justafa
23.07.09,10:12
Dobry den,
chcem otvorit galeriu + popri nej organizovat rozne seminare pre verejnost, no neviem akym sposobom sa do toho pustit - ci podat navrh na MKSR, alebo zalozit OZ, alebo zivnost. Kde danu instituciu registrovat, ako odvadzat dane- z coho a kam, aka pravna forma subjektu je najvhodnejsia a ako funguju ostatne, skor tie modernejsie galerie. Som pre to velmi nadchnuta, oblast ma bavi, no chcela by som, aby ma aj uzivila + nejakych par zamestnancov. Preto hladam radu, ako postupovat.
Dakujem
kurtica
29.07.09,08:12
v prvom rade by som ti odporucala obratit sa na MKSR a popozerat grantove a dotacne programi, uz som s tym dlhsie nepracovala, ale nieco tam mozno najdes. No ale v kazdom pripade si budes musiet zriadit nieco...bud zivnost, ak chces v tomto smere podnikat, alebo nejaku neziskovku (zdruzenie...), to zalezi na tebe.
V ostatnom ti poradit neviem, my sme urobili galeriu ako neziskovu org. pre mladych umelcov s podporou MKSR a min. skolstva. A nepotrebovali sme ju nikde registrovat, kedze to bola neziskovka, neplatili sme dane, cize to ti poradit neviem.
justafa
29.07.09,08:30
dakujem kurtica.
presne som cakala kedy sa ozve niekto, kto robi/l nieco podobne. s tymi danami si mi zodpovedala otazku. no mam este dalsiu, ako mozem v ramci neziskovky na seba zarabat ked neplatim dane? alebo nemozem?alebo je tam len ista ciastka, ktoru moze neziskovka ziskat z vlastnych prijmov a ako s nimi nalozi je na nej? a co s platmi par zamestnancov?
chcela by som ist tiez cez OZ aspon zo zaciatku ked nemam nic iste a ist cestou grantov. Neskor mozno zivnost..a ako ste hladali kontakty,prevadzkovali svoju cinnost?
dakujem
Filip Glasa
01.08.09,05:45
ako mozem v ramci neziskovky na seba zarabat
stanovíš si plat ako každý normálny zamestnanec.
justafa
01.08.09,06:58
ano, grantovy a dotacny program MKSR som si pozerala a precitala vsetky nalezitosti. Zamerala som sa na program 4-Umenie-no dotovana je len konkretna realizacia projektu. Tak teraz neviem, ci je dotovane nejako a v ramci akeho programu aj samotne zalozenie galerie a ci mozem ziadat dotaciu aj na najom,vodne,stocne, na platy, pretoze v programe 4 umenie - su prave tieto polozky uvedene,ze dotovane byt nemozu.
Filip Glasa
01.08.09,11:45
necháš si dotovať konkrétny projekt - výstavu. A na nej sa budeš snažiť predajom diel zarobiť na tvoje náklady.
kurtica
24.08.09,10:17
este k tej otazky neziskovky...zarabat samozrejme mozes, ale rozpocet by si mala mat vyrovnany...v ramci galerie sme toto neriesili,lebo nam to vychadzalo tak akurat na platy... ale v ramci inej neziskovky, to funguje tak, ze ked nam ostava nejaky zisk, tak za to kupime nieco potrebne (samozrejme tak aby sa to dalo obhajit...napr robime tabory pre deti, tak kupime sportove potreby, cdcka a podobne)...

no a samozrejme ak chces mat nieco z toho aj ty, tak si das plat...ale z toho myslim dane a odvody platit musis