ing.erika
04.08.05,16:08
ahojte, chcela by som sa uistiť v tom, či je teda potrebné písať na vyšlú (ale aj došlú) faktúru, iba "faktúra" alebo "faktúra - daňový doklad". ďakujem.
Paula
04.08.05,14:12
Iba "faktúra" :)
ing.erika
04.08.05,14:13
ďakujem pekne. písala som iba "faktúra", ale jedna účtovníčka ma zneistila. :-)
Zombor
04.08.05,14:13
Zakon o DPH taxativne vymedzuje nalezitosti za ktorych sa faktura povazuje za danovy doklad. Podla mojho nazoru ak tieto nalezitosti splna je irelevantne ci je dopisane "danovy doklad" lebo je danovym dokladom. faktura na ktorej je napisane "danovy doklad" a nesplna nalezitosti pozadovane menovanym zakonom nie je danovym dokladom. Cize je jedno ci sa na fakturu uvedie text "faktura" alebo "faktura - danovy doklad", staci len "faktura".
pyton
04.08.05,15:54
Zakon o DPH taxativne vymedzuje nalezitosti za ktorych sa faktura povazuje za danovy doklad. Podla mojho nazoru ak tieto nalezitosti splna je irelevantne ci je dopisane "danovy doklad" lebo je danovym dokladom. faktura na ktorej je napisane "danovy doklad" a nesplna nalezitosti pozadovane menovanym zakonom nie je danovym dokladom. Cize je jedno ci sa na fakturu uvedie text "faktura" alebo "faktura - danovy doklad", staci len "faktura".
Zombor, zo zákona o DPH už pojem daňový doklad vypadol.
Zombor
05.08.05,17:13
Zombor, zo zákona o DPH už pojem daňový doklad vypadol.
Dakujem za upozornenie, viem ze uz aj cestovny listok nazyvaju fakturou, je to len sila zvyku. Ako este niektori ludia stale dlhodoby majetok nazyvaju investicnym. Uz si na to dam pozor.
alusa783
24.11.11,10:54
ahojte mala som zálohovú fakturu uhradila som ju ale neprišla mi vyučtovacia faktura iba "danový doklad o prijatí platby" teraz som na pochybách ako to učtovať ako fakturu? mame podvojné učtovnístvo a sme platci dph na doklade nieje uvedený dátum dodania, iba dátum vystavenia a prijatia platby.
teraz neviem ako mam postupovat aby to bolo ok
tictac7
24.11.11,11:09
účtuješ ako riadnu došlú faktúru xxx,343/321 a následne 321/314
KEJKA
24.11.11,11:18
ahojte mala som zálohovú fakturu uhradila som ju ale neprišla mi vyučtovacia faktura iba "danový doklad o prijatí platby" teraz som na pochybách ako to učtovať ako fakturu? mame podvojné učtovnístvo a sme platci dph na doklade nieje uvedený dátum dodania, iba dátum vystavenia a prijatia platby.
teraz neviem ako mam postupovat aby to bolo ok
ak si úhradu dala na 314.1 -zálohy s DPH, tak preúčtuj
314.2,343/321
321/314.1
pričom 314.2 je záloha bez DPH
to je len príklad, niekto to robí jednoduchšie, napr. len si uplatní DPH zápisom 343/314.1
================
mám za to, že ak neprišla vyúčtovacia faktúra, tak služba nebola dodaná, resp. nebola dodaná v tom zdaňovacom období, kedy bola zaplatená záloha. Dodávateľ musí DPH odviesť a vám odberateľovi vystaviť faktúru k prijatej platbe, aby ste si DPH mohli odpočítať.
naďalej je to záloha na budúcu dodávku, len "očistená" od DPH.