Lueli
23.07.09,12:25
Dobrý deň,
máte niekto prosím podrobnejšie informácie o tom, podľa akého usmernenia, zákona ap. sa raz bude kontrolovať a kto bude kontrolovať použitie 2% podielu zaplatenej dane?

Sme NO, z 2% máme nad 1mio sk, zatiaľ sme v štádiu, že sa škriepime s auditormi, či sme prostriedky mohli použiť až po ich prijatí na účet alebo už predtým, teda čo zahrnúť do vyúčtovania pre zverejnenie. Má to vplyv samozrejme aj na hospodársky výsledok, ale ten je druhoradý.

Vďaka
hanelie
23.07.09,13:52
Kontrolu v týchto prípadoch vykonáva správa finančnej kontroly ministerstva financií.
ak zistí rozpory / účel použitia nekorešponduje v predloženými dokladmi / má právo tú čiastku / ktorá bola použitá na iný účel, ako sa uvádza v registrácii u notára/ požadovať späť do štátneho rozpočtu

konkrétne info /usmernenia, zákony / skús na stránke MFSR
victoria
23.07.09,17:40
Ja mam info ze 2% kontroluje Najvyssi kontrolny urad.
Lueli
28.07.09,10:52
Pozerala som stránku MF, aj Správy finančnej kontroly, www.sfkba.sk.
Ako jeden z predmetov činnosti uvádzajú: "rozhoduje v konaní o porušení finančnej disciplíny pri nakladaní s prostriedkami poskytnutými ako podiel zaplatenej dane (podľa zákona o dani z príjmov)"
Budem ešte pátrať ďalej, kto vykonáva kontrolu finančnej disciplíny.
victoria
28.07.09,12:20
4. Overenie správnosti použitia podielu zaplatenej dane v neziskových organizáciách



NKÚ SR vykonal kontrolu v neziskových organizáciách z dôvodu, že napriek tomu, že zákon o dani z príjmov umožňuje použitie podielu zaplatenej dane na osobitné účely už od roku 2000, v zákone nie je presne vymedzené, kto má kontrolu dodržiavania stanovených podmienok vykonať. Novela zákona o správe finančnej kontroly, účinná od 1.6.2008, rieši iba konanie vo veci ukladania a vymáhania sankcie za porušenie finančnej disciplíny pri nakladaní s prostriedkami poskytnutými ako podiel zaplatenej dane.

Toto je uryvok z protokolu o kontrole 2% na DU a vo vybranych neziskovkach.
Lueli
29.07.09,06:05
Ďakujem. Je dobré poznať "nepriateľa".
Lueli
29.07.09,06:55
Čítala som Spravodajcu č. 1 Národného kontrolného úradu, v správe č.12 sú informácie, ktoré hore uvádza victoria.
Prvotne má kontrolovať použitie 2% daňový úrad, to zatiaľ nerobili, kontrolu použitia robí Správa finančnej kontroly Ministerstva financií podľa krajov.
Potom NKÚ kontroluje ako prebehla táto kontrola. Kontrolovali 10 príjemcov dane patriacich pod 10 daňových úradov a prostriedky za roky 2005 a 2006.
Zaujímavé sú podľa mňa závery ku ktorým došiel NKÚ
oi: -jednoznačne určiť orgán, ktorý je povinný vykonať kontrolu použitia podielu zaplatenej dane
- presne vymedziť účel použitia zapl.dane
- vymedziť, na akýúčel sa nemôže použiť podiel zapl.dane atď