze budes mat ochraneny napad.

Pre blizsie vysvetlenie - bude to ako napr. ak chces otvorit v Blave dalsi Mc,Donald, potrebujes od nich "licenciu", to ale neznamena, ze si hocikto na kazdom rohu nemoze slobodne otvodit fastfood a prdavat tam tie iste zbrndy - samozrejme pod inym nazvom.
belo72
03.08.09,13:45
Moj napad nie je ze ugrilujem maso ale prezradit McDonald ze maso sa da upiect - myslim ze to celkom vystihuje problem.
dragan.michal
03.08.09,15:46
takze ta sluzba by bola kvazi ako ako "poradenstvo" ? odporucam patentovat ako know how alebo nieco podobne
belo72
04.08.09,07:06
Ostanem pri mase:)). Takze masiar sa dozvie ze moze maso predavat McDonald a moze rozsirit vyrobu o novy druh vyrobku. McDonald moze zakaznikovi ponuknut do zemle maso a aj zakaznik vegetarian to bude chciet preto ze to bude pre neho vyhodne hlavne v dnesnej dobe. Tak mi skuste poradit ako nieco z toho mat:)) Este doplnim ze hlavny je McDonald - ten by to vsetko mal rozbehnut - je bohaty a mal by z toho najvacsi profit:))
Lianka
04.08.09,07:42
Ty si ten masiar (alebo ktory zo subjektov)?
belo72
04.08.09,07:55
najlepsie by bolo ak by som nebol ani jeden z nich. tieto subjekty uz funguju na trhu - naco dalsia konkurencia.
Lianka
04.08.09,07:59
Teraz nerozumiem, aku ulohu v tom celom (podla prispevku 12) hras ty. Vymyslel si ten "obchod" - myslienku, filozofiu toho obchodu, vzajomnej spoluprace (a uz len hladas vhodne subjekty)? Alebo si vymyslel ten produkt ako napad, inovaciu?
misomiso
04.08.09,08:06
Ostanem pri mase:)). Takze masiar sa dozvie ze moze maso predavat McDonald a moze rozsirit vyrobu o novy druh vyrobku. McDonald moze zakaznikovi ponuknut do zemle maso a aj zakaznik vegetarian to bude chciet preto ze to bude pre neho vyhodne hlavne v dnesnej dobe. Tak mi skuste poradit ako nieco z toho mat:)) Este doplnim ze hlavny je McDonald - ten by to vsetko mal rozbehnut - je bohaty a mal by z toho najvacsi profit:))

Prosim ta prepac, ale ty si z nas robis srandu. Co si na tomto chces nechat patentovat?

Co uz tato Porada nezazije, jeden sem pise, ze chce vozit vesticu niekam k nemu do panelaku do kocikarne a brat peniaze a vypacat jej plat, dalsi chce zbohatnut na nicom, co uz 800 rokov funguje v praxi... Vazeni pani, mozem va ubezpecit, ze tadeto cesta na podnikatelske vyslnie nevedie.
belo72
04.08.09,08:38
Ide o myslienku tohto obchodu. Subjekty su a funguju na trhu a mozu sa bez problemov do tohto obchodu zapojit. Ich spojenim by ziskali vsetci vratane zakaznika. Ja nechcem rozbiehat novu cinnost v podnikani a robit im konkurenciu. Chcel by som len aby spolupracovali a ja z toho mal nejaky zisk.
Pre misomiso: no nie to maso ani znacku McDonald samozrejme je to len priklad. Nedam na WEB svoj napad s popisom:)) A ked niekomu dam napad ako nieco robit tak tiez by som nieco z toho chcel mal. Jeden napad som tak pustil znamemu s tym ze pojdeme do toho spolu . On je vyhradny distributor pre pol EU a mne ani nepodakoval /dostal napad akurat ze z mojej hlavy. / Nerad by som takto opat dopadol a preto sa s Vami radim ako co najrozumnejsie vyuzit napad.
Pre admina: nemozem reagovat na prispevky . Ta pol hod je dost dlhy cas.
misomiso
04.08.09,10:18
Ide o myslienku tohto obchodu. Subjekty su a funguju na trhu a mozu sa bez problemov do tohto obchodu zapojit. Ich spojenim by ziskali vsetci vratane zakaznika. Ja nechcem rozbiehat novu cinnost v podnikani a robit im konkurenciu. Chcel by som len aby spolupracovali a ja z toho mal nejaky zisk.
Pre misomiso: no nie to maso ani znacku McDonald samozrejme je to len priklad. Nedam na WEB svoj napad s popisom:)) A ked niekomu dam napad ako nieco robit tak tiez by som nieco z toho chcel mal. Jeden napad som tak pustil znamemu s tym ze pojdeme do toho spolu . On je vyhradny distributor pre pol EU a mne ani nepodakoval /dostal napad akurat ze z mojej hlavy. / Nerad by som takto opat dopadol a preto sa s Vami radim ako co najrozumnejsie vyuzit napad.
Pre admina: nemozem reagovat na prispevky . Ta pol hod je dost dlhy cas.

Chces mat peniaze za nic. Prepac. ale ja neverim, ze by si prisiel na nieco, co este nie je zname. Dnes uz obchoduje kazdy s kazdym, navyse vsetkymi moznymi sposobmi.

Ak je to naozaj take unikatne, mas sancu to vyuzit. Zriad si sprostredkovaciu firmu (pravdepodobne na webe) a davaj tych ludi dokopy. Takych portalov je milion, no ak to vies robit naozaj lepsie, budes uspesny a nechas si za to platit. Musis to ale naozaj fyzicky zrealizovat, a byt v tom stael najlepsi (tak, ako Google, Youtube, Facebook, Skype...) pretoze ostatni ta budu hned nasledovat a kopirovat. Ty budes mat ale naskok, takze sa nemozes na nic stazovat.

No ale ak si to predstavujes tak, ze si objavil Ameriku a teraz uz budes brat iba peniaze za to, ze ostatni na tom vsetci budu chciet makat, tak to ta mozem ubezpecit, ze mas smolu.
misomiso
04.08.09,10:21
Este nieco. Aj na pociatku mojej podnikatelskej kariery bol napad. Mnozstvo napadov. Mnohe unikatne, hoci neskor sa ukazalo, ze 98% z toho, co som (naozaj) vymyslel ja, uz davno ini niekde na svete pouzivaju.

No dnes nezijem z tychto napadov, (ktore ma evidetne kazdy druhy na planete) ale z vytrvaleho usilia ich denne realizovat. Takych, ktori mali rovnake napady ako ja su tisicky (poznam mnohych osobne), no nikto nemal tu odvahu a hlavne chut pracovat.
belo72
04.08.09,10:55
Ze je to unikatne a ze to nikto nezrealizoval je 100% iste. Ja nie som clovek ktory vymysli obliect si ponozku naopak a chce si to dat patentovat a potom nechat platit. Niekedy na tie najednoduchsie napady nepride zadny odbornik preto ze odbornici nerozmyslaju jednoducho:)) Ak by som to chcel zrealizovat sam potreboval by som znacne financne prostriedky a v malom medzi zralokov aj ked budes neviem ako usilovny nie je sanca to je velmi naivna predstava. Preto rozmyslam nad niecim ako si to zabezpecit aby som o to neprisiel. A nakoniec ani myslienka ktoru mi zobrali nebola az tak zla kedze sa moj "kamarat" stal vyhradnym distributorom pre viac ako pol EU a jedna sa o stavebny sektor a nie nejake drobnosti. Nebojim sa ze o to nebude zaujem skor naopak.
misomiso
04.08.09,12:41
Ze je to unikatne a ze to nikto nezrealizoval je 100% iste. Ja nie som clovek ktory vymysli obliect si ponozku naopak a chce si to dat patentovat a potom nechat platit. Niekedy na tie najednoduchsie napady nepride zadny odbornik preto ze odbornici nerozmyslaju jednoducho:)) Ak by som to chcel zrealizovat sam potreboval by som znacne financne prostriedky a v malom medzi zralokov aj ked budes neviem ako usilovny nie je sanca to je velmi naivna predstava. Preto rozmyslam nad niecim ako si to zabezpecit aby som o to neprisiel. A nakoniec ani myslienka ktoru mi zobrali nebola az tak zla kedze sa moj "kamarat" stal vyhradnym distributorom pre viac ako pol EU a jedna sa o stavebny sektor a nie nejake drobnosti. Nebojim sa ze o to nebude zaujem skor naopak.

No tak potom drzim palce. No aby som bol uprimny, som skepticky, ze sa taketo nieco bude dat ucinne patentovat (narocky pisem nie "patentovat", ale "ucinne patentovat", pretoze nie je problem podat patent alebo uzitkovy vzor a vyhodit za to mnozstvo penazi, ale problem je patentovat to tak ze to ini neobidu a nebudu sa ti smiat do oci, ze si dal tolko za patenty a aj tak to vsetci prebrali). Ak sem niekto bude pisat, ze patent je lacny, tak ho neber vazne, pretoze nepredpokoadam, ze by ta zaujimalo dat si to patentovat iba na Slovensku. Ano, patent na Slovensku je lacny, no moznosti komercneho vyuzitia v podstate ziadne, takze je zbytocne o tom uvazovat.

Teraz sa neuraz, nepisem o tebe, ale vseobecne, chcem vysvetlit, preco som sa trocha napaprcil. Nemam noc proti intelektualnej praci a zisku z kreativnych napadov. No tu na Porade mozno sledovat znacnu snahu o posun od realnej prace k spekulantstvu. Tento posun samozrejme odraza posun v mysleni ludi v celej spolocnosti, Porada je iba akasi referencna vzorka. Nikto nechce nic vyrabat, to by este tak chybalo, aby clovek mal pri zarabani aj pracovat, a nebodaj riskovat nejake investicie. Jeden chce parazitovat na vestici, dalsich 40 ludi chce byt vyhradnym dovozcom hociciho do SR - pretoze sa dominevaju, ze "vysachovanim" konkurencie si zabezpecia bezpracny zisk. Vsetci tu chcu dovazat lacny tovar z Ciny. Kopec ludi tu chce predavat patenty na teplu vodu, ale v ziadnom pripade ju nechcu sami ohrievat. Je mi z toho smutno, pretoze to predurcuje nasu buducnost, a ta nebude ruzova.

