Ejo
23.07.09,12:45
Pre uistenie, či to myslím správne:
JÚ neplatiteľ DPH
- daňovo uznaný náklad preukážem napr: bloček ERP, PPD pri úhrade FA, alebo výpis. Vystavím k nim VPD. Ak na bločeku chýba dajaký údaj /adresa, IČO.../, alebo PPD ku faktúre nemá poradové číslo, tak ho už nemôžem dať do účtovníctva?
- na základe dodacích listov neúčtujem, však?

JÚ platiteľ DPH
- daňovo uznaný náklad, ak má doklad samozrejme všetky náležitosti, bude odpočet, ale keď náhodou niečo chýba, ešte tento doklad je daňovo uznaný v čiastke ZD.

Ďakujem
aldora
23.07.09,12:00
JU-neplatiteľ DPH ..... treba údaje doplniť (viď §10 ZoÚ) a dať to do účtovníctva, čo sa týka PPD - od dodávateľa - podľa mojoch skúseností iba málo firiem z tých menších a stredných dopĺňa poradové číslo pri platbe, doplnia ho pri zaradení do účtovníctva, takže si k PPD vystav svoj VPD s poradovým číslom a veselo účtuj

Na základe DL - ak tam nie je jasne uvedené že slúži aj ako účtovný či daňový doklad v PD neúčtujem, iba sa poznačí do skladu príjem

JU-platiteľ DPH - každá koruna do odpočtu je dobrá, takže by som tiež najskôr skúsila údaje doplniť ( viď § 71 ZoDPH)
Marína
23.07.09,13:20
JU-neplatiteľ DPH ..... treba údaje doplniť (viď §10 ZoÚ) a dať to do účtovníctva, čo sa týka PPD - od dodávateľa - podľa mojoch skúseností iba málo firiem z tých menších a stredných dopĺňa poradové číslo pri platbe, doplnia ho pri zaradení do účtovníctva, takže si k PPD vystav svoj VPD s poradovým číslom a veselo účtuj

Na základe DL - ak tam nie je jasne uvedené že slúži aj ako účtovný či daňový doklad v PD neúčtujem, iba sa poznačí do skladu príjem

JU-platiteľ DPH - každá koruna do odpočtu je dobrá, takže by som tiež najskôr skúsila údaje doplniť ( viď § 71 ZoDPH)
Ak DL obsahuje všetky náležitosti faktúry podľa Zák. o DPH, spĺňa podmienku faktúry bez toho, aby na doklade bol uvedený názov faktúra. Napr. aj splátkový kalendár môže spĺňať podmienky uvedené v § 71 ZDPH a jeho názov nie je faktúra.
Lianka
23.07.09,15:20
Dodaci list je najmä doklad o prevzati tovaru. Nie je dokladom o platbe, preto neuctujes o nom v pokladni.

V uctovnictve sa mozu vyskytnut aj doklady alebo polozky, ktore nie su danovym nakladom. Treba posudit kazdy jednotlivy doklad.
Ejo
27.08.09,10:06
Iba pre uistenie.
V JÚ účtujem na základe mojich /ktoré už vystavím ja/PPD, VPD, a výpisov BÚ, ktoré spľňajú §10 zákon o účt. Musí spĺňať tento paragraf aj ten doklad, ktorý je mojím príjmom alebo výdavkom /účtujem o ňom/ ? Myslím tým, že ak mám k faktúre PPD a chýba napr. číselné označenie, alebo neúplný bloček, alebo iba samotný príjmový pokladničný doklad. Ak by bol iba samotný PPD od dodávateľa, čo bude mojím výdavkov, ak nespĺňa §10 /aj číselné ozn./ tak nie je daňovo uznateľným výdavkom.
Ďakujem