Uz si to priznali aj v USA, ze hlavnym faktorom, ktory spustil krizu neboli ani tak hypoteky, ale fakt, ze v USA uz dlhsiu dobu nikto nic nevyraba, kazdy iba "poskytuje sluzby", alebo dokonca "predava napady a licencie". Teda samy pravnik, psycholog, marketingovy poradca, eticky poradca, financny poradca, investicny poradca, poradca pre zdravu vyzivu, potom to iste, ale pre psov (vratane psich psychologov). Spoliehali sa na to, ze vsetok tovar dovezu zadarmo z Ciny. Istu dobu sa stalo, ze to aj funguje, ale iba docasne. Teraz uz vsetci placu, ze aj nezacnu nieco naozaj aj produkovat, nikdy sa nameju sancu z krizy vyhrabat.
belo72
04.08.09,13:03
Pozeram ze nie celkom dobe som opisal ten moj napad. Skusim este jedno prirovnanie aj ked tiez to nebude celkom ono ale mozno Vas to trosku lepsie navedie. Automobilka dava do aut 5 stup. prevodovku. Ina firma ich vyraba.Teraz trosku fantazia - Ja pridem s myslienkou montovat do aut 6 st.prevodovku. Takze staci ak presvedcim automobilku aby tam tie prevodovky davali. Pre firmu vyrabajucu prevodovky to nie je ziaden problem vyrobit a dodat. Pre zakaznika bude auto s tymto systemom este lacnejsie. Jednoducho len na to neprisli ze to takto moze byt. Nezamyslajte sa nad tym ze 6 st prevodovku treba vymyslat. Ona uz je 5 st. len sa prida bez problemov 1 st. a je to - treba trosku inac rozmiestnit matice a zacat ju pouzivat- ziadny tech. problem. Ide o myslienku - riesenie, ktore by bola skoda nevyuzit.
misomiso
04.08.09,13:23
Pozeram ze nie celkom dobe som opisal ten moj napad. Skusim este jedno prirovnanie aj ked tiez to nebude celkom ono ale mozno Vas to trosku lepsie navedie. Automobilka dava do aut 5 stup. prevodovku. Ina firma ich vyraba.Teraz trosku fantazia - Ja pridem s myslienkou montovat do aut 6 st.prevodovku. Takze staci ak presvedcim automobilku aby tam tie prevodovky davali. Pre firmu vyrabajucu prevodovky to nie je ziaden problem vyrobit a dodat. Pre zakaznika bude auto s tymto systemom este lacnejsie. Jednoducho len na to neprisli ze to takto moze byt. Nezamyslajte sa nad tym ze 6 st prevodovku treba vymyslat. Ona uz je 5 st. len sa prida bez problemov 1 st. a je to - treba trosku inac rozmiestnit matice a zacat ju pouzivat- ziadny tech. problem. Ide o myslienku - riesenie, ktore by bola skoda nevyuzit.

No mas pravdu. Lenze v tomto kokretnom pripade ta automobilka:

1. bude ignorovat bez toho, aby to vobec odpovedala na e-mail
2. okamzite ti ponukne miesto vo vyvoji na TPP. Potom, co budes jej zamestnancom budu vsetky tvoje napady automaticky patrit firme a nikdy nebudes moct ani len pomyslat na predaj akehokolvek napadu mimo firmu alebo na patent.


Nic medzi tym neexistuje.
belo72
04.08.09,13:51
No ja makam kazdy den . Syna vidim 5 min. rano a asi 1hod. vecer ked vydrzi do 21 hod nespat. Skusam nieco nove preto ze co robim uz nestaci na pokrytie vydavkov. Doteraz ked ma nieco take napadlo tak som si povedal zabudni a makaj:)) Ale ked vidim ze ludia ziju tak ako pises z ovela vacsich hluposti tak preco neskusit nieco co sa mi celkom pozdava . Co sa tyka toho dovozu - je to z USA a celkom to pomoze mensim stavebnikom ak to budu predavat za rozumnu cenu a co sa tyka mojho napadu ver tomu ze ak by mi to vyslo vela ludi by sa potesilo a aj firmam by to prinieslo uzitok a mozno aj nejake nove pracovne miesta – je to celkom zaujimava myslienka az sa cudujem ze ma to napadlo:).
Jedna automobilka to spravi a co ostatne – mozno im pojde o prvenstvo nie. Dufam ze zapracuje konkurencne prostredie a moznost prist na trh s niecim co este nikto nema.
Misomiso chcem ti podakovat za to ze sa tejto teme venujes a oponujes - davas mi moznost zamysliet sa nad tym co chcem robit. Zatial sa mi aj tak zda ze by to nemuselo krachnut len potrebujem zistit ako to zabezpecit tak aby ma nemohli obchadzat. Skoda ze sa neprida niekto dalsi s nejakym navrhom moznostou nazorom ....
misomiso
04.08.09,14:31
No ja makam kazdy den . Syna vidim 5 min. rano a asi 1hod. vecer ked vydrzi do 21 hod nespat. Skusam nieco nove preto ze co robim uz nestaci na pokrytie vydavkov. Doteraz ked ma nieco take napadlo tak som si povedal zabudni a makaj:)) Ale ked vidim ze ludia ziju tak ako pises z ovela vacsich hluposti tak preco neskusit nieco co sa mi celkom pozdava . Co sa tyka toho dovozu - je to z USA a celkom to pomoze mensim stavebnikom ak to budu predavat za rozumnu cenu a co sa tyka mojho napadu ver tomu ze ak by mi to vyslo vela ludi by sa potesilo a aj firmam by to prinieslo uzitok a mozno aj nejake nove pracovne miesta – je to celkom zaujimava myslienka az sa cudujem ze ma to napadlo:).
Jedna automobilka to spravi a co ostatne – mozno im pojde o prvenstvo nie. Dufam ze zapracuje konkurencne prostredie a moznost prist na trh s niecim co este nikto nema.
Misomiso chcem ti podakovat za to ze sa tejto teme venujes a oponujes - davas mi moznost zamysliet sa nad tym co chcem robit. Zatial sa mi aj tak zda ze by to nemuselo krachnut len potrebujem zistit ako to zabezpecit tak aby ma nemohli obchadzat. Skoda ze sa neprida niekto dalsi s nejakym navrhom moznostou nazorom ....
Myslim, ze sa vela ludi nepridalo, pretoze ja som tu asi jediny, kto sa obcas nudi, v case, ked este nemozem odist na dovolenku, hoci v praci uz niesom. :) Inak by som ani ja asi nediskutoval o takychto veciach.

Prosim ta, co si vymyslel na tom importe z USA? Vymyslel si ten produkt, ktory sa importuje??

Mam dojem, ze tvoj biznis plan vychadza z naivnej predstavy, ze ak firmy nieco nerobia, tak preto, ze o tom nevedia. 6-st. prevodovka, dobry priklad. To si naozaj myslis, ze konstrukteri nevedeli o moznosti zostrojit 6-st. prevodovku uz na zaciakku 50-tych rokov, ked sa jazdilo na 3-stupnovych? Naopak, vedeli o tom pravdepodobne este ovela skor. To, ze to doteraz nevyrabali malo uplne ine dovody:

1. nejesvovali vhodne motory, ktore by vyuzili vyhody 6-st. prevodoviek
2. auta neboli konstruovane na tak vysoke rychlosti.
3. zakaznici by to vnimali skor ako zataz a buzeraciu, pretoze nejestvoval realny dovod, setrit palivo.
4....
5...
6...

...teda nie preto, ze by o tejto moznosti niekto kompetentny nerozmyslal. Ak by si nal skusenosti s riadenim firmy vedel by si, kolko alternativnych planov "B", alebo "C", ci dokonca "D" firmy rozpracovavaju casto do detailov bez toho, aby sa velka cast z nich naozaj niekedy uplatnila v praxi. Firmy zvazuju niekolkonasobne viac alternativ v oblasti vyroby, ale aj marketingu a sposobe predaja, ako nakoniec uskutocnuju. Myslim, ze by si im bol na srandu. Nam sa tiez nie raz stalo, ze sa nam snazil nejaky zakaznik nanutit napad, ktory sme mali uz davno v sufliku odlozeny s tym, ze sa z nejakych dovodov nebude realizovat.
Dáša_
04.08.09,18:34
No, asi to budeš musieť vymyslieť ako Leonardo - v každom svojom "patente" schválne nakreslil malý kúsok zle. To jest, muíš prísť na spôsob, ako povedať o čo ide, ale zatajiť najdôležitejšiu časť.

Mmch, mam známeho, ktorý o jeden "patent" prišiel, ale daľší sa mu podarilo relatívne uspešne speňažiť. Dnes ma ale vymýšľanie iba ako relax a v normálnom živote robí patentového zástupcu.
belo72
05.08.09,07:48
misomiso ty si vazne myslis ze uz vsetko je vymyslene a prevedene do dokonalosti ? nemozes pripustit ze jednoducho na nieco niekto este neprisiel ? dam priklad : plyny do sprejov - vedci vymyslali rozne zlozenie aby nenarusali ozon a nejaky clovek myslim ze cech prisiel na to ze staci natiahnut gumu a naplnit. Jednoduche ,ucinne. Neriesi to chladnicky atd.. ale ma to uplatnenie.
Dasa nemienim sa zivit tym ze budem v kuse nieco vymyslat nieco ma napadlo co by mohlo fungovat a nieco by som z toho chcel mat - jednoduche. vitamin_r tvrdi ze sa to neda. Ma niekto rozumny napad - riesenie ako by sa to dalo? Toho kto na to pride pozivam na pivo:))
belo72
05.08.09,11:02
Co ak by som napad zhmotnil napr. s tym masom a Mcdonaldom. Registrovat to ako maso do peciva. Uvediem viac tvarov rozmerova zlozenie ze tam musi byt aj maso a rozne varianty vyuzitia. Nechcem registrovat znacku.
belo72
05.08.09,11:37
Problem je:"Franchising ...za priamu alebo nepriamu odplatu právo využívať súbor (balík) práv priemyselného a duševného vlastníctva ". Stale nemam zabezpecene to vlastnictvo. Pokial by sa jednalo o male firmy tak v pohode ale bojim sa ze tym co to chcem ponuknut ma budu chciet okamzite odstavit a pokial to nebudem mat osetrene tak s tym nebudu mat problem.
Dáša_
05.08.09,11:44
Problem je:"Franchising ...za priamu alebo nepriamu odplatu právo využívať súbor (balík) práv priemyselného a duševného vlastníctva ". Stale nemam zabezpecene to vlastnictvo. Pokial by sa jednalo o male firmy tak v pohode ale bojim sa ze tym co to chcem ponuknut ma budu chciet okamzite odstavit a pokial to nebudem mat osetrene tak s tym nebudu mat problem.


A pokúsiť sa dať svoj nápad na papier a navštíviť nejakého patentového zástupcu sa bojíš?
Ak by bol skúsený, verím, že by ti najlepšie odpovedal.
belo72
05.08.09,12:09
Ked elektrarne predavaju elek.energiu - pod nazvom DOMA MAX predavaju to ako produkt vsak? lebo to co chcem robit by sa v konecnom dosledku predavalo ako novy produkt a to by mozno slo nejak registrovat.
DASA: Uvazujem nad tym ale cital som na nich rozne nazory. Chcem mat v tychto veciach co najjasnejsie kym zajdem za niekym takym. Mozno mi niekto poradi na koho sa obratit alebo na koho nie– ake ma s nim skusenosti. V dnesnej dobe sa neda verit skoro nikomu. Radit sa cez forum je celkom dobre – je tu vela nazorov mozno aj ludia ktory si tym uz presli. A obcas aj negativne nazory otvoria cloveku oci ak sa chce pozerat. Ked pridem s nejakou myslienkou za patent. zastupcom pochybujem aby nejak uvazoval nad tym ako by sa to dalo riesit a mozno sa mylim.
Dáša_
05.08.09,12:12
Ked elektrarne predavaju elek.energiu - pod nazvom DOMA MAX predavaju to ako produkt vsak? lebo to co chcem robit by sa v konecnom dosledku predavalo ako novy produkt a to by mozno slo nejak registrovat.
DASA: Uvazujem nad tym ale cital som na nich rozne nazory. Chcem mat v tychto veciach co najjasnejsie kym zajdem za niekym takym. Mozno mi niekto poradi na koho sa obratit alebo na koho nie– ake ma s nim skusenosti. V dnesnej dobe sa neda verit skoro nikomu. Radit sa cez forum je celkom dobre – je tu vela nazorov mozno aj ludia ktory si tym uz presli. A obcas aj negativne nazory otvoria cloveku oci ak sa chce pozerat. Ked pridem s nejakou myslienkou za patent. zastupcom pochybujem aby nejak uvazoval nad tym ako by sa to dalo riesit a mozno sa mylim.

myslíš, že to Doma max majú chránené?

mmch, pokial dobre viem, tak existuje aj ochrana dvojkliku myšou, čo ma teda trochu udivuje.
belo72
05.08.09,12:40
to neviem ci to je chranene ale ci by sa dal produkt/sluzba/ nejakym sposobom registrovat.Kedze sa to predava koncovemu zakaznikovi je to produkt a da sa povazovat za nieco hmotne ved vzduch nemozu predavat /pokial nie je plneny vo flasi:)/. Ma porazi furt musim ked nieco napisem cakat 30 min.
Dáša_
05.08.09,13:05
to neviem ci to je chranene ale ci by sa dal produkt/sluzba/ nejakym sposobom registrovat.Kedze sa to predava koncovemu zakaznikovi je to produkt a da sa povazovat za nieco hmotne ved vzduch nemozu predavat /pokial nie je plneny vo flasi:)/. Ma porazi furt musim ked nieco napisem cakat 30 min.

mimotemyminule sa ma 8 ročný syn pri počúvaní správ pýtal, ako to vlastne predávajú ten teplý vzduch = emisie :D:D

Neviem, či budem odpovedať na to, čo sa pýtaš, ale rozvíjajme teda myšlienky dalej:
Napríklad taká Edita Šipeky si registrovala svoje meno Šipeky ako ochrannú známku (teda, dúfam, že sa vyjadrujem v súlade s patentarinou, nechce sa mi nazerať do zákonov). Ale ona si to meno chranila len na tuším nejaké diety, čaje na chudnutie. Ale keby si prisiel s tym, ze chce vyrabat tehlu s takym menom :D, tak si mohol. Problem ale je, ze teraz rychlo neviem tú ochrannú známku najst

mmch, tuto stránku http://www.upv.sk/ poznáš?
belo72
05.08.09,13:26
Sikovny chlapec ma dobre otazky:)
Stranku poznam. Ochranna znamka mi nepomoze je dobra ak mas zabehnute meno /firmu/. Ja to potrebujem zaregistrovat na sposob autorske pravo uzitkovy vzor patent alebo neviem co aby to malo vahu. Jedna sa o to ze ak by som to teraz zverejnil zarobia na tom vsetci okrem mna:)
Dáša_
05.08.09,13:35
Sikovny chlapec ma dobre otazky:)
Stranku poznam. Ochranna znamka mi nepomoze je dobra ak mas zabehnute meno /firmu/. Ja to potrebujem zaregistrovat na sposob autorske pravo uzitkovy vzor patent alebo neviem co aby to malo vahu. Jedna sa o to ze ak by som to teraz zverejnil zarobia na tom vsetci okrem mna:)

No vieš, minimálne ked by si patent prihlasoval, tak to musíš detailne popísať, aby sa vedelo posúdiť, či je to naozaj niečo, čo splňa požiadavky patentu.

A ako budeš potom dokazovať, že tvoj spôsob predaja táto firma používa? Dá sa to vôbec nejak zistiť.

Lebo jedna vec je chrániť, ale druhá vec je potom sa domôcť toho, aby nikto iný nepoužíval. Alebo teda aby platil.
belo72
05.08.09,14:04
dokazat to bude uplna hracka peto ze to ozaj nik nepouziva a je to taka vec o ktorej keby vedeli tak ju vyuzivaju to som si isty na 100%. Najrychlejsi by mal z toho super zisky. len problem je registracia.
rickman
05.08.09,14:04
belo72, sam som pred nejakym casom nacrtol podobnu temu a vyplynulo z toho v podstate to iste, k comu sa dopracovavas aj ty tu: napad/myslienka/sposob sa patentovat neda.

uz sme to raz rozoberali aj s misommisom - asi aj vtedy mal kopec volneho casu :). a samozrejme suhlasim s nim aj v tejto teme.

ale skus este napisat viacero variacii tych prikladov, nech vieme viac.
Dáša_
05.08.09,14:07
Teraz ma tak napadá a spôsob predaja cez internet nemá náhodou niekto chránený?
rickman
05.08.09,14:10
Teraz ma tak napadá a spôsob predaja cez internet nemá náhodou niekto chránený?

Ale no, nezachadzajme uz do uplnych nezmyselnosti.
Dáša_
05.08.09,14:12
Ale no, nezachadzajme uz do uplnych nezmyselnosti.

dvojklik myšou mi príde tiež ako nezmysel :D:D

A boli snahy chrániť aj ESC, medzerovník .... Len vlastne ani neviem, ako to skončilo, dvojklik ma dostatočne rozhorčil.
belo72
05.08.09,14:40
dvojklik je dobra myslienka:)
dnes uz koncim skusim vam to zajtra este nejak inac nacrtnut o co ide. Ono sa to musi nejak dat chranit ved neviem si predstavit Microsoft aby pustil aj uplnu hovadinu free. A je mi smutno ked si pomyslim ze vsetci na tom mozu zarobit okrem mna:) Ja si myslim ze sa to asi musi nejak zhmotnit to bude spravny smer na zaregistrovanie. Skuste sa zamysliet nad tou elektrinou. Ked sa nieco predava koncovemu zakaznikovi tak je to produkt .....
misomiso
06.08.09,07:49
misomiso ty si vazne myslis ze uz vsetko je vymyslene a prevedene do dokonalosti ? nemozes pripustit ze jednoducho na nieco niekto este neprisiel ? dam priklad : plyny do sprejov - vedci vymyslali rozne zlozenie aby nenarusali ozon a nejaky clovek myslim ze cech prisiel na to ze staci natiahnut gumu a naplnit. Jednoduche ,ucinne. Neriesi to chladnicky atd.. ale ma to uplatnenie.
Dasa nemienim sa zivit tym ze budem v kuse nieco vymyslat nieco ma napadlo co by mohlo fungovat a nieco by som z toho chcel mat - jednoduche. vitamin_r tvrdi ze sa to neda. Ma niekto rozumny napad - riesenie ako by sa to dalo? Toho kto na to pride pozivam na pivo:))

Ano, jestvuju vynalezcovia. Lenze ak sa pozries na tych, ktori na tom naozaj zarobili, vzdy ide o ludi, ktori (bez ohladu na to, ci ziskali patent alebo nie) svoj napad naozaj realizovali v praxi - ako napr. firma Lego. Myslim, ze Lego ma patent, no to nijako moc nebrani aj inym firmam, aby ich napodobnovali, no Lego ma obrovsky naskok, stale makaju, tak sa udrziavaju na spici.

Takych, ktori by iba nieco vymysleli, patentovali, potom to predali a sedeli doma v obyvacke s tym, ze im nabiehaju peniaze je strasne malo, a ak aj su, obavam sa, ze su to vsetko iba ludia, ktori vymysleli nieco hmotne, co sa da naozaj ucinne patentovat.

Uz niekolko raz som cital o nejakom uplne unikatnom vynaleze z Presova - nejaky chlapik tam vymyslel nejaku uplne unikatnu prevodovku, porazil tym na celej ciare aj Japoncov. Lenze on ich tam teraz aj sam vyraba, nepredal ten patent (napr. hoci aj tym Japoncom) - preco asi?
misomiso
06.08.09,07:59
Inak Belo, ty mi pripominas mna, spred desiatich rokov. Ja som vtedy prisiel na to, ako vyuzit pocitace v oblasti, kde sa doteraz este nepouzivaju. Chcel som sa spojit s Microsoftom, alebo inym velkym softovym vyrobcom a rozbehnut vyrobu niecoho, co by zahrnalo soft, aj specificky hardware.

Spojil som sa s clovekom, ktory bol velmi vysoko v jednej vyznamnej IT spolocnosti na Slovensku, mal na starosi aj okolite krajiny. On mi vysvetlil, ze nemam sancu.

1 povedal mi, ze ak by to bolo zmysluplne, na 99,9 - 100% na tom uz davno pracuju. Podotykam, ze "zmysluplne" neznamena len, ze by to fungovalo, ale ze si to aj na seba realne zarobi.

2. Nikto sa so mnou nebude bavit, kym nepredlozim detailny popis projektu

3. Nikto mi nebude garantovat ziadne zaruky.

4. Na patentovom urade by to bolo nepatentovatelne.

Ja som sa vtedy na to vykaslal, hoci stale som presvedceny, ze raz to niekto bude realizovat. Uz sa aj nasli prve lastovicky, no je to ako moped v porovnani s Mercedesom, ked porovnam, co je na trhu a ako som si to predstavoval ja.

Komercny uspech tohto napadu je zatial nulovy, ja tvrdim, ze preto, ze ti, ktori ho ponukaju to robia zle a nedosledne, on zasa tvrdi "no vidis, hovoril som ti, ze ak by to bolo ziskove, uz davno to MS robi"...

Teda ak by som mal niekolko desiatok alebo sto mil EUR, tak by som to riskol a dokazal by som MS, ze som mal pravdu, no takto sa mozem iba pozerat, ako to raz ti babraci dotiahnu do dokonalosti.
belo72
06.08.09,08:33
Ja by som to rad zrealizoval sam ale to by bolo ako budovat novy ropovod. Dnes som sa pozeral na ucet a asi tam tolko € nebude:)
Ty sa bojis ze zleniviem:) Aj pre mna by bolo najvyhodnejsie vlastnit patent a k tomu este aj to vyrabat alebo predavat - nemusel by som sa delit:)
A kolko ich stoji ich nevedomost a o kolko penazi prisli tym ze ta nemal kto pocuvat. Ta strata je urcite vyssia nez to co by ti boli vyplatili. Trebalo sa obratit na najvyssieho mozno nie je taky idiot a pochopil by vyznam tvojho napadu. A mozno ten co si s nim rozpraval mozno nieco cakal. Zisk toho co som vymyslel je slusny.
Zarobil by na tom dodavatel, objednavatel a aj zakaznik by bol max. spokojny. Zbezne som si to prepocitaval a co sa tyka zisku ale aj prinosu pre firmu nie je co riesit. A keby niektora fi. na tom pracovala uz to davno je na trhu to som si isty.
misomiso
06.08.09,08:34
Este napisem, ako sa mozes pri bazirovani na patentoch dostat aj do slusnych financnych problemov.

Mam kamarata, ma v Slovinsku vyrobnu formu, ktora posobi globalne. Jeden kanadsky konkurent ho zazaloval za to, ze porusuje jeho patent. On bol ale presvedceny, ze nic neporusuje. Ti kanadania boli dost urputni, okrem toho, ze nanho podali niekolko medzinarodnych zalob, obosielali vsetkych jeho odberatelov na celom svete s vyzvou, ze pripadnym odoberanim toho tovatu od neho a naslednym predajom tiez porusuju ich patent. Zacal mat problemy, islo mu o krk.

Najal pravnokov v Kanade a USA, ktori zahajili rozsiahly prieskum v danej oblasti. Dal na to vsetky peniaze + si zobral uver, Pravnici okrem ineho prechdzali vsetky firemne brozury, odborne casopisy a pod, desiatky rokov dozadu. Jeden z nich objavil v jednom cisle jedneho odborneho casopisu inak bezvyznamny inzerat, popisujuci dane riesenie, na ktorom stal patent. Ten inzerat bol od nejakeho bezvyznamneho vyrobcu, ktory oz davno zanikol. Dolezite ale bolo, ze bol uverejneny par mesiacov pred podanim toho kanadskeho patentu.

Patent teda (po mnohych rokoch od udelenia) napadli a presadili jeho zrusenie. Ta kanadska firma nie len, ze prisla o patent, ale musela tomu Slovincovi zaplatit usly zisk (zato, ze bezdovodne varovala jeho obch. partnerov) ale aj cely sudny spor (teda aj naklady na jeho americkych pravnikov.

Ide o velmi bohatu kanadsku formu, vyzera to, ze ich to nepolozilo, ale aj tak vela stratili a on vela zarobil.

Ty by si bol v uplne opacnej situacii, ak by sa ti to prihodilo. Nechal by si si nieco patentovat a nasledne by si zistil, ze nejaka velka firma riesenie pouziva. Co by si robil? Zazaloval by si ju? Pre nich by nebol problem zaplatit 20 pravnikov, ktori by dokazali, ze raz, pred x rokmi v Hornej Dolnej jedna firma raz taketo riesenie pouzila (taky dokaz sa da aj podvrhnut). Tebe by zrusili patent a musel by si platit spor.

V jednom by bol ale rozdiel - v pripade mojho kamarata velka firma nakoniec platila malej, v tvojom pripade by to bolo opacne. Preto si stale myslim, ze ak mas napad, najlepsie je ho sam rozbehnut, tak budes mat volant v rukch ty. Moze sa stat, ze ho ini okopiruju (ak bude dobry, tak sa to stane urcite), no aj tak na tom mozes nieco zarobit. Ostatne cesty su cesty velmi riskantne, mozes ovela viac stratit ako ziskat.
misomiso
06.08.09,08:37
A kolko ich stoji ich nevedomost a o kolko penazi prisli tym ze ta nemal kto pocuvat. Ta strata je urcite vyssia nez to co by ti boli vyplatili. Trebalo sa obratit na najvyssieho mozno nie je taky idiot a pochopil by vyznam tvojho napadu. A mozno ten co si s nim rozpraval mozno nieco cakal.

Nie, nic necakal, je to moj dobry kamarat, preto som isiel za nim.

Co sa tyka ich pripadnej straty z toho, ze ma odmietli? No - dne sa na to uz pozeram inak. Sam vlastnim firmu a viem, ze mnohe veci, ktore vyzeraju lakavo sa napriek tomu nedaju uspesne realizovat. Teda dnes ich chapem.
belo72
06.08.09,09:08
Asi si skostnatel a to nie je dobre ani pre tvoju firmu alebo si myslis ze tvoj napad sa nedal uspesne realizovat? A co sa tyka kamaratov ked sa jedna o € viem svoje. Nakoniec nikdy clovek nemoze vediet ako zareaguje jeho sef. Predstav si ze niekto ma napad ktory by bol prinosom pre vasu fi. a nejaky tvoj podriadeny povie ze je to hlupost a ty nemas sancu to ani posudit a pritom to moze byt skutocne dobry napad. Takto z toho nema nic fi. ani ten co to vymyslel. Taketo zmyslanie a odmietanie je velmi zle. Nechci mi povedat ze by si neodmenil cloveka ktory by ti priniesol zisk. Co sa tyka toho patentu tak to pochybil patentovy urad nie ved oni skumaju tieto veci kym vydaju patent. A ked sa uz patent vystavi a regisruje pre dane krajiny tak je to nenapadnutelne nie? Potrebujeme do diskusie patentoveho zastupcu :)
misomiso
06.08.09,09:25
Asi si skostnatel a to nie je dobre ani pre tvoju firmu alebo si myslis ze tvoj napad sa nedal uspesne realizovat? A co sa tyka kamaratov ked sa jedna o € viem svoje. Nakoniec nikdy clovek nemoze vediet ako zareaguje jeho sef. Predstav si ze niekto ma napad ktory by bol prinosom pre vasu fi. a nejaky tvoj podriadeny povie ze je to hlupost a ty nemas sancu to ani posudit a pritom to moze byt skutocne dobry napad. Takto z toho nema nic fi. ani ten co to vymyslel. Taketo zmyslanie a odmietanie je velmi zle. Nechci mi povedat ze by si neodmenil cloveka ktory by ti priniesol zisk. Co sa tyka toho patentu tak to pochybil patentovy urad nie ved oni skumaju tieto veci kym vydaju patent. A ked sa uz patent vystavi a regisruje pre dane krajiny tak je to nenapadnutelne nie? Potrebujeme do diskusie patentoveho zastupcu :)

Co sa tyka prveho bodu - nie, je to dobry kamos, ktory zaraba dost, a uprimne mi poradil. Teoreticky mas pravdu, ze som mohol patrat po nejakom nadriadenom v zahranici. No problem je v tom, ze zatial co on mi bol ochotny venovat 40 minut svojho casu, jeho nadriadeny by mi nebol ochotny venovat ani 40 sekund, ani sektrtarka by ma k nemu neobjednala.

Bohuzial patenty su napadnutelne. Ty platis vela za prieskum, a potom to moze napriek tomu hocikto zrusit. Ja mam na Slovensku uzitkovy vzor, je mi na nic, pretoze na Slovensko nepredavam. Chceli sme do do zahranicia stalo by to cez milion, (zopar krajin) - iba prieskum na medz. pat. ur v Mnichove bol tusim 4.000 EUR, boli sme na zaciatku, vtedy sme na to nemali peniaze. No ten prieskum tiez este ncic nezarucuje. Potom sme to zacali pouzivat my, a tym sme stratili akukolvek moznost to patentovat. No som rad, ze som do toho nevrazal peniaze, lebo vsetko sa da obist.

Problem je v tom, ze ked chces patent opisat prilis jednoducho, zvycajne nie je patentovatelny, a ked detailne, tak sa da obist (staci zmenit nejaky detail).

Lenze potrvdilo sa, co som vravel. Zacali sme to pouzivat my a zatial nikto z nasich serioznych konkurenov (ktori su vacsi ako my - lidri trhu) to neskopiroval, hoci sa mnohi priznali, ze sa im to paci. Bolo by pod ich uroven kopirovat novu slovensku firmu. Snazia sa to kopirovat samozrejme Cinania, no nie su to schopni spravit poriadne, a kedze Cina do nasej branze zatial neprenikla (okrem absolutnych low-endov, ktore sa predavaju 20 x lacnejsie), nemusi nas to trapit.

Ak by sme podali medzinarodne patenty, stalo by nas to kopec penazi, no aj tak, ak by niektory s nasich konkurentov - obrov sa nam rozhodol zneprijemnit zivot tak to bude vyrabat a bude sa nam aj tak smiat do oci. Tazko by sme boli schopni s nimi vyhrat spor. Takto som vrazil tieto peniaze radsej do reklamy tohto produktu, co nam prinieslo dvojaky osoh - zviditelnujeme produkt aj znacku.

Mozno mas dojem, ze som "skostnatel", no ja som zmudrel v tom, ze sa nepustam do bitiek vopred prehratych. Ja vela riskujem, na trhu posobime velmi odvazne proti velkym obrom, par raz sa nam podarilo im za malo penazi trocha podkurit, ale zivot ma naucil nepustat sa do niecoho, kde nemam sancu iba pre najaky princip alebo furianstvo. Predsa lena mam urcitu hmotnu zodpovednost za firmu a rodinu.
belo72
06.08.09,09:46
Nie kazdy ma moznost postavit "ropovod". Netvrdim ze sa budem pustat do bitky s gigantom. Verim ze vo vedeni sedia aj seriozny ludia ktory vedia opcenit dobry napad. Ale nejak osetrene by to malo byt. Neodpovedal si na otazku ci by ti nevadilo ze niekto poslal sikovneho cloveka prec len preto ze sa mu nieco nepozdava a ty o tom nemas sancu rozhodnut a ci by si takeho cloveka s napadom neodmenil.
misomiso
06.08.09,10:04
Nie kazdy ma moznost postavit "ropovod". Netvrdim ze sa budem pustat do bitky s gigantom. Verim ze vo vedeni sedia aj seriozny ludia ktory vedia opcenit dobry napad. Ale nejak osetrene by to malo byt. Neodpovedal si na otazku ci by ti nevadilo ze niekto poslal sikovneho cloveka prec len preto ze sa mu nieco nepozdava a ty o tom nemas sancu rozhodnut a ci by si takeho cloveka s napadom neodmenil.

Odpovedal, len si si nevsimol.

Problem j ev tom, ze ak by si aj dosiahol, ze ta bude niekto naozaj kompetentny pocuvat (co nie je lahke) urcite nebude stracat cas tym, ze bude pocuvat, ak budes hovorit v inotajoch a naznakoch. Musel by si odhalit vsetko, vratane detailov. Potom je velmi pravdepodobnem ze dostanes odpoved ze namaju zaujem. (To aj pripade, ze naozaj nemaju, aj v pripde, ze si zaujel a ze sa to rozhodli realizovat). Ako dovod odmietnutia bude pravdepodobne pouzity argument, ze nad niecim takym uz uvazovali, ze to maju v supliku pripravene na spustenie ked nastane vhodna doba (co moze byt naozaj aj pravda - hoci nemusi).

Skratka - aj za mnou ako za majitelom firmy, ak by nieto prisiel, tak by ma zaujimalo do detaiov, co ponuka, inak by som nestracal cas. No a - ak sa to neda patentovat (a naozaj mnozstvo napadov sa neda, a to aj technickych), tak si v bludnom kruhu, pretoze nechce hocikomu len tak vytrubit napad. Myslim, ze to nie je take tazke pochopit.
misomiso
06.08.09,10:05
Nie kazdy ma moznost postavit "ropovod".

Mas viacero moznosti. Mozes postavit miniropovod, ak ani na to nemas, mozes sa spojit s invesormi, ktorych poznas, a ktorym doverujes, ze ta neobabru. No urcite riziko, ze prides o napad je vzdy, cim viac sa do realizacie sam zainteresujes, tym bude nizsie.
belo72
06.08.09,10:50
Skratka preco niekomu platit nejake mizive percento ked ho mozes okradnut:) Super zaver k comu sa dospelo ziadne prava ziadna ochrana ani za peniaze - tu nepomoze ani prezervativ:) Ak to nie je spravny zaver dajte vediet mozno sa po debate s misomiso mylim. Nadej zomiera posledna - beznadej sa uz dostavila:) mozno sa dam na rozvoz vestic:)
misomiso
06.08.09,11:06
Este uplne na zaver - ak citas tlac, ako napr. Profit, v kazdom cisle najdes opisanych par podnikatelskych uspechov, ktore zacilali skvelym napadom (Coca cola, Apple, Orbit, Lego...) Takmer vsade sa docitas identicky scenar - dali sa dokopu dvaja, traja ludia, jeden mal napd, jeden peniaze, alebo jeden bol skor technik, druhy skor marketer a podnikatel, jeden sa vyznal v technologiach, druhy mal spravne kontakty...

Potom sa tie probehy trocha lisia - niektori ostali spolu, ini sa po case rozisli (mozno aj s pocitom krivdy, ze jeden pri tom "rozvode" tahal za kratsi koniec. Ano, tak to byva. No vsetci protagonisti z tych probehov neobisli celkom na prazdno, to ktori boli "odrbani" tie skusenosti a kapital obycajne vyuzili na novy start s novou firmou.

No este som nepocul o pribehu, ze by niekto nieco vymyslel, nechcel sa ale podielat na realizacii (alebo chcel, ale nemal peniaze) a dal to patentovat, potom to uspesne predaval zabehanym firmam, sedel v obyvacke a bral peniaze. Take ani Hans Christian Andersen nenapisal.

Nesmies byt taky nedovercivy, nikam sa nedostanes. Musis si verit aj inym, byt schopny znasat rizika. Ak si vymyslel jeden skvely napad, to iste sa ti podari aj v buducnosti, tento musis "dat do obehu" aj s rizikom ze si na nom iba vyskusas, ako to chodi, ze naberies skusenosti...
belo72
06.08.09,12:24
Ano sem tam sa stane ze citam:) No ten Cech s gumickou si tak "sedi". Spravil sikovny tah. Dal si to patentovat a potom to porozdaval na nejakom veltrhu firmam s tym ze ci o to nemaju zaujem. Kedze nemali zaujem - chceli ho obist a zacali to vyrabat bez jeho suhlasu nedopadli dobre. Viem ze si myslis ze je to moj vzor no nie je to tak len viem ze sa to da aj takto. Je skoda ze uz nikto k tejto teme nic nevie dodat.
rickman
06.08.09,12:40
belo, toto je porada a misomiso ti uz siestu stranu vydatne radi. pred casom sme s misommisom riesili tiez nieco podobne a dosli sme k rovnakemu zaveru. napad je naprd. a navyse dnes ma zmysel dat si patentovat maximalne tak nejaku znacku, logo a aj to len preto, aby si posobil doveryhodne.
misomiso
06.08.09,12:54
Ano sem tam sa stane ze citam:) No ten Cech s gumickou si tak "sedi". Spravil sikovny tah. Dal si to patentovat a potom to porozdaval na nejakom veltrhu firmam s tym ze ci o to nemaju zaujem. Kedze nemali zaujem - chceli ho obist a zacali to vyrabat bez jeho suhlasu nedopadli dobre. Viem ze si myslis ze je to moj vzor no nie je to tak len viem ze sa to da aj takto. Je skoda ze uz nikto k tejto teme nic nevie dodat.

U vyslovene technickeho riesenia (patentu) si to este celkom dokazem predstavit. Aj ked - neviem, co mysli pod "nedopadli dobre", teda odkial mas informacie? Su tie sudne spory uz definitvne ukoncene?

Navyse - co porozdaval? Patent, alebo vzorky? Ak vzorky, to znamena, ze nesedel iba v obyvacke, ale musel zabezpecit minimalne vyrobu prototypov. Ja os obne neverim, ze by akykolvek zmysluplny patent niekto mohol podat bez toho, aby si to pred tym sam aspon ciastocne neoveril v praxi, takze podla mna len tak v obyvacke urcite nesedel.
misomiso
06.08.09,12:58
Apropos - je to nahodicka, ale prave bezfreonove spraye riesi uz dlhe roky moj znamy v Nemecku. Uz spojil sa s nim pred rokmi teky chlapik, ze ma genialne riesenie pred dokoncenim, podarilo sa mu ho ukecat, no uz do toho vlozili mnozstvo penazi a stele sa im nepodarilo vyriesit nejaky (poda nich banalny) problem, preco ten genialny vynalez zatial nefunguje. Teda na papieri funguje, iba v praxi nie a nie fungovat. Ten moj znamy je tiez taky vynalezca - nadsenec, pred tym sa uz nechal ogabat inym podvodnikom, potom rozdal vsetky peniaze na charitu, a teraz na skolku zivota riesi toto:)
belo72
06.08.09,13:31
Ale dufam ze to nie je porada len s jednym clovekom. misomiso ma svoj nazor celkom to vyzera ze ma pravdu ale mozno ma niekto aj iny nazor preto som tu. To som mohol ist rovno za patent. zastupcom. Cakal som tu nejaku diskusiu - nie len misomiso nic proti jeho nazorom skusenostia a radam. Som rad ze aspon on ma co k tomu povedat.
Sudne spory vyhral. Bolo to dost davno /zaciatkom 90r./ davali to v TV. Rozdal nakresy. Ten jeho patent fungoval kedze sa to vyrabalo. Nepoviem ti ako dlho a ci uz niekto nieco nevymyslel lepsie ja som ho nesledoval.
Preto tie uvodzovky pri slove sedi -nic nevyrabal. Este raz misomiso ak by som to chcel spustit ja musel by som mat majetok PENTY GROUP. Nie je to tym ze nechcem nic robit len cakat kym mi pridu peniaze na ucet len je to nerealne spustit v nejakej mini podobe. Nechapem preco furt na to narazas nie si jediny co pracuje a mne nemusis vysvetlovat ze bez prace to nepojde ...ale ak sa nieco neda realizovat v malom tak s tym nic nenarobis. Mini ropovod v dlze 10 m okolo domu ti je na nic ak nie je spojeny s nejakym vyznamnym ropovodom.
Netvrdim ze ten moj napad je genialny ako ty nemozes tvrdit ze nie je ale po tech. stranke funkci by bol urcite trosku sa v tom vyznam.
Dáša_
06.08.09,14:25
belo, toto je porada a misomiso ti uz siestu stranu vydatne radi. pred casom sme s misommisom riesili tiez nieco podobne a dosli sme k rovnakemu zaveru. napad je naprd. a navyse dnes ma zmysel dat si patentovat maximalne tak nejaku znacku, logo a aj to len preto, aby si posobil doveryhodne.


súhlas, myslím, že od misomiso si momentálne dostal skvelú školu - úžasné porovnanie jeho samého 10 rokov dozadu.

A je fakt pravda, ak si vymyslel jednu senzačnú vec,nemusíš sa báť, vymyslíš aj daľšiu a ďalšiu. Všetko ťa posúva ďalej.
Lebo teraz možno veľa energie strácaš tým, že sa bojíš, aby ťa neokradli.
Možno viac získaš istým uvoľnením.
misomiso
06.08.09,14:54
Ale dufam ze to nie je porada len s jednym clovekom. misomiso ma svoj nazor celkom to vyzera ze ma pravdu ale mozno ma niekto aj iny nazor preto som tu. To som mohol ist rovno za patent. zastupcom. Cakal som tu nejaku diskusiu - nie len misomiso nic proti jeho nazorom skusenostia a radam. Som rad ze aspon on ma co k tomu povedat.
Sudne spory vyhral. Bolo to dost davno /zaciatkom 90r./ davali to v TV. Rozdal nakresy. Ten jeho patent fungoval kedze sa to vyrabalo. Nepoviem ti ako dlho a ci uz niekto nieco nevymyslel lepsie ja som ho nesledoval.
Preto tie uvodzovky pri slove sedi -nic nevyrabal. Este raz misomiso ak by som to chcel spustit ja musel by som mat majetok PENTY GROUP. Nie je to tym ze nechcem nic robit len cakat kym mi pridu peniaze na ucet len je to nerealne spustit v nejakej mini podobe. Nechapem preco furt na to narazas nie si jediny co pracuje a mne nemusis vysvetlovat ze bez prace to nepojde ...ale ak sa nieco neda realizovat v malom tak s tym nic nenarobis. Mini ropovod v dlze 10 m okolo domu ti je na nic ak nie je spojeny s nejakym vyznamnym ropovodom.
Netvrdim ze ten moj napad je genialny ako ty nemozes tvrdit ze nie je ale po tech. stranke funkci by bol urcite trosku sa v tom vyznam.

Ja ta plne chapem, aj ten moj napad (softwarovy) bol toho druhu - nedal sa realizovat v malom.

Inak ja by som to skutocne odporucal konzultacie s patentovym zastupcom. Ja mam za sebou niekolko hodin takychto debat. Len musis ratat s tym, ze pat. zastupca ti bude chciet predat svoju pracu casto bez ohladu na to, ci ty nakoniec budes mat realnu sancu na tom zarobit, alebo nie. Podobny vztah ako s rekl. agenturou. Reklamka si spravi svoje, zoberie peniaze. Pre teba su potom taketo naklady bud prostriedkom na dosiahnutie zisku alebo naopak straty. Lenze s reklamaciou u reklamky by si nepochodil, iba by pokrcili plecami.

Navyse ziaden pat. zastupca ti nebude vediet relevantne poradit, ak nebude vediet presne o co sa jedna. A uz sme doma, musis mu to vyklopit.

Belo, ja netvrdim, ze si lenivy, len mozno z nedostatku skusenosti trocha naivny. Ja viem, kazdy sa citi byt stredobodom vesmiru, aj ja som pred desiatimi rokmi ani v noci nespaval, ako som prezival svoj genialny vynalez. Lenze takychto sikovnych ludi, ako sme my, su tisicky, mozno desattisice. Za sociku takychto ludi vyuzivali na "zlepsovaky" vo fabrikach. Lenze naozaj malokto zije z patentu. Vacsina ludi zakape na neschopnosti napad uviest do praxe (napr. pre chybajuci kapital).

Precitaj si knihy od poprednych svetovych business poradcov - napr. "Karaoke kapitalizmus" alebo nieco od Zymana. Autori tychto knih maju agentury, ktore radia tym najvacsim svetovym firmam. No napriak tomu pisu stale dokola asi toto:

"Vymyslajte stale nieco nove, cas, ktory ubehne od vasho posledneho napadu po bod, kedy vas napodobni konkurencia sa stale skracuje. Kedysi to boli desatrocia, dnes su to tyzdne. Preto musite byt stale aspon o kusok vpredu!"

Co so myslis, - ze tie bohate firmy nemaju prachy na patentovu ochranu? Maju, lenze dnes je uz coraz tazsie nieco realne ochranit, takze je lepsie s tym ani neratat a sustredit sa na vlastne know how a co najrychlejsie ho upgradovat. Ked nie su velke firmy vacsinou chopne chranit svoje napady (predovsetkym z oblasti, ako napr. sposob predaja a pod.) ako to chces dosiahnut ty?

Dnes naozaj doba nepraje tomu, kto by chcel snad raz nieco vymysliet a potom z toho roky zit. Dnes je bezne, ze niekto nieco patentuje, ale kym to uvedie do praxe, napad sa stane nepredajnym prave preto, ze pride na svet este modernejsie riesenie.

Ja by som sa na tvojom mieste skusil spojit s nejakym investotom. Ja osobne, ak by som investoval do takehoto napadu, tak by som si dvakrat rozmyslel s tebou vybabrat, za predpokladu, ze napad by bol dobry. To by nebolo rozumne, ved ak si taky sikovny, mozes vymysliet aj nieco dalsie, ked uz sa tento napad dostane v predajnosti za svoj vrchol. Urcite by som si ta "drzal" a spraval sa k tebe korektne. Myslim, ze kazdy, kto ma vela penazi preto, ze ich zarobil (a nie ukradol) bude rozmyslat rovako.
belo72
06.08.09,15:10
Ani nie mesiac co ma podviedli. Bez zmluvy / zaruky/ uz ani tuk. Neviem preco by sa mal niekto nabalovat na mojich napadoch. To co spravil misomiso ze sa predcasne vzdal no neviem. Ked mu povedali ze to nie je na nic tak to mohol skusit niekde inde ak bol presvedceny o kvalite myslienky. Tak z toho nema nikto nic a pritom mohol posunut vyvoj dopredu alebo to mohol zacat robit sam ako mi tu radil. Som presvedceny o tom ze dobru myslienku /napad/ si treba chranit a nie ju pustit len tak. Nakoniec ani misomiso to nepublikoval pre siroku verejnost ale pozera sa na to ako sa niekto dostava k tomu co on vedel pred 10r.
rickman
06.08.09,16:19
misiak ma v tomto obdobi akosi vela volneho casu, ze? :) take dlhe eseje v jednej teme som uz dlho necital..

belo, pozri sa, aj ja som mal jeden napad, ktory sme tu rozoberali. islo o novy sposob predaja (produkt) pre poistovne a poistovacie spolocnosti. obkontaktoval som stovky spolocnosti po celom svete a dal som im detailny navod, ktoremu chybali len 2 slova, aby daval zmysel. dodnes ho nikto nezrealizoval a samozrejme som velmi zvedavy, kedy bude niekto v nejakej poistovni rozmyslat podobne ako ja a zrealizuje ho. taktiez som mal naivnu predstavu, ze zalezi na tom, ci vystupujes ako sro alebo si zivnostnik. taktiez nie. vsetko na com zalezi je sposob akym veci robis.

to znamena, ze nech je tvoj napad akokolvek dobry, je nanic. napis nam ho do SS a myslim si, ze ti budem vediet napisat aspon 10 veci, preco by to nefungovalo, misomiso minimalne 2x tolko.
aviator
06.08.09,18:19
Zaujímavá diskusia. Spomenul som si na Franka Whittla. Vynašiel prúdový motor a chcel vyrobiť prototyp. Chodil za investormi a vravel: dajte mi veľa peňazí na môj super nápad, prinesú Vám zisk, ale nemôžem vám o tom nápade nič povedať.
Možno aj vtedy si všetci mysleli, že všetko je vymyslené a piestové motory sú super, veď sa s nimi dá letieť aj 600 km/hod :D:D:D
misomiso
06.08.09,18:59
misiak ma v tomto obdobi akosi vela volneho casu, ze? :) take dlhe eseje v jednej teme som uz dlho necital..

belo, pozri sa, aj ja som mal jeden napad, ktory sme tu rozoberali. islo o novy sposob predaja (produkt) pre poistovne a poistovacie spolocnosti. obkontaktoval som stovky spolocnosti po celom svete a dal som im detailny navod, ktoremu chybali len 2 slova, aby daval zmysel. dodnes ho nikto nezrealizoval a samozrejme som velmi zvedavy, kedy bude niekto v nejakej poistovni rozmyslat podobne ako ja a zrealizuje ho. taktiez som mal naivnu predstavu, ze zalezi na tom, ci vystupujes ako sro alebo si zivnostnik. taktiez nie. vsetko na com zalezi je sposob akym veci robis.

to znamena, ze nech je tvoj napad akokolvek dobry, je nanic. napis nam ho do SS a myslim si, ze ti budem vediet napisat aspon 10 veci, preco by to nefungovalo, misomiso minimalne 2x tolko.

Misiak dnes prerzaval zahradu motorovou pilou a obcas sa chodil schladit do kuchyne na pivko. No a kedze ma notebook v kuchyni, pozeral, co nove. Okrem toho v posledom case diskutuje iba v tejto teme...
misomiso
06.08.09,19:23
Ani nie mesiac co ma podviedli. Bez zmluvy / zaruky/ uz ani tuk. Neviem preco by sa mal niekto nabalovat na mojich napadoch. To co spravil misomiso ze sa predcasne vzdal no neviem. Ked mu povedali ze to nie je na nic tak to mohol skusit niekde inde ak bol presvedceny o kvalite myslienky. Tak z toho nema nikto nic a pritom mohol posunut vyvoj dopredu alebo to mohol zacat robit sam ako mi tu radil. Som presvedceny o tom ze dobru myslienku /napad/ si treba chranit a nie ju pustit len tak. Nakoniec ani misomiso to nepublikoval pre siroku verejnost ale pozera sa na to ako sa niekto dostava k tomu co on vedel pred 10r.

No ja som ti hovoril, preco som sa na to vykaslal. Nebol som schopny to sam realizovat a bol som v tom istom bludnom hruhu, ako ty - nechcel som nikomu povedat detaily. Ten znamy mi presne popisal, ake mam moznosti, zistil som ze patentovat sa to neda, tak som "si nechal zajit chut" ako hovoria Cesi.

Nie je problem hrat hrdinu a dat si nerealne ciele ako Hitler. Musel vediet, ze nemoze bojovat naraz s celym svetom...

Stale ta trapi, preco sem aj ini nepisu. No vacsina clenov je tu uctovnikov, logiscy asi nemaju vela skusenosti s patentami, a je od nich asi ferove, ze k tomu nepisu, ak to nepoznaju.

Potom sem chodi par podnikatelov, pravnikov, a mozno sa tu najde aj patentovy pravnik, a tiez by si tu teoreticky mohol natrafit na investora. Lenze - pozeral si asi predvcerom spravy v TV (nerez neviem, ci Markiza alebo Joj, ale robila to Kurulcova). Nejaky dedko na vychode vymyslel, ako rozmnozit elektricku energiu. Vyrobil generator, ktory je pohanany malym motorcekom. Cele zariadenie ma spotrebu ima par Wattov, ale utiahne 10 100 Watovych chladniciek. Skvele nie? Vola sa to perpetum mobile. Jedina chybicka - dedko je frustrovany z toho, ze este nenasiel investora. Takychto vynalezcov su tisicky, mnohi naozaj maju v ruke aj patenty (patentovy urad udeli patent aj na nezmysel) Potom sa cudujes, ze investori nevedia odlisit zrno od pliev a ze sa s nami (v tomto pripade so mnou a s tebou) necheli ani bavit? A navyse - ak nechceme prezradit detaily?

Ja sa uz aj na ten svoj vynalez dnes pozeram inak. Stale si myslim, ze to bude fungovat, a ze to raz (mozno o 20 alebo 30 rokov) bude v praxi. No som ochotny pripustit, ze som bol naivny v tom, ze som nebol schopny zvazit vsetky rizika projektu. (Ani som zo svojej pozicie nemohol byt schopny.) Tiez som ochotny pripustit, ze MS naozaj taketo nieco ma v supliku detailne rozpracovane a cak na vhodnu dobu (podobne ako u 6 rychl. prevodovky). Teda som ochotny pripustit, ze by mozno mali aj pravdu, ak by ma odmietli.

A celkom na zaver ti poviem, ako sa to cele vyvijalo u mna. malo to tri fazy:

1. mal som nejake peniaze, chcel som ich zhodnocovanie sledovat v papuciach z obyvacky. Zveril som ich Frunimu, AGW a Drukosu, aby ich zhodnocovali. Vysledok poznas.

2. bol som si vedomy, ze viem pohnut rozumom, zacal som uvazovat, co na svete chyba, prisiel som na napad s jedinecnym vyuzitim PC. Naivne som si myslel, ze ja nieco vymislim, ini to zrealizuju a podelime sa o zisk. Vysledok poznas.

3. Uvedomil som si, ze ak v zivote nechcem peniaze iba stracat, ale aj zarabat, musim prebrat plnu zodpovednost. Musim drzat volant v ruke ja. Zalozil som firmu a vsetky svoje napady teraz realizujem ja. Sice zatial pomerne v malom, na velke sny som musel zabudnut, robim v oblasti, v krorej nikdy nebudem tocit obrovske peniaze ani zamestnavat desattisice ludi. No mozem ti povedat, ze (do tretice) teraz to zacina fungovat. Je to sice makacka, ale co si spravim, to mam, a co nemam, za to nemozem nikomu inemu nadavat. Samozrejme - bol by som radsej, ak by mi stat nehadzal polena pod nohy (ak uz nepomaha), ale vsetko sa da nejako prekonat. Tiez vyuzivam peniaze investorov, no kedze uz mam nieco za sebou, vedia si zratat riziko. Je jasne, ze ak by som napr. nikdy nepodnikal a prisiel za niekym, ze potrebujem 100 mil na skvely napad, tak by ma asi zdvorilo vypevadili.

Ale stale mas sancu, podla mna cez patent nie, mozno cez nejakych ludi, ktorym doverujes.
misomiso
06.08.09,19:45
A este som ti zabudol napisat najdolezitejsie :)

Ja ti prajem, kludne to skus s tym patentom, myslim, ze viac ako tu sa dozvies od kompetentnych, v patentovych kancelarich - je ich neurekom.

No len chcem dodat, ze vyhrate budes mat nie vtedy, ked dostanes do ruky novucicky zdrap papiera, ale ked sa ti podari patent predat za sumu, ktora bude prevysovat naklady. Alebo - ked vyhras prvy sudny spor a kompenzacia priznana sudom bude vyssia, ako naklady.
belo72
07.08.09,06:54
teoreticky som uz nasiel sposob ako to patentovat musim este nad tym posediet len ak to je skutocne tak ako pises tak je to mrhanie casom a €. Je neuveritelne ze patent je len zdrap papiera. Asi som mal zadat temu - je patent na nieco?
Dáša_
07.08.09,07:03
Belo, pripominaš mi mojho 8 ročného syna. Bez urážky, on tiež ide za svojim cieľom, nechce počúvať rady.

vymyslel si, že spolu s 12 ročným bratrancom idú stavať počítače. Z internetu z rôznych obchodov spísali súčiastky, vraj aby som im to zabezpečila. Ked som sa im snažila povedať, že skladanie počítačov nie je tak úplne jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá, že nemusí im každý kombinácia súčiastok pasovať.... (proste som si pospomínala na časy, ked som bola spoluvlastnikom takej firmy), tak som bola najhoršia, nič mu vraj nechce dovoliť.

Tak som mu nejake staršie počítače zohnala a začali. Po týždni prišli za mnou, že som teda mala pravdu a že teraz už vidia, že len rozmontovanie staršieho počítača je náročne. A tá spleť káblikov, ktoré sa snažia pozapájať tiež nie je taká jednoduchá...

Na povzbudenie nech slúži, že (síce za pomoci staršieho synovca) nakoniec sa im podarilo jeden PC aj oživiť :)
Takže verím, že aj tebe sa niečo podarí. Možno to nebude tento nápad, ale si dostatočne kreatívny a napadne ťa určite niečo iné.
belo72
07.08.09,07:30
Neviem preco si myslis ze nepocuvam rady. Ja som potreboval zabezpecit jeden napad - potreboval som radu. Mam este jedmu vec tu nebude problem patentovat. Len teraz z toho co pisal misomiso som prekvapeny. Podla toho sa mi neoplati vobec nic patentovat - 0 ochrana. Je neuveritelne ze za tie peniaze a medzinarodnej ucinnosti nie je zaruka. A ze si za niecim idem - no nemyslim si ze to robia len 8 r. deti:) Misomiso som podakoval za to ze sa tejto teme venuje a radi a vazne si toho vazim ale bol by som rad keby niekto kto ma ine skusenosti povedal ze to tak celkom nieje lebo inac cely patent. urad je na viete co:)
misomiso
07.08.09,08:29
teoreticky som uz nasiel sposob ako to patentovat musim este nad tym posediet len ak to je skutocne tak ako pises tak je to mrhanie casom a €. Je neuveritelne ze patent je len zdrap papiera. Asi som mal zadat temu - je patent na nieco?

Nie je to vzdy tak. Lenze aby patent bol neprestrelny, musi ist o nieco naozaj jedinecne, a musi to byt navyse v patente dostatocne jednoznacne zadefinovane. V technickych odboroch sa to casto podari takto zadefinovat, fyzika, alebo chemia nepusti. No aj tam jestvue kopec patentov, ktore su v podstate na nic. Mne tiez dost trvalo, kym som prisiel na to, ze to patentove pravo je podstatne menej jednoznacne, ako sa na prvy pohlad zda. Cele tie patenty su v podstate skor hra pravnikov. Aj ja mam jeden patent podany ako obstrukciu. Chcel som patentovat dizajn, v tom zmysle, ze som urcitu suciastku robil z materialu, ktory na to este nikto predomnou nepouzil. Bol som pouceny, ze taketo nieco sa patentovat neda. Ak ta suciastke uz bola znama, a aj material bol uz znamy, neda sa patentovat pouzitie pre suciastku, hoci je jedinecne. Tak sme to podali ako technicke riesenie. Lenze to v sebe nesie uskalia, museli sne tam napr, definovat rozsah pouzitych rozmerov, nad a pod tieto rozmery riesenie nie je chranene. Navyse, ja som chcel definovat "kov" ako material, to neslo, museli sme vymenovat vsetky konkretne kovy a zliatiny, ktore chcem pouzivat. Uz je to asi jasne, ze staci mierne pozmenit zliatinu... Otazne je ci by som vobec uspel, aj keby niekto pouzil uplne presne spomenute riesenia.

V podstate uplne s rovnakym patentom (zdrapom papiera) sa nas snazi vydierat jeden zahranicny dodavatel. On zacal vyrabat celkom jedinecny material, par rokov bol sam na svete s ultrakvalitnym vlakonm (nieco tak jedinecne, ako svojh casu napr. Kevlar, alebo uhlikove vlakna). Za ten cas si stihol patentovat nie chem. zlozenie, (pretoze on nevyraba samotny polymer) ale konkretne aplikacie. Teda on si napr, zratal, kolko stoji taky velmi drahy bicykel, zratal si, kolko vlakne treba a zapatentoval, ze nikto nesmie vyrobit bicykel z vlakne toho chemickeho zlozenia, okrem nich. Oni samozrejme bicykle nevyrabaju, ochotne vlakno vyrobcom predaju, no problem je v tom, ze ho vyrobcom bicyklov predavaju 6 - 10 x drahsie ako na ine aplikacie. Tvrdia, ze maju na to patent a ze jedina moznost, ako to pouzit do bicykla, (bicykel je iba priklad) je - kupit vlakno od nich.

No asi pred dvoma rokmi sa nasli aj ine firmy, ktore to vlakno zacali vyrabat - a predavaju ho vsetkym za normalne ceny (vlakno je aj tak velmi drahe. No je rozdiel platit 200 a 1200 Eur /kg) Vsetci popredni vyrobcovia spominaneho tovaru presli na tohto dodavatela bez ohladu na to, ze ten povodny sa im vyhraza zalobami za porusenie patentu. Zatial pokial viem, k ziadnej realnej zalobe nedoslo, ten vyrobca si je asi vedomy toho, ze si nechal nieco patentovat "na zastrasenie" - teda nieco, co v podstate nie je patentovatelne, to zapatentovali to, aby odradili takych, co sa boja. Evidentne ale nikto si z toho nic nerobi, takze zbytocne vyhodili peniaze.
belo72
07.08.09,10:11
No nakoniec to ma ja pozitiva nevyhodim peniaze za patent :) Skoda napad je celkom dobry a navyse ho nikto doposial nepouzil.
Je to vec s ktorou sa stretavame kazdy den takze by ste o nej vedeli. Ani po tech. stranke by to nebol problem kedze by som to zvladol aj ja a ludom to mohlo usetrit dost penazi - no co bude sa platit ako doteraz :) Zda sa ze nikto uz k tomu nic nema takze chcem vam podakovat za vas cas aj ked ste ma velmi nepotesili :) No obcas sa sem pre istotu pozriem :)
curt
07.08.09,10:22
zdravim vas vsetkych
prave som sa registroval a potrebujem s niecim poradit.
vela som si uz precital o tom ako dovazat z ciny,mna by ale zaujimalo ako do ciny vyvazat.
nikdy som nieco podobne nerobil a tak sa snazim ziskat potrebne informacie.
predpokladam ze je najlepsie oslovit nejaku existujucu spolocnost ktora sa niecim takym zaobera,zial zatial som ziadnu nenasiel.ide o potravinarsky vyrobok.vopred dakujem
belo72
07.08.09,12:10
Daj si pozor na misomisa ten aj z boha spravi neveriaceho :) Jeden cas som uvazoval nad dovozom z Ciny. Upozornili ma ze je tam vela podvodnikov vystupujucich ako seriozne fi. Takze najlepsie by bolo ist cez nejaku agenturu ktora uz dlhsie posobi v oblasti expor import china. Ja som vtedy nasiel nejake ceske a polske agentury. Skus google export import china nieco ti urcite vyhodi.Pozri http://globaltrade.webnode.cz/ a takych spolocnosti je dost len si vybrat tu spravnu.Este jedna vec najlepsi su Poliaci zariadia aj nemozne :) Sam bez skusenosti by som sa do toho urcite nepustal.
misomiso
07.08.09,12:18
V podstate nie je problem exportovat do Ciny, problem je najst parntnera - ako vsade. V Cine este trocha tazsie kvoli jazyku. Na to ale sluzia veltrhy - odporucam sa zorientovat v danej oblasti a par navstivit.

Kazdopadne ale do Ciny iba na platbu vopred. Inak peniaze nikdy neuvidis.
misomiso
07.08.09,12:20
No nakoniec to ma ja pozitiva nevyhodim peniaze za patent :) Skoda napad je celkom dobry a navyse ho nikto doposial nepouzil.
Je to vec s ktorou sa stretavame kazdy den takze by ste o nej vedeli. Ani po tech. stranke by to nebol problem kedze by som to zvladol aj ja a ludom to mohlo usetrit dost penazi - no co bude sa platit ako doteraz :) Zda sa ze nikto uz k tomu nic nema takze chcem vam podakovat za vas cas aj ked ste ma velmi nepotesili :) No obcas sa sem pre istotu pozriem :)
No tak ty si to ale velmi skoro vzdal. :) Ved preco neskocis za patentovym zastupcom? To nestoji vela, tusim za prvu konzultaciu som neplatil nic. Ja som ta iba chcel uviest do reality, aby si nemal prehnane ocakavania. :)
belo72
07.08.09,12:43
S jednou vecou tam skocim urcite len este to chce niektore veci dotiahnut. Ten napad co sme preberali no neviem - co som zistil ako by sa to dalo patentovat - asi to bude lahke obist - asi to skutocne nema cenu zbytocne platit . Ako skoro sak az na 8 strane :)
Co sa tyka chiny a jazyka obchodnici vedia anglicky tam by som az taky problem nevidel.
misomiso
07.08.09,13:28
Co sa tyka chiny a jazyka obchodnici vedia anglicky

?? ani mnohe vyznamne cinske firmy, ktore zamestnavaju niekolko tis. ludi, nemaju webstranky v anglictine.
belo72
07.08.09,13:40
Ja mam opacnu skusenost aspon co sa tyka veci okolo elektra. Jednali sme v AJ. Kazda fi. ktora sa chce prezentovat v EU a USA ma niekoho kto ovlada AJ a aspon jeden euro certifikat :)
misomiso
10.08.09,09:19
No kazdopadne, ak sa ti podari ten napad nejako patentovo chranit, tak sa ozvi, skusime najst investorov ak to bude perspektivne.
belo72
10.08.09,11:47
Tak dufam ze sa podari a urcite dam vediet ci sa to uz podari alebo nie - mozno nase skusenosti niekomu pomozu. A aj investor sa zide :)
saymon
12.02.10,12:06
dobrý den, prečítal som si,celu diskusiu medzi misomiso a belom, dospel som k záveru, že sa oplatí patentovať,iba logo,prípadne názov firmy, kvoli doveryhodnosti.

Chcem sa opýtať mišamiša, že v mojom prípade,mojho nápadu sa dosť spolieham práve na patent, práve z toho dôvodu, že je to mobilná aplikácia typu (napr.kalendár), ktorý by mohol byť veľmi rýchlo zneužitý v iných štátoch z dôvodu rýchlej výroby, myslíš, že v takom to prípade by bol efektívny patent ? a kolko by mohol cca stáť? :
1.slovenský patent
2. Europsky patent
3.Celosvetový patent

Potrebujem to neobídeteľné (prečo?aby som mal dostatok času medzi schvalovaním patentov na celom svete a prípravou a propagáciou do dalších regionov ), aj ked ste tu písali, že všetko sa dá obísť a najmenšie zmena, znamená, že by sa do toho mohli pustiť iní.Je to naozaj tak? neostáva mi nič iné,ako to spustiť hned na celom svete naraz,aby som nedal šancu nikomu?! a bol pred všetkými?

dakujem ze všetky odpovede.
misomiso
12.02.10,12:22
dobrý den, prečítal som si,celu diskusiu medzi misomiso a belom, dospel som k záveru, že sa oplatí patentovať,iba logo,prípadne názov firmy, kvoli doveryhodnosti.

Chcem sa opýtať mišamiša, že v mojom prípade,mojho nápadu sa dosť spolieham práve na patent, práve z toho dôvodu, že je to mobilná aplikácia typu (napr.kalendár), ktorý by mohol byť veľmi rýchlo zneužitý v iných štátoch z dôvodu rýchlej výroby, myslíš, že v takom to prípade by bol efektívny patent ? a kolko by mohol cca stáť? :
1.slovenský patent
2. Europsky patent
3.Celosvetový patent

Potrebujem to neobídeteľné (prečo?aby som mal dostatok času medzi schvalovaním patentov na celom svete a prípravou a propagáciou do dalších regionov ), aj ked ste tu písali, že všetko sa dá obísť a najmenšie zmena, znamená, že by sa do toho mohli pustiť iní.Je to naozaj tak? neostáva mi nič iné,ako to spustiť hned na celom svete naraz,aby som nedal šancu nikomu?! a bol pred všetkými?

dakujem ze všetky odpovede.

Nejesvuje celosvetovy patent. V kazdej krajine musis podavat patent (ale rovnako aj napr. ochrannu znamku) osobitne. Poplatky su rozne a aj pristup patentovych uradov je rozny.

Napriklad nam ochrannu znamku v niektorych krajinach bez problemov prijali, ale napr. v Cine a USA nam ju odmietli. V Cine preto, ze Cinania su tradicne na noze so zapadom kvoli patentovym sporom (Cinania radi kopiruju a tamojsie urady proti tomu naoko bojuju, no de facto to schvaluju a kryju. Cina je nervozna, ze je predmetom kritiky, takze zapadniarom naopak robia prieky).

V USA zasa preto, ze tamojsi patentovy urad rad dohadzuje ksefty miestnym patentovym poradcom, ktori si uctuju 400 USD za kazdu nacatu hodinu prace. Teda odpoved od pat. uradu bola, ze to podanie musime doplnit - s podmienkou, ze musime komunikovat vylucne cez US zastupcu a nie priamo. US zastupca nam napisal troma vetami, ze nas moze zastupovat, ale ze to bude predstavovat velke mnozstvo prace a vysledok nevie garantovat. Za nacatu hodinu (kedze pisal ten list) si vyfakturoval USD 400, co sme mu aj museli zaplatit. A to islo iba o ochrannu znamku, a nie o patent. Teda nebola potrebna ziadna patentova resers - (prieskum, ci uz nieco podobne niekde nie je patentovane), ktora sama o sebe vraj stoji okolo 5000 EU, a ako som sa dozvedel - ani ona nie je ziadnou zarukou prijatia patentu.

Teda este raz - celosvetovy patent nejestvuje, ak si budes chciet patent podat aspon v najsilnejsich krajinach - povedzme Nemecko, Francuzsko, USA, Cina, Australia, Rusko - tak sa to moze vysplhat do milionov (Sk) a nikde nemas zaruku ze tie patenty nakoniec aj realne dostanes. Uz vobec tu nie je rec o tom, ci by ti aj poskytli skutocnu ochranu, ak by si ichdostal, pretoze patenty sa casto obchadzaju

Viac ti povdia v kazdej patentovej kancelarii, no kazdy seriozny patentovy pravnik ti povie, ze ti nic nezaruci.
saymon
12.02.10,12:48
to je v ryty.to sme teda dospeli do štádia.hmm,takže čo radíš,akým sposobom teda ísť,vykašľat sa uplne na patent a radšej zainvestovať do masovejšej reklamy?

a druhá otázka, našiel som v niektorej krajine,konkretne USA a Česko, že taketo aplikácie už existuju,ale su ponukane zadarmo a tým pádom o tie aplikácie ludia nemaju až taký velký záujem(kedže podla nich nemaju cenu) a ešte aj sa to dostane k málo ludom, kedže do produktu,ktorý je zadarmo sa nevrážaju peniaze na jeho reklamu,takže je aj málo viditeľný.

Ja som našiel sposob ako to neponukáť zadarmo,ale za symbolicku sumu s tým, že by som chcel aby to malo napr. u nás z 5 mil ludi, min. 1.mil ludí...može sa teda stať, že by som prišiel do Česka,spravil to sposobom,akým to mám naplánované a tie firmy,ktoré to ponukaju zadarmo,by ma mohli zažalovať aj ked, by to nemali patentované? NIE,či sa mýlim?
misomiso
12.02.10,18:13
to je v ryty.to sme teda dospeli do štádia.hmm,takže čo radíš,akým sposobom teda ísť,vykašľat sa uplne na patent a radšej zainvestovať do masovejšej reklamy?

a druhá otázka, našiel som v niektorej krajine,konkretne USA a Česko, že taketo aplikácie už existuju,ale su ponukane zadarmo a tým pádom o tie aplikácie ludia nemaju až taký velký záujem(kedže podla nich nemaju cenu) a ešte aj sa to dostane k málo ludom, kedže do produktu,ktorý je zadarmo sa nevrážaju peniaze na jeho reklamu,takže je aj málo viditeľný.

Ja som našiel sposob ako to neponukáť zadarmo,ale za symbolicku sumu s tým, že by som chcel aby to malo napr. u nás z 5 mil ludi, min. 1.mil ludí...može sa teda stať, že by som prišiel do Česka,spravil to sposobom,akým to mám naplánované a tie firmy,ktoré to ponukaju zadarmo,by ma mohli zažalovať aj ked, by to nemali patentované? NIE,či sa mýlim?

Prepac, ale pises same somariny.

Ty si chces nechat patentovat to, co sa chystas ukradnut (skopirovat)? To si asi nepochopil princip patentu. Patent chrani vynalezcu pred tymi, ktori by ho chceli kopirovat, nie opacne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Teda pytas sa, ci by ta mohli zazalovat. Nie, namohli, ak to nemaju patentovane.

Prebiehalo by to inak. Ak by sa ti aj podarilo podat patent, bud by to ho nezaregistrovali, alebo - ak by ti ho nahodou aj zaregistrovali, tak tie firmy by nasledne na sude napadli platnost patentu a patent by ti zrusili. Prepadli by ti vsetky naklady a poplatky s tym spojene.

Od toho dna by si nemohol uz ani predavat tie riesenia a produkty, takze by si prisiel aj o vsetky investicie do reklamy. Zaroven by si de facto zaplatil reklamnu kampan tej konkurencii, pretoze by celu kauzu pravdepodobne vyuzili na pritiahnutie pozornosti a za malo penazi by ziskali vela muziky.
saymon
12.02.10,20:52
Prepac, ale pises same somariny.

Ty si chces nechat patentovat to, co sa chystas ukradnut (skopirovat)? To si asi nepochopil princip patentu. Patent chrani vynalezcu pred tymi, ktori by ho chceli kopirovat, nie opacne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Teda pytas sa, ci by ta mohli zazalovat. Nie, namohli, ak to nemaju patentovane.

Prebiehalo by to inak. Ak by sa ti aj podarilo podat patent, bud by to ho nezaregistrovali, alebo - ak by ti ho nahodou aj zaregistrovali, tak tie firmy by nasledne na sude napadli platnost patentu a patent by ti zrusili. Prepadli by ti vsetky naklady a poplatky s tym spojene.

Od toho dna by si nemohol uz ani predavat tie riesenia a produkty, takze by si prisiel aj o vsetky investicie do reklamy. Zaroven by si de facto zaplatil reklamnu kampan tej konkurencii, pretoze by celu kauzu pravdepodobne vyuzili na pritiahnutie pozornosti a za malo penazi by ziskali vela muziky.


Napadlo ma niečo, čo v našej krajine nie je, čo znamená, že by mi tu Slovensku patent pomohol.

Neskoro som zistil, že su už krajiny,v ktorých to existuje, ale nerozširujú to sposobom,ako som vymyslel ja. Preto by som chcel tento sposob aplikovať aj tam. Ak to nemaju patentované,môžem teda podobný výrobok,kedže budem mať vlastný, ale toho istého charakteru rozširovať mojim sposobom, bez toho,aby ma zažalovali a kludne ho ponukať?

Mohlo to vyznieť,ako keby som tomu celému nepochopil,ale opak je pravdou. A prepáčujem.

hľadám iba riešenia, ako nájsť tomu nápadu cestu,aj tam,kde iní zlyhali,alebo tomu neprikladali doležitosť, to je celé!
misomiso
12.02.10,21:09
Ak to nemaju patentované,môžem teda podobný výrobok,kedže budem mať vlastný, ale toho istého charakteru rozširovať mojim sposobom, bez toho,aby ma zažalovali a kludne ho ponukať?

Ak to nemaju patentovane, mozes to rozsirovat dokonca aj ich sposobom. Len pozor - aj na to, aby si zistil, ci to maju alebo nemaju patentovane potrebujes patentovu resers, pripadne to mozes risknut a cakat, co sa bude diat.
saymon
13.02.10,06:45
Ak by som zistil pomocou toho patentového rešeršu, že to nemaju patentované, tak by som pokračoval.
Takže by sa kľudne mohlo stať, že by som to začal rozširovať a a ponukať a oni by zistili, že som na tom zarobil slušné peniaze a mohli by si to ísť rýchlo patentovať a ja by som im musel uhradiť nejaku sumu, alebo až od dátumu vzniku patentu si niečo možu nárokovať?
misomiso
13.02.10,09:10
Ak by som zistil pomocou toho patentového rešeršu, že to nemaju patentované, tak by som pokračoval.
Takže by sa kľudne mohlo stať, že by som to začal rozširovať a a ponukať a oni by zistili, že som na tom zarobil slušné peniaze a mohli by si to ísť rýchlo patentovať a ja by som im musel uhradiť nejaku sumu, alebo až od dátumu vzniku patentu si niečo možu nárokovať?

Predovsetkym nikto si nemoze patentovat nic, co nie je v case podania patentu uplne nove. Dokoca ani sam vynalezca nie. Teda este raz - ked nieco vymyslis, v momenta ako predas prvy kus, alebo uverejnis reklamu, kde ten princip popises, ci inak ho zverejnis stracas naveky moznost podania patentu.
wanrouter
13.02.10,14:44
Ja som pred 6 rokmi vymyslel zaujimavu vecicku. Vtedy to nikoho ani nenapadlo, ze by to mohlo mat nejaky vyznam pouzivat. Bol som na rokovani s mnohymi firmami, prihlasil som sa do viacerich podnikatelskych subjektov ... ale spravil som jednu chybu.

Neuzatvaral som zmluvy o obchodnom tajomstve a nemal som aspon patent na slovensku (i ked to boli riadne prachy) ale dnes som z toho mohol mat miliony, pretoze niekto... kto mal peniaze to rozvinul a podnika s tym celkom slusne.

Bohuzial, taky je zivot. Ale je to skusenost a napadov mam este dost, bohuzial nie su peniaze, mozno sa nieco objavi aj tu na porade, ale mam z toho celkom obavy po tej skusenosti.
misomiso
13.02.10,14:55
Ja som pred 6 rokmi vymyslel zaujimavu vecicku. Vtedy to nikoho ani nenapadlo, ze by to mohlo mat nejaky vyznam pouzivat. Bol som na rokovani s mnohymi firmami, prihlasil som sa do viacerich podnikatelskych subjektov ... ale spravil som jednu chybu.

Neuzatvaral som zmluvy o obchodnom tajomstve a nemal som aspon patent na slovensku (i ked to boli riadne prachy) ale dnes som z toho mohol mat miliony, pretoze niekto... kto mal peniaze to rozvinul a podnika s tym celkom slusne.

Bohuzial, taky je zivot. Ale je to skusenost a napadov mam este dost, bohuzial nie su peniaze, mozno sa nieco objavi aj tu na porade, ale mam z toho celkom obavy po tej skusenosti.

Nejaka zmluve je nezmysel, nic by ti to nepomohlo. Ja som tiez vymyslel nieco, co sa iba pomaly a nesmelo uvadza do zivota, ale o 10 rokov to tu bude urcite. Tiez to zakapalo na tom, ze som to sam nedokazal vyrabat. To je udel mnohych ludi.

Taky ten jednoznacny pribeh - ze niekto nieco vymyslel, nechal to patentovat a potom na tom zbohatol sa v realnom zivote vyskytuje velmi zriedkavo. Zvycajne jeden ma napad a druhy peniaze, ale sklbit sa to neda.
saymon
13.02.10,14:57
Predovsetkym nikto si nemoze patentovat nic, co nie je v case podania patentu uplne nove. Dokoca ani sam vynalezca nie. Teda este raz - ked nieco vymyslis, v momenta ako predas prvy kus, alebo uverejnis reklamu, kde ten princip popises, ci inak ho zverejnis stracas naveky moznost podania patentu.


Takže to znamená, že on si to už nebude moct patentovať, lebo to už ponuka,pred tým ako získal patent.

A na druhú stranu ja nedostanem patent na jeho trhu, pretože moj výrobok nebude na trhu prvý?

Výsledok teda z toho je, že ani ja ani on nebude moct mať patent, ale obidvaja to bude moct ponukať po svojom?!
wanrouter
13.02.10,15:02
Nejaka zmluve je nezmysel, nic by ti to nepomohlo. Ja som tiez vymyslel nieco, co sa iba pomaly a nesmelo uvadza do zivota, ale o 10 rokov to tu bude urcite. Tiez to zakapalo na tom, ze som to sam nedokazal vyrabat. To je udel mnohych ludi.

Taky ten jednoznacny pribeh - ze niekto nieco vymyslel, nechal to patentovat a potom na tom zbohatol sa v realnom zivote vyskytuje velmi zriedkavo. Zvycajne jeden ma napad a druhy peniaze, ale sklbit sa to neda.

Ja som do toho investoval cca 15 000 a ziskal som 180 000 ale aj tak to je nic oproti tomu, co z toho je teraz. Miliony.
misomiso
13.02.10,16:57
Takže to znamená, že on si to už nebude moct patentovať, lebo to už ponuka,pred tým ako získal patent.

A na druhú stranu ja nedostanem patent na jeho trhu, pretože moj výrobok nebude na trhu prvý?

Výsledok teda z toho je, že ani ja ani on nebude moct mať patent, ale obidvaja to bude moct ponukať po svojom?!

Ano, presne tak. Ale kopirovat aj tak nemozes napr. znacku (nazov vyrobku) a to casto ani v tom pripade, ak ju nema zaregistrovanu